Reply To: Ionuţ Mazilu 09.02.1982

Home Forums Archive Foste glorii / Past Players Ionuţ Mazilu 09.02.1982 Reply To: Ionuţ Mazilu 09.02.1982

Bob
Member

Gaudeamus Igitur!
Sa ne bucuram, deci, ca studentii au un atacant ca Mazilu!
Text: Alina Benciu / Fotografii: Adrian Stoicoviciu Iunie 2006

Sa ne bucuram cat mai putem: ca doar n-o sa-l prinda sezonul urmator cu 30 de suporteri in amfiteatru.

Cine te-a dus la fotbal?
Tatal meu cunostea un profesor de sport si, la 6 ani, m-a luat frumos de m΢na si m-a dus la el. Cu ajutorul lui am ajuns la Sportul. Mi-am dorit sa fiu portar, insa tata a insistat sa fiu atacant. Primul antrenor a fost Stoisor si dupa un an de zile m-a luat Mitica Manea.

Hagi te-a remarcat acum trei ani, dar a mai durat p΢na te-ai afirmat. Ce-ai facut in acest timp?
Mi-a trebuit putina maturitate in joc, putin joc in picioare. N-aveam experienta atunci. Inainte eram mai delasator, fotbalul mi se parea o copilarie. Nu constientizam ca trebuie sa muncesc. Era mai mult un hobby. M-au sustinut mult familia si prietena, Luminita, cu care sunt de 10 ani.

Locuiti impreuna?
De un an si jumatate. Stam cu parintii mei. Ei stau in fata, iar tata a mai ridicat o alta casa in spate. Mi-am amenajat acolo un etaj. E ca si cum am sta la bloc in doua apartamente. Schitele mobilei sunt facute de mine, iar la amenajare m-a ajutat un prieten.

Adevarat sau fals? Ai trei caini si o oferta de la Dinamo.
Da, am un boxer, un lup si un chihuahua. Intotdeauna mi-au placut animalele, nu neaparat c΢inii. Dar nu in casa. Eu nu stiu nimic de Dinamo, mai citesc prin presa ce oferte am. Dar eu as prefera un transfer afara, eventual in Spania. Prefer o echipa care ma vrea pentru a juca, nu care isi face imagine pe seama mea si ma tine pe bara.

La Sportul c΢stigi 25.000 de euro pe an. Pe ce salariu te-ai transfera?
Depinde si unde ma transfer, ca daca ma transfer in tara nu o sa pot cere mult. P΢na la urma totul se rezuma la bani. Am aproape 25 de ani si viata de fotbalist e scurta. Nu stiu ce pret as pune pe mine, pentru asta mi-am luat impresar.

Cu cine tineai c΢nd erai mic?
Cu Steaua si Rapid. Cu prima pentru ca juca in cupele europene si cu a doua pentru ca eram aproape de stadion. Stateam la cinci minute si tata ma lua cu el la meciuri.

Cum ai ajuns protejatul lui Mutu?
De la inceput, de c΢nd m-am dus la nationala, m-a ajutat foarte mult. Si el, si Chivu, si Lobont. Mi-au dat curaj mai ales c΢nd am debutat ca titular cu Cehia. Mai jucasem doar 8 minute cu Armenia. Dar nu iesim la beri impreuna. Multi zic ca mai beau un vin, o bere, dar mie nu-mi place sa beau. Cu Cocis m-am inteles cel mai bine. Am stat impreuna in camera si suntem si mai apropiati ca v΢rsta. Cu Irimia ma inteleg bine, dar acum e la Dinamo Kiev. Suntem prieteni de mici, am stat impreuna in Crangasi. Am petrecut si Revelionul impreuna.

Vor fi mai multi suporteri ai Sportului daca prindeti cupele europene?
Mai mult ca sigur. Noi avem putini suporteri si suntem in general aplaudati mai mult de cei ai echipelor adverse. Am avut un meci acasa intr-o miercuri si am iesit sa aplaudam publicul. C΢nd ne-am uitat nu am vazut dec΢t 2-3 persoane. Ne aplaudam mai mult intre noi. Dar e bine ca au venit si ei, ca ne-am uitat cu o ora inainte de meci si nu era nimeni. De Paste, la un alt meci, au venit suporterii cu un banner mare pe care scria ”Pentru noi sunteti campioni” si m-au impresionat foarte mult. Ne intelegem foarte bine cu ei, nu am avut probleme. Il cunosc si pe seful lor, unul mai mare, Ovidiu. Nu ne-au injurat niciodata p΢na acum si, daca ar face-o, cred ca s-ar opri daca i-am ruga. La noi nu sunt grupari rivale, pentru ca sunt doar vreo 30 de insi care vin meci de meci.

Cum te manifesti c΢nd pierzi?
Intr-un meci se acumuleaza foarte multa energie si daca pierzi trebuie sa te descarci cumva. Eu ma duc acasa si ma inchid in mine, nici prietena nu ma mai scoate din starea asta. Si nu pot dormi in noaptea aceea. Stau p΢na la 4 dimineata in pat si ma uit pe pereti. Dar nu dau in ei. Am avut arcada sparta, capul spart, si astea numai la antrenamente, c΢nd ne-am dat cap in cap. Am si multe cicatrici. Asta de deasupra ochiului st΢ng o am de la impinsul unui carucior. Am cazut si am dat cu capul de bordura. Pe obrazul drept mai am niste semne de la un c΢ine. Am incercat sa-l calaresc si m-a muscat.

Te-a poreclit cineva p΢na acum?
Intr-o vreme mi se spunea Jardel, pentru ca dadeam goluri ca el: nu prea atingeam mingea si atunci cand o faceam o bagam in poarta.

Butonezi des telecomanda?
Ma uit la meciuri de obicei, dar si la La bloc si la Vacanta mare. Ma mai uit la snooker sau la poker. Acum, chiar daca nu mai dorm, ma uit la wrestling-ul din America. Dar nu-l inteleg deloc. Stiu ca e teatru, dar am incercat sa inteleg cum pot sa se arunce in halul ala. Chiar daca e salteaua moale, cum poti sa-l arunci pe ala de la distanta aia sau sa-l lovesti asa? Am multe intrebari. Poate de-aia si stau si ma uit la el.