Reply To: Costin Lazar 24.04.1981

Home Forums Archive Foste glorii / Past Players Costin Lazar 24.04.1981 Reply To: Costin Lazar 24.04.1981

07Ex
Keymaster

“Poate nea Piţi se gândeşte şi la mine”

Costin Lazăr, mijlocaşul echipei din Regie, crede că a trecut vremea ghinioanelor şi speră ca selecţionerul să-i ofere şi lui o şansă. Jucătorul a revenit pe teren după patru luni de pauză, ulterior unei accidentări suferite în campionatul trecut, în deplasarea de la Constanţa. Ca o coincidenţă, fotbalistul a debutat în acest sezon tot
într-o confruntare cu gruparea de la malul Mării Negre.
Costin, ai revenit pe teren în partida cu Farul, aceeaşi echipă cu care jucaţi şi când te-ai accidentat…
Costin Lazăr: Iniţial nu am vrut să joc în meciul cu gruparea constănţeană, din superstiţie, dar din lipsă de efectiv am fost nevoit să revin. Înainte de a intra pe teren, antrenorul
mi-a spus să las superstiţiile, să joc şi să am încredere în mine.
Înainte de a te accidenta, erai în vederile lui Victor Piţurcă. Crezi că vei reintra în calculele selecţionerului?
Deocamdată îmi doresc să fiu sănătos şi să joc cât mai bine. Poate pe viitor nea Piţi va avea ochi şi pentru mine.
La un moment dat s-a zvonit că te-ar fi dorit Steaua. Este adevărat?
Am primit oferte nu numai de la Steaua, ci şi de la Poli Timişoara, Oţelul Galaţi şi am fost în vederile mai multor cluburi din afară. Dar din cauza accidentării nu m-a mai luat nimeni. Am avut ghinion, însă cred că va veni şi vremea mea.

“Avem un lot de locurile 1-5”
Unde ţi-ar plăcea să joci?
În nici un caz la o echipă din ţară. Din iarnă voi refuza echipele din ţară. Am 24 de ani şi vreau să evoluez în străinătate. Până acum am jucat din pasiune, dar acum trebuie să mă gândesc şi la partea financiară şi nu cred că vreo echipă din ţară îmi poate oferi salariul pe care îl vreau eu.
Crezi că va face faţă Sportul noului campionat?
Părerea mea este că avem un lot pentru locurile 1-5. Sunt jucători de perspectivă şi, cu siguranţă, echipa va merge şi fără cei care au plecat, dar şi fără fotbaliştii de bază care urmează să plece.