Reply To: Care e noua stea a Sportului?

Giani
Member

@07Ex wrote:

Eu sunt de parere ca acest thread ar fi trebuit sa aibe un poll unde sa putem vota, dar daca nu are voi spune aici cine cred eu ca este noua stea: Stanga!

Si totusi Andrei Stanga nu va fi niciodata o stea. Ca sa fii un star trebuie sa ai niste defecte majore de caracter care lui Andrei ii lipsesc: fitze, ifose, impresii, pretentii. Andrei Stanga nu are nimic din toate acestea, in schimb poseda la cote maxime seriozitate, bun-simt, modestie, aceasta din urma chiar la cote exagerate (de exemplu, dupa meciul cu Buzaul si-a reprosat ca sutul lui de 3-3 a atins bara; dupa meciul de la Moreni si-a reprosat din nou ca nu a avut o clona pe linia de poarta la golul egalizator al gazdelor). Parca il vad in Carrefour cumparand un pachet de doua sticle de vinars pentru a citi un roman pe care oricum nu il gasesti in librarii :). Lasand gluma la o parte, Andrei Stanga nu va fi niciodata un star in acest sens mercantil al sistemului media pentru ca nu doreste acest lucru. Este acel fotbalist care joaca fara nici o miza, ci pur si simplu pentru propria placere. Faptul ca aceasta placere se transforma in succes, fie si la nivelul ligii secunde, este meritul lui personal, si nu imi imaginez pe jucatorul Andrei Stanga intr-o masina de 200,000 EUR pe post de mare crai in Bamboo. Mai degraba parca l-as vedea duminica dimineata la antrenament. Pentru ca Andrei nu este o vedeta, ci un invingator.