02.04.2011 Sportul Studentesc – Univ. Craiova 3-0(1-0)

Home Forums Archive Sezon 2010-2011 Season – Liga I 02.04.2011 Sportul Studentesc – Univ. Craiova 3-0(1-0)

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 53 total)
  • Author
    sircos
    Member

asta da zi frumoasa :ymparty:

07Ex
    Keymaster

Bine ca am mai luat 3p in clasament. Asta inseamna 3p mai putin penalizare la anu’. Cine stie, poate marti batem si la Branesti. :D

07Ex
    Keymaster

Sportul – Craiova 3-0

“Stiinţa” pare să îşi merite soarta şi locul din clasament după o nouă umilinţă. 1500 de spectatori s-au încumetat să asiste în această dupa-amiază pe stadionul din Regie la partida Universitatea Craiova-Sportul Studenţesc.

“Avem nevoie de 12 puncte pentru a putea spera să ne salvam de retrogadare”, a declarat înainte de meci preşedintele Ştiinţei, Aurică Ţicleanu. În aceste condiţii, Nicolo Napoli a început meciul ofensiv cu Subotici şi Florin Costea în avanposturi, ajutaţi de pe benzile laterale de Firţulescu respectiv Mihai Costea. Iar, dupa ocazia imensă a lui Zoro, min 4, oltenii nu au mai arătat absolut nimic în prima repriză. Cei care au controlat jocul şi au înclinat terenul spre poarta lui Lung au fost, evident, elevii lui Gigi Mulţescu, care au marcat de două ori, prin Ferfelea, 41, respectiv Curelea 43, dar golul celui din urmă a fost anulat eronat de Marian Balaci.

Napoli a mutat după pauză

Deranjat de evoluţiile foarte slabe ale lui Florin Costea şi Dragoş Firţulescu, din primul mitan, Nicolo Napoi i-a lăsat pe aceştia la vestiare, înlocuindu-i cu Gingioveanu şi Stoianof. Totuşi, chiar şi în aceste condiţii cei care au punctat din nou pe tabela de marcaj au fost studenţii din Regie, Curelea 50, reuşind să marheze nestingherit dintre cei doi fundaşi centrali visători ai Craiovei. Contrar aşteptărilor, în loc să iasă la joc, Ştiinţa s-a umplut şi mai mult de penibil la capitolul fotbal, iar în minutul 66 Tibi Bălan a dus scorul la 3-0, marcand dintr-o lovitură de la 11 metri.

Oltenii au avut un penalty

Loviţi în orgoliu după ce au fost făcuţi KO în 66 de minute, jucătorii Ştiinţei au început să treacă şi ei în cele din urmă centrul terenului, Stoianof fiind faultat clar 71 în careu de Raţiu, dar arbitrul Balaci i-a acordat eronat olteanului cartonaşul galben pentru simulare. Un minut mai târziu, Subotic a lovit şi el bara porţii lui Viciu din lovitură liberă, dar totul era practic încheiat pentru Universitatea.

Ca tacâmul dezastrului Ştiinţei să fie complet, Prepeliţă s-a accidentat şi el în minutul 85. Ulterior, nemaiputind să mai continue, căpitanul oltenilor şi-a lăsat echipa în 10 oameni, deoarece tehnicianul italian epuizase toate schimbările. La finalul jocului, liderul Universităţii a fost cărat pe braţe de un masor către vestiare.

Ultima victorie a echipei Sportul Studeţesc data din 7 noiembrie 2010, când “studenţii” s-au impus, cu 2-0, pe teren propriu, în faţa formaţiei Universitatea Cluj, în etapa a XIV-a a Ligii I.

Golurile au fost marcate de Ferfelea ’44, Curelea ’50 şi Tiberiu Bălan ’67 (penalti).

Sportul Studenţesc: 33. Viciu – 27. Raţiu, 5. D. Lung, 24. Patriche, 23. Maxim – 28. Bălan (30. Irimia ’75), 10. Ferfelea (19. Cruceru ’67), 13. Ghinga, 31. Cheţan (26. Rusu ’46), 22. Postolache – 9. Curelea. Antrenor: Florin Tene.
    Universitatea Craiova: 21. Lung – 18. Dănănae, 4. Zoro, 3. D. Lopes, 2. Buşu – 30. Prepeliţă, 5. Stoica, 25. Firţulescu (28. Gîngioveanu ’46) – 10. Fl. Costea (19. Stoianof ’46), 20. Subotici, 9. M. Costea (27. Bujor ’78). Antrenor: Nicolo Napoli.

Cartonaşe galbene: Lung ’28, Maxim ’34, Rusu ’82 / Gîngioveanu ’66, Stoianof ’73

Arbitri: Marian Balaci (centru) – Aurel Oniţă, Sebastian Stoianov (asistenţi) – Dragoş Istrate (rezervă)
    Observatori: Constantin Zotta, Pavel Peniu
    Supervizor: Adalbert Kassai.

Tibi Bălan: “Va fi un miracol dacă ne salvăm”

După ce a cîştigat de o manieră impresionantă în faţa Universităţii Craiova, Sportul încă mai speră la o salvare miraculoasă de la retrogradare. Tibi Bălan promite că echipa sa va da totul pe teren în următoarele etape, în vreme ce atacantul Costin Curelea garantează spectacolul la partidele din Regie. ;)

Tibi Balan: “Noi jucăm să cîştigăm fiecare meci şi să luăm cît mai multe puncte. Dacă ne vom salva va fi un miracol, dar dacă nu, noi trebuie să ştim că am făcut totul. Am demonstrat în toate meciurile că avem o echipă bună, tot sezonul am pierdut meciurile la limită, la mare luptă”, a spus mijlocaşul Sportului după victoria cu Craiova.

Costin Curelea a spus după joc: “În continuare vom face jocuri mai ofensive, mai spectaculoase, cu Gigi Mulţescu pe bancă”.

Sportul a învins Craiova cu 3-0 sîmbătă după-amiază, graţie golurilor marcate de Ferfelea, Curelea şi Bălan.

@Zibling wrote:

Acum o sa apara multi zmei… pardon suporteri care vor spune iar ca putem castiga nu stiu cate puncte pana la finalul sezonului. Dar, eu va rog frumos sa nu uitati 2 lucruri despre victoria cu 3-0 de astazi impotriva “umbrei” lui U Craiova:

– sutul lui Ferfelea a fost de exceptie, nu exista portar in lume care sa fi putut apara asa ceva

iar

– adversar nu am avut practic astazi, craiovenii au jucat prost dar prost de tot, eu nu cred ca echipa noastra a jucat vreodata atat de prost sezonul asta; iar cand adversarul are aparare praf si iti permite sa combi in zona careului sau, golurile vor veni inevitabil.

Nu e vorba de a fi zmeu sau nu,insa cateodata ai nevoie doar de o singura victorie pentru a-ti reveni si a incepe sa legi rezultatele bune…..eu nu stiu ce ai vazut din tribune(pentru ca te-am vazut la televizor),insa de la T.V s-a vazut ca jucatorii chiar au alergat si au incercat sa dea totul pe teren,pe cand in meciurile de la finalul turului chiar paream o gasca de lesinati.Eu cred ca Multescu va aduce liniste in echipa noastra si va reusi sa ii motiveze pe ai nostri sa mai creada ca se mai pot salva(vezi declaratia lui Curelea).Mai sunt 33 de puncte puse in joc si 9 diferenta fata de ultimul loc neretrogradabil,ocupat de o Craiova care va mai pierde multe puncte in continuare daca nu schimba ceva.Daca castigam la Branesti, eu zic ca sansele sunt cat se poate de realiste si fiecare dintre noi ar trebui sa credem in ele oricat de pesimisti am fi.

dragos
    Member

Studenţii” au spulberat Ştiinţa » Triplu sec
    Într-un meci în care arbitrul Balaci a fost cel mai slab de pe teren, “lanterna” Sportul a spulberat Ştiinţa la scor de neprezentare

Derbyul păcii şi al suferinţei în Regie. Se întîlneau Sportul şi Craiova, “studentele” aproape de repetenţie, echipele care n-au mai bătut pe nimeni în Liga 1 de prin noiembrie. Aceeaşi atmosferă cîmpenească în tribune. Mai mulţi olteni, la fel de supăraţi pe fraţii Costea şi ai lor, dar mai ales pe Mititelu.

Universitatea a deschis “balul”, dar, din 6 metri, Zoro (7) a dat mingea în peluza olteană! Apoi pauză. Pînă spre finalul reprizei, ambele echipe şi-au împărţit frăţeşte neputinţa. Oltenii parcă mai insistenţi, au jucat însă cu handicapul fraţilor Costea, simpli pietoni. Spre final însă, bătăiosul Curelea a recuperat o minge în careul oaspeţilor, a întors-o la Postolache, iar centrarea acestuia a fost reluată din “foarfecă”, din mijlocul unei defensive amorţite, de Ferfelea (43): 1-0. “Studenţii” au forţat, Curelea a şi înscris, însă arbitrul Balaci, haotic şi pînă atunci, i-a anulat aiurea golul.

Final în genunchi
    La reluare, Florin Costea a fost oprit la cabine. Mihai a mai rămas, să se plimbe. După 4 minute, Curelea l-a ameţit pe Zoro şi a făcut 2-0. În corzi, Craiova a atacat furibund spre muribund. După o ocazie a lui Gîngioveanu, tot el a comis-o de penalty, iar Bălan (66) a transformat sigur: 3-0. Mihai Costea a mai tras o dată spre cer şi a ieşit într-un cor de fluierături. “Hai la o tablă, că e mai uşor, stai pe scaun!”, i-a strigat un fan.

Sportul s-a relaxat, Universitatea a zvîcnit pe contre, dar acelaşi arbitru Balaci, ce ironie!, le-a refuzat un penalty oltenilor la duelul Stoianof – Raţiu. Subotici a punctat doar la impresia artistică, cu o “transversală”. Amfitrionii şi-au permis chiar să rateze încă două mari ocazii, anunţînd ca sînt gata să se bată pentru barem şi poate mai mult. În Regie, ieri, “lanterna” a fost Craiova, care se scufundă, se tot scufundă.

cameliu
    Member

Mama mia ce scor! Acum cred si eu…
    Am preferat un gratar, si sa nu vad un meci al sportului ce puteam sa-l vad dupa cativa ani…
    La final am sunat un prieten care m-a fiert cu bineinteles 0-2, apoi 3-0, incat nu mai stiam ce sa cred. Vb lui, cum poti sa crezi ca ati batut cu 3-0 cand n-ati mai dat gol din noiembrie… Deci chiar 3-0…

Tragem linie: suntem la minus 12 de dus in B si mai avem 12 meciuri! N-ar fi rau sa putem ajunge la zero…

claudease87
    Member

si voi acum cateva saptamani ziceati ca la voi se alege prafu’…

Eu ca si suporter la ucv de cativa ani… vreau sa retrogradeze. poate scapam si de ciuma aia saraca si poate vin si alti jucatori nefiguranti.

laucantona
    Member

ce sa mai zic si eu ca parca ati zis voi tot…asta da zii! Va pup pe toti si speranta traieste!

dragos
    Member

@claudease87 wrote:

Eu ca si suporter la ucv de cativa ani… vreau sa retrogradeze. poate scapam si de ciuma aia saraca si poate vin si alti jucatori nefiguranti.

chiar daca vom merge impreuna la matineu, vom fi in serii diferite…….oricum, la “stiinta” este nevoie de o schimbare radicala: antrenor, (cativa) jucatori, patron etc.

ashone
    Member

:-B deci fusei dimineata la consigliori, dadui 6 gauri in peretele de la bucatarie pentru masa rabatabila, apoi imi disparu’ chefu’ de munca si ma apucara simultan deodata chefurile da baut bere si dus la meci pe stadion. ii explicai asta lui consigliori si zise ca el nu serveste,ca face ordine in haos si priveste la tv. deci plecai de la el, ma urcai in autobuz, apoi la politehnica in tramvai ( asta e traseu’ meu din “81, nu cu tramvaiu’ din motive de superstitie ), coborii la picioru’ noului pod si mersei pa jos ceva bucata de drum. ajunsei la nicu la bar, desfacui o cuite de bere si ma pusei pe treaba. la a treia cutie se face timpu’ sa intru pentru prima data data prin furnichetii din regie. marius era nervos ca nu il lasa o baba badigarda sa intre cu steagu’ pa teava de plastic. m-am simtit dator moraliceste vorbind sa il ajut. normal ca dupa meci nu a dat nicio bere. deci luai baneru’ si impreuna cu marone ma prezentai la furnicheti. muicaaa….linga furnicheti, coada la belete, cum nu mai vazui de pe vremea lui mihai marian! la furnicheti pierduram ceva timp cu analfabetii, de la poarta, care avura probleme cu silabisirea gindacilor aia de pe baner. degeaba le traduseram noi ce scrie…ei apelara sefii lor si aia ne dadura ocheiu’ pozitiv. si intr-adevare, marius avuse dreptate: era acolo o babornita,stafidita,care nu concepea sa intram cu tevi pe stadion…ma invirtii in furnichetu’ care nu mergea, apoi urcai scarile in peluza…ma salutai bucuros de revedere cu toata lumea. deja in minutu’ 5 mi-era sete…rezistai cu bine pina la pauza cind aflai ca nu se poa’ sa iesi sa iti linistesti gitu’ ca nu mai intri…apoi au inceput sa curga golurile. e drept ca inainte de asta tipai o tira la curelea, sa incerce si el in 8 ani macar un stop ( procedeu de oprire a basicii cu unele parti ale corpului )…mai injurai arbitru, asa de proba…la gol, nu mai tin minte care, ma dezbacai de tricou si ramasei in bustu’ gol…imediat veni un badigard, il servii cu o ciunga, dar nu vru…astia in timpu serviciului nu servesc nimic ba tata…se termina meciu’ cu bine, strigaram cinste lor, studentilor si plecaram la bere…mai baui 5 si la 10 eram in casa. cam asta fu’ cu meciu’, multi zisera ca fui io cu norocu’ si de aia batura ai nostri…nu remarcarati asa o aura deasupra capului meu? ori sa fie aburu’ de la bere? o zi buna. ( scrisei azi, luni ca eri asteptai sa se duca mahmureala de simbata ).
    P.S. 1 nu imi placu deloc faptul ca acasa pe stadionu’ meu, trebuie sa ma cert cu analfabetii si babele ca sa introduc pe stadion bannere si steaguri pe teava de plastic, in timp ce pe alte stadioane, fanii intra si cu elefanti daca vor asta.
    2 nu imi placu deloc sa in pauza ramasei insetat, ca nu se poate iesi, se pierde valabilitatea beletului, eu avind alte obiceiuri transformate in decursul anilor in cutume. oare chiar trebuie sa spelez la perfuzii ca pe timpu’ lu’ pif?

ashone
    Member

@dragos wrote:

@claudease87 wrote:

chiar daca vom merge impreuna la matineu, vom fi in serii diferite…….oricum, la “stiinta” este nevoie de o schimbare radicala: antrenor, (cativa) jucatori, patron etc.

vericule nu va lasam noi la greu nu te teme!

sircos
    Member

@ashone: esti nebun, dar unul frumos :ymapplause:

dragos
    Member

muica, s-a intors roata: in tur ne-a lasat Tibor, acu’ pleca Napoli….deh, ne-am obisnuit sa-i “lichidam” pe broscari in regie…
    Napoli este al-2-lea “coach” dupa “Mandarina” destituit =)) :))

Mititelu spunea mereu: “cand ne-a fost mai greu, ne-am scos la Sportul si la Rapid”….pai, ce facurati mah ?? @-) @-)

PS: te-am vazut Ashule in peluza…..a fost o decizie inspirata.

ovidiu
    Member

Cum de a jucat Postolache? Parca era declarat liber de contract?
    Sau o face doar din placere 😡 ?

07Ex
    Keymaster

@ovidiu wrote:

Cum de a jucat Postolache? Parca era declarat liber de contract?
    Sau o face doar din placere 😡 ?

Da chiar ai dreptate. Abia acum am vazut ca a jucat Postolache, si nu inteleg dece a jucat. Poate i-a dat Siman banii in ceasul al 12-lea?

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 53 total)
  • The forum ‘Sezon 2010-2011 Season – Liga I’ is closed to new topics and replies.