Reply To: Hattrick – Informatii generale

Home Forums Miscelaneous Internet / Computer Games Hattrick – Informatii generale Reply To: Hattrick – Informatii generale

nicu
Member

Vazand ca nu mai posteaza nimeni, si intrucat a mentionat Ovidiu, am decis sa deschid un nou post. Intrebare:
“Care e parerea voastra despre limba romana in HT?”
Parerea mea e ca e o chestie buna, e excelenta pentru romanii care incep acuma sa joace, dar eu o sa raman la varianta in Engleza.
Motive:
1)Am jucat asa pentru cateva luni si m-am obisnuit. Ar dura cateva saptamani pana ma obisnuiesc cu termenii (Lazy boy).
2) Traducerea in romana mi se pare facuta cuvant pentru cuvant, ceea ce in general e OK, dar multe propozitii mi se par ca suna un pic aiurea.
3) Daca incerci sa dicuti cu persoane din alte tari/ postezi pe conferinte, trebuie sa folosesti atributele din engleza.
4) Nu sunt sigur, dar banuiesc ca s-a tradus in Romana din Engleza. Si la fiecare traducere se mai pierde cate ceva, de obicei din cauza unor cuvinte cu mai multe intelesuri. Nu sunt sigur, nu stiu o boaba de suedeza, dar un caz s-ar putea sa fie cand s-a tradus in Engleza cu last club (last club money). Dupa context mi se pare ca mai bine ar fi previous club, si am o banuiala ca in Suedeza asta inseamna.

Acum astept sa aruncati cu pietre
😆