01.08.2010 Dinamo Bucuresti – Sportul Studentesc 5-3(2-0)

Home Forums Archive Sezon 2010-2011 Season – Liga I 01.08.2010 Dinamo Bucuresti – Sportul Studentesc 5-3(2-0)

Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 87 total)
  • Author
    07Ex
    Keymaster

@Constantin Secareanu wrote:

nu mai acuzati aiurea pe selymesi…bucurati-va de meciul pe care ni l-au oferit baietii nostri astazi…daca era 5 0 ce mai ziceati ??? o seara buna

La fel gandesc si eu. Nu cred ca Selymes a vrut ca Dinamo sa castige. Eu zic ca jucatorii au jucat cat au putut de bine si in fond au dat 3 goluri. Cu putina rabdare vor ajunge sa si castige meciuri in Liga I. Eu zic ca e mai bine ca am pierdut cu 5-3 decat ar fi fost sa pierdem cu 3-0, scorul care era pe tabela imediat dupa pauza.

Ai nostri au dat dovada ca, daca vor pot sa joace si sa inscrie. Sunt sigur ca etapa viitoare vom bate Gloria.

cameliu
    Member

Ok!
    Sa-mi explice si mie cineva de ce nu ajucat Viciu?
    A semnat deja cu Dinamo si asta era in protocol? Sau de ce?
    Eu sunt convins ca Viciu nu lua 5! (cel putin nu golurile 2 si 4 si poate nici primul…)!

rapid19pancu
    Member

S-a vazut in timpul meciului la un moment dat Selymes l-a intrebat pe Varga daca mai poate si acesta a facut semn ca mai poate ,iar la 10-15 minute l-a schimbat ,probabil a facut semn ca a terminat benzina…
    Viciu clar trebuia sa fie titular…
    Cazan si el a fost o alegere gresita..nu trebuia sa inceapa meciul cu Lucian Cazan!

Per total ..sa spunem ca a fost un meci frumos si ca atat s-a putut ,dar pe viitor e loc de mai bine ,lucru care reiese din faptul ca totusi s-au marcat 3 goluri in deplasare.

dragos
    Member

sportul si dinamo: 2 echipe frumoase de la mijloc in sus, croite pe atac.

de cum l-am vazut pe popescu titular, am zis ca, luam multe azi….deh, asa a fost :-ss :-ss :-ss :-ss
    popescule, tu esti portar de liga 2 !!!
    el este un portar AERIAN, ca sa nu zic prost 8-} 8-} 8-}

3 lucruri m-au nemultumit la selymes:
    – de ce l-am mai lasat in poarta pe popescu, dupa ce scorul era 2-0, 3-0 ?????????? :-w :-w
    – de ce l-a scos pe varga, care a destabilizat apararea alb-rosiilor ?????? :-? :-? :-?
    – de ce a jucat cu o aparare sus ???

am fost la un pas de egal (maximul ce se putea scoate, dar cu MULT NOROC), insa lipsa de experienta din aparare si zapacelile lu’ popescu ne-au scos din carti ptr. egal.
    dinamo este o echipa matura, cu jucatori care fac diferenta.

dupa ce in prima repriza am ratat 2 ocazii, ei au marcat de 2x, insa sorul putea fi MUULLLT MAI RAU (cristea a scapat de 2x si au avut si o bara), in repriza secunda am jucat dezinvolt si NU ne-am facut de ras.

razvan
    Member

selymes: http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/selymes-avem-nevoie-de-o-victorie-iar-apoi-va-fi-greu-sa-ne-mai-opreasca-cineva-200985.html

Ne trebuie un rezultat pozitiv pentru a căpăta încredere. Am venit din liga a doua şi avem nevoie de experienţă. Nu ne e frică de retrogradare. Avem nevoie de o victorie, iar apoi va fi greu să ne mai oprească cineva.

andone: http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/andone-problema-e-ca-am-primit-3-goluri-facem-prea-multe-greseli-m-am-temut-ca-puteam-fi-egalati-200976.html

M-am temut, pentru că Sportul putea să ne egaleze. Sportul mereu a făcut jocuri deschise, foarte bune, în faţa lui Dinamo

rezumat: http://gsptv.gsp.ro/viewVideo1.php?video_id=39306&title=Rezumat_Dinamo___Sportul_5_3

razvanR
    Member

Bravo baieti pentru atitudine si golurile marcate. Am avut multe ocazii si puteam sa mai marcam cel putin 3 goluri si sa castigam.
    Cred ca am fost mai buni decat Dinamo, nu meritam sa pierdem.

Sper ca de acum inainte sa marcam mai multe goluri decat adversarii;
    Putem termina campionatul in primele 5 echipe asftel incat sa jucam in Cupele Europene.

Imi place foarte mult jocul Sportului Studentesc, fotbal spectaculos!
    Aveti incredere in echipa, fiti alaturi!

(RE)VENITI IN REGIE!

07Ex
    Keymaster

“Mi-a fost frică!” Cum s-a ‘rugat’ Borcea să fie salvat de “Prinţ”

Dinamo a câştigat cu Sportul într-un meci nebun! Câinii au trecut cu 5-3 de studenţi şi i-au dat emoţii lui Borcea. Boss-ul din Ştefan cel Mare a dezvăluit după meci că s-a rugat ca Prinţul Cristea să intre şi să salveze victoria!

“Mulţumit după acest joc. La 3-0 eram şi mulţumit şi fericit. Sincer să spun, mi-a fost frică, cu echipele mici mereu am avut probleme. Am condus sezonul trecut şi pe Unirea şi pe CFR şi pe Bistriţa şi pe Astra… degeaba. Când a intrat “Prinţul” am zis ‘Trebuie să facă o ghiduşie ceva, să prindă un şut, o lovitură liberă, ceva, să stau liniştit'”, a declarat Borcea la Digi Sport

“Am luat goluri uşoare! La pauză putea să fie 2-2, dar nu avem maturitate în joc”

Dinamo a trecut cu greu de “gaşca nebună” de la Sportul. Tibi Bălan spune că studenţii au luat uşor golurile, dar că a sperat până în ultima clipă. Bălan aşteapta o ofertă bună: “Până atunci, însă, trebuie să îmi fac datoria”

“Am luat goluri uşoare şi am ratat mult! La pauză putea să fie 2-2, însă asta este. Am sperat la 4-3, dar trebuie să ne gândim la celelalte meciuri. Nu mi-am luat gândul să plec de la Sportul, dar trebuie să îmi fac datoria cum am făcut-o mereu. Nu avem maturitate în joc”, a declarat Tibi Bălan după meci

“E extraordinar pentru fani că am dat 5 goluri! Pe mine mă ingrijorează că am primit 3”

Antrenorul “câinilor”, Ioan Andone, este mulţumit de rezultat nu şi de jocul echipei. Tehnicianul alb-roşiilor a fost nemulţumit de modul în care s-au comportat fotbaliştii din defensivă şi afirmă că aceste probleme trebuie remediate până la meciul din Europa League cu Hajduk Split.

“Este extraordinar pentru suporteri că am dat cinci goluri, dar pentru mine este ingrijorător că am primit trei goluri. La experienţa jucătorilor de la Dinamo nu avem voie să primim trei goluri. Mă ingrijoreaza jocul în apărare al echipei pentru că facem gafe. Urmează un meci la Split în care suntem obligaţi să înscriem altfel vom avea o viaţă grea. La un moment dat a trebuit să-l introduc în teren pe Adrian Cristea pentru că scorul era 4-3 şi aveam emoţii. Sportul a făcut tot timpul meciuri bune împotriva lui Dinamo”, a declarat Ioan Andone la Digi Sport

Dinu: “După ieşirea lui Moţi s-au făcut greşeli mari! Repriza secundă a fost ciudată”

Cornel Dinu nu înţelege ce s-a întâmplat în repriza secundă a partidei Dinamo-Sportul, când studenţii au revenit de la 3-0 şi le-au dat mari emoţii “câinilor”. Scarlatache a fost veriga slabă din defensiva lui Ando, lucru subliniat şi de Procuror. Moţi, jucătorul care a fost pus la zid de toată lumea după prima etapă, a fost, în schimb, lăudat de fostul selecţioner.

“Mi se pare destul de ciudat că am primit trei goluri în repriza secundă din trei faze. Moţi cât a jucat a făcut-o bine; după ieşirea lui s-au făcut nişte greşeli impardonabile, în special în partea dreaptă. Au fost nişte erori de plasament incredibile. Sportul a arătat destul de bine în ofensivă, dar au lacune mari în defensivă. Au tratat cu mare lejeritate apărarea.”, a spus Cornel Dinu la DigiSport.

Chiar dacă mulţi s-au gândit la dezastrul cu Foresta văzând revenirea Sportului, Dinu nu a avut emoţii. Schimbările lui Ando au fost inspirate şi finalul a fost unul lipsit de tenisune.

“Nu am avut nicio emoţie, nu mi-am pus problema că Sportul ar putea să întoarcă rezultatul. Chiar dacă au o echipă promiţătoare, nu m-am gândit că vom fi întorşi. Schimbările lui Andone mi s-au părut inspirate. Helder poate reprezenta o soluţie de viitor; de asemenea a fost introdus Adrian Cristea, care a fost odihnit pentru duelul cu Hajduk Split din Europa League”

“Am lăsat senzaţia că puteam marca la fiecare fază”

Dinamo şi Sportul au respectat tradiţia şi au oferit poate cel mai spectaculos meci al începutului de campionat. “Câinii” s-au temut la un moment dat de coşmarul Foresta, dar Andone a mutat la timp şi a evitat primul pas fals. Prunea a declarat după meci că a fost un meci frumos şi că nu s-a gândit la scenariul Dinamo – Foresta

“Un meci frumos, un meci cum puţine am văzut. Preferam să rămână diferenţa de goluri. Nu m-am gândit la meciul Dinamo – Foresta pentru că diferenţa de valoare era în favoarea noastră. Şi noi am lăsat impresia că puteam înscrie la orice fază. Cred că este o victorie meritată după un spectacol de calitate. Aş dori şi la Split acelaşi rezultat”, a declarat Prunea la Digi Sport

Pentru gazde au marcat Garat ’14, N’Doye ’19 (penalti), Torje ’49, Ganea ’69 şi Adrian Cristea ’90, iar oaspeţii au punctat prin Curelea ’53, Bălan ’56 şi Varga ’71.

Dinamo Bucureşti: 1. Curcă – 25. Scarlatache (20. Ad. Cristea ’74), 30. Garat, 4. Moţi (16. Helder ’57), 3. Pulhac – 22. Torje, 26. Mărgăritescu (5. Kone ’62), 29. N’Doye, 7. Munteanu – 19. Ganea, 17. An. Cristea. Antrenor: Ioan Andone.

Sportul Studenţesc: 1. Popescu – 29. Farmache, 24. Patriche, 13. Ghinga, 4. Cazan (15. Ciupe ’32) – 30. Irimia, 22. Postolache – 28. Bălan, 10. Ferfelea (21. Nicola ’55), 20. Varga (8. Nae ’79) – 9. Curelea. Antrenor: Tibor Selymes.

Cartonaşe galbene: Munteanu ’42, Kone ’76, Helder ’77, Ad. Cristea ’90 / Cazan ’13, Patriche ’81, Nae ’83.

Arbitri: Robert Dumitru (central) – Aurel Oniţă, Dorin Mudura (asistenţi) – Andrei Chivulete (rezervă).
    Observatori: Valeriu Ioniţă, Claudiu Popa.
    Supervizor: Vasile Avram.

La meci au asistat aproximativ 5.000 de spectatori, printre care 30 de suporteri ai formaţiei oaspete.

“Fantoma Forestei” a bântuit “Groapa”! Dinamo-Sportul, un meci nebun, aşa cum am fost obişnuiţi

Dinamo şi Sportul au oferit partida campionatului, chiar dacă au trecut abia două etape din actualul campionat. Cele două echipe au oferit un spectacol ofensiv total, dar şi-au arătat totodată limitele în apărare. S-au marcat 8 goluri într-un meci nebun, care multora le-a adus aminte până la un moment dat de celebrul Dinamo – Foresta 4-5. “Câinii” au avut 3-0, dar studenţii au revenit şi au punctat de două ori. Golul lui Liviu Ganea părea al izbăvirii, dar nou-promovata a avut forţă să revină din nou la un ecart de 1 gol. S-a terminat 5-3, în nota obişnuită a disputelor Dinamo – Sportul.

Ioan Andone a revenit la Dinamo după cinci ani, iar primul său meci “acasă” în campionat a fost în faţa Sportului Studenţesc, o echipă specială pentru “Fălcos”. Ando şi-a început cariera de antrenor în Regie, în sezonul 1993-94 şi i-a mai pregăti ulterior pe “studenţi” în două rânduri. Tot Sportul a fost formaţia care l-a propulsat spre echipa de suflet, în 2003, iar prima întâlnire dintre Dinamo şi Sportul cu Andone pe banca “câinilor” e una memorabilă.

Pe 7 mai 2003, “câinii” s-au impus în “Regie” cu 6-5, după un meci-spectacol, care a fost concurat de disputa din această seară.

De-a lungul timpului, în disputele dintre cele două formaţii s-au marcat foarte multe goluri, media de reuşite din ultimele opt întâlniri fiind de 4.62reuşite pe meci!

Iată scorurile înregistrate în disputele din cele două formaţii, în campionat, din 2000 până acum:

2001-2002 Dinamo 5-1 Sportul | Sportul – Dinamo 1-0
    2002-2003 Dinamo – Sportul 3-1 | Sportul – Dinamo 5-6
    2004-2005 Dinamo – Sportul 2-1 | Sportul – Dinamo 0-1
    2005-2006 Sportul – Dinamo 0-2 | Dinamo – Sportul 4-5

Mai nebuni decât gaşca nebună! Dinamo – Sportul Studenţesc 5-3!

După dramaticul 4-5 din 2006, Dinamo şi Sportul Studenţesc au oferit aseară, din nou, un meci spectaculos, dar de această dată victorioşi au ieşit “câinii”: 5-3. Partida din “Ştefan cel Mare” s-a desfăşurat în cea mai mare parte a timpului cu gazdele la timonă, dar totul se putea nărui în cea de-a doua repriză, când elevii lui Selymes au fost la un pas să producă surpriza, revenind de la 3-0 la 3-2, respectiv 4-3!

În prima parte a jocului, Dinamo a dat senzaţia că nu va avea nicio problemă într-un meci cu Sportul pe care l-a avut la discreţie timp de 50 de minute. Garat, care are două partide şi două goluri pentru Dinamo, N’Doye, din penalty, şi Torje s-au distrat cu o apărare naivă a Sportului şi a dus scorul la un 3-0 în care nu foarte multă lume credea înainte de meci. Deşi l-a lăsat pe “Prinţ” pe bancă exact în momentul în care acesta dădea semne că-şi revine, Ioan Andone a părut că şi-a pregătit perfect meciul şi Dinamo a emanat forţă şi siguranţă. De partea cealaltă, Sportul a dezamăgit total. Varga şi Bălan, reîntorşi în prima echipă, au jucat în prima repriză plictisiţi şi rupţi de restul echpei, iar scorul era normal. Asta până la pauză!

Gaşca a înnebunit după pauză

În minutul 54, la 3-0 pentru Dinamo, oaspeţii şi-au adus aminte că au şi ei voie să înscrie şi s-au trezit din pumni. Varga a pasat, iar Curelea a marcat pentru 3-1. Apoi Varga a mai pasat o dată şi de data aceasta Bălan a marcat. La 3-2, Andone înjura spre cer cu un sentiment de deja-vu în minte şi în suflet. Liviu Ganea i-a adus liniştea, dar doar pentru un minut. Pentru că Varga îşi face bicicleta clasică pe lângă un Scarlatache de desene animate şi scorul e 4-3! Sportul a crescut ritmul, dându-şi seama că apărarea lui Dinamo a primit gol în fiecare meci, exceptând “dubla” cu Bălţi, dar nu se mai întâmplă nimic.

Adrian Cristea a adus liniştea

Filmul horror se încheie cu Dinamo trăind periculos până în ultimul minut, atunci când “prinţul” Adrian Cristea a ţinut să aibă el ultimul cuvânt: şut sub bară fără preluare. În loc să se menajeze pentru Split, “câinii” trebuie să se repare psihic acum, după ce au simţit pe pielea lor că până şi 3-0 e un scor periculos. Ce să mai spunem de 3-1, atât cât a fost în turul cu Hajduk Split!

sircos
    Member

Probabil ca Mister a crezut ca lui Viciu un copil o sa ii tremure chilotii cu dinamo si a sperat ca Popescu cat de cat mai in varsta va fi altfel din pacate s-a fript si oricum nu cred ca il mai vedem pe Popescu in poarta la vreun meci sezonul asta numai daca li se intampla ceva lui VIciu si Niculescu si chiar si atunci cred ca Vreme va avea mai multe sanse.
    Din pacate iar am ratat incredbil de mult, cel putin in prima repriza noi am fost cu ratarile imense ei cu golurile.
    Oricum se poate si un pronostic de la mine este ca anul acesta marea echipa tiki -taka din Ghencea nu ne va lua nici macar un punct in confruntarile cu noi.

razvanR
    Member

Am fost SUPERIORI, rezultatul este nedrept, am dominat meciul.

Am citit caseta tehnica din Gazeta Sporturilor:
    – Am avut posesie mai buna;
    – Am avut mai multe suturi la poarta;
    – Am avut mai multe mingi jucate in careu.
    Nu cred ca se intampla prea des ca o echipa sa domine in Stefan cel Mare.

Inca o data, felicitari jucatorilor pentru daruire!

sircos
    Member

unde vad si eu golurile ?

http://gsptv.gsp.ro/viewVideo1.php?video_id=39306
    Rezumatul meciului pe sit-ul gsp.tv.

Giani
    Member

Ratari mult prea multe, aparare vraiste, lipsa de experienta, frica de adversar, ingredientele unui meci frumos, pe care insa l-am pierdut. Dupa ce am vazut in urma cu 22 de ore, raman optimist. Gasca noastra ramane in continuare nebuna, si daca o echipa precum Dinamo nu ne sperie nici la 0-3, este clar ca 0 puncte in 2 etape nu conteaza prea mult. Daca la meciul cu Otelul, urmarit prin relatarile telefonice ale martorilor oculari (englezii nu au digi sport pe satelit) inteleg ca s-a jucat cu frica, ei bine, in groapa s-a jucat altfel. Tupeu, dorinta de victorie, goluri, spectacol. Am pierdut, corect. Apararea nu merge. Dar atacul este OK, suficient pentru a ramane in acest sezon in prima liga. Mai ales ca pulica urechila nu mai e la ferefe ca sa ne retrogradeze, ci roade oasele abandonate in cusca din care se face verificarea suporterilor echipei oaspete.

Spawn09
    Member

Pentru cei ce nu sunt in Ro si nu pot urmari meciurile decat pe net iata 3 situri foarte valoroase as spune eu
    Sportro – http://www.sportro.net/live/ gasiti f multe meciuri din diferite campionate
    From Sport – http://www.fromsport.com/ Orice fel de sport de la fotbal la hokey
    Score Hunter – http://www.livescorehunter.com/ Diferite sporturi inclusiv fotbal

Enjoy :)

viciu mai era rezerva din cand in cand asa surprinzator si in liga 2…mi-e sa nu fie datorita problemelor lui de sanatate…cad despre selymesi ,a avut mult curaj riscand sa schimbe in min 30, dar a fost o mutare castigatoare..cazan sigur lua rosu pana in pauza pt ca torje ii era superior…superior putin spus…dar una peste alta…mai bine o infrangere 5 3 ,decat o infrangere la 0…dand 3 goluri in stefan cel mare…ai alt moral cu bistrita si esti mai increzator in fortele tale…la aparare mai e de lucrat…un fundas central adus acum ar fii aur

Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 87 total)
  • The forum ‘Sezon 2010-2011 Season – Liga I’ is closed to new topics and replies.