Reply To: Remembers…..

Dragos Chiva
Member

Eu imi aduc aminte cu placere de un meci al Sportului impotriva Stelei prin anii ’70 pe Lia Manoliu(23 August).Pe vremea aceea exista un obicei foarte bun ca echipele bucurestene sa joace in cuplaj meciurile dintre ele(OK, recunosc ca nu era normal, dar ca spectator m-am bucurat sa vad doua meciuri la pret de unul).Steaua era si atunci o echipa in mare forma si daca nu ma insel din echipa ei facea parte la acel moment Marcel Raducanu.Faza care mi-a placut atat de mult incat nu am putut-o uita nici pana in ziua de astazi si de care as vrea sa ne aducem aminte impreuna este urmatoarea: o faza de atac pozitional a Sportului pe axul central al terenului este oprita prin fault de catre celebrul fundas central al Stelei, Sames.La momentul respectiv, scorul era 2-1 in favoarea Sportului si ostilitatile in teren se desfasurau in favoarea Stelei.Golul egalizator plutea in aer.Revin la faza de mai sus.Faultul lui Sames este penalizat cu lovitura libera directa.Distanta era de aproximativ 20m putin lateral dreapta fata de centrul portii.Ma aflam chiar in spatele portii Stelei care pe atunci era aparata de Iordache, un portar in mare forma si care confirmase deja si pe plan international. Va rog sa nu imi cereti sa imi amintesc cine a executat lovitura pentru Sportul.Cred ca a fost vorba de Chihaia dar nu sunt sigur.El a executat aceasta lovitura folosind un sut de tip foglia seca la coltul lung in vinclul portii lui Iordache.A fost un sut puternic si in acelasi timp plasat.Iordache nu avut timp nici macar sa schiteze un pas lateral in directia mingii.N-am sa uit niciodata privirea lui neputincioasa cu care urmarea cum mingea intra in plasa.Cred ca pe ultimii metri parcursi de minge isi dorea foarte mult ca mingea sa loveasca macar una dintre bare.Scorul de 3-1 a ramas acelasi pana la sfarsitul meciului…