06.05.2009 Sportul Studentesc – Delta Tulcea 2-1(1-0)

Home Forums Archive Sezon 2008-2009 Season – Liga II 06.05.2009 Sportul Studentesc – Delta Tulcea 2-1(1-0)

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 17 total)
  • Author
    07Ex
    Keymaster

Meci contand pentru etapa a 28-a a ligii a 2-a, seria 1.
    Miercuri 06.05.2009, ora 18:00, stadion Regie.

MarcAntoniu
    Member

Îmi pare rău că, n-au făcut mai mult cu “Pietricica”, însă m-ar încânta să-i încurce pe Delta Tulcea şi să câştige clar acest meci, jucând doar din orgoliu de “Gaşcă Nebună”.
    Încă o victorie acasă ar fi bună mai ales pentru moralul suporterilor Sportului Studenţesc !!

Cam greu sa ii batem, in ultimi ani nu ne putem lauda cu un bilant pozitiv impotriva lor nici acasa nici in deplasare. Poate totusi scoatem un egal.

sircos
    Member

nici nu observasem ca e etapa intermediara! bine ca este la o ora mai tarzie. :)

cameliu
    Member

@sircos wrote:

nici nu observasem ca e etapa intermediara! bine ca este la o ora mai tarzie. :)

Sper sa nu fie doar un zvon. Am gasit ora 18 pe situ ferefeu si am modificat topicul cu ora.

Zibling
    Member

Prima victorie intr-un meci oficial impotriva Deltei Tulcea nu cred ca va veni maine… mai avem de asteptat.

Echipa precum Prefab Modelu, Concordia Chiajna sau Delta Tulcea ne jeneasa serios. Noroc ca au inceput sa se desfiinteze rand pe rand.

07Ex
    Keymaster

Nici eu nu cred ca vom castiga cu Delta, dar, poate daca baietii se mobilizeaza fac un egal. Ar fi si ala bun ca ne-ar mai indeparta de zona retrogradarii.

cameliu
    Member

@07Ex wrote:

Nici eu nu cred ca vom castiga cu Delta, dar, poate daca baietii se mobilizeaza fac un egal. Ar fi si ala bun ca ne-ar mai indeparta de zona retrogradarii.

Si iata ca s-au autodepasit:

► Min. 16 1-0 Curelea a furat mingea unui fundaş oaspete şi a tras fără speranţe pentru Olteanu

► Min. 80 2-0 Ferfelea măreşte avantajul cu un şut de la 20 metri

► Min. 82 2-1 Lucan şutează la vinclu de la 20 de metri

Zibling
    Member

Un meci cu adevarat frumos. In principal, si pt faptul ca Sportul a dominat si si-a creat cele mai multe ocazii, Delta Tulcea nefiind decat o umbra a puternicei echipe care ne-a dominat in tur la Tulcea.

Astazi, Patriche, Ferfelea, Ghinga si Dani Lung au aratat din nou ca reprezinta temelia echipei. Veteranii Irimia si Farmache au avut cateva greseli de plasament si de pase, in rest s-au achitat de majoritatea atributiilor.

Insa, Curelea este mai rau decat Zicu – in prima repriza, din 5 ocazii, a ratat 4 aproape cu poarta goala, apoi a mai comis-o o data la inceputul reprizei secunde cand cred ca a incercat sa strecoare mingea pe sub portarul tulcean, dar mai mult a sutat cu gheata in gazon :ymsick:

Una peste alta – cum zicea azi si ultrasro – acesta a fost cel mai bun meci reusit de Sportul in acest retur, si poate chiar din intreg sezonul studentilor. Dar, nu garantez ca vom asista la constanta in rezultate, mai ales ca s-a revenit de la formula 442 la un fel de 4411 sau 451, unde totusi mijlocasii nu prea lucreaza intre ei. Astazi, mijlocasii au aratat ca un sat de la munte – cu case risipite, imprastiate :-? Insa, faza ofensiva si cea defensiva au fost lucrate ca la carte.

adso
    Member

hai cu promovarea 8-|

07Ex
    Keymaster

Uau, nu-mi vine sa cred ca am batut cu Delta. Sunt acum in Argentina si fac training, si ocupat fiind am si uitat ca azi a fost intermediara.

Un lucru am de spus … vad ca daca se vrea se poate. Deci inseamana ca pana acum nu s-a vrut ca altfel nu-mi explic cum de nu am castigat cu echipe mai slabe ca Delta.

cameliu
    Member

http://www.liga2.ro:

SPORTUL STUDENŢESC – DELTA TULCEA 2-1 13:19 “GAŞCA NEBUNĂ” A ÎNVINS CLAR O CANDIDATĂ LA PROMOVARE
    Sportul Studenţesc a defilat cu Delta

“Studenţii” bucureşteni s-au impus ieri, mai clar decât o arată scorul, în faţa uneia dintre favoritele la promovarea în Liga I. Vremea capricioasă şi prestaţia arbitrului Lucian Dan nu au putut împiedica “Gaşca Nebună” să obţină victoria. Cei 300 de spectatori au urmărit un spectacol fotbalistic agreabil, în care echipa gazdă şi-a creat o sumedenie de ocazii, mai ales în prima parte, în timp ce Delta Tulcea a impresionat prin organizarea jocului, demonstrând că este una dintre echipele cele mai disciplinate tactic din serie.

Sportul a început meciul în forţă şi a reuşit să marcheze prin Curelea, însă golul a fost anulat eronat de central, pentru un fault imaginar la portar. Căpitanul alb-negrilor câştigase prin detentă duelul aerian cu Olteanu, lovind mingea înainte ca goalkeeperul să aibe controlul asupra ei. Aceasta nu este singura bilă neagră din contul arbitrului, pe parcursul meciului acesta nesancţionând mai multe faulturi dure, la cel puţin unul dintre acestea s-ar fi impus acordarea cartonaşului roşu.

Totuşi, în minutul 10, Curelea a repetat procedeul, de această dată în duel cu unul dintre fundaşi centrali, şi-a prelungit mingea în dreapta şi a şutat necruţător la colţul lung, pe plasa laterală. A urmat apoi o serie de ratări monumentale, Ferfelea, Curelea şi Postolache fiind lipsiţi de inspiraţie sau noroc în faţa lui Olteanu. Postolache a fost cel mai aproape de majorarea avantajului, însă mingea trimisă din semi-foarfecă a întâlnit transversala.

Începutul repriza secunde a fost dominat de o furtună ce s-a abătut asupra Bucureştilor, ploaia torenţială fiind însă de scurtă durată, neafectând suprafaţa de joc. Partida a continuat în aceeaşi notă, gazdele păstrând în permanenţă iniţiativa, însă ocaziile clare de gol au fost rare. Cu zece minute înainte de final, Ferfelea a şutat inteligent de la 20 de metri, plasat la colţul lung, mingea atingând iarba udă înainte de a intra în plasă. Oamenii lui Motroc s-au relaxat nepermis după marcarea celui de-al doilea gol şi peste numai două minute Lucan, fără marcaj, a trimis o “foglia secca” în vinclul porţii lui Samoilă, rămas fără replică.

Victoria cu Delta Tulcea a mai ridicat moralul fotbaliştilor din Regie, care au arătat multă determinare şi ambiţie în faţa ocupantei locului doi, după ce etapa precedentă au cedat greu pe terenul liderului. Gustul succesului începe să placă alb-negrilor, iar în acest final de campionat, în care nu mai au niciun obiectiv, vor încerca să mai repare câte ceva dintr-un sezon lamentabil.

articol scris de Florin Alboiu

07Ex
    Keymaster

Petrişor Dedu, aruncat în luptă de Motroc

Antrenorul Sportului Studenţesc, Florin Motroc, se ţine de cuvânt şi face ce spune. În repetate rânduri, tehnicianul a afirmat că va acorda şanse tuturor jucătorilor din lot, numai prestaţia şi atitudinea acestora urmând să fie criteriile de alcătuire a formaţiei. Ultimul fotbalist promovat de Motroc e milocaşul Petrişor Dedu, titular în garnitura celei de-a doua echipe a studenţilor, ce evoluează în liga a 4-a.

În vârstă de 19 ani, Dedu a debutat la prima echipă în partida de la Piatra Neamţ cu Ceahlăul, fiind trimis pe teren spre finalul jocului. Tot în ultimele minute a fost utilizat şi ieri de Motroc, remarcându-se la ultima fază a tulcenilor, când a reuşit să blocheze şutul lui Coconaşu, care se putea dovedi periculos pentru poarta lui Samoilă.

Dedu nu e un nume nou în Regie, fratele mai mare al lui Petrişor, Marian Adrian Dedu, având meciuri multe ca titular în tricoul alb-negru, însă, din păcate, acesta va mai sta o perioadă departe de teren, fiind în convalescenţă după o operaţie la genunchi. (Florin Alboiu)

Am jucat bine, mie mi-a placut cel mai mult FARMACHE :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: a jucat exceptional, a dat siguranta apararii si nu cred ca a gresit vreo pasa tot meciu.
    Ma bucur ca mi-am inaugurat tricoul de joc al echipei pe care l-am achizitionat cu o zi inaite din Lotto Mosilor cu 100 de lei. Era si varianta neagra cu maneci lungi care era 110.
    La cum arata campionatul putem termina si pe 4. Acum ajem virtual 33 de puncte si echpa de pe patru are 36.

dragos
    Member

INCREDIBIL, dar adevarat: am castigat (si contra cui ??). :ymparty: :ymparty:
    FELICITA 2x !!! :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:
    asadar, pescarii au facut ciocu’ mic si au continuat jocul de glezne….tre’ sa luam un punct la chiajna.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 17 total)
  • The forum ‘Sezon 2008-2009 Season – Liga II’ is closed to new topics and replies.