Reply To: Licenta clubului Sportul Studentesc

Home Forums Archive Sezon 2006-2007 Season – Divizia B Licenta clubului Sportul Studentesc Reply To: Licenta clubului Sportul Studentesc

Dragomir „Corleone“ nu crede că „studenţii“ vor juca în prima ligă în acest sezon

Patronul Sportului Studenţesc, Vasile Şiman, a declarat, ieri, după Adunarea Generală Ordinară a LPF, că gruparea pe care o conduce mai are o şansă legală de a rămâne în Liga I, după ce licenţa i-a fost retrasă. Şiman a precizat că sunt trei forme ale procesului de licenţiere, iar Sportul va trece prin toate. „Sunt trei forme ale procesului de licenţiere: de acordare, care a fost acordată Sportului, de retragere, care a fost retrasă, şi de returnare, care este prevăzută în manualul de licenţiere. Noi suntem în faza în care se va discuta la FRF returnarea licenţei către Sportul Studenţesc”, a adăugat Şiman, care a menţionat că în ultimă instanţă va accepta ca Sportul să evolueze în Liga a II-a, în cazul în care gruparea bucureşteană va fi obligată. Întrebat dacă va mai achita din datoriile clubului până miercuri, când sunt programate comisiile de primă instanţă şi cea de apel ale Sistemului Naţional de Licenţiere, Şiman a răspuns: „Poate că datoriile s-au plătit. Eu văd aceste lucruri separat. Am fost la federaţie, am discutat cu toţi cei implicaţi în procesul de licenţiere, am făcut o adresă prin care am susţinut şi cerut să se reia procedurile de returnare a licenţei şi aşteptăm un răspuns în acest sens, pentru că s-a făcut o eroare”. Preşedintele FRF, Mircea Sandu, prezent la Adunărea Generală a LPF, a spus că Sportului Studenţesc i s-a retras licenţa pentru Liga I deoarece nu a făcut încă dovada plăţii datoriilor către bugetul de stat. „Nu pot să acuz, dar există anumite prevederi foarte clare în manualul de licenţiere. Dacă nu se respectă, se ajunge în astfel de situaţii. Toţi ceilalţi au respectat acele prevederi, inclusiv clubul Jiul, care a făcut dovada plăţilor şi a unei eşalonări de o lună, fiind susţinut aici şi de Consiliul Local. Dar Sportul nu a făcut încă această dovadă”, a spus oficialul FRF. Mircea Sandu a precizat că azi va avea loc o şedinţă a Comitetului Executiv a FRF în cadrul căreia se va lua în discuţie şi problema Sportului Studenţesc, iar mâine, comisia de primă instanţă şi Comisia de Apel a sistemului naţional de licenţiere va lua o decizie ca urmare a solicitării de returnare a licenţei făcută de clubul din Regie. „Şiman a fost la FRF şi am discutat în prezenţa vicepreşedintei Comisiei de Apel. S-a constat că această solicitare a Sportului este acoperită juridic prin ceea ce este prevăzut în manual (Manualul Naţional de Licenţiere), acolo unde există un titlu: «Expirarea, retragerea sau returnarea licenţei». Vom vedea ce vor decide, miercuri, cele două comisii de licenţiere, care au fost convocate de urgenţă să judece această situaţie”, a explicat preşedintele FRF. Întrebat dacă Sportul Studenţesc mai are vreo şansă să evolueze în sezonul viitor în Liga I, oficialul FRF a răspuns: „Nu ştiu, chiar la asta nu mă pricep”. Comisia de Apel a Sistemului Naţional de Licenţiere a decis, vineri, retragerea licenţei clubului Sportul Studenţesc, din cauza datoriilor înregistrate la bugetul statului pe anul 2005. Conform directorului de licenţiere, Viorel Duru, gruparea din Regie are datorii la bugetul statului în valoare de 1,26 milioane RON. De asemenea, directorul coordonator al Sistemului Naţional de Licenţiere, Florin Prunea, a declarat că jucătorilor echipei Sportul Studenţesc nu li s-a mai operat în cărţile de muncă de câţiva ani.
Preşedintele LPF: „Şiman nu a vrut să plătească datoriile cu banii din drepturile TV”

La finalul Adunării Generale Ordinare a Ligii, preşedintele LPF, Dumitru Dragomir, a declarat că i-a propus patronului Sportului Studenţesc, Vasile Şiman, să plătească datoriile clubului la bugetul statului cu banii din drepturile TV, dar acesta nu a dorit acest lucru. „A fost propunerea mea asta, dar Şiman n-a ţinut cont de ea. Banii din drepturile TV sunt de două săptămâni în cont la noi, şi Şiman trebuie să ia 600.000. Eu puteam oricând să plătesc, dar numai cu acordul lui. Acum, dacă Sportul va fi retrogradată, Şiman nu va mai primi banii din drepturile TV. În loc să fi plătit 300.000, pierde acum 600.000”, a spus oficialul LPF. Dumitru Dragomir a afirmat că îşi menţine părerea că formaţia Sportul Stundeţesc nu are nicio şansă să rămână în Liga I, chiar şi după judecarea solicitării de returnare a licenţei de miercuri. Preşedintele LPF susţine că echipa din Regie nu se va destrăma în situaţia în care va fi retrogradată în Liga a II-a. Prezent de asemenea la Adunărea Generală a LPF, oficialul rapidist, Constantin Zotta, a spus că va avea unele probleme organizatorice în prima etapă din cauza faptului că nu se ştie dacă formaţia giuleşteană va întâlni pe 30 iulie Sportul Studenţesc sau Pandurii Târgu Jiu. „O să fie unele probleme organizatorice pentru că noi tocmai venim din Malta atunci şi va trebui să pregătim deplasarea. Dar până cel mai târziu miercuri se va şti care este adversara noastră din prima etapă”, a spus Zotta. Oficialul rapidist a menţionat că preferă să întâlnească Sportul Stundeţesc decât Pandurii. „Pentru noi poate ar fi mai uşor să jucăm cu Sportul, pentru că suntem la noi în cartier. Oricum, nu cred că va fi un campionat mai frumos fără Sportul , ba din contră”, a precizat Constantin Zotta.

Dan Petrescu: “Ar fi o mare eroare ca Sportul să nu joace în Liga I“

Fostul tehnician al echipei Sportul Studenţesc, acum antrenor al formaţiei poloneze Wisla Cracovia, Dan Petrescu, a declarat că ar fi o mare eroare ca gruparea din Regie să fie retogradată în Liga II pe motive financiare. „Din câte am înţeles, Sportul va rămâne în prima ligă, ceea ce e normal. Ar fi o mare eroare să retrogradeze Sportul acum, când începe campionatul. Sportul nu este singura echipă cu probleme, dar aşa cum a zis şi patronul Vasile Şiman, Sportul a deranjat prea multă lume şi a fost penalizată. Nu ştiu dacă este o măsură voită, dar sigur nu este corectă. Sunt convins că Sportul va juca în prima etapă în Liga I“, a spus Petrescu.

Fostul selecţioner Gheorghe Hagi a afirmat că Sportul este „o echipă curată, frumoasă, sănătoasă“. „Se pare însă că nu este loc pentru o echipă curată, s-a ajuns şi acolo. E mare păcat“, a comentat Hagi.

Comisia de Apel a Sistemului Naţional de Licenţiere a decis, vineri, retragerea licenţei clubului Sportul Studenţesc, din cauza datoriilor înregistrate la bugetul statului pe anul 2005.

Gandul – 25 Iulie 2006

SI MAI AM CATEVA DAR PE ACELASI SUBIECT RASUCIT PE TOATE PARTILE