Reply To: Dacian Varga 15.10.1984

Home Forums Archive Foste glorii / Past Players Dacian Varga 15.10.1984 Reply To: Dacian Varga 15.10.1984

ovidiu
Member

din http://www.liga2.ro/

DACIAN VARGA SE ANTRENEAZĂ CU SPORTUL STUDENŢESC II
Tricolor din divizia a IV-a!
Chiar dacă a jucat doar trei minute contra Croaţiei, Dacian Varga (foto sus) va rămâne în istorie, pentru că e singurul jucător ajuns din Liga a lV-a la naţională.

Oficial încă la Sportul Studenţesc, în divizia secundă, Dacian Varga se afla în Bucureşti pentru a-şi rezolva nişte examene la facultate. „Vreau să dau licenţa la vară şi trebuia să îmi închei situaţia şcolară. Am fost învoit câteva zile şi de aceea am plecat din Antalya”, spune Varga, care a primit duminică seara vestea convocării la naţională. Neoficial, Dacian s-a săturat de Sportul şi nu mai vrea să continue în Regie. I-a cerut lui Vasile Şiman să-l lase să plece şi a părăsit cantonamentul echipei, pregătindu-se de o săptămână cu echipa a doua a Sportului, care activează în Liga a lV-a.

„La Sportul nu mai rămân, asta e sigur. Nu m-am certat cu nimeni, iar domnul Şiman mi-a promis că situaţia mea se va rezolva curând. Ştiu că pot mai mult şi vreau ca la 24 de ani să demonstrez asta. Convocarea la naţională am luat-o iniţial ca pe o glumă, chiar dacă am fost şi la acţiunea din decembrie, de la Mogoşoaia”, a spus Varga ieri, după ce a terminat antrenamentul pe terenul sintetic din Regie.

„Nu mai vreau în B”
Varga e de șapte ani la Sportul şi a jucat în deja celebra „Gașcă nebună“. „Trebuie să plec. Nu mai am cum să progresez aici. La Divizia B nu se joacă fotbal, se joacă… nici eu nu ştiu ce. Mi-a fost bine la Sportul, am câştigat şi bani, dar gata, e vremea să ajung la o altă echipă. Şi nea Piţi mi-a zis că, dacă nu plec, nu am cum să cresc în valoare”, a mărturisit Dacian. În cantonament, Varga a stat în cameră cu Răzvan Cociş şi spune că toţi colegii l-au primit extraordinar. „Pe unii îi ştiam, pe alţii nu. Mă bucur că am jucat şi eu câteva minute, dar, dacă nu intram, nu era nicio problemă. Am păstrat tricoul pentru că nu se ştie dacă mai ajung să îmbrac altul, deşi mi-aş dori foarte mult”, a mai spus fotbalistul.

S-a format la Dinamo
Dacian Varga este un produs al clubului din „Ştefan cel Mare“, unde a activat până la 16 ani, fiind antrenat de Iulian Mihăescu. La Sportul a fost luat de Ioan Andone, dar de jucat a început să joace sub comanda lui Dan Petrescu. Varga conduce un Crysler şi locuieşte deocamdată cu părinţii. „Ştiu că unii se miră, dar n-am nicio prietenă acum, n-am nici casă, darămite prietenă”, afirmă Dacian, care a avut o relaţie lungă cu vedeta tv, Ana Maria Gheorghe.

“Varga a arătat că poate juca la prima reprezentativă. Îmi pare rău că deocamdată nu face pasul la o echipă de Liga I” – Victor Pițurcă, selecționer România

“Eu l-aş da pe Dacian şi împrumut. Ar fi bine ca el să plece, pentru că altfel nu are cum să mai prindă naţionala” – Vasile Șiman, patron Sportul Studențesc

“E adevărat că vineri seara am fost în Bamboo. Era ziua unui prieten. Nu m-am îmbătat, nu m-am drogat și nu m-am suit pe mese. Nici măcar nu ştiam că voi fi convocat” – Dacian Varga, mijlocaş Sportul

17 ani au trecut de când un jucător de liga inferioară a evoluat la naţională, ultimul fiind Romulus Buia, pe atunci la FC Baia Mare

Articol scris de : Iulian ANGHEL Sebastian Perju