Reply To: Andrei Stangă 23.08.1983

Home Forums Archive Foste glorii / Past Players Andrei Stangă 23.08.1983 Reply To: Andrei Stangă 23.08.1983

Giani
Member

Intre timp am mai discutat cu Andrei. Am descoperit, dincolo de un fizic impresionant, un om cult, finutz, decent, sensibil, care se incadreaza perfect intr-o echipa studenteasca. Am vazut un jucator care isi recunoaste greselile, pana si cele care nu se vad din tribuna, dornic de performanta, lipsit de fitze. Cred ca replica cea mai nimerita in acest context este cea data de un coleg din galerie “daca DV ar fi avut in spate banii lui Stanga nici macar nu s-ar fi agitat sa joace fotbal”. In conditiile in care Andrei joaca cu un genunchi terminat (mai precis articulatia respectiva nu prea mai exista; din 1000 de jucatori, cu o asemenea accidentare, 999 ar fi renuntat). Dar Andrei Stanga nu inseamna numai forta fizica, ci si o mare tarie de caracter. Desi nu prea i s- oferit sansa sa joace, pentru mine Andrei Stanga ramane jucatorul sezonului. Pentru mentalitate si pentru efortul depus atunci cand i s-a oferit sansa de a juca.