Reply To: Stiri din presa – Sezon 2009-2010

Home Forums Archive Sezon 2009-2010 Season – Liga II Stiri din presa – Sezon 2009-2010 Reply To: Stiri din presa – Sezon 2009-2010

cameliu
Member

http://www.liga2.ro

Adio Urziceni?
EŞEC: ŞIMAN A REFUZAT OFERTA CAMPIOANEI PENTRU VARGA ŞI BĂLAN
Adio Urziceni?

Patronul Sportului Studenţesc ţine cu dinţii de două dintre ultimele perle ale „găştii nebune”.
Vasile Şiman s-a întâlnit zilele trecute cu şefii Unirii Urziceni pentru ceea ce ar fi trebuit să fie o discuţie preliminară în cazul transferurilor lui Dacian Varga şi Tibi Bălan. Din păcate pentru ialomiţeni, patronul „studenţilor” chiar s-a declarat ofensat de oferta lor, el afirmând că, după această întrevedere, sunt şanse minime ca cei doi jucători să evolueze şi sezonul viitor sub comanda lui Dan Petrescu.

„M-am întâlnit cu cei de la Urziceni pentru a vorbi despre Varga şi Bălan, dar ceea ce mi-au propus ei nici nu se poate numi ofertă. A fost mai mult un interes, din politeţe, deoarece anunţaseră în prealabil că-i vor. Cred că sunt şanse 0% ca ei să mai joace la Urziceni din toamnă”, afirmă Vasile Şiman.

Se pare că oferta Unirii viza doar cumpărarea unui procent din drepturile federative ale celor doi jucători, pe o sumă care gravita în jurul unui milion de euro. În condiţiile în care Şiman spune că a refuzat şi trei milioane de euro pentru cei doi jucători, este lesne de înţeles de ce propunerea ialomiţenilor l-a lăsat rece.

„ Nici nu cred că o să ne mai întâlnim, pentru că e o diferenţă foarte mare între cerere şi ofertă, şi nu mai avem ce să discutăm. Nu-i critic pe cei de la Urziceni. Fiecare îşi face politica cum crede. Eu pot să spun că am refuzat categoric oferta lor. Totuşi, în fotbal nu se ştie niciodată”

Vasile Şiman, patron Sportul Studenţesc

A vândut toată gaşca

Actualul refuz al lui Vasile Şiman se încadrează perfect în peisajul plecărilor de jucători din Regie spre fotbalul mare. Un simplu exerciţiu matematic poate fi edificator cu privire la stilul unic de a negocia al lui Şiman, stil care a obţinut însă un profit maxim, cu investiţii minime. Practic, boss-ul din Regie a vândut de-a lungul timpului aproape întreaga „gaşcă nebună” care a fost la un pas să câştige titlul în sezonul 2005-2006. Vasile Şiman a încasat pe cei 15 jucători care au dus greul în acea campanie aproximativ 6,5 milioane de euro, iar Varga şi Bălan sunt ultimii mohicani de pe urma cărora patronul speră să-şi îngraşe conturile. Şi se pare că acest lucru nu se va realiza cu bani de la Urziceni, aşa cum se anticipa.

Jucător Profit

Eduard Stăncioiu 200.000
Răzvan Stanca 150.000
Cristi Irimia 400.000
George Galamaz 300.000
Răzvan Farmache 150.000
Sorin Rădoi 200.000
Florin Maxim 200.000
Stelian Stancu 700.000
Costin Lazăr 500.000
Vali Negru 150.000
Alin Raţiu 200.000
Ionuţ Mazilu 1.900.000
Gigel Bucur 1.000.000
Norbert Varga 200.000
Octavian Chihaia 200.000

Total 6.450.000

*sumele sunt exprimate în euro si cuprind atât cifrele de transfer, precum şi procentele încasate din vânzările ulterioare ale respectivilor jucători.

articol scris de Gigi STANCU