Reply To: 17.03.2007 Sportul Studentesc – CF Braila 1-1(0-0)

Home Forums Archive Sezon 2006-2007 Season – Divizia B 17.03.2007 Sportul Studentesc – CF Braila 1-1(0-0) Reply To: 17.03.2007 Sportul Studentesc – CF Braila 1-1(0-0)

sorin
Member

O serie bizară
George Ioniţă gsp

În ultimele două etape, favoritele la promovarea în Liga I nu au reuşit să cîştige nici un meci. Etapa de sîmbătă a adus din nou surprize de tot soiul în Seria 1, la fel ca în precedenta rundă. Sportul a obţinut doar un egal după o mulţime de ratări cu CF Brăila, echipă cu un picior în Liga a III-a. Forexul lui Adrian Hîrlab s-a chinuit pe teren propriu cu Gloria Buzău, izbutind doar o remiză albă. Otopeniul a fost pe punctul de a lua bătaie acasă de la FC Săcele, iar Petrolul n-a jucat nimic la Botoşani, pierzînd cu 0-2.

Seria nebună de rezultate hilare este explicată de antrenorul Forexului, Adrian Hîrlab: “Noi ducem lipsă de atacanţi. Este o serie extrem de echilibrată, iar nivelul echipelor care se bat la promovare nu este cu mult peste cel al celorlalte formaţii. Eu mizez pe FC Botoşani, spun că va fi surpriza campionatului”. Antrenorul Petrolului, Marin Barbu, zice că de vină pentru rezultatele slabe obţinute de granzi este mentalitatea jucătorilor. “După o victorie, fotbaliştii se umflă în pene şi în următorul meci joacă prost. La acest nivel nu există continuitate. Organizarea este decisivă într-o partidă. Oricum, au fost nişte rezultate bizare. Şi vor mai fi!”.

Deşi s-a întărit în iarnă cu jucători experimentaţi, Sportul lui Gheorghe Mulţescu este la a doua remiză consecutivă. “Nu ştim să dăm gol. În loc să cîştigăm cu 7-0, noi terminăm la egalitate, 1-1. Din fericire, nici celelalte formaţii nu au învins şi încă mai păstrăm şanse de promovare”, a mărturisit Mulţescu. Antrenorul Otopeniului, Marian Pană, spune că se bucură de paşii greşiţi făcuţi de celelalte echipe: “Noi continuăm lupta şi vrem să cîştigăm toate meciurile. Celelalte rezultate ne avantajează”

Ce au făcut favoritele în ultimele două etape

Forex
FC Braşov – Forex 0-0
Forex – Gloria Buzău 0-0
CS Otopeni
Dunărea Giurgiu – CS Otopeni 2-1
CS Otopeni – FC Săcele 0-0
Petrolul
Petrolul – FCM Bacău 1-1
FC Botoşani – Petrolul 2-1
Sportul
Chimia Brazi – Sportul 1-1
Sportul – CF Brăila 1-1

“Otopeni, Petrolul şi Sportul au cele mai mari şanse de a promova. Deşi au fost numai rezultate dezamăgitoare, va fi o luptă cruntă! Nu trebuie omise surprizele Gloria Buzău şi FC Botoşani”
Adrian Hîrlab, antrenor Forex

“Echipele din serie sînt de valori apropiate şi de aceea apar aceste meciuri-surpriză. Din păcate, nivelul valorii este unul extrem de scăzut. Cu greu o echipă din liga secundă poate face faţă în primul eşalon”
Vasile Şiman, patron Sportul

CSM Rîmnicu Vîlcea
“Nivel slab!”
Antrenorul lui CSM Rîmnicu Vîlcea, Costel Pană, spune că în liga secundă se joacă un fotbal slab. “Nivelul echipelor din Liga a II-a este destul de scăzut. Multe meciuri sînt plictisitoare, suporterii nu vin la stadion, iar jucătorii au o mentalitate care lasă de dorit”, spune Pană, cel care i-a dus pe olteni pe locul 2 în Seria a II-a. Tehnicianul vîlcenilor crede în schimb că în liga secundă sînt mulţi jucători valoroşi: “E adevărat, trebuie săpat mult. Dar se pot găsi fotbalişti extrem de talentaţi”. (George Ioniţă)

Petrolul
“Magiun” se teme
Antrenorul Petrolului, Marin Barbu, era extrem de supărat după înfrîngerea de sîmbătă, 0-2 cu FC Botoşani. “Am jucat incredibil de prost. Elevii mei m-au dezamăgit crunt. Momentan nu trec la pedepse. E foarte posibil ca după o altă înfrîngere să ia conducerea atitudine. Iar cel pedepsit să fiu chiar eu. În fotbal orice este posibil. Însă eu zic că Petrolul are echipă foarte bună şi îşi va reveni. Trebuie neapărat să promovăm!”, a mărturisit “Magiun”. (George Ioniţă)

19 martie 2007