Reply To: Cosmar in Harghita

ultrasro
Member

Trei sportivi si un antrenor au fost bãtuti la Gheorgheni

Conducerea clubului Sportul Studentesc cere, într-un comunicat remis ieri, sanctionarea vinovatilor de producerea incidentelor si sperã ca organele care trebuie sã facã ancheta sã renunte la pasivitate.
Campionatul National de hochei pe gheatã este zguduit, pentru al doilea an consecutiv, de un act huliganic. De aceastã datã, victime sunt câtiva sportivi de la Sportul si antrenorul lor, dupã ce sezonul trecut, doi hocheisti de la SC Miercurea Ciuc au fost bãtuti cu bâte de baseball în Patinoarul Mihai Flamaropol la meciul cu Dinamo. Ei au fost eliminati si urmãreau meciul de lângã vestiar. Huliganii au venit, i-au bãtut crunt si au plecat. Cu toate cã si clubul Dinamo a demarat o anchetã, tot nu s-a aflat cine sunt bãtãusii. Sâmbãtã, a fost rândul celor de la Sportul sã fie bãtuti, evenimentele având loc la Gheorgheni, într-o discotecã. Antrenorul Sportului, Ioan Martin, a spus cã a fost lovit de mai multi indivizi, iar unul dintre jucãtori a fost bãtut în spital. „Nu stiu câti au fost. M-au lovit cu picioarele în piept, în stomac. Apoi au venit doi jandarmi, au scos pistoalele. Am primit un sut în cap si de fatã cu jandarmii. Ne-am dus la spital, unde au venit cinci insi, au intrat în Spitalul de Urgentã si l-au bãtut pe Halunga”, a spus Martin. Jucãtorul Vasile Halunga a declarat cã la spital a fost bãtut de patru sau cinci indivizi. „A venit politia, dar dupã ce i-am arãtat pe huligani, stãtea cu ei de vorbã”, a spus Halunga. Cel mai grav este sportivul Marian Ghitã, care are 15 copci la cap. Presedintele forului, Marian Negoitã, a fost informat despre cele întâmplate de cãtre observatorul Alexandru Hãlãucã. „Dupã primul meci (n.r. – cel de sâmbãtã, câstigat de Progym cu 8-2), câtiva sportivi de la Sportul au fost în discotecã. Nu stiu de ce au fost agresati. Antrenorii s-au dus si ei la discotecã si au fost luati la bãtaie. La spital, au fost din nou atacati de huligani”, a spus Negoitã. Acesta a mentionat cã federatia nu poate dicta sanctiuni, deoarece incidentele au avut loc în afara competitiei. Al doilea meci direct, programat duminicã, a fost anulat. Tiberiu Iliescu, presedintele de onoare al sectiei de hochei a clubului Sportul, a spus cã pentru neprezentare, Sportul va pierde la „masa verde” cu 5-0. Antrenorul Ioan Martin a depus, ieri, plângere penalã la Inspectoratul General al Politiei. „Am depus plângere la IGP, cu toate cã politia din Gheorghieni mi-a sugerat sã nu o fac. Am fost la IML si la Spitalul de Urgentã. Astept sã iasã actele si o sã-i dau în judecatã pe agresori”, a declarat Martin, care a adãugat cã Vasile Halunga se aflã încã în spital. Clubul bucurestean a remis, ieri, un comunicat prin care aduce la cunostintã cã „îsi exprimã indignarea fatã de atacurile violente cãrora le-au cãzut victime hocheistii sãi, sportivi si antrenori (…), sub privirile impasive ale organelor de ordine locale. Desi se încearcã sã se arunce responsabilitatea pe umerii sportivilor, este evident pentru noi cã ei sunt doar victime. Singura lor vinã a fost cã, prin necunoasterea limbii maghiare, i-au iritat pe bãtãusii din Gheorghieni si i-au «incitat» la violentã. (…) Sportivii clubului Sportul nu puteau fi instigatorii acestui conflict si este clar cã nici mãcar nu au putut sã se apere. (…) Sperãm ca organele abilitate sã renunte la pasivitate si sã dea curs anchetei, pentru sanctionarea vinovatilor”, scrie în comunicat.
Gigi Grigorescu