06.08.2005 Sportul Studentesc – CFR Ecomax Cluj 1-1(1-0)

Home Forums Archive Sezon 2005-2006 Season – Divizia A 06.08.2005 Sportul Studentesc – CFR Ecomax Cluj 1-1(1-0)

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 19 total)
  • Author
    cameliu
    Member

Sportul Studenþesc – CFR Cluj (6 august, ora 18:00) va fi fluierat de Cristian Balaj, la asistenþi fiind Zoltan Szekely ºi Cornel Avram. Marius Martiº va fi arbitru de rezervã, iar Adrian Ionescu ºi Constantin Gheorghe observatori.

Se pare ca meciul a fost devansat pe simbata! Cel putin asa apare in programul meciurilor pe LPF! Si nu mai e televizat!

Debut intr-un meci destul de dificil! sa speram ca CFR-ul o sa fie obositi!

dragos
    Member

din pacate, in aceasta editie de campionat televiziunile care vor transmite meciuri au ramas doar: TVR1 si 2, National TV.
    Antena 1 si TELESPORT nu au mai dorit continuarea “jocului”……

sa speram, ca pe SPORTUL il vom vedea la tv la fel de des ca pana acum..

adi
    Member

se pare ca televiziunile nu castiga din drepturile tv, conform articolului din capital de saptamana asta:

http://www.capital.ro/index.php?a=21138&shift=1

razvanR
    Member

Abia astept sa ne vedem pe stadion

Florin
    Member

@dragos wrote:

din pacate, in aceasta editie de campionat televiziunile care vor transmite meciuri au ramas doar: TVR1 si 2, National TV.
    Antena 1 si TELESPORT nu au mai dorit continuarea “jocului”……

sa speram, ca pe SPORTUL il vom vedea la tv la fel de des ca pana acum..

Nu mai dezinforma populatia! Telesport detine drepturile de televizare si le revinde celorlalte televiziuni. Antena 1 nu a achitat banii si nu a mai primit optiunea a II-a pe care cel putin in acest tur o va avea Telesport…

Cand mai este cate un articol interesant eu zic mai bine sa ii postati continutul pe forum… unii nu isi pastreaza scrisurile prea mult pe net
    @adi wrote:

se pare ca televiziunile nu castiga din drepturile tv, conform articolului din capital de saptamana asta:

http://www.capital.ro/index.php?a=21138&shift=1

Cat despre chestia cu televizarile… oricum este foarte ciudat ca Telesport detine drepturile, iar pe partea cealalta nici o televiuziune prin cablu, sau prea putine, retransmit emisiile acestui post… Oare de ce Telesportul nu este retransmis… ??? … sunt unii mai mari care si-au pierdut cascavalul… inainte negociau cu liga si plateau dupa cinci ani…

acum despre meci… chiar daca Dan se plange ca nu are in lot inca un fundas… si ca fie vorba intre noi atacul sportului nu va fi ca pana acum… eu cred ca CFR Ecomax nu este o echipa de nedepasit… sper si cred intr-o victorie alb-negru.

dragos
    Member

@Florin wrote:

Nu mai dezinforma populatia! Telesport detine drepturile de televizare si le revinde celorlalte televiziuni. Antena 1 nu a achitat banii si nu a mai primit optiunea a II-a pe care cel putin in acest tur o va avea Telesport…

nu dezinformez deloc, daca tu stii mai multe amanunte despre acest lucru este foarte bine ca sa poti completa, dar fii linistit, nu doresc sa “transmit” stiri eronate……revenind la subiect: de ce oare Telesportul (care detine toate drepturile) si-a vandut si partea sa, caci in acest sezon nu va transmite NIMIC ?????

Radu Dobrin
    Member

din onlinesport, 4 aug 2005

Dorinel Munteanu nu îşi va menaja jucătorii

Antrenorul feroviarilor clujeni, Dorinel Munteanu, a declarat joi că nu se gândeşte să-şi menajeze jucătorii de bază în meciul de sâmbătă cu Sportul Studenţesc în vederea partidei cu francezii de la RC Lens.

Munteanu a spus că vrea ca toţi jucătorii CFR Ecomax să fie oricând pregătiţi să fie titulari, dorinţa sa fiinda ceea de a avea o echipă omogenă.

La rândul său, preşedintele clubului, Iuliu Mureşan, a afirmat că venirea lu Dorinel Munteanu la cârma echipei “a produs un şoc pozitiv în mentalitatea jucătorilor”.

Mureşan a mai spus că a cerut LPF amânarea meciului cu Sportul Studenţesc, dar aceasta i-a fost refuzată. Preşedintele Clubului CFR Ecomax crede că dacă echipa era din Bucureşti, solicitarea i-ar fi fost acceptată.

…..

Radu Dobrin
    Member

totalsport, 6 aug

Examen cu studentii

Aureolat de parcursul in Intertoto, Dorinel Munteanu debuteaza ca antrenor in Divizia A contra Sportului lui Dan Petrescu.

Bursucul e pesimist
    Antrenorul Sportului, Dan Petrescu, crede ca CFR Cluj este favorita in partida de astazi: “Ei au transferat sapte jucatori, noi am pierdut trei titulari importanti, deci au prima sansa”, a declarat fostul international. Despre duelul sau cu Dorinel Munteanu, Petrescu spune ca are un avantaj fata de el: “Munti inca mai joaca, pe cind eu nu mai pot. Va fi greu, pentru ca echipa lui s-a intarit mult in vara. Oricum, vreau sa cistigam”, a incheiat Bursucul.

Feroviarii vor sa domine atmosfera
    Aproape 100 de suporteri clujeni si-au anuntat prezenta pentru meciul din Regie pentru a-si sustine favoritii. Majoritatea va veni cu trenul, oficialii CFR-ului reusind sa inchirieze, contra sumei de 70 de milioane de lei, un vagon special care sa-i transporte pe visinii in Capitala. Ultrasii sustin ca numarul lor va fi chiar mai mare, sustinind ca vor mai veni la partida si fani din Bucuresti si Constanta.

SPORTUL-CFR CLUJ

Sportul:Stancioiu- Stancu, Secareanu, Rusu, Dedu- Varga, Cruceru, Balan, Maxim- Mazilu, Curelea. Antrenor: Dan Petrescu
    Rezerve: Fl.Popescu, Ratiu, Patrichi, Ferfelea, Nicola, Oae, Sighiartau

CFR Cluj: Turcas- Panin, Jula, Balint, Miclaus- Fl.Dan, Coroian, Munteanu, Oncica- Tilinca, Anca. Antrenor: Dorinel Munteanu
    Rezerve: Stef, Toma, Milosevic, Mijin, Minteuan, Turcu, Bruncevic

Radu Dobrin
    Member

1-1…se putea si mai rau

cum a fost?

ultrasro
    Member

L-am facut mare pe portarul Turcas….

Plesuvul portar al CFR (fost la Apulum anul trecut) a scos trei mingi incredibile pe care scria gol in repriza a doua!

Ploaia a inmuiat serios terenul de joc in pauza.

CFR a egalat dintr-o faza absolut ciudata.. eu am crezut ca a fluierat ceva arbitrul iar Oncica a trimis cu latul spre portar iar Stancioiu nici macar nu a facut vreun gest catre minge… 😯

razvanR
    Member

Am inceput sezonul mai bine ca anul trecut cand am pierdut in Regie cu 2-1; la fel, e mai bine si ca acum 3 ani, cand am pierdut in Regie tot cu 2-1 !

Eu cred ca am pierdut azi 2 puncte din cauza ploii. E clar ca atunci cand se joaca pe ploaie nu merge jocul. In returul trecut am pierdut doar 3 meciuri, din care unul pe ploaie torentiala, 0-1 cu Dinamo, si unul pe potop, 1-2 cu Progresul.

Si cand eram in Divizia B am pierdut cu 2-0 la targoviste cand s-a jucat pe o ploaie infernala, am fost la meci, chiar inainte de meciul lui Urs Maier Danemarca – Romania 2-2. Tot pe un potop am facut 0-0 cu Inter Pitesti.

Echipa noastra este tehnica iar pe terenuri grele este dezavantajata, mai ales in fata unei echipe de namile ca CFR.

Attfel, CRF a jucat mult mai bine decat ma asteptam, a fost pentru mine o surpriza, eram sigur ca-i omoram in bataie.

Daca la 1-0, mazilu nimerea mingea in 4 metri se facea 2-0 si urma un scor fluviu. La 1-1 au fost cele 2 ratari singur cu portarul si uite asa am luat doar un punct.

E adevarat ca si CFR a avut vreo 2-3 ocazii, dar nu meritau un punct.

07Ex
    Keymaster

CFR-ul, fain si în campionat

Clujenii se descurca de minune în Europa, dar si în Divizia A unde se anunta o formatie redutabila, chiar daca ardelenii au început partida din Regie cu mai multi titulari pe banca. Socotita echipa momentului prin prisma evolutiilor excelente din Intertoto, CFR-ul lui Munteanu a lasat pe planul doi debutul în noua editie de campionat. În meciul din Regie, cu Sportul, Dorinel si-a menajat mai multi dintre jucatori în perspectiva partidei cu francezii de la Lens. Oncica, Dan Florin si Tilinca au fost odihniti de ex-stelist si au luat loc pe banca de rezerve. În teren, se parea ca înlocuitorii celor mentionati mai sus pot surprinde talentata echipa a Sportului. Debutul a apartinut oaspetilor, care l-au remarcat pe portarul advers Stancioiu. Contrar cursului jocului, gazdele au deschis scorul în urma unei faze fixe. Balan a executat un corner de pe stânga, Secareanu a prelungit cu capul pâna la vârful Mazilu, care a reluat de asemenea cu capul, mingea poposind în plasa portii clujene cu toata opozitia lui Munteanu, aflat pe linia portii.

“Studentii” au ratat din nou exasperant

Golul le-a dat avânt “studentilor” bucuresteni, care au atacat cu mai mult curaj buturile lui Turcas. Balan a fost aproape de gol în minutul 24, dar terenul ud i-a jucat o festa si a trimis putin peste transversala. Replica a venit în minutul 34 de la “feroviarul” Turcu. Însa scarita frumoasa a clujeanului nu s-a nimerit pe spatiul portii.
    Dupa pauza, timp în care în Regie a plouat torential, fotbalul s-a servit cu lingurita. Oncica, introdus dupa pauza, a reusit egalarea datorita somnolentei defensivei Sportului. Apoi, în minutul 76, Mazilu a ratat ocazia meciului, trimitând, singur cu portarul, în bratele lui Turcas. A fost imitat de Balan, care a trecut pe lânga golul victoriei cu doua minute înainte de final.

CFR-istii se pregatesc pentru finala
    Echipa clujeana a fost încurajata la meciul din Regie de o galerie formata din circa 60 de suporteri. “Suntem atât de putini astazi deoarece ne pregatim pentru meciul de marti, când vom umple stadionul. Unii dintre noi au ramas la Cluj ca sa pregateasca coregrafia pentru marea finala cu Lens”, a declarat suporterul clujean. De altfel, galeria ardeleana a dominat fondul sonor al stadionului din Regie, încurajându-si echipa pe tot parcursul meciului.

Haos dupa meci

La finalul partidei din Regie, cel mai nemultumit dintre clujeni era presedintele clubului, Iuliu Muresan. “Nu se poate asa ceva, ca într-un club de Divizia A sa nu existe becuri în vestiarul oaspetilor! Jucatorii mei nu îsi mai gasesc hainele! Nu stiu cum cei de la Sportul au reusit sa primeasca licenta pentru a evolua în prima liga”, a încheiat boss-ul clujenilor, care doreste sa faca o reclamatie la Federatia Româna de Fotbal.

Tatal lui Gigel Bucur, în Regie

Unul dintre cei mai agitati sustinatori ai Sportului Studentesc aflat la tribuna oficiala a fost Vasile Bucur, tatal fostului atacant al “studentilor”, Gigel Bucur. “Gigel a plecat la o echipa mult mai buna, unde se va bate la câstigarea campionatului si va putea astfel sa intre în vizorul antrenorului nationalei, Victor Piturca”, a concluzionat tatal actualului “polist”.

Roberto Landi, spion de serviciu
    Antrenorul italian al echipei FC National, Roberto Landi, a fost prezent ieri la meci pentru a spiona cele doua adversare din campionat si pentru a-i vedea pe Dorinel Munteanu si Dan Petrescu, doi fosti jucatori ai “Generatiei de Aur”. Landi si-a luat notite pe tot parcursul meciului, fiind interesat de tactica pe care cei doi antrenori o vor folosi în noul sezon. (Dan BRATU)

07Ex
    Keymaster

Declaratii dupa meci:

Dorinel Munteanu, antrenorul-jucător al echipei CFR Cluj: “Sunt mulţumit de rezultat. Am avut în faţă o echipă foarte bine aşezată în teren. Sunt bucuros că ajungem în faţa porţii şi că, deşi am schimbat sistemul de joc, jucătorii au înţeles ce vreau de la ei. Mă bucur cã avem ocazii, iar dacă am reuşi sã marcãm la fiecare ocazie am fi campioni mondiali. Avem însă meciuri din trei în trei zile, iar jucătorii mei sunt şi ei oameni, nu roboţi. Nu a jucat azi (n.r. ieri) cu gîndul la finala Cupei UEFA Intertoto. Dupã meciul cu Zalgiris Vilnius le-am spus jucãtorilor cã pentru noi este foarte important campionatul. Dupã meciul cu Sportul, avem timp sã ne gândim la cel cu Lens”.

Sorin Oncicã, autorul golului formaţiei CFR Cluj: “Important este că nu am pierdut nici astăzi. Nu ştiu dacă ne vom bate pentru titlu anul acesta, dar dacă aşa se spune înseamnă că a început lumea să ne bage în seamã şi cã le e frică de noi. Eu zic că au de ce să se teamă”.

Dan Petrescu, antrenorul echipei Sportul Studenţesc: “Va fi un an foarte dificil pentru Sportul. Mi-e foarte greu, condiţiile de aici nu sunt încă ce vreau eu. Sunt promisiuni, dar nu se face nimic. Am avut la dispoziţie 18 jucãtori astăzi, dintre care trei copii. Nu ştiu ce voi face în viitor. Dacã vreun fundaş central se accidentează nu am altă soluţie decât sã bag un mijlocaş, sau chiar pe Mazilu. Încercăm să mai aducem jucãtori, dar din păcate nu avem banii necesari. Suntem într-o situaţie critică şi sper ca săptmâna viitoare preşedintele să legitimeze jucãtori de la echipa a doua, pentru cã avem mare nevoie. Am înscris nemeritat, pe fondul dominării clujenilor, dar cred că, per total, cele mai mari ocazii le-a avut Sportul”.

Alarmă în Regie!

După cum s-a prezentat Sportul sîmbătă, Dan Petrescu are tot dreptul să fie supărat. “Sînt nemulţumit de rezultat, de joc şi de condiţiile în care lucrez în Regie. Multe promisiuni, puţine realizări”, a tunat antrenorul care a făcut adevărate minuni sezonul trecut, cînd “studenţii” s-au clasat pe locul 6 şi le-au luat patru puncte celor de la CFR Cluj.

Raportul de forţe s-a răsturnat însă în pauza intercompetiţională în favoarea ardelenilor. În timp ce Sportul i-a vîndut la pachet lui Poli Timişoara, pentru 1 milion de euro, pe internaţionalii Gigel Bucur şi Sorin Rădoi, dar s-a cîrpit cu faimosul Tîrnăcop, feroviarii au făcut o campanie de achiziţii agresivă. Iar efectele s-au văzut imediat. Ajunşi la un pas de Cupa UEFA, Dorinel Munteanu şi compania le-au dat şi în Regie un avertisment granzilor campionatului. Sportul va avea viaţă grea dacă patronul Vasile Şiman crede că ulciorul merge infinit la apă. Acesta se poate sparge cînd îi e lumea mai dragă, mai ales că Sportul nu poate sta doar în Mazilu şi Tibi Bălan, oricît de mult entuziasm ar fi în jurul lor. (Viorel Tudorache)

Petrescu, supărat
    Dan Petrescu a declarat: “Am avut la dispoziţie 18 jucători, dintre care trei copii. Nu ştiu ce voi face în viitor. Dacă vreun fundaş central se accidentează, nu am altă soluţie decît să bag un mijlocaş sau chiar pe Mazilu. Tot ce a avut Clujul pe bancă, la mine jucau titulari”. (Paul Muntenescu, Remus Răureanu)

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 19 total)
  • The topic ‘06.08.2005 Sportul Studentesc – CFR Ecomax Cluj 1-1(1-0)’ is closed to new replies.