05.12.2009 Sportul Studentesc – Dunarea Giurgiu 3-0(2-0)

Home Forums Archive Sezon 2009-2010 Season – Liga II 05.12.2009 Sportul Studentesc – Dunarea Giurgiu 3-0(2-0)

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 36 total)
  • Author
    multi
    Member

Hai ca-ncepe bine! Curelea in minutul 5! Ce-o fi cu el ?! Doar nu si-a facut norma de ratari in primele 4 minute?
    O fi urmare a zvonurilor ca-l ia Steaua?!? :ymdevil:

cameliu
    Member

2-0 min 40!

Cruceru!

multi
    Member

3-0 ! Viitorul suna bine in minutul 53 !

cameliu
    Member

3-0 Min 53!

Defilam.
    Daca nu-l dam pe Ferfelea promovam!
    Singurii care par sa tina pasul vor fi Farul…

Cu o victorie cu Victoria in prima etapa in retur am putea trece pe primul loc!
    Si cand te gandesti ca dupa 3 etape aveam un punct…

multi
    Member

No, am facut-o si pe asta…
    Acum, la vot si pe urma, la anul care vine, sa ne vedem cu bine in prima liga!!!

MarcAntoniu
    Member

:ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:
    :ymparty:

adso
    Member

:ymapplause:

e postat undeva programul returului? :-??

razvanR
    Member

Avem:
    – Cel mai bun atac;
    – A doua aparare dupa Delta Tulcea;
    – Cel mai mare numar de victorii;
    – Primii 2 golgheteri din serie: Ferfelea si Curelea;
    – Cel mai prolific marcator din Divizia A, Divizia B1, Divizia B2: Ferfelea;
    – Cel mai bun golaveraj;
    – Cele mai multe puncte acasa (asta pentru mine e o surpriza);
    – Cele mai multe victorii acasa;
    – Cele mai multe goluri acasa (iata cate motive sa veniti la fiecare meci in Regie);
    – Scorul campionatului din Divizia A, B1 si B2;
    – 2 jucatori imprumutati in Champions League.

La finalul sezonului trebuie sa mai adaugam:
    – Cel mai mare numar de puncte din Divizia A, B1, B2.

Va fi foarte greu dar sper asa sa se intample.

La Multi Ani, 2010!

@cameliu wrote:

3-0 Min 53!

Cu o victorie cu Victoria in prima etapa in retur am putea trece pe primul loc!
    Si cand te gandesti ca dupa 3 etape aveam un punct…

Avem mai intai acasa cu Concordia Chiajna in prima etapa inaintea meciului din deplasare cu Victoria.Dar oricum,inceputul returului va fi capital pentru noi,deoarece o sa jucam cu principalele contracandidate..
    In alta ordine de idei,imi pare rau ca nu am putut sa vin pe stadion sa vad ultimul meci oficial pe acest an al Sportului,insa din pacate a trebuit sa recuperez la facultate pentru ziua libera avuta de Sf.Andrei si ghinionul a fost ca aveam seminar in timpul partidei,insa sper ca ma voi revansa in retur :D .
    Oricum,ii felicit pe baieti pentru aceasta victoria minunata si ca ne-au asigurat noua suporterilor o iarna linistitata sub protectia locului 2,care implicit ne-ar aduce si promovarea.

Acum,vorba lu cameliu,nu putem decat sa ne rugam sa nu ii dea pe Curelea si mai ales pe Ferfelea in iarna,deoarece sincer sa fiu,nu cred ca am mai putea face fata luptei la varf.Oricum,nici Siman nu cred ca i-ar conveni sa-i dea,daca e sa ne luam dupa declaratiile sale;el pare ca totusi doreste sa promoveze cu orice pret si cu siguranta isi da seama ca fara cei doi,misiunea de a promova va fi infinit mai grea pentru Sportul.

cameliu
    Member

http://www.liga2.ro:

SPORTUL STUDENŢESC – DUNĂREA GIURGIU 3-0 15:01 ALB-NEGRII S-AU APROPIAT LA TREI PUNCTE DE LIDER
    „Gaşca Nebună” respiră aer de Liga I

Sportul Studenţesc a câştigat ultimul meci al turului în stil de mare echipă, forţând doar atât cât a fost nevoie să îşi creeze un avantaj confortabil. În acelaşi timp, alb-negrii n-au permis Dunării Giurgiu să se apropie periculos de poarta lui Viciu, oaspeţii neavând nicio ocazie clară de gol.

Jocul a început cum nu se putea mai bine pentru studenţi, deschiderea scorului consemnându-se la câteva minute de la fluierul de start. Costin Gheorghe înaintat pe banda dreaptă şi a centrat perfect la prima bară pentru Curelea, care a reluat, de lângă adversarul direct, în plasa lui porţii lui Dragne.

Echipa lui Selymes nu s-a precipitat şi a continuat să îşi facă jocul, lăsând deliberat, în unele momente, iniţiativa giurgiuvenilor. La jumătatea reprizei, gazdele îşi puteau majora avantajul în urma unei acţiuni de toată frumuseţea, dar Ferfelea, singur la 6 metri, a fost mult prea sigur şi a şutat relaxat spre poartă, dându-i posibilitatea lui Dragne să intervină salvator. Totuşi, până la pauză, studenţii şi-au concretizat posesia net superioară prin execuţia superbă a lui Cruceru, care a trimis de la 11 metri în vinclu.

Repriza secundă începe la fel de bine ca şi prima pentru studenţi. După câteva şarje ofensive pe flancul stâng, Cheţan a reuşit o centrare perfectă pentru Ferfelea (’54), gogheterul Ligii 2 îndeplinind o formalitate. Scorul de forfait s-a menţinut până la final, cu toate că alb-negrii au mai ratat câteva ocazii clare de gol.

La finalul turului, Sportul Studenţesc are toate motivele să creadă că anul viitor va juca din nou împotriva granzilor Ligii I. La trei puncte în spatele liderului, Victoria Brăneşti, “Gaşca Nebună” va avea prima iarnă liniştită după trei ani. Chiar dacă a început sezonul cu două înfrângeri, Selymes a ştiut cum să îşi mobilizeze jucătorii, pentru ca Regia să uite, în ultimele nouă etape, gustul amar al înfrângerii.

Sportul Studenţesc: Viciu – Ciupe, Patrichi, Ghinga (’83 Secăreanu), Cazan (’85 Păuna) – Costin Gheorghe, Irimia, Cruceru (’83 Lungu), Cheţan – Ferfelea, Curelea.

Antrenor: Tibor Selymes

Dunărea Giurgiu: Dragne – Ciocârlan, Damian, Tatarciuc (’46 Ochia) – Cătălin Gheorghe, Şanţmare, Cojenel, Ivaşcă, Matache (’60 Comăneanu) – Iordache (’60 Marian Stan), Bănaru.

Antrenor: Marin Barbu.

articol şi foto de Florin ALBOIU

cameliu
    Member

http://www.ligab.ro:

Selymes:” Odată cu seriozitatatea, au venit şi rezultatele.”

La finalul partidei dintre Sportul Studenţesc şi Dunărea Giurgiu, antrenorul Sportului s-a declarat mulţumit de jocul echipei şi se gîndeşte la promovarea echipei sale în liga 1.

“Am început mai greu mandatul. Am avut 2 înfrîngeri şi un egal în primele 3 meciuri. Am dat însă dovadă de seriozitate şi astfel au venit şi rezultatele. Am avut multe ocazii în meciul de azi, iar adversarii noştri nu au avut niciun şut pe poartă. Mai bine de atît nici că se putea” a declarat antrenorul studenţilor Tibor Selymes.

Tehnicianul echipei din Regie şi-ar mai dori cîţiva jucători pentru a fi sigur de promovarea în liga 1.”Sunt planuri pentru aducerea unor jucători, însă putem promova şi cu echipa pe care o avem la momentul actual. Nu ştiu nimic despre plecarea lui Curelea de la echipă. Aceste chestiuni trebuiesc discutate cu cei din conducerea clubului.”

Tibor Selymes speră ca primele etape din retur să găsească echipa din Regie pe primul loc al clasamentului: “Avem cîteva echipe puternice în serie: Brăneştiul, Petrolul, Farul. Ne dorim ca începutul primăverii să ne găsească pe prima poziţie a clasamentului.”

articol de George Chiriac

Zibling
    Member

@razvanR wrote:

Avem:
    – Cel mai bun atac;
    – A doua aparare dupa Delta Tulcea;
    – Cel mai mare numar de victorii;
    – Primii 2 golgheteri din serie: Ferfelea si Curelea;
    – Cel mai prolific marcator din Divizia A, Divizia B1, Divizia B2: Ferfelea;
    – Cel mai bun golaveraj;
    – Cele mai multe puncte acasa (asta pentru mine e o surpriza);
    – Cele mai multe victorii acasa;
    – Cele mai multe goluri acasa (iata cate motive sa veniti la fiecare meci in Regie);
    – Scorul campionatului din Divizia A, B1 si B2;
    – 2 jucatori imprumutati in Champions League.

La finalul sezonului trebuie sa mai adaugam:
    – Cel mai mare numar de puncte din Divizia A, B1, B2.

Va fi foarte greu dar sper asa sa se intample.

La Multi Ani, 2010!

Numai tu puteai sa fii cu astfel de statistici. Si-mi place !!! :ymhug:

laucantona
    Member

Bravo batieti am mai luat 3 puncte in stil autoritar…asta da confidenta si sperie adversarii…

07Ex
    Keymaster

“Am avut probabil o posesie de 70%”

La finalul turului Sportul Studenţesc se găseşte pe locul secund în seria I, la trei puncte de lider. Parcursul “Găştii Nebune” în prima parte a campionatului a fost rezumat pe scurt de antrenorul Tibor Selymes, care s-a declarat satisfăcut de evoluţia formaţiei sale.

“Ne interesează fiecare meci în parte. Am început sezonul cu două înfrângeri şi un egal, dar după cum le-am spus şi băieţilor «nu s-a terminat nimic, staţi liniştiţi». Am pregătit bine fiecare meci care a urmat şi uşor-uşor am ajuns pe locul doi. Au jucat cum trebuie, seriozitate şi multă muncă şi astfel au venit rezultatele”, a punctat Selymes.

Referitor la ultimul meci, câştigat cu 3-0 în faţa Dunării Giurgiu, tehnicianul consideră că Sportul Studenţesc a obţinut o victorie categorică, depăşindu-şi adversarul la toate capitolele.

“Azi nu am forţat, ne-am făcut jocul nostru, fiecare jucător a făcut ceea ce i-am cerut, am pasat, am avut probabil o posesie de 70%, am avut ocazii, am dat trei goluri, iar adversarul nu ştiu dacă a avut un şut pe poartă. Mai bine de atât nu se putea”, a spus Selymes.

Chiar dacă a înscris de trei ori şi are cel mai bun atac din liga a doua, cuplul Ferfelea – Curelea, marcând 23 de goluri în 17 etape, “Gaşca Nebună” continuă să rateze foarte mult.

“Într-adevăr, ratăm mult. Dar nici nu poţi înscrie din toate situaţiile. Dacă ar fi să marcăm din toate ocaziile pe care ni le creem, Sportul ar trebui să câştige fiecare meci la 10-15 goluri diferenţă”, a spus pe jumătate în glumă, pe jumate serios tehnicianul.

Turul s-a încheiat, dar vacanţa pentru studenţi va veni abia peste o săptămână, Selymes dorind să mai ţină câteva zile jucătorii în pregătire, dar şi pentru testări.

“Săptămâna care urmează vreau să mai facem nişte testări fizice, după care jucătorii vor pleca în vacanţă”, a precizat tehnicianul.

Sportul Studenţesc a învins sâmbătă, cu scorul de 3-0, pe Dunărea Giurgiu, într-o partidă contând pentru ultima etapă a turului. Studenţii ocupă locul al doilea, la trei puncte în spatele liderului Victoria Brăneşti, în timp ce Dunărea Giurgiu a terminat prima jumătate a campionatului pe poziţia a zecea, cu 23 de puncte. (Florin Alboiu)

sircos
    Member

a fost ultimul meci al anului 2009 B-) frumoasa victorie :o)

http://www.youtube.com/watch?v=zWAy2gVEijc

.

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 36 total)
  • The forum ‘Sezon 2009-2010 Season – Liga II’ is closed to new topics and replies.