Reply To: 10.03.2007 Chimia Brazi – Sportul Studentesc 1-1(0-0)

Home Forums Archive Sezon 2006-2007 Season – Divizia B 10.03.2007 Chimia Brazi – Sportul Studentesc 1-1(0-0) Reply To: 10.03.2007 Chimia Brazi – Sportul Studentesc 1-1(0-0)

Dragos Chiva
Member

Giani:

“A obtinut doua penaltyuri, unul atat de evident incat ma mir cum de a reusit arbitrul sa nu il elimine pe portarul gazdelor (fault ca ultim aparator; probabil s-o fi gandit ca meciul este oricum prea dezechilibrat)”

Ovidiu:

“Citesc si ma iau cu mainile de cap.
Imi este din ce i ce mai greu sa cred in promovare. Ceva, ceva ne mai ajuta si contracandidatele prin rezultatele obtinute.”

Cameliu:

“Mirat de reactia fotbalistului, antrenorul Sportului Studentesc, Gheorghe Multescu, a declarat: “Farcasanu nu era considerat un jucator de perspectiva si de aceea a plecat de la Sportul. Daca avea valoare, îl pastram”.”

Stimati colegi de suferinta: am selectat trei fraze postate si as dori sa fac pentru fiecare cate o remarca.
Referitor la prima dintre ele, vreau sa va intreb ce facem?Incepem sa gasim scuze inadmisibile pentru cavalerii blaturilor, sau mai pe sleau incepem sa inchidem ochii cand suntem furati?Suntem intre noi.Rezultatul discutiei noastre nu va fi publicat in nici un cotidian sportiv de saptamana aceasta.
Referitor la a doua vreau sa va mai pun o intrebare: incepem sa tragem cu ochiul la ceilalti competitori si sa ne facem calcule de promovare in functie de jocul rezultatelor?Daca raspunsul vostru este “da” la ambele intrebari de mai sus inseamna ca noi, suporterii Sportului, avem deja insusit bagajul de cunostinte care sa ne permita sa activam cu mandrie in divizia s,d,r.Si eu care credeam ca facem nota contrastanta…In plus, parca eram cu totii de acord ca echipa noastra este indreptatita sa spere la promovare datorita jocului propriu..Inainte de a-mi raspunde la aceste doua intrebari, va rog sa nu uitati ca avem un golaveraj negativ si vom fi clasati intr-un eventual finish “la mustata”, sub echipa care ne va fi egala ca punctaj.
Referitoare la cea de-a treia: Intr-o discutie avuta cu Ovidiu in pauza dintre tur si retur, i-am spus ca imi place cum se misca Farcasanu.Era echipat cu toate calitatile unui varf de atac modern: viteza dublata de tehnica, intuitie la jocul combinativ, simtul portii.In plus avea o statura suficient de solida pentru a face fata postului de varf, dar asta nu il transforma intr-un fotbalist greoi.Si unde mai punem ca toate aceste calitati apartineau unui fotbalist tanar, numai bun de slefuit.Nu sunt astea calitatile pe care le consideram ca fiind definitorii atunci cand vorbim despre un jucator de la Sportul?Intamplarea a facut ca la momentul cand am avut aceasta discutie cu Ovidiu, NICI CHIAR EL nu stia ca Farcasanu a fost “imprumutat”.Trebuie sa spun ca lui Farcasanu i-a lipsit un singur lucru: sa fie folosit in terenul de joc.Va rog sa imi spuneti sincer, voi chiar credeti ca de exemplu Gheorghe este un jucator mai de “perspectiva” decat Farcasanu?Sau, cu cine va simtiti mai siguri in atac, cu Farcasanu sau cu Ciubotariu.Dar sincer, da?