04.12.2011 Rapid Bucuresti – Sportul Studentesc 2-0(2-0)

Home Forums Archive Sezon 2011-2012 Season – Liga I 04.12.2011 Rapid Bucuresti – Sportul Studentesc 2-0(2-0)

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 39 total)
  • Author
    sircos
    Member

la ce ora ne intalnim in preajma stadionului, si unde mai exact ? nu uitati sa aveti buletinele la voi !

07Ex
    Keymaster

@sircos wrote:

nu uitati sa aveti buletinele la voi !

Am si eu o intrebare off-topic. De ce trebuie sa aveti buletinele cu voi, si ce-as face eu, de exemplu, daca as vrea sa merg la meciul asta, deoarece eu nu am buletin. Eu nu am niciun act de identitate romanesc. As putea prezenta pasaportul Canadian sau nu m-ar lasa sa intru la meci?

cameliu
    Member

@07Ex wrote:

@sircos wrote:

nu uitati sa aveti buletinele la voi !

Am si eu o intrebare off-topic. De ce trebuie sa aveti buletinele cu voi, si ce-as face eu, de exemplu, daca as vrea sa merg la meciul asta, deoarece eu nu am buletin. Eu nu am niciun act de identitate romanesc. As putea prezenta pasaportul Canadian sau nu m-ar lasa sa intru la meci?

Trebuie negociat… :)) :)) :))
    Depinde de sefu’ organizator si jandarm.
    La meciul cu CFR a ajuns sa ma cert un pic cu ei, sa le arat adeverinta de mebru a ASSB si sa ii mai rog sa se uite atent pe tricou ca nu scrie U Cluj si asa i-am convins sa-mi dea bilet in tribuna rezervata pt lup :)) :)) :))
    Si n-am aratat deloc buletinul!

La Sibiu anul trecut cu Mediasul fara buletin, CNP si filare de jandarmi nu s-a putut…

ultrasro
    Member

Ne intalnim la 19.30 la terenul de zgura de langa Teatrul Giulesti. De acolo o sa intram prin spatele stadionului pana la locatia stabilita din tribuna.

Nu cred ca o sa ne ceara buletinele dar o sa va ceara CNP si un document cu poza pentru identificare in caz de nevoie.

07Ex
    Keymaster

@cameliu wrote:

La Sibiu anul trecut cu Mediasul fara buletin, CNP si filare de jandarmi nu s-a putut…

Deci eu as avea probleme serioase sa intru la meciuri, deoarece buletin n-am, pasaport romanesc nici atat, iar CNP nici nu stiu ce naiba este. Acum intreb si eu ca prostu’ … as putea obtine buletin, CNP, etc. sau n-am cum, din moment ce sunt plecat de peste 20 de ani din RSR?

ngm
    Member

AS FI DEOSEBIT DE BUCUROS DACA AM FI CA DATA
    TRECUTA 28 SUPORTERI. INCERCATI, CARE SUNTETI
    IN BUCURESTI SA VENITI .

sircos
    Member

@ultrasro wrote:

Ne intalnim la 19.30 la terenul de zgura de langa Teatrul Giulesti.

care nene, ca nu cunosc ?

ultrasro
    Member

In dreapta teatrului este o poarta. Se intra prin ea, atat.

George
    Member

Recurs la istorie. Rapid Bucureşti – Sportul Studenţesc Bucureşti (episodul 1)

Cu ocazia meciului Rapid – Sportul Studenţesc, care va avea loc duminică, 4 decembrie 2011 şi va conta pentru etapa a XVI-a a Ligii I, vă propunem o mică incursiune în timp, cu ajutorul materialelor existente în colecţiile Muzeului Sportului Studenţesc.

Cum probabil cunoaşteţi, disputa cu vechea rivală din Giuleşti reprezintă cel mai vechi derby din prima ligă (prin derby înţelegând, pe lângă valoarea celor două echipe, mai ales accepţiunea britanică a termenului – faptul că ambele combatante sunt din acelaşi oraş). Totodată, meciul contra Rapidului reprezintă a doua dispută ca vechime în actualul prim eşalon (se joacă încă din sezonul 1938-1939), după duelul dintre Rapid şi o altă echipă studenţească, Universitatea Cluj-Napoca.

Mai jos reproducem integral un text intitulat ,,Finala’’ şi semnat de Traian Ungureanu (TRU), apărut în programul de meci realizat cu prilejul meciului Rapid – Sportul Studenţesc din 20.09.1987. Pentru a completa pagina de istorie, să mai menţionăm că a) respectivul program de meci a fost tipărit în 30.000 (!!!) de exemplare, că b) TRU, pe atunci jurnalist la o publicaţie extrem de apreciată în epocă – ,,Viaţa Studenţească’’ (exponent, măcar oficial, al punctului de vedere al ,,studenţilor’’, însă totodată foarte curtenitor cu giuleştenii), care a fugit din ţară în 1988 după o serie de atacuri la adresa lui Dinamo şi a Securităţii (şi represaliile de rigoare) este în prezent parlamentar pe listele principalului partid de guvernământ, că c) Hagi fusese de ceva timp ,,împrumutat’’ de Steaua pentru Supercupa cu Dinamo Kiev şi că d) meciul s-a încheiat în cele din urmă cu scorul de 1-1.

Finala

Dacă până mai ieri puteam cocheta liniştiţi cu stilul, fraza şi cifrele, acum, în ziua partidei Rapid – Sportul Studenţesc, presiunea asupra rândului scris (despre Rapid) a crescut până la cota de alarmă. Prin urmare, iată momentul cel mai potrivit pentru o discuţie sau măcar pentru începerea unei discuţii deschise. Veţi tolera, deci, fără sentimente mica paranteză antifestivă a cărei primă bară o deschidem astăzi. Când va fi ea închisă, nu ştim. Sperăm, cât mai curând. Deocamdată să spunem că…

Partida Rapid – Sportul Studenţesc aduce faţă în faţă două dintre cele mai autentice reprezentante ale „fondului (istoric) principal” al fotbalului românesc. Iar acest lucru măsoară cu cea mai fină unitate de măsură declinul Rapidului. Blazonul sacru (cum nu mai există poate vreun altul) e umbrit, ba chiar ascuns în ceţurile unor vremuri nu prea faste pentru Giuleşti. Dar, pătat acest blazon nu e. Şi, credem, nici nu va fi vreodată.

Partida Rapid – Sportul Studenţesc este, în ciuda tuturor acestor amendamente neobişnuite, o şansă, un posibil şi dorit model. Vrem să spunem că, în perimetrul acestei partide, se va juca şi verifica ceva ce stă doar la îndemâna Rapidului şi a Sportului Studenţesc. Şi nu vrem să spunem că partida de azi va uimi neapărat prin frumuseţe. Nu, mai important şi mai important e altceva: angajamentul simplu, direct, lipsit de fast dar plin de o acurateţe fără egal în aglomeratul şi pestriţul nostru conglomerat fotbalistic. Iar în acest lucru înseamnă că, până la urmă, vom găsi în această ,,felie de fotbal” gustul mierii.

Partida Rapid – Sportul Studenţesc este şi o întâlnire între ,,golurile’’ pe care cele două cluburi au prins a le acuza cel puţin de la începutul acestui campionat. Sportul Studenţesc, încă incomplet făcut după numeroasele variaţii de componenţă şi incomplet refăcut după teribilele sale accidente europene îşi joacă, în Giuleşti, ultima carte înaintea unui nou salt spre ştacheta de competiţie UEFA. Rapidul, care n-are nevoie de nimic spre a-şi menţine cota publică, are, în schimb, o sarcină infinit mai dificilă: aceea de a începe chiar de azi rescrierea ultimelor pagini de istorie rău scrisă a clubului. Cu publicul mereu alături, Rapid începe astăzi lupta cu vitregia. O să fim, o să fiţi cu toţii alături de Rapid măcar la primul pas al primului galop al primului asalt. Iar acest lucru înseamnă că va exista cândva, mai devreme sau mult mai puţin târziu, şi un ultim asalt. Apoi va veni, va reveni printre noi, adevărata imagine a Rapidului.

Partida Rapid – Sportul Studenţesc este, fără ştiinţa celor din teren dar cu buna cunoştinţa noastră, o mare finală.

T.R.U.

Acest material a fost publicat si pe pagina de facebook a muzeului, pe care va invit sa o mai vizitati din cand in cand. https://www.facebook.com/pages/Sportul-Studentesc-Museum/302514389775937

Toate cele bune,
    George

ashone
    Member

@C C UK wrote:

De cand se stie, romanul traieste cu credinta in suflet. La fel cum Dumnezeu ne iubeste pe noi, la fel si noi trebuie sa ne iubim Patria si s-o respectam. La Multi Ani Romane, fii mandru de tara ta! :ymhug:

%%- nu ne mai place tuica de boambe, am dat-o pe malt. la multi ani romane,scuze ca m-am trezit abia acu’ din defilare…am defilat la circiumile din cartier.

ashone
    Member

@07Ex wrote:

@cameliu wrote:

Deci eu as avea probleme serioase sa intru la meciuri, deoarece buletin n-am, pasaport romanesc nici atat, iar CNP nici nu stiu ce naiba este. Acum intreb si eu ca prostu’ … as putea obtine buletin, CNP, etc. sau n-am cum, din moment ce sunt plecat de peste 20 de ani din RSR?

cind apari pe acilea in vizeta, spui si mergem la politie te iau in spatiu ( nu e injuratura, chiar te iau in spatiu locativ off course ) si apoi o sa ai tot ce vem noi, localnicii, noi dacii, noi care sintem prieteni cu riul, ramul, codrul, euro, $, marca germana….spune cind vii si o sa ai cadou de la mine CI cu serie, numar, adresa, poza, daca vrei iti fac si pasaport romanesc… ( CNP e o chestie secreta, e al dracu’ de secreta ca o stie toata lumea mai putin banca de unde iei leafa. CNP = cod numeric personal. tu fiind nascut aci, il ai. e simplu 1 adica baiat, urmeaza anul nasterii, luna nasterii, ziua nasterii…de ex la mine 1700727…baiat nascut in 27 iulie 1970…apoi urmeaza alte cifre secrete…asta e CNP…) :-* :-* :-* si nu o sa mai ai probleme cu intratu’ pa stadion. o seara buna sire, ca hondica nu pot sa-ti spun…nu suna romaneste.

George
    Member

Rapid Bucureşti – Sportul Studenţesc Bucureşti. Recurs la istorie (episodul 2)

Cel mai vechi derby care încă se joacă pe prima scenă a fotbalului românesc, Rapid – Sportul Studenţesc, şi-a consumat primul episod cu mai bine de 7 decenii în urmă, mai exact în data de 29 octombrie 1938.

În potcoava Giuleştiului, realizată după modelul arenei celebrei (atunci ca şi acum) Arsenal Londra, ,,studenţii’’ detonau una dintre ,, bombele’’ campionatului, învingând Rapidul, una dintre marile favorite la câştigarea titlului alături de Ripensia şi Venus, cu 2-1 (2-0).

Să reţinem, pentru istorie, componenţa primei echipe a Sportului care a îngenuncheat Rapidul: Mircea Constantinescu, Duce Coe (tatăl marelui căpitan al Rapidului din anii ”60-”70 Dan Coe), Mircea Bădulescu, Tache Dumitrescu, Alexandru Drăgan, Constantin Mitan, Dumitru Schulder, Ion Mihăilescu (care va face carieră chiar la …Rapid), Marin Marinescu, Traian Ştefănescu şi Gheorghe Popescu. Performanţa este cu atât mai meritorie cu cât în echipa feroviară evoluau aproape numai jucători de echipa naţională, în frunte cu ,,minunea blondă’’ Giussy Baratky – unul dintre cei mai mari jucători din istoria fotbalului românesc -, Ionică Bogdan (unul dintre favoriţii lui Ioan Chirilă), Ştefan Auer şi Ioachim Moldoveanu.

Din cele 52 de partide pe prima scenă (în total sunt 55, însă le excludem pe cele din anii 1943-1944, care nu sunt luaţi în calcul de federaţia naţională), Rapidul a câştigat 21, Sportul Studenţesc 12, iar 19 s-au încheiat la egalitate, golaverajul fiind favorabil feroviarilor, 77-62. Giuleştenii conduc la numărul de victorii atât pe teren propriu (12-6), cât şi în deplasare (9-6).

Sportul Studenţesc se consolează însă cu cel mai mare scor dintre cele două, un 7-2 (după ce la pauză scorul fusese 2-2) de acum 25 de ani (noiembrie 1986), perioadă în care steaua Sportului, cu Hagi la timonă, era la zenit, în timp ce Rapidul cunoştea un con de umbră prelungit, care avea să culmineze cu ultima retrogradare din istoria sa tumultoasă, cea din 1989.

Diferenţa de 5 goluri a mai fost înregistrată o singură dată, în favoarea Rapidului, un 6-1 în mai 1940. Era pe vremea când Franţa capitula în faţa Reich-ului german, Polonia fusese de ceva timp ştearsă de pe hartă, în timp ce Finlanda şi URSS erau epuizate după episodul rămas în istorie drept ,,Războiul de iarnă’’ (episodul s-a dovedit ulterior decisiv în ce priveşte soarta celui de-al doilea război mondial, deoarece rezistenţa finlandezilor i-a determinat pe sovietici să îşi reformeze armata şi să readucă în posturile de răspundere ale Armatei Roşii militari de carieră, ceea ce, coroborat cu iarna ruseasca, a avut un rol major in infrangerea Germaniei ).

Rapidul conduce şi la capitolul victorii consecutive, 6, realizate între 1992-1995. Sportul Studenţesc nu a reuşit să lege niciodată mai mult de două victorii în faţa vecinilor de cartier.

Cea mai bună serie a studenţilor, de 8 meciuri fără înfrângere, datează din perioada 1987-1992 (2 victorii şi 6 egaluri), în timp ce cea mai bună serie a Rapidului este de 10 meciuri fara insucces (6 victorii şi 4 egaluri).

Indiferent de forma celor două formaţii şi situaţia acestora în clasament, meciurile dintre Rapid şi Sportul Studenţesc au fost mai mereu caracterizate de imprevizibil. Cea mai recentă dovadă este victoria ,,studenţilor’’ din returul sezonului trecut, chiar în Giuleşti (aceasta fiind de altfel singura înfrângere pe teren propriu a jucătorilor pregătiţi de fostul echipier al Sportului, Marius Şumudică, înfrângere care a dus la demiterea acestuia).

Să sperăm că şi de această dată partida Rapid – Sportul Studenţesc se va ridica la înălţimea aşteptărilor, că suspansul şi imprevizibilul nu vor lipsi din meniu, iar sportivitatea, respectul şi prietenia dintre suporterii şi jucătorii celor două echipe vor prevala, aşa cum se întâmplă mai mereu, de peste 70 de ani.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=319183651442344&id=302514389775937

Pe curand,
    George

razvan
    Member

Noi pe unde o să stăm, lângă rapidiști în singura peluză, sau…?
    (Să știu și eu câți bani îmi iau pentru bilet)

ultrasro
    Member

Stam in partea dreapta a tribunei I, biletul ar trebui sa coste in jur de 10 lei cred.

George
    Member

Rapid Bucureşti – Sportul Studenţesc Bucureşti. Recurs la istorie (episodul 3)

Paul Cazan – 464 de meciuri şi 10 goluri in prima divizie, numai la Sportul Studenţesc, in 16 sezoane consecutive. De asemenea, 13 meciuri în Cupa UEFA, în 6 sezoane (dintre care 5 consecutive), toate la Sportul. Probabil mulţi dintre voi l-aţi văzut jucând, în Regie sau pe Republicii. Acum aproximativ 10 ani (mai exact 26 august 2001), Paul Cazan era director sportiv, aţi ghicit, la Rapid!, calitate în care acorda un scurt interviu publicaţiei oficiale a clubului vişiniu, Forza Rapid (anul II, nr. 2 – din fericire există în colecţia muzeului), înaintea meciului cu Sportul Studenţesc.

Paul Cazan: ,,Îmi doresc un meci frumos, cu respectarea blazonului fiecăruia’’

– Ce părere aveţi despre meciul de azi?

– Meci greu. Nu este de glumit cu Sportul. De altfel, au demonstrat că au o echipă valoroasă , pusă pe fapte mari. Oricum, am convingerea că vom învinge.

– Se poate spune, privind puţin în urmă, că, în acest moment, Rapid este pe val?

– Depinde din ce unghi privim. Sigur, rezultatele obţinute până acum, precum şi golaverajul, mai mult decât concludent, duc la concluzia că traversăm o perioadă fastă. Mai ales dacă ne gândim şi la frământările interne care ne-au măcinat nu cu mult timp în urmă.

– Aţi activat o foarte lungă perioadă de timp la Sportul Studenţesc…

– Sigur, sunt 25 de ani pe care nu îi poţi trece cu vederea aşa uşor. Din punct de vedere sentimental, pot spune că sunt legat de Sportul. Dar, profesional vorbind, sunt la Rapid şi voi face tot ce îmi stă în putinţă să învingem. Este firesc ca fiecare să îşi respecte locul său de muncă. De fapt, este o lege a profesionalismului.

– Trebuie să ne temem de Sportul Studenţesc?

– Nu e vorba de teamă. Este obligatoriu să nu îi tratăm cu superficialitate. Să nu ne culcăm pe o ureche şi să judecăm prin prisma meciului cu echipa lituaniană. Sper şi cred că jucătorii noştri sunt conectaţi la maxim şi pentru această partidă. În rest, îmi doresc să asistăm la un meci frumos, între două echipe care îşi respectă blazonul.

– În Cupa UEFA, sorţii n-au fost de partea noastră…

– Într-adevăr, aşa se poate spune. PSG este o echipă puternică, dar nu cea din trecut, pe care o cunoaştem cu toţi. Cred că ne putem lua la trântă cu ei. Nu exagerez şi nu sunt inconştient, dar dacă vom putea anihila geniul lui Ococha, sunt convins că avem şansele noastre.

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 39 total)
  • The forum ‘Sezon 2011-2012 Season – Liga I’ is closed to new topics and replies.