Reply To: Discutii referitoare la sezonul 2011 – 2012

Home Forums Archive Sezon 2011-2012 Season – Liga I Discutii referitoare la sezonul 2011 – 2012 Reply To: Discutii referitoare la sezonul 2011 – 2012

Dragos Chiva
Member

Stimaţi colegi de suferinţă
Se apropie de final un nou sezon în care ca şi dumneavoastră am suferit pentru tot ce a s-a întâmplat rău în jocul echipei noastre.Am fost foarte curios să văd în ce mod şi-a pus amprenta arbitrajul pe rezultatul final al jocurilor şi parcurgând retrospectiv comentariile de la fiecare meci de pe acest site şi combinând rezultatul cu ceea ce am găsit înregistrat pe Gsp Tv iată ce a rezultat:
Echipa noastră a fost arbitrată eronat astfel încât rezultatul final să fie viciat în şase meciuri după cum urmează:
-Sportul-Voinţa Sibiu.Jucătorul oaspete A jucat mingea cu mâna în careu însă arbitrul Sebastian Colţescu nu a acordat
penalty .Sportul a pierdut 2 puncte
-CS Mioveni-Sportul.Gol marcat de gazde din poziţie suspectă de offside.Arbitru Florin Miron.Sportul a pierdut 1 punct
-Sportul-FC Braşov.Arbitrul Marius Bocăneală anulează un gol valabil oaspeţilor în ultimul minut de joc.Sportul câştigă 2 puncte
-Voinţa Sibiu-Sportul.Arbitrul Cătălin Popa a refuzat Sportului un penalty pentru henţ în careu extrem de clar.Sportul pierde 1 punct
-Sportul-Mioveni.Gol anulat Sportului pe motiv de offsaid inexistent de tuşir domnişoara Luplescu.Sportul pierde 2 puncte
-FCM Târgu Mureş Sportul.Golul doi al gazdelor este marcat din offsaid clar şi mare.Arbitru Cristian Balaj.Sportul pierde 1 punct
-Pandurii Târgu Jiu-Sportul .Golul gazdelor este marcat din offsaid şi gazdele fac henţ în careu nepenalizat.Arbitru Alexandru Tudor.Sportul pierde 2 puncte
Dacă ne uităm la clasament observăm că cu aceste puncte în buzunar Sportul s-ar fi aflat în clasament deasupra formaţiei FCM Târgu Mureş care ar fi avut cu două puncte mai puţin din meciul de la Tâtgu Mureş cu noi şi am fi avut şanse reale de a ne fi salvat de la retrogradare PÂNĂ ÎN ULTIMA ETAPĂ.
Înafară de meciurile menţionate mai sus Sportul a mai primit lovituri sub centură din partea arbitrilor în alte şase meciuri la prima vedere fără a influenţa rezultatul final dar şi eu şi dumneavoastră ştim cât de importantă este lipsa acestor “cadouri” în economia unei partide şi un singur cadou.Iată aceste partide:
-Concordia -Sportul .Tibi Bălan exagerează duritatea faultului asupra sa iar jucătorul gazdă este eliminat pentru lovire fără balon de către arbitrul Marius Avram.Sportul joacă cu un jucător în plus o bună parte din meci.
-CFR Cluj-Sportul.Târnăcop este eliminat pentru un fault imaginar şi jucătorilor Sportului li se refuză şi un penalty.
-Sportul-U Cluj.Arbitrul Dragoş Istrate acordă mult prea uşor un penalty oaspeţilor.
-Sportul- CFR Cluj.Arbitrul Sebastian Colţescu acordă uşor două cartonaşe galbene lui D.Lung şi îl elimină iar tuşierul Stoianoff îl opreşte pe Curelea scăpat singur cu portarul pentru un offsaid imaginar.
-Steaua-Sportul.Arbitrul Cătălin Popa nu acordă penalty la un duel între Chiricheş şi Curelea în care primul cade şi îl trage şi pe Curelea de mână , ultimul nemaiputând să finalizeze acţiunea de atac care era în apropierea careului mic al gazdelor
-Sportul-Oţelul .Arbitrul Teo Crăciunescu lasă nesancţionat un henţ la atacantul oaspete care înscrie din faza respectivă
-Sportul-Rapid.Arbitrul Haţeganu nu acordă penalty şi nu îl elimină pe jucătorul oaspete care joacă mingea cu mâna şi împiedică marcarea unui gol.
Îmi cer scuze dacă mi-a scăpat ceva şi sunteţi bineveniţi cu completări.
Mie această situaţie mi se pare relevantă şi este de natură să mai lămurească lucrurile.
În aceeaşi măsură vă rog să fiţi conştienţi şi dumneavoastră că suntem o echipă mică furată ca în codru cu probleme financiare pe care domnul Şiman a reuşit să le ţină în frâu numai dânsul ştie cum, că avem un număr de suporteri fatalmente mic şi că de obicei ar trebui să ne întâlnim pe acest site FĂRĂ SĂ TURNĂM ACID PE RĂNILE CE SE ACUMULEAZĂ ZILNIC LA CLUB.Vreau să spun că sunt unii dintre dumneavoastră care au avut reacţii de genul: “Divizia B, venim”, “Să se pregătească Săgeata Năvodari şi Otopeni”, “Suntem pa” etc. încă din etapa a cincea după eşecul usturător cu CFR Cluj deşi vedeţi foarte bine că şansele Sportului de a rămâne în prima ligă s-au năruit abia în ultimele etape din retur ceea ce nu se poate numi că cineva a avut spirit de anticipaţie ci mai degrabă că a cobit.Pentru mine aerul de pe acest site a fost de multe ori irespirabil şi practic descurajant pentru a posta mesaje.Închei cu speranţa că nimeni dintre dumneavoastră nu va încerca să citească acest mesaj printre rânduri şi mulţumindu-vă că aţi avut răbdarea să citiţi un mesaj atât de lung.