04.12.2005 Gloria Bistrita – Sportul Studentesc 2-0(1-0)

Home Forums Archive Sezon 2005-2006 Season – Divizia A 04.12.2005 Gloria Bistrita – Sportul Studentesc 2-0(1-0)

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 32 total)
  • Author
    cameliu
    Member

@ultrasro wrote:

Au avut grija nemernicii de la FRF sa nu avem vreo sansa in acest meci! Chiar si din transmisia radio se simtea exact ca jocurile sunt facute de mult, arbitrajul orientat asa cum trebuie in asa fel incat toata lumea care l-a votat pe Nasul cel imputit de la FRF sa fie fericita!!!

Sa fim seriosi! Am pierdut si trebuie sa recunoastem ca am fost mail slabi!

cameliu
    Member

Totalsport:

GLORIA BISTRITA – SPORTUL STUDENTESC 2-0/Fara nici o surpriza

Meciul de duminica se anunta a fi unul mediocru, fara motivatie, data fiind pozitia in clasament a celor doua combatante, Gloria se afla pe un loc 11, in timp ce bucurestenii ocupau pozitia a opta. Elevii lui Sabau n-au uitat ca trebuiau sa-si ia revansa in fata unei echipe, de la care in etapa a 29-a a sezonului trecut au primit nu mai putin e cinci goluri intr-o singura repriza. Totul era imprevizibil intr-un meci in care se intalneau doua formatii, care au pendulat in acest tur de campionat intre rezultatele slabe si cele de exceptie.
    Partida a inceput pe o ploaie marunta si patrunzatoare, total neprielnica pentru o disputa fotbalistica. Relaxarea celor doua combatante, care se afla departe de nisipurile miscatoare ale retrogradarii, dar si de varful ierarhiei, s-a reflectat in spectacolul oferit.

Nici una din advesare nu a avut curajul sa preia ostilitatile si s-a practicat un joc de tatonare. Spre finalul primei reprize s-a constatat o usoara dominare a “gastii nebune” care a presat apararea rigida a bistritenilor. Singurele faze notabile au venit din partea lui Mazilu si Nae, insa nici ei nu si-au concretizat ocaziile. In contadictie cu mersul partidei, in minutul 39 Muresan preia cu capul un balon primit de la Pacurar si a trimis sec sub bara transversala a portii lui Stancioiu. Finalul primului act a adus la vestiare pe Gloria cu un avantaj minim pe tabela de marcaj.
    A doua parte a infruntarii a debutat in aceesi nota de acalmie ca precedenta si nu s-au consemnat evenimente demne de luat in seama pana in minutul 52. Atunci, dupa o cursa impresionanta de 25 de metri in care a umilit apararea studentilor, Tarnaveanu l-a executat pentru a doua oara pe Stancioiu cu un sut la coltul lung. Gloria a pus stapanire pe centrul terenului si a construit mai mult punand in dificultate apararea tot mai nesigura a lui Balan si compania. Marcatorul celei de-a doua reusite nu a izbutit in minutul 71 sa trimita din nou balonul in plasa sutand naprasnic in portar. Restul de minute pana la finalul timpului regulamentar de joc s-au scurs greu, pe fondul unei prestatii slabe a ambelor tabere.

GLORIA BISTRITA – SPORTUL STUDENTESC 2-0 (1-0)
    Au marcat: Muresan (’39), Tarnaveanu (’52)

GLORIA BISTRITA
    Antrenor: IOAN OVIDIU SABAU 6

22. ALBUT 5
    24. MATEI 6
    29. CHIBULCUTEAN 5
    (’85, Abrudan)
    4. ASTILEAN 4
    3. RUS 5
    7. ARBANAS 5
    10. PACURAR 5
    (’84, Mandrean)
    18. MURESEAN 5
    21. NALATI 6
    9. NEGREAN 5
    17. TARNAVEANU 7
    (’75, Iftodi)

Rezerve: 1. Paglisan, 6. Costin, 14. Gavrilescu, 26. Frasinescu

SPORTUL STUDENTESC
    Antrenor: DAN PETRESCU 5

33. STANCIOIU 4
    24. PATRICHE 4
    (’52, Oae)
    2. RATIU 4
    6. SECAREANU 5
    13. RUSU 4
    10. BALAN 5
    7. STANCU 4
    5. LAZAR 5
    22. NAE 5
    (’76, Nicola)
    14. FERFELEA 4
    (’60, Curelea)
    9. MAZILU 5

Rezerve: 1. S. Popescu, 8. Cruceru, 15. R. Ciupe, 20. D. Varga, 23. Maxim

Arbitri: Marius Bocăneală (Galaţi), Eduard Dumitrescu (Piteşti), Sebastian Gheorghe (Suceava)

1-0 / Pacurar executa o lovitura libera de pe partea dreapta, pe care Muresan o redirectioneazaperfect in plasa lui Stancioiu
    2-0 / Tarnaveanu a luat o faza pe cont propriu si dupa un traseu de 25 de metri suteaza in plasa portarului advers

Cartonase galbene: Astilean (’16), Rus (’61) / Stancu (’21), Rusu (’27), Ratiu (’55)

CHEIA MECIULUI: Pragmatismul pe care Sabau l-a impus echipei sale
    ONE-MAN-SHOW: Tarnaveanu, incredibila incursiune de la golului doi a stat sub semnatura sa
    GAFA MECIULUI: Ratiu, fundasul Sportului Studentesc, care a vrut sa degajeze, dar a sutat in Tarnaveanu si mingea a ricosat in poarta echipei din Regie
    ARBITRAJ: Bun, a acordat in prima parte cateva cartonase cu care a reusit sa tina jocul in mana

Ciprian Ciocan

ultrasro
    Member

Profitand de lipsa televizarii comentariile sunt pline de prostii, se vede ca sunt facute din burta mai ales faza golului doi unde Ratiu nu a avut vreo contributie.

Am vorbit cu Costin Lazar la telefon la o ora dupa meci si mi-a confirmat banuielile sumbre. In prima repriza s-a jucat 14 contra 11, desi jocul a fost dominat panain minutul 40 de echipa noastra, am fost opriti din cateva actiuni pe motive imaginare iar in schimb Bistrita a primit oi serie de cadouri gingase din partea arbitrului Bocaneala care s-a facut ca ploua (si chiar ploua) la interventiile criminale ale bistritenilor asupra atacantilor Sportului. Golul primit nemeritat in minutul 40 a descumpanit vizibil echipa noastra in startul reprizei secunde cand am primit al doilea gol la o iesire neinspirata a lui Stancioiu care i-a permis prea usor lui Tarnovean sa-l lobeze. Desi terenul eras foarte greu si stiti cat de mult ii plac Sportului astfel de terenuri :(( – echipa noastra a presat pana la final dar din pacate suturile puternice ale lui Balan au trecut peste poareta sau l-au nimerit pe Albut. Gloria a tras, pe final, de timp in mod barbar dar au avut si vreo 2-3 contratacuri taioase profitand ca echipa noastra era masata in jumatatea lor.

Cooperativa Sandu – Padureanu s-a intors, feriti picioarele si buzunarele!!!

ultrasro
    Member

Paul, un user bistritean de pe Onlinesport a scris urmatoarele azi dupa meci

*
    ultras_sportul , din pacate meciul nu a fost televizat , sa vada lumea furt pe fata …

Nu stiu de unde ai tu informatii , insa eu am fost la meci , si a fost o caricatura de arbitru de te sperii…

Decizii pro Gloria :
    – minutul 9 , Mazilu oprit aiurea din off side (ocazie clara de gol)
    – la inceputul meciului , 2-3 lovituri libere pe la jumate , neacordate Sportului
    – un aut dat invers
    – un aut de poarta al Sportului transformat in corner
    – lovitura libera din care a marcat Gloria golul , a fost data gresit , , trebuia data invers … ma rog de aici pana la gol a mai fost o centrare ….

Decizii pro Sportul :
    – fault de ultim aparator , al unui fundas , la inceputul reprizei a II-a … a dat doar galben

– nu i-a sanctionat pentru proteste (Tibi Balan catre asistenul L1: – “sa-mi bag **** in **** ) , auzit de tot stadionul , ca doar aici se aude tot

Decizii aiurea la modul general:
    – joc lasat prea liber pe un teren greu ( o groaza de intrari urate nescantionate)
    – duritati la greu (daca er aTudor , erau minim 4-5 rosii )
    – neconcordanta cu tusierul …

Una peste alta Sportul nu a jucat nimic , insa Gloria a fost avantajata fara discutie de arbitru … *

Comentariul meu: nu m-ati crezut ca am jucat 14 contra 11 in prima repriza, chiar si faza primului gol a fost inventata cu nesimtire de arbitrul autist ce raspunde la porecla Bocaneala!!!

NASULE, NASULE SA-TI DAM LA ……………….. UE, NATO SI TRATATUL DE LA WARSOVIA!!! 😯

ashone
    Member

ce ziceam mai devreme? multumitorul loc 7-10 si cam atit….

lucian
    Member

am vazut si eu intr-un final rezumatul meciului…

mai bine v-ati uita la libertatea de miscare a bistritenilor la golul 1 si la plasamentul total gresit al lui Edy la golul 2 bistritean si abia apoi ati comenta la adresa arbitrului!!!!! imi este clar am pierdut in primul rand pe mana noastra!

toate fazele discutabile enumerate mai sus intra in acel 5 % avantaj gazde, parerea mea…

in alta ordine sa-i multumim lui Dan Petrescu pentru tot ce a facut, si sa speram ca cine va veni o sa ne duca mai sus decat a facut-o el anul trecut! A facut si greseli, dar si lucruri bune, desi impresia mea e ca poate altcineva ne-ar fi dus mai sus!

cameliu
    Member

Golul 2 de cascadorii risului. Pasa de pe linia lor de 16 m, si-un gol dintr-o faza in care Stancioiu nici el nu stia exact ce vrea sa faca…

ultrasro
    Member

La 2-0 arbitrul putea sa-l elimine pe Ratiu dar ne-a iertat ;) , deja executase misiunea.

Comentariul din Prosport este insa nerusinat de partinitor ProBistrita….. cinenaiba este Cocalas asta…. vreu cocalar?

Au cuminţit “studenţii”

Bistriţenii lui Neluţu Sabău s-au impus fără probleme în faţa Sportului, după un meci controlat de ei de la început până la sfârşit.

Cristian CUCOLAŞ (Bistriţa)
    “Gaşca nebună” a lui Dan Petrescu a fost calmată de trupa lui Sabău, după un meci în care “studenţii” “Bursucului” au fost cu gândul mai mult la vacanţă decât la ultima partidă a turului.
    Ploaia mocănească şi siesta au ţinut acasă şi puţinii mucaliţi care îndrăzneau să mai vină să o vadă pe viu pe Gloria. Aproximativ 450 de curajoşi s-au înarmat cu umbrele şi au luat-o spre stadion, temători că poate îi vor vedea pe Neluţu Sabău şi Dan Petrescu la ultimul joc la cârma celor două echipe. Prima jumătate de oră a partidei a îngheţat pasta în uneltele celor de la masa presei, singurele evenimente notabile fiind cartonaşele galbene ale lui Aştilean (16) şi Rusu (21). Primii care se trezesc din letargie sunt bistriţenii, iar cu şapte minute înainte de finalul primului mitan sparg gheaţa prin Mureşean. Mijlocaşul “Moţului” profită de centrarea foarte bună a lui Păcurar şi trimite cu capul sub bara portarului “studenţilor”, Stăncioiu, din 8 metri. Nalaţi (41) şi Dan Matei (43) vor să-l imite pe “Bodu al Gloriei”, dar Stăncioiu şi neşansa îi privează pe bistriţeni de al doilea gol.
    A doua parte a meciului îi prinde tot pe “moţii” lui Sabău la timonă, care se distanţează. Târnăvean primeşte o minge în adâncime şi îl execută pe Stăncioiu de la 16 metri, cu toată opoziţia fundaşului “studenţilor”, Raţiu (52). Sportul e o palidă umbră a echipei care bătea etapa trecută Rapidul, doar nou-intratul Oaie trezindu-l cu două şuturi de la distanţă pe portarul gazdelor, Albuţ (61),(65). Prea puţin însă pentru a emite pretenţii de a scoate vreun punct la Bistriţa.

ultrasro
    Member

Mi-e greata de ziaristii astia care inchid ochii cu nesimtire la arbitrajul de toata jena prestat de Bocaneala.

Doi într-o barcă
    Dan Brie

Sabău a pus Bistriţa pe hartă, după ani lungi petrecuţi de Gloria în subsolurile Diviziei A. Ieri, Gloria a bătut fără probleme o perpetuă revelaţie, Sportul, care a semănat însă cu o murătură abia pregătită de iarnă: fără gust, cu un miros ambiguu, între dulceag şi acru. Negrean (7) şi Tîrnăvean (32) au reglat artileria Bistriţei înaintea golului înscris de Mureşan (39).

Tîrnăvean (52) l-a executat şi el pe Stăncioiu, majorînd pentru 2-0, însă Gloria putea cîştiga la scor. Negrean (66), blocat în momentul şutului, şi acelaşi Tîrnăvean, scăpat singur, dar fără busolă (71), au risipit şansa unui 3-0 normal după înclinaţia terenului. Oae (65) şi Curelea (67) au replicat palid pentru Sportul. “Sîntem foarte mulţumiţi de treaba pe care a făcut-o Sabău. Nu s-a pus problema ca el să plece la Dinamo. Este aici şi va rămîne aici”, a declarat, la final, Jean Pădureanu. Petrescu a trecut pe lîngă el ca un bolid, fugind de la Bistriţa într-un automobil de teren, chiar înainte ca jucătorii săi să intre la duşuri. Din urmă, tata Jean l-a urmărit cu un zîmbet schiţat discret în colţul gurii.

“Nu am motive să vorbesc despre Dinamo. Au fost discuţii, zvonuri şi cam atît”
    Ioan Ovidiu Sabău, antrenor Gloria Bistriţa

“În acest moment sînt la Sportul. Nu e nimic cu Wisla Cracovia”
    Dan Petrescu, antrenor Sportul

“Nu-l îngropăm la Gloria”
    Dacă Ioan Ovidiu Sabău s-a limitat să spună că va continua la Gloria, directorul sportiv al Bistriţei, Ioan Horoba, a afirmat că “Moţul” este liber să plece, însă numai din vară. “Sabău nu pleacă. Sigur, dacă la finalul unui an de contract va avea o ofertă convenabilă de la o echipă de top, poate pleca. Nu-l îngropăm la Gloria”, a spus Horoba. “Am vrut să plec de la Gloria, cînd echipa mergea prost. Cei de aici m-au certat. Voi continua şi sper să nu dezamăgesc”, a declarat, sincer, Sabău.

Nu recunoaşte nimic
    Antrenorul Sportului, Dan Petrescu, a pretins ieri, înaintea jocului, că nu a ajuns la o înţelegere cu Wisla Cracovia, clubul care, scrie presa poloneză, i-ar oferi 300.000 de euro pe sezon, începînd cu 1 ianuarie 2006. “Mă vedeţi, sînt aici. Cu Cracovia nu e nimic. Ce ştiu şi eu e ce se scrie prin ziare, nimic altceva”, a susţinut Bursucul. “Nu pleacă nicăieri”, a completat secundul Cristi Pojar. Revenind la partida contra Bistriţei, jucătorii Sportului s-au plîns de prestaţia arbitrului Bocăneală: “La primul gol al lor, Negrean a faultat în atac şi arbitrul a dat lovitură liberă pentru Gloria. I-a adus tot timpul peste noi dictînd fault la orice intervenţie”. Vasile Şiman a rezumat comentînd că “sînt probleme mari în arbitraj”. y Dan Brie, Remus Răureanu

GLORIA – SPORTUL 2-0

La pauză 1-0

GLORIA

Marcatori
    Mureşan (39), Tîrnăvean (52)

ALBUŢ

D. MATEI
    A. RUS
    CHIBULCUTEAN
    (86 Abrudan)
    AŞTILEAN

ARBĂNAŞ
    G. MUREŞAN
    A. NALAŢI
    Al. PĂCURAR
    (85 Mîndrean)

TÎRNĂVEAN
    (75 Iftodi)
    NEGREAN (cpt)

antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

SPORTUL

STĂNCIOIU

PATRICHI
    (52, Oae)
    RAŢIU
    SECĂREANU
    L. RUSU

STANCU
    C. LAZĂR
    FERFELEA
    (60, Curelea)
    BĂLAN (cpt)

MAZILU
    NAE
    (76 Nicola)

Antrenor: Dan Petrescu

REZERVE:
    GLORIA: Pîglişan, Costin, Gavrilescu, Frăsinescu
    SPORTUL: S. Popescu, Mladin, Ciupe, D. Varga

CARTONAŞE
    Galben: Aştilean (21), A. Rus 61 / Rusu (27), Raţiu (55)

Arbitru: M. BOCĂNEALĂ (Galaţi) 7. Asistenţi: Ed. Dumitrescu (Piteşti), 7 S. Gheorghe (Suceava) 7

Spectatori: 300

CUM S-AU MARCAT GOLURILE:
    1-0, Mureşan (39) y a înscris cu capul sub bară, după o centrare perfectă de pe dreapta a lui Păcurar
    2-0 Tîrnăvean (52) y a înscris plasat, la colţul lung, după o cursă de 30 de metri

5 decembrie 2005

stefan
    Member

În mod evident, nici eu nu am de unde să ştiu ce a fost la Bistriţa. Oricum, nu ar fi primul meci din toamna asta când ai noştri nu joacă nimic. Amintiţi-vă că nici anul trecut finalul de tur nu a fost punctul nostru forte. Anul ăsta măcar am bătut Rapidul. Aşa că sunt de acord cu Cameliu, acest tur a fost mai bun decât anul trecut. Eu nu ţin evidenţa prea bine, dar spuneţi-mi de când nu a mai terminat Sportul turul cu +1 la adevăr?
    Important este acum ce se întâmplă în timpul vacanţei. Sper să vină şi la noi linşte, că de la un timp auzim numai de alegeri la FRF şi plecat în Polonia.

dragos
    Member

din pacate, cand antrenorul isi face bagajele si se gandeste mai mult la cate zerouri va incasa, este greu sa pregatesti un meci in deplasare.
    atat am putut in acest meci !!!!
    din pacate, golul 2 a fost marcat lejer, caci fundasul nostru n-a facut marcaj, iar edy a iesit pe la 10-12m de poarta, insa pe coltul scurt…..era greu sa ratezi de-acolo, cand nu ai marcaj.
    petrescu dupa fluierul de final era in tribuna (o fi fost trimis de arbitru sau o fi vrut sa vada mai bine finalul partidei ???)……asa a reiesit din rezumatul prezentat de Prima TV !!!!!

terminam pe locul 9, un tur si cu bune si cu rele, insa raman la ideea ca se putea mai mult, dar ……. !!!!!

07Ex
    Keymaster

Cum am mai spus intr-un alt post, nu inteleg dece lumea se ambaleaza atat si dece de fiecare data cand pierdem se da vina pe arbitru, pe ziaristi, pe televiziune, pe Dan Petrescu, care vezi Doamne are bagajele ca si facute. Dece nu vreti sa recunoasteti ca echipa NU a jucat nimic si ca urmare au pierdut. Nu inteleg dece trebuie sa dam vina pe arbitrii sau pe presa.

Ovidiu, referitor la cele scrise de Paul, un user bistritean de pe Onlinesport, vreau sa-ti spun ca nu conteaza ce zice respectivul. Si eu pot sa-ti spun orice referitor la meciul de la Bistrita, dar asta nu inseamna ca asta e adevarul. Eu, ca si Paul, tin cu Sportul, si deci orice decizie a arbitrului care nu-mi place o voi categoriza ca fiind avantaj dat Gloriei. Asta nu inseamna ca asa s-a intamplat si pe teren. Ma rog, asta e parerea mea si din cauza asta si eu subscriu la ceea ce a scris Cameliu si stefan mai sus.

Zibling
    Member

Daca nici pe un martor ocular nu-l credem, atunci pe cine ?!?! Asta este situatia in cazul unor meciuri televizate. Si asa vor mai fi multe meciuri intre Sportul si echipe din provincie… deci, sa nu ne mai ambalam atat pt nimik. Eu ma bucur ca in acest sezon a existat un meci ca Sportul-Rapid 1-0. In rest, orice echipa are si meciuri mai proaste. La noi, studentii au bifat in aceasta categorie meciurile cu Nationalul, Steaua, Iasiul, Dinamo, Suceava si Bistritza. Decidetzi voi daka e mult sau putzin. Totusi, cu putzine meciuri in care am rupt gura targului in acest tur de campionat, un loc 9 nu-i rau delok. Nu uitatzi ca pe locul 4 am fost inainte de meciurile cu cele 3 echipe romanesti participante in Cupa UEFA. Ceva comentarii ?

dragos
    Member

@dragos wrote:

petrescu dupa fluierul de final era in tribuna (o fi fost trimis de arbitru sau o fi vrut sa vada mai bine finalul partidei ???)……asa a reiesit din rezumatul prezentat de Prima TV !!!!!

terminam pe locul 9, un tur si cu bune si cu rele, insa raman la ideea ca se putea mai mult, dar ……. !!!!!

Bursucul” a fugit în tribună după pauză
    Tehnicianul Sportului, Dan Petrescu, a părăsit banca tehnică a echipei sale în partea a doua a jocului, preferând zona din faţa mesei presei. “Bursucul” a dat la final bir cu fugiţii, refuzând să participe la conferinţa de presă de după meci, pe motiv că se grăbeşte să plece spre Bucureşti. Acesta a evitat orice fel de discuţie referitoare la Wisla Cracovia, posibila sa formaţie din iarnă.

dragos
    Member

Bucurie in Ardeal
    Gazdele si studentii s-au impotmolit in mocirla de la Bistrita, incercind timp de 90 de minute sa le arate celor 300 de spectatori prezenti ca sportul pe care il practica se numeste chiar fotbal. In cele din urma, Ovidiu Sabau a iesit triumfator. Echipa lui tata Jean confirma forma ascendenta, izbutind sa cistige in orice conditii.
    Ploua linistit, dar ploua. Atmosfera e una lugubra, jucatorii se misca usor pe un teren mocirlos. Se tatoneaza, ating firele de iarba ce au mai ramas intregi, dar nu incearca prea multe. Un inceput de meci timid, de parca jucatorii ar fi in prima zi de scoala.

La mijlocul terenului, balonul este disputat cu incetinitorul. Un joc mort, fara ambitie. Tribunele dezolant de goale nu aduc nici ele un pic de culoare acestui meci. Din cei 22 de fotbalisti prezenti in teren, nici unul nu incearca sa duca mingea in careul advers, de parca centrul ar fi cel mai calduros loc.

Amorteala totala. Si totusi, din toata ameteala din teren se smulge pentru prima data capitanul Gloriei, Negrean, care a ajuns la 7 metri in fata portii, dar cum sutul a intirziat, fundasii Sportului au avut timp sa-l blocheze. In continuare, jocul celor doua echipe este slab, cu un avantaj in favoare echipei lui Dan Petrescu.

Sportul a reusit sa patrunda de doua ori in careu, dar Mazilu si Nae au fost blocati in minutele 12, respectiv 23. Nici sansa nu a fost de partea lor. Golul, mult-asteptatul gol, a venit in minutul 38. O lovitura libera este executata de Pacurar de pe partea dreapta, balonul este interceptat de Muresan, care il invinge pe Stancioiu din 8 metri cu o lovitura de cap.

Omul care l-a invins pe Hamutovski tinde sa devina noul idol al Bistritei. Repriza secunda, minutul 52. Tirnavean a pornit o cursa de 30 de metri si il invinge pe portarul Sportului cu un sut la coltul lung. Se joaca dur, jucatorii care au iesit de la vestiare parca sint altii. Ambitia si-a facut si ea aparitia, dar elevii lui Dan Petrescu nu reusesc mai nimic.

Mai mult, Tirnavean ajunge singur cu portarul, dar, din pacate, suteaza direct in el. Bistritenii lupta. O victorie in fata Sportului e ca o gura de oxigen de care se vor folosi pe timpul vacantei de iarna. Se termina, iar Sabau poate astepta linistit sarbatorile. Asta daca nu va fi ofertat de acel club mare la care viseaza sa ajunga.

CHEILE MECIULUI
    TERENUL. Starea deplorabila a gazonului a omorit constructia si a facut ca jocul sa fie monoton si sa se rezume la o simpla lupta in mocirla.

INSPIRATIA. Muresan a fost omul potrivit la locul potrivit si a marcat golul care a deschis drumul spre victorie.

PUBLICUL. Doar 300 de suporteri au fost interesati de meci. Linistea din tribuna a influentat negativ prima repriza, care s-a derulat greoi.

INEXISTENTUL. Desi e golgeterul Diviziei A, Ionut Mazilu nu si-a facut simtita prezenta, pierzindu-se intre liniile defensive ale gazdelor.

Bursucul a fost de nerecunoscut
    Dan Petrescu s-a prezentat la Bistrita pentru a-si lua ramas bun de la fotbalul autohton. Ceea ce ar fi putut fi o iesire triumfala din scena diviziei A, s-a terminat trist, studentii fiind depasiti de un adversar care, pe hirtie, parea inferior.

Bursucul, altadata efervescent, a afisat o mina relaxata, a omului impacat cu sine si cu munca sa. A privit partida ca un spectator neutru, detasat de problemele interne ale Sportului. Contrele cu Siman pe seama bugetului echipei sau nemultumirea fata de conducatorii actuali si prezenti ai FRF au fost lasate in urma, pentru a privi inainte.

La orizont se vede o noua provocare, scaunul de principal al polonezilor de la Wisla Cracovia. Dupa partida, tehnicianul a parasit imediat incinta stadionului. A evitat astfel conferint a de presa, scuzindu-se prin intermediul lui Ioan Horoba. (Cristian Dinu)

IOAN HOROBA (vicepresedinte Gloria): “Daca lucrurile vor merge bine anul viitor, mai mult ca sigur nu-l vom ingropa pe Sabau la Gloria. Si atunci insa ne vom desparti de el cu o singura conditie: sa fie vorba de o oferta buna si mai ales serioasa.”

OVIDIU SABAU (antrenor Gloria): “A fost un meci bun, echipa fiind foarte motivata. A venit bine aceasta victorie, pentru ca nu stiu ce s-ar fi intimplat daca pierdeam cu Sportul. Sa speram ca, din retur, echipa va evolua si mai bine. Despre mine nu pot spune decit ca, deocamdata, nu parasesc clubul.”

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 32 total)
  • The topic ‘04.12.2005 Gloria Bistrita – Sportul Studentesc 2-0(1-0)’ is closed to new replies.