05.05.2007 Sportul Studentesc – Dunarea Galati 3-0(0-0)

Home Forums Archive Sezon 2006-2007 Season – Divizia B 05.05.2007 Sportul Studentesc – Dunarea Galati 3-0(0-0)

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 55 total)
  • Author
    adi
    Member

Din ce mi-a spus Ovidiu la telefon, ai nostri au jucat mai bine azi; si adversarii au avut ceva ocazii la 0-0, rezolvate de portarul Niculescu.
    Am inteles ca astazi galeria noastra s-a divizat la cele 2 peluze … ca sa para mai numeroasa :-)

cameliu
    Member

Daca e de sarit cu calcule plecam de aici:

1 Gloria Buzău 28 15 7 6 45-27 52 +10
    2 CS Otopeni 28 13 9 6 34-21 48 +6
    3 Petrolul 28 13 7 8 42-33 46 +7
    4 Delta Tulcea 28 13 7 8 42-36 46 +4
    5 Dunărea Giurgiu 28 12 9 7 42-25 45 +3
    6 Dunărea Galaţi 28 12 9 7 27-25 45 +3
    7 FC Braşov 28 11 11 6 41-26 44 +2
    8 Forex 28 13 5 10 35-21 44 -1
    9 Sportul Stud. 28 11 10 7 35-35 43 +1

Petrolul is la 3 in fata insa mai are doar un meci serios… cel de etapa viitoare cu Otopeni. Daca acolo nu pierd puncte, eu zic ca nu mai pierd un punct pina la final la ce program au…! Ca sa intram in calcule de promovare TREBUIE ca Otopeniul sa bata la Petrolul.

Otopeni is la 5 puncte care pot deveni 3 daca batem in meciul direct. Daca ar mai face un egal i-am lua si la directe.

Daca am bate si Forexul la meciuri directe i-am lua pe totzi peste noi!!! cu exceptia la Tulcea si Buzau (trebuie felicitati pt promovare!!)

Astea-s situatii utopice, calcule ce-ar insemna sa avem 6 victorii iar ce e intre noi si podium sa se incurce odata…! Mult pina departe. Dar sunt sanse de 5-10%…

ionut.ro
    Member

Da, victorie dupa un joc bun al Sportului studentesc, venit poate si pe fondul relaxarii deoarece promovarea s-a cam terminat. Socul schimbarii antrenorului s-a dovedit benefic pe moment dar pe termen lung cred ca am pierdut un profesionist desavarsit, care a incercat sa-si faca treba cum a stiut mai bine la echipa, cu jucatorii pe care i i-a oferit conducerea (adica cu cei care n-au putut sa plece la alte echipe).
    Astazi am jucat fara Varga, Balan, Stanca. Am ajuns la stadion prin min. 10 auzind de departe protestele galeriei noastre (impotriva arbitrului) de credeam ca adversarii au 2-0 si vreo vreo 2 oameni in plus. Cand am vazut scorul 0-0 m-am linistit. Sportul a dominat destul de clar jumatatea primei reprize, cu o ocazie mare a lui Curelea (foarfeca bine plasata din unghi – scoasa in corner). Au mai fost vreo 2 ocazii, apoi oaspetii au echilibrat jocul si a venit pauza. (noroc ca nu aveam 1-0 ca probabil ne-am fi retras in aparare) Repriza a 2-a a fost o lupta surda la centrul terenului cu destule pase gresite, pana in momentul in care Curelea a primit o pasa pe jos in careu si a sutat simplu pe jos deschizand scorul. Apoi Ratiu a dat o pasa de cosmar acasa, numai buna pt varful da atac al oaspetilor, noroc ca dupa un moment de uluiala Popescu a reacionat promt, iar galateanul a pierdut startul;, din degajarea disperata a portarului nostru, prelungita de un coechipier mingea a ajuns in careul oaspetilor la Curelea care a reluat simplu dubland avantajul, astfel incat in timp ce unii se bucurau, Ratiu era certat pe merit de Popescu. 3-0 a fost din penalty in min 85 gratie lui Patriche care a insistat la o minge care parea pierduta.
    Astazi jucatorii mi s-au parut mai aproape de termenul “echipa”, mai conectati la meci, fara sa astepte rezolvarea fazelor de la “vedete”, de altfel pe multi nu ii cunosc, s-au incurajat reciproc, Curelea a facut sprinturi in aparare in min 80, Ciupe a arat partea dreapta, portarul ne-a salvat in cateva randuri, iar victoria este meritata, dar si cu un dram de noroc care ne-a lipsit in alte jocuri. Au jucat printre altii Popescu – Ciupe, Ratiu (cpt), Irimia, Dedu, Oae, Ferfelea (cel mai tehnic, dar individualist, inlocuit in repr 2 la 0-0, de Tarnacop), Postolache, Curelea, Nicola, Patriche, s.a. (antrenor Daniel Timofte) – Bun venit printre noi si la mai multe succese!
    Cred ca nu trebuie sa ne gandim inca la promovare, ci doar la urmatorul meci – (cu o echipa in mare nevoie de puncte)

Zibling
    Member

Ma bucur ca dintr-un meci cu putine faza de poarta, s-a reusit aproape perfect gestionarea tuturor ocaziilor. Cam asa trebuie sa jucam. Fara “vedetele'” Balan, Varga, Ciobotariu, Stanca si Postolache, echipa a jucat altceva. Dar, iar am avut impresia ca adversarul a fost neasteptat de slab .

Intr-un meci impotriva unei echipe care ar ajunge mai des la poarta noastra… altfel ar fi fost rezultatul. Sa speram ca va veni un antrenor care sa aibe rabdare pt o noua reconstructie.

Giani
    Member

Am ajuns pprin minutul 2 al partidei. Faza incriminata in minutul 10 a fost penala: un galatean il tine pe Nicola de tricou pana cand acest accesoriu vestimentar se rupe efectiv, si timp de cateva minute mijlocasul nostru a jucat cu o tinuta ce amintea de oamenii pesterilor. Cu toate acestea, arbitrul Oieru (parca asa ii zicea, sau era vorba de berbeci?) acorda doar fault pentru noi, desi se impunea cu simt de raspundere si cartonasul galben. Oaspetii s-au aparat supranumeric si ai nostri nu au gasit in primele 45 de minute drumul spre poarta.

In repriza a doua am decis sa schimb peluza, prea ma saturasem sa nu vad timp de 45 de minute ce atacuri mai construiesc ai nostri, iar gradul de umplere al stadionului mi-a si permis acest lux. Am vazut dupa pauza o cu totul alta echipa: mult mai taioasa, mult mai precisa in pase. Trecuse minutul 70, era inca 0-0 si nimeni nu mai credea in minuni, desi atacurile Sportului devenisera din ce in ce mai taioase si defensiva galateana parea din ce in ce mai nesigura. Si atunci a venit o pasa inteligenta a lui Oae, catre Curelea, atacantul nostru fiind marcat de fundas la 16 metri. Cu toate acestea, Costi a patruns, a castigat pe la 11-12 metri o jumatate de pas in fatza fundasului, suficient cat sa plaseze mingea pe langa un portar care pana atunci isi “biciuise” fundasii cu succes. Cinci minute mai tarziu a venit si al doile gol, dupa o faza parca trasa la xerox, numai ca de aceasta data pasa decisiva a apartinut lui Marian Dedu. In acel moment, profitand de goliciunea tribunelor, i-am urat lui Costi sa realizeze un hattrick (urare auzita si aprobata printrun gest de cel vizat). Si acesta a venit in minutul 86, cand Oae patrunde la marginea suprafetei de pedeapsa si este faultat discret de un fundas galatean (dar suficient de indiscret incat Oieru sa vada). Penalty si, conform regulii, a executat jucatorul care deja mai marcase doua goluri, mai precis Curelea. Portarul sare gresit, in stanga, in timp ce Costin trimite o “scarita” usoara si “topaita” fix pe centru. 3-0, hattrick Curelea si deja se naste on intrebare: daca asa arata echipa cu cele mai bune rezultate in deplasare, ce cautam pe locul 9?

Giani
    Member

@adi wrote:

Din ce mi-a spus Ovidiu la telefon, ai nostri au jucat mai bine azi; si adversarii au avut ceva ocazii la 0-0, rezolvate de portarul Niculescu.
    Am inteles ca astazi galeria noastra s-a divizat la cele 2 peluze … ca sa para mai numeroasa :-)

Adi, in primul rand portar a fost Popescu, Niculescu fiind trimis la echipa secunda dupa greseala de la meciul cu Tulcea. Divizarea galeriei a fost fireasca, pentru ca Sportul a atacat in prima repriza la poarta dinspre Regie si in mitanul secund la poarta dinspre Crangasi. Sase suporteri (Andras, Razvan, eu, Marius din Militari, Bogdan, dinamovistul Andrei (pacalit in sfarsit de Bogdan sa mai vina in Regie) si Tavi) am decis va vedem atacurile noastre mai de aproape, mai ales ca ne permitea si conjunctura (mai precis absenta moldovenilor de la Dunare). Si daca Ovidiu et co. au trait emotiile greselilor fundasilor nostri, noi am trait mai intens bucuria de a vedea de aproape cele trei goluri. Cel putin golul ultim a fost o lectie de cum sa NU executi un penalty, dar a fost gol. In orice caz, scarita aia este mai sigura decat chiflele lui Varga la Strejnic sau Balan la Brasov, pentru ca macar a fost pe poarta si portarul era prost.

Ce am admirat totusi la galateni: evolutia portarului, care desi a sarit aiurea la acel penalty, a avut in permanenta grija sa isi “biciuiasca” fundasii si a fost in continuu atent la joc. Cu toate acestea, pentru mine ramane o nebuloasa cum de a reusit Dunarea Galati sa aiba cele mai bune rezultate in deplasare, pentru ca acestei formatii poti sa ii spui oricum, numai echipa nu.

Sansele raman: am redus diferenta fatza de locul 2 la cinci puncte, recuperabile in cele sase etape ramase.

Dupa meci, Marian Dedu a declarat intrun cadru intim (adica la Nicu) ca vor juca toate meciurile la victorie. Mai nou, adevaratul antrenor al echipei este Yuxel (preparatorul fizic), care in ultimele doua zile a exersat cu jucatorii sutul la poarta. Si rezultatele s-au vazut, au sutat ai nostri si cand nu trebuia, dar mai bine decat sa plimbe mingea prin fata careului. Si, tot mai nou, anttrenamentele se fac pe trenul de joc, nicidecum pe alte coclauri, ca pana in urma cu putin timp, motiv pentru care si si fundasii au invatat mult mai bine lectia tackling-ului.

laucantona
    Member

ma bucur si eu de acest rezultat pozitiv si datator de sperante..cred ca este f bine sa fortam si la Suceava cele 3 puncte chiar daca nu cred ca vom promova si chiar ma joc un pic cu voi spunand ca daca vom promova sper ca Siman sa vanda locul…caci eu cred ca ne mai avem nevoie un pic de calire pe la sate…
    Laurentiu

MarcAntoniu
    Member

:D AM VAZUT DOAR REPRIZA A DOUA. TREI GOLURI SI INCA DOUA OCAZII MARI 8) ESTE CEEA CE-MI DORESC SI PENTRU MECIURILE VIITOARE. TOTUSI SA INCEAPA IURESUL IN PRIMA REPRIZA IAR SPORTU’ SA TERMINE MECIUL CU SASE GOLURI MARCATE. 😆 .. A FOST O ECHIPA” CARE JOACA BINE IN DEPLASARE DAR, ADVERSARUL JOACA BINE” CAT IL LASI SA JOACE.
    DACA SOARTA” 🙄 SI JOCUL BUN VOR ADUCE PROMOVAREA ECHIPEI” ANUL ASTA, SUNT INCREZATOR CA, STUDENTII” NU VOR DEZAMAGI PE TEREN IN MECIURILE DIN LIGA I-a.

07Ex
    Keymaster

Rog pe cei care au caseta tehnica oficiala s-o posteze aici. Multumesc anticipat.

07Ex
    Keymaster

Turcul face “legea”

Preparatorul fizic Yesilova Yuksel, adus în Regie de antrenorul Gheorghe Mulţescu, care şi-a încheiat luni, în mod amiabil, colaborarea cu Sportul Studenţesc, este principalul responsabil pentru revenirea poftei de joc a “studenţilor”, care astăzi au trecut la pas de o echipă incomodă, Dunărea Galaţi pierzând, până la ora meciului din Regie, doar şase partide în 27 de etape. Yuksel a modificat structura antrenamentelor, punând accentul pe pregătirea fizică, “Gaşca Nebună” recăpătându-şi prospeţimea, în mai puţin de o săptămână. Un rol important în acest reviriment îl au chiar jucătorii care au solicitat să intre în cantonament încă de marţi, devenind conştienţi că îşi joacă ultima şansă la promovarea în Liga I.

Preşedintele Vasile Şiman s-a decis să îl păstreze ca antrenor pe Yuksel, până la finalul sezonului, turcul având pe lângă calificarea de preparator fizic şi licenţă de antrenor categoria A, obţinută în Germania, urmând cursuri de perfecţionare la Ajax Amsterdam.

Cu şase etape înainte de finalul campionatului, Sportul Studenţesc ocupă poziţia a noua în clasamentul Seriei I a Ligii a II-a, cu 43 de puncte, cu cinci mai puţin decât ocupanta locului 2, CS Otopeni, formaţie pe care “alb-negrii” o vor întâlni în meci direct, pe teren propriu, în ultima etapă.

ashone
    Member

@97SiR wrote:

Turcul face “legea”

Preparatorul fizic Yesilova Yuksel, adus în Regie de antrenorul Gheorghe Mulţescu, care şi-a încheiat luni, în mod amiabil, colaborarea cu Sportul Studenţesc, este principalul responsabil pentru revenirea poftei de joc a “studenţilor”, care astăzi au trecut la pas de o echipă incomodă, Dunărea Galaţi pierzând, până la ora meciului din Regie, doar şase partide în 27 de etape. Yuksel a modificat structura antrenamentelor, punând accentul pe pregătirea fizică, “Gaşca Nebună” recăpătându-şi prospeţimea, în mai puţin de o săptămână. Un rol important în acest reviriment îl au chiar jucătorii care au solicitat să intre în cantonament încă de marţi, devenind conştienţi că îşi joacă ultima şansă la promovarea în Liga I.

Preşedintele Vasile Şiman s-a decis să îl păstreze ca antrenor pe Yuksel, până la finalul sezonului, turcul având pe lângă calificarea de preparator fizic şi licenţă de antrenor categoria A, obţinută în Germania, urmând cursuri de perfecţionare la Ajax Amsterdam.

Cu şase etape înainte de finalul campionatului, Sportul Studenţesc ocupă poziţia a noua în clasamentul Seriei I a Ligii a II-a, cu 43 de puncte, cu cinci mai puţin decât ocupanta locului 2, CS Otopeni, formaţie pe care “alb-negrii” o vor întâlni în meci direct, pe teren propriu, în ultima etapă.

I-AM ZIS EU DOMNULUI MULTESCU SI BAIETILOR LA O BERE DUPA…..BAIETILOR DIN GALERIE BINEINTELES….. SA NE FEREASCA DUMNEZEU DE MECI DECISIV CU OTOPENIU IN REGIE…….

ashone
    Member

DUPA XIVILANOVA FIXEL NE MAI TREBUIE VETERANI DE LA NAGORNO-KARABAH….DETURNATORI DE AVIOANE…DINAMITE PA PIEPT… CE A AJUNS CLUBUL ASTA………..

Zibling
    Member

Ai ceva cu Yuksel, Ashule ??? Lasa omul sa-si faca treaba. Daca nu i-o iesi, va fi la acelasi nivel cu Gigi Multescu, daca i-o iesi, sa va vad invatand cuvinte de multumire in limba turca. 8)

cameliu
    Member

deci sa inteleg ca Yuksel e antrenor? nu cezarica? cineva zicea de timofte…
    A fost primul meci al Sportului la care eu habar nu am avut cine e antrenor… 😆 😆 😆

ultrasro
    Member

Timofte este principal.

Yuksel este executiv…doar cu el se inteleg jucatorii bine ;) tot spunea cineva ca sunt turci :))

Cezarica este la echipa a doua.

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 55 total)
  • The forum ‘Sezon 2006-2007 Season – Divizia B’ is closed to new topics and replies.