Reply To: Discutii referitoare la sezonul 2003 – 2004

Home Forums Archive Sezon 2003-2004 Season – Divizia B Discutii referitoare la sezonul 2003 – 2004 Reply To: Discutii referitoare la sezonul 2003 – 2004

07Ex
Keymaster

Pai hai s-o luam pe-ndelete. :)

Din seria I-a a actualei divizii B vor ramane: FC Onesti, Electromagnetica, Midia, Dacia Unirea Braila, International Pitesti, Poli Iasi, Inter Gaz, Diplomatic, Metalul Plopeni, CSM Medgidia, Cimentul Fieni, si Bucovina Suceava.

Din seria a II-a vor ramane in B urmatoarele formatii: Gaz Metan, ISCT, Olimpia, Extensiv, Corvinul, CFR Cluj, Aro, U Cluj, Pandurii, FC Baia Mare, Minaur Zlatna, si CSM Resita.

Nu am inclus pe FC Oradea si Gloria Buzau deoarece ele pot teoretic promova la baraj. Daca promoveaza atunci vom avea pe Otelul si Poli AEK in B.

Din C vor intra sigur in B primele 2 clasate din fiecare serie + cele mai bune 4 echipe clasate pe locurile 3. (Total 2×8 = 16 + 4 = 20 de echipe). Mai jos puteti vedea cum se prezinta clasamentul cu 2 etape inainte de final a primelor 3 clasate din fiecare serie a diviziei C.

Seria I: Petrolul Moinesti, FC Vaslui, (Laminorul Roman 62p)
Seria II: Unirea Urziceni, Chimia Brazi, (Poiana Campina 55p)
Seria III: Juventus Bucuresti, Electrica Constanta, (Callatis Mangalia 53p)
Seria IV: Dacia Mioveni, Chindia Targoviste, (Electro Craiova 51p)
Seria V: Raora Mateiesti, Minerul Motru, (Bulding Vinju Mare 55p)
Seria VI: Jiul Petrosani, Minerul Certej, (Astra Arad 61p)
Seria VII: Oltul Sf. Gheorghe, Precizia Sacele, (CF Predeal 44p)
Seria VIII: Tricotaje Ineu, Armatura Zalau, (Oasul Negresti 58p)

De aici putem trage concluzia ca urmatoarele echipe vor promova sigur in B: Petrolul Moinesti, FC Vaslui, Unirea Urziceni, Chimia Brazi, Juventus Bucuresti, Electrica Constanta, Dacia Mioveni, Chindia Targoviste, Raora Mateiesti, Minerul Motru, Jiul Petrosani, Minerul Certej, Oltul Sf. Gheorghe, Precizia Sacele, Tricotaje Ineu, Armatura Zalau. Cele 4 echipe de pe locurile 3 vor fi in ordine de puncte acumulate: Laminorul Roman, Astra Arad, Oasul Negresti, si probabil Poiana Campina.

Acum daca ar fi sa impartim echipele in 3 serii a cate 18 echipe pe zone geografice cred ca cele 3 serii ar arata cam asa

Seria I: (echipe sigure, 9) FC Onesti, Politehnica Iasi, Diplomatic Focsani, Bucovina Suceava, Petrolul Moinesti, FC Vaslui, Laminorul Roman, Dacia Unirea Braila, Oltul Sf. Gheorghe. In plus cred ca se va merge pe: Midia Navodari, CSM Medgidia, Electrica Constanta, Unirea Urziceni, Precizia Sacele, Gloria Buzau sau Otelul Galati sau amandoua. :)

Seria II: (echipe sigure 11) Sportul Studentesc Bucuresti, Electromagnetica Bucuresti, Inter Gaz Bucuresti, Juventus Bucuresti, Metalul Plopeni, Cimentul Fieni, Extensiv Craiova, Poiana Campina, Chindia Targoviste, Chimia Brazi, Raora Mateiesti. In plus cred ca se va merge pe: Aro Campulung, Dacia Mioveni, International Pitesti, Pandurii Tg. Jiu si poate chiar CSM Resita. Total 16 echipe.

Seria III: (echipe sigure 12) UT Arad, Astra Arad, Olimpia Satu Mare, FC Baia Mare, Corvinul Hunedoara, CFR Cluj, U Cluj, ISCT, Oasul Negresti, Armatura Zalau, Tricotaje Ineu, Minerul Certej. In plus cred ca vor mai intra Minaur Zlatna, Jiul Petrosani, Minerul Motru, Gaz Metan Medias. Total 16 echipe.

Singurele necunoscute sunte echipele care vor ramane in A dupa baraj. Daca raman Poli AEK si FC Oradea atunci in Seria I-a a diviziei B sigur vor intra Otelul si Gloria Buzau. Daca insa ambele echipe din Moldova vor juca la anul in A atunci Poli AEK si FC Oradea trebuie sa joace in B3. In cazul asta cred ca in B2 vor apare ori Minerul Motru ori Gaz Metan ori Jiul, nu stiu. Pe urma din B2 va trebui sa treaca in B1 2 echipe, cel mai probabil Cimentul Fieni sau Poiana Campina.