05.04.2003 FC Farul Constanta – Sportul Studentesc 1-0(1-0)

Home Forums Archive Sezon 2002-2003 Season – Divizia A 05.04.2003 FC Farul Constanta – Sportul Studentesc 1-0(1-0)

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 33 total)
  • Author
    07Ex
    Keymaster

Nu stiu la ce s-a gandit Ando cand a plecat de la noi la Dinamo? Parca vad ca-l vor da afara Dinamo si pe urma se va intoarce la noi cu coada intre picioare. Adevarul e ca Dinamo are rezultatele pe care le are nu din cauza lu’ Dinu ci datorita faptului ca n-au valoare. Asta e!

07Ex
    Keymaster

min.26 1-0 pentru Farul – :(

min.26, greseala a fundasilor centrali, Ovidiu zice ca este ca la meciul Romania-Danemarca. Mazilu a ratat din 3 m. in minutul 7

Anonymous
    Member

farul – sportul 1-0

slab meci…

Meciul asa sa si treminat… in a doua repriza Sportul a atacat si FArul in ultimile 25 de min. a stat numai cu curul i poarta si pe jos ca sa mai treaca timpul. Bunul arbitru Laios a refuzat 11 m pentru Sportul in minutul 90… dupa ce atacanti nostrii ratasera in disperare in a doua repriza… s-ar putea spune cat pentru intreg campionatul (sper)… restul detaliilor le vom afla de la Ovidiu care a fost la fata locului.

razvanR
    Member

Dupa meci am vorbit la telefon cu Ovidiu care a fost pe stadion la Constanta si printre altele mi-a spus ca:
    – arbitrul ne-a furat, arbitrand tot meciul impotriva noastra, dar mai ales NEACORDAND UN PENALTY CLAR IN MINUTUL 90, LA UN FAULT EVIDENT ASUPRA LUI BUCUR.
    – echipa noastra a jucat foarte bine, mai ales in repriza a doua.
    – am avut 7-8 ocazii mari de gol, o bara, portarul Curca, fiind eroul meciului.
    – Farul a marcat in min 26, in rest “tot meciul n-au avut nici o jumatate de ocazie”, asa cum mi-a spus Ovidiu.
    Mai multe amanunte va scrie maine Ovidiu !

Pacat ca n-am castigat, dar este imbucurator ca echipa joaca bine; vor veni si victoriile.
    Eu nu cred ca depunctarea nu va ramane in picioare, fiind NEREGULAMENTARA, deci nu-mi fac nici un fel de grija in privinta asta.
    Despre antrenor, cred ca este bine ca pana la vara nu se face nici un fel de implant pentru ca asta ar fi putut bulversa jocul unei echipe care de 2 ani are un anumit stil. Daca ar fi venit Panduru, sau Lupescu, sau Sabau, sau Sandoi cred ca ar fi stricat jocul echipei !

HAI SPORTUL !!!

Giani
    Member

Nu comentez arbitrajul. Stiu ca Tibor Lajos nu ne-a iubit niciodata, dar nici nu pot trece peste ratarile monumentale ale lui Mazilu. Din punctul asta de vedere, pare mai valabil Chihaia: are mai putine ocazii, dar nimereste mult mai bine poarta. Dezamagirea mare este Dinita, care a reusit sa rateze. Si apararea care de multe ori gresete inadmisibil. Si cred ca ar trebui sa i se acorde mai mult credt lui Gigel, in loc de Mazilu. Din pacate, nici antrenor nu ave, cu tot respectul pentru Cezarica, imi pare ca nu prea stie sa organizeze jocul echipei, e tributar conceptiei lui Andone intr-o masura exagerat de mare.

Sper ca sambata viitoare sa-i facem Bucur-ia lui pinalti, cu cel putin trei bobite. Cat mai multe in contul lui Dinita, ca sa mai reduca diferenta fata de analfabetii aia doi la capitolul golgeteri.

AVANTI BIANCO-NERI!!!

Anonymous
    Member

Acel 1% reprezinta greseala de la faza golului constantean cand Zicu a reusit sa pacaleasca fundasii nostri centrali cu foarta, foarta multa sansa. Dupa acel gol pe teren am mai jucat doar noi dar nu am reusit sa concretizam macar una din cele 7-8 ocazii clare de gol.

Maine mai dau detalii, acum e 2 noaptea sunt obosit. Am venit in autocar cu baietii.

Anonymous
    Member

Farul Constanţa – victorie cu şansă
    Cea de-a cincea etapa a returului Diviziei A la fotbal a programat la Constanta, pe Stadionul Gheorghe Hagi, intalnirea dintre FC Farul din localitate si Sportul Studentesc. La capatul unui meci cu o prima repriza foarte frumoasa si o a doua in care „studentii” au trecut de cateva ori pe langa egalare, gazdele s-au impus la limita: 1-0 (la pauza 1-0), prin golul inscris de Zicu, realizand o impresionanta serie de patru victorii consecutive.

Dupa acel usturator 0-5 inregistrat de constanteni in prima etapa disputata din retur, in compania National-ului, nu cred ca exista cineva care sa se gandeasca la pozitia onoranta de „lider al returului” pe care echipa litoralului o ocupa, cel putin pana la partida Astrei Ploiesti cu Steaua. Totusi, ca urmare a unei daruiri exemplare in toate partidele disputate, jucatorii echipei FC Farul Constanta, profitand si de sansa in unele momente, au reusit sa redreseze „corabia” ce, acum o luna, parea iremediabil esuata.

Dupa un intermezzo in „Cupa Romaniei” in compania lui Dinamo, meci in care a cedat calificarea in semifinale in ultimul minut, ca urmare a unui penalti, constantenii au reintrat in atmosfera fierbinte a campionatului, unde, in ciuda a trei rezultate pozitive, grijile erau departe de a se fi spulberat. Temerile erau cu atat mai mari, cu cat echipa vizitatoare, Sportul Studentesc, nu mai pierduse de trei ani pe malul marii, iar situatia in clasament ii indemna pe „studenti” sa moara pe teren, pentru a obtine puncte.

Despartirea de antrenorul Ioan Andone nu pare sa fi lasat urme serioase in ce priveste modul de exprimare in teren, jucatorii Sportului abordand partida de la Constanta cu foarte mult curaj. La numai cateva secunde dupa primul fluier al arbitrului Tiberiu Lajos, Ciubotariu a „prins” un sut puternic la vinclu, prilejuindu-i lui Curca o interventie foarte buna, cu care si-a depus inca din start candidatura la titlul de jucator al meciului.

Curajul „studentilor” in clipele in care erau in posesia balonului era compensat de o circumspectie sporita in momentele in care acestia se aflau in aparare, astfel ca ei aglomerau excesiv jumatatea proprie din dorinta de a ingreuia jocul la constructie al „marinarilor”. Nu rareori, atunci cand constantenii incercau sa se apropie de poarta lui Stanca, cel mai avansat jucator bucurestean era la numai 30 de metri de propria poarta.

In aceste circumstante, gazdele s-au apropiat destul de timid de poarta bucurestenilor, prima faza notabila venind in minutul 6, in urma unui un-doi intre Usurelu si Badescu, centrarea celui din urma fiind respinsa in corner. Un minut mai tarziu, Schiopu l-a angajat cu o pasa lunga pe contraatac pe Liviu Mihai, dar Stanca a iesit la marginea careului si a retinut.

O alta ocazie a gazdelor a venit in minutul 15, in urma unei combinatii de efect intre Zicu si Badescu, dar centrarea acestuia de pe partea stanga a fost retinuta de Stanca. Un minut mai tarziu, Paduret, a patruns neatacat spre careul constantean, l-a angajat pe Ciubotariu pe stanga, insa Mazilu nu a reusit sa fructifice centrarea perfecta a acestuia, reluand „afara”.

In minutul 26 avea sa se inscrie unicul gol al partidei: Curca a degajat inalt un balon din lovitura de poarta, Liviu Mihai a sarit la cap, impreuna cu doi jucatori bucuresteni, insa nici unul nu a reusit sa loveasca balonul, iar Zicu, infiltrat viclean pe langa acestia, a preluat, a patruns singur spre poarta si a lobat elegant peste Stanca, prins cumva „intre ape”.

Maiestria lui Zicu s-a vazut in momentele care au urmat deschiderii scorului, cand, prin pase de efect, acesta si-a pus in cateva randuri colegii in situatii foarte favorabile. Tot tanarul fotbalist constantean a fost protagonistul unei alte faze periculoase, cand, dupa o combinatie in doi, i-a „lasat” lui Liviu Mihai un balon util, dar sutul acestuia a fost respins cu dificultate in corner de Stanca.

Finalul de repriza i-a gasit in atac pe „studenti” acestia prefatand parca cel de-al doilea mitan, in care au dominat, uneori cu autoritate. In minutul 40 Irimia a reluat din vole un balon respins de aparatorii constanteni, Curca trimitand de sub bara in corner. In minutul 41 Mazilu a ratat din pozitie ideala, sutand pe langa poarta la centrarea lui Ciubotariu.

In primul sfert de ora al celei de-a doua reprize Sportul a punctat la capitolul „insistenta”, jucatorii bucuresteni iesind mai intotdeauna in castig din duelurile pentru balon. Nu au existat ocazii clare de modificare a scorului, poate doar sutul lui Liviu Mihai, la o pasa cu pieptul a lui Usurelu. dar Stanca a prins.

Odata cu iesirea lui Zicu, a disparut din teren jucatorul care era in masura, prin sclipirile lui, sa pastreze balonul departe de poarta proprie si sa rupa, prin actiuni individuale, elanul „sudentilor”. Acestia au devenit din ce in ce mai insistenti, iar apararea constanteana a trecut prin momente grele.

Ultimul sfert de ora a fost un adevarat asediu la poarta lui Curca, jucatorul caruia i se datoreaza in mare masura pastrarea imaculata a tabelei in dreptul echipei de pe litoral. In minutul 73, la o lovitura libera a bucurestenilor de pe partea dreapta, Chihaia a reluat cu capul din careu, dar Curca a retinut de la radacina barei.

In minutul 75, in urma unor greseli in lant ale aparatorilor constanteni care au evitat sa atace decisiv, balonul a ajuns la Chihaia, iar acesta a sutat peste poarta de la 18 metri. Cea mai clara ocazie de gol a oaspetilor i-a avut in prim-plan pe Mazilu si pe Curca: Atacantul bucurestean a reluat cu capul, de la numai 3-4 metri de poarta, o centrare de pe partea stanga, dar Curca a avut un reflex miraculos, respingand o minge pe care toti cei 4000 de spectatori o vazusera in plasa.

Recitalul portarului gazdelor a mai avut doua „solo”uri, in minutele 80 si 83, cand acesta a prins doua centrari ale lui Paduret, respectiv Iovita, ultima cu pretul unei accidentari. In tot acest timp constantenii s-au multumit sa „distruga”, sa rupa ritmul partidei, prin mingi aruncate la intamplare in fata si prin intarzieri repetate ale jocului.

Ultimul minut dintre cele trei de prelungire a adus cu el o faza controversata: atacand cu ultimele resurse, bucurestenii s-au napustit din nou asupra careului constantean, iar la o centrare venita de pe partea dreapta, Gigel Bucur a cazut in suprafata de pedeapsa, in urma unui contact cu un aparator. Pentru a fi onesti, sa apreciem la prima vedere ca se putea acorda fara probleme penalti. Arbitrul Lajos a fluierat „fault in atac”, starnind vii proteste ale antrenorului Cezar Zamfir la conferinta de presa de dupa meci.

Dupa acest incident jocul s-a incheiat, in uralele tribunei, iar peste stadionul constantean a inceput sa ploua. La inceput mai timid, apoi din ce in ce mai puternic. Asemeni rezultatelor din retur ale favoritilor publicului local.

La conferinta de presa de dupa meci Cezar Zamfir a acuzat vehement arbitrajul si a precizat ca, in ciuda pozitiei din clasament si a depunctarilor Ligii, Sportul se va bate pana la capat. Ion Marin a apreciat daruirea jucatorilor sai, pe care i-a felicitat pentru parcursul bun din ultima perioada si pentru taria de a trece peste esecul nemeritat din partida de „cupa” cu Dinamo. El a spus ca Sportul putea obtine fara probleme cel putin un punct la Constanta si a invitat la circumspectie in continuare.

Au evoluat formatiile:

FC Farul: Curca – Barbu, Schiopu, Pascovici – Balan, Badescu (min. 80 Chirea), Usurelu, Lungu, Senin – Zicu (min. 70 Thiandoum), L. Mihai (min. 90 Baltoi). Antrenor: Ion Marin

Sportul Studentesc: Stanca – Iovita, Galamaz, Secareanu, Liviu Rusu (min. 59 Maxim) – Dinita (min. 83 G. Bucur), Paduret, Irimia (min. 65 Chihaia), Negru – Mazilu, Ciubotariu. Antrenor: Cezar Zamfir

Cartonase galbene: Lungu, Liviu Mihai, respectiv Rusu, Bucur.

Au arbitrat: Tiberiu Lajos (Timisoara), ajutat de Marcel Savaniu (Sibiu) si Marius Beudeanu (Brasov).

Onlinesport: Leonard Mocanu – 5/04/2003

ultrasro
    Member

Au fost cateva combinatii in careul gazdelor in care jucatorii nostri au ratat ultima pasa si faza extrem de periculoasa s-a spart.
    In plus au fost inca doua interventii neregulamentare in careul lor in ultimul sfert de ora cand Chihaia si Maxim au fost luati efectiv in brate de catre fundasi si pusi jos. Dar arbitrul a considerat ca a fost contact doar cu pieptul nu si cu mana findasului! Poate cu pieptul Pamelei Anderson!

Gretos individ Lajos asta!

ultrasro
    Member

Mazilu nu Maxim. Sorry!

Radu Dobrin
    Member

Ovidiu, care era atmosfera in autocar cind v-ati intors?…care e starea de spirit in rindurile baietilor?…te intreb pentru ca faptul ca am pierdut un meci cu marinarii nu e un capat de tara…dar important e ca moralul echipei sa nu se duca la fund…ne trebuie 3 puncte simbata!

ultrasro
    Member

Ei sunt constienti ca trebuie sa marcheze mai mult, sunt destul de suparati pe arbitraj si pe faptul ca hotiile impotriva lor nu sunt pedepsite niciodata. In schimb atunci cand echipa de C a lui Porumboiu, Viitorul Vaslui este nedreptatita de un arbitru ce scapase curat-uscat dupa furaciunile de la Sportul-Bistrita, imediat primeste 3 etape suspendare. E strigator la cer nu?

Nu uita ca la Constanta ne-au lipsit 3 jucatori importanti: Farmache, Stancu si Lazar, piese destul de grele pentru echipa noastra. Cu Farul au jucat titulari (f.bine) Ciubotariu, Negru si Iovita, iar Maxim a jucat din nou intrand in locul lui Rusu in minutul 60.

Cu putina sansa (extrem de putina, cateva picaturi) puteam pleca cu 3 puncte de la acest meci. Cu tot cu arbitrajul potrivnic.

ultrasro
    Member

Si a facut si schimbari destul de inspirate. Poate doar Gigel Bucur trebuia introdus putin mai repede.

E imbucurator ca baietii la capitolul moral stau bine… sper sa joace la fel si sambata si sa nu mai fie greseli in aparare. Iti multumesc mult Ovidiu ca ne-ai informat despre ce se intampla la Constanta pe noi cei care nu am putut fi la meci.
    FORZA SPORTUL!!!

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 33 total)
  • The topic ‘05.04.2003 FC Farul Constanta – Sportul Studentesc 1-0(1-0)’ is closed to new replies.