Reply To: Cosmar in Harghita

ultrasro
Member

hochei Sportul Studentesc acuza pasivitatea politiei in conflictul de la Gheorghieni

Ingaduinta pana la complicitate

Discotecile, mai bine zis cei care le frecventeaza, par a nu mai fi dispusi sa accepte infumurarea pe care o aduce fiecare individ cu statutul de sportiv de performanta. La doar doua saptamani dupa „cazul Ziyati“, a aparut un nou incident, la Gheorghieni, in urma caruia au avut de suferit mai multi sportivi si antrenori. Noutatea fata de primul caz este reprezentata de faptul ca acum este vorba de hocheisti, precum si de antrenorii acestora, dar si de aceasta data exista doua variante distincte cu privire la desfasurarea conflictului. Desi reprezentantii clubului Sportul Studentesc isi declina orice vina in declansarea scandalului, investigatia politiei a scos la iveala cateva amanunte menite sa-i contrazica. Astfel, organele de ancheta au stabilit ca un jucator al clubului bucurestean, suparat de faptul ca a fost lovit in urma unei dispute verbale, si-a sunat antrenorii, care au venit in discoteca insotiti de alti trei elevi, si crosele acestora. In cele din urma, sportivii si antrenorii nu au avut castig de cauza, suferind mai multe leziuni. Ieri, Sportul Studentesc a remis un comunicat de presa prin care solicita sanctionarea celor vinovati de producerea incidentului. Oficialii clubului bucurestean acuza ingaduinta, „pana la complicitate“, cu care organele au tratat evenimentele, care, conform acestora, „numai printr-un mare noroc nu s-au soldat cu pierderi de vieti omenesti”. Mai mult, ei ofera si motivatia declansarii conflictului, faptul ca hocheistii nu stiau limba maghiara: „Singura lor vina lor a fost ca, prin necunoasterea limbii maghiare, i-au iritat pe batausii din Gheorghieni si i-au incitat la violenta”. Totodata se evidentiaza si pasivitatea Politiei printr-un lucru necunoscut pana acum: „Tentativa acestora de musamalizare a incidentelor este evidenta, antrenorul Ioan Martin fiind sfatuit sa nu depuna plangere”. Principalul Sportului a declarat: „Nu stiu cati au fost. M-au lovit cu picioarele in piept, in stomac. Apoi au venit doi jandarmi, au scos pistoalele… Dar mi-au mai dat un sut in cap, de fata cu jandarmii. Ne-am dus la spital. Au venit vreo cinci, au intrat in Spitalul de Urgenta si l-au luat la bataie pe Halunga”. Jucatorul a confirmat spusele lui Ioan Marin: „A venit politia, i-am aratat care sunt… Apoi stateau cu ei de vorba”. Marian Negoita, presedintele Federatiei Romane de Hochei pe Gheata, a declarat ca a fost informat de observatorul partidei, in legatura cu cele intamplate, dar ca nu poate lua nici o masura deoarece incidentele au avut loc in afara competitiei. „Am fost informat de observatorul Alexandru Halauca. Nu stiu din ce motiv au fost agresati. Antrenorii s-au deplasat si ei la discotesca si au fost luati la bataie. La spital, au fost din nou atacati de un grup de huligani“, a precizat Negoita.