Reply To: Remembers…..

franz_kafka
Member

O amintire care mi-a revenit recent in fata ochilor… Eram in scoala primara (clasa a II-a ?), ziua meciului retur cu danezii din Copenhaga, din 1986 (nu le scriu numele ca sa nu gresesc). Dupa partida tur, 0 – 3, nici n-am avut curajul sa ma uit la meci. Preferam sa stau pe terenul de fotbal al scolii, se afla f aproape de casa… A venit dintr-o data un prieten, desi era dinamovist, si urla: 6 – 0 pt SS!!! Nu-mi venea sa cred…, am plecat acasa, unde mi s-a confirmat scorul. Impreuna cu un alt prieten, tot sportist (sau cum sa-i zic), l-am rugam pe tatal lui sa ne deseneze treningurile cu creta: cate un numar pe spatele bluzei si scris frumos de jur-imprejurul lui, Sportul (sus) Studentesc (jos).
Am facut valva prin cartier cu bluzele de trening, am fost mandrii de acest lucru…, dar numai pentru cateva ore, fiindca a dat o ploaie peste noi… si s-a sters imprimeul improvizat. Oricum, ziua respectiva a fost momentul iluminarii, probabil, si pt multi dintre suporterii SS…, numai exista niciun dubiu, trebuia sa fiu un sportist, asa cum erau tatal si bunica mea (vorbesc serios!). Cand urasti un regim, il urasti pana in cele mai nebanuite detalii, adica si in fotbal, unde nu era loc in suflet pt Steaua, Dinamo sau Victoria!