Reply To: Discutii referitoare la sezonul 2006-2007

Home Forums Archive Sezon 2006-2007 Season – Divizia B Discutii referitoare la sezonul 2006-2007 Reply To: Discutii referitoare la sezonul 2006-2007

sorin
Member

“Ne pregătim pentru Rapid”

Antrenorul Sportului spune că nici nu concepe să joace în Liga a II-a

Andrei NOURESCU
Mascându-şi destul de bine îngrijorarea, de altfel firească, Grigore Sichitiu (foto, în stânga) vorbea ieri calm despre meciul din prima etapă a Ligii I, convins fiind că nu va juca la matineu.
PRO Ce se întâmplă la Sportul, domnule Sichitiu?
Grigore Sichitiu Din păcate, eu ştiu prea puţin, nu sunt de mult aici, nu cunosc dosarul.
PRO Patronul ce v-a spus?
Grigore Sichitiu Că nu se va întâmpla nimic, că vom rămâne în Liga I. Şi noi, fireşte, mergem pe mâna dumnealui.
PRO Cum este moralul la echipă?
Grigore Sichitiu Băieţii se antrenează normal, suntem OK, ne pregătim pentru meciul cu Rapidul, convinşi că-l vom juca.
PRO Nu v-a afectat hotărârea Comisiei de Apel?
Grigore Sichitiu Noi aşteptăm o decizie finală, care încă nu s-a dat. Nu pot crede că a patra echipă a campionatului din sezonul trecut poate fi trimisă în Liga a II-a.
PRO Dar, totuşi, dacă se va întâmpla să retrogradaţi în eşalonul secund?
Grigore Sichitiu Nici nu vreau să-mi închipui ce va fi. Se va face o mare nedreptate. Dar, oricum, nu cred că s-ar destrăma echipa. Ar fi un mare păcat ca aceşti băieţi minunaţi să nu mai joace împreună.
PRO Presupunând că veţi rămâne totuşi în “A”, meciul cu Rapid are o conotaţie aparte?
Grigore Sichitiu Nu are legătură cu trecutul meu la Rapid, voi juca la fel ca şi cu orice alt adversar. E adevărat că nu-i uşor să joci cu echipa clasată pe locul 9 în lume. Dar va fi spectacol.

“Este cea mai oribilă decizie din ultimul timp luată în fotbalul românesc. Păcat, Sportul este o echipă care joacă un fotbal foarte frumos!”
Victor Piţurcă, selecţioner România
“Nu mi se pare normal ca o echipă retrogradată, Pandurii Târgu Jiu, să joace tot în primul eşalon. Părerea mea e că ar fi fost mai corect să se dispute un campionat cu doar 17 echipe.”
Răzvan Lucescu, antrenor Rapid