07.05.2003 Sportul Studentesc – Dinamo Bucuresti 5-6(1-3)

Home Forums Archive Sezon 2002-2003 Season – Divizia A 07.05.2003 Sportul Studentesc – Dinamo Bucuresti 5-6(1-3)

Viewing 3 posts - 46 through 48 (of 48 total)
  • Author
    ultrasro
    Member

Am vazut in dimineata asta meciul cu Dinamo pe TVR International si pot spune ca greselile lui Chivulete sunt mai putine decat am crezut dar la fel de grave in privinta vicierii rezultatului.

FAZE IN CARE CHIVULETE NE-A FURAT CLAR!!!

1. In prima repriza a fost fault in careu la interventia lui Munteanu la Dinita, portarul atingand si mingea dar prin luarea pe sus a lui Dinita, faza fiind in afara careului de 6 metri. Chivulete trebuia sa arate punctul cu var!!!

2. Faza din prima repriza cand Irimia a fost faultat la marginea careului de 16 m, Chivulete aratand lovitura libera directa de la 16 m + jumatate de palma, a fost de fapt petrecuta exact pe linia careului care are 11 cm latime deci trebuia acordat 11 m nu lovitura din afara careului. Am facut stop cadru pe momentul contactului si este exact pe linia careului nu afara. Deci trebuia acordat din nou 11 m!!!

3. Golul anulat lui Mazilu in minutul 85 a fost anulat aiurea deoarece Mazilu nu a a faultat nici fundasul nici portarul marcand apoi gol. Fundasul a cazut peste portar fiind in urmarirea mingii pe care portarul a scapat-o apoi spre Mazilu. Deci GOL VALABIL anulat Sportului!!!

4. Golul 6 al lui Dinamo a plecat de la o faza in jumatatea dinamovista in care Mazilu a fost faultat clar dar Chivulete a luat decizia inversa punand pe Dinamo pe contraatac ei marcand in 14 secunde dupa executarea loviturii libere. Deci Chivulete a intors cursul jocului in acel moment!!!

FAZE IN CARE CHIVULETE A FOST ACUZAT PE NEDREPT!!!

1. Golul lui Dinita anulat in minutul 80 a fost marcat din offside semnilat la timp de tusier si validat de Chivulete.
    2. In faza cand Balan cade in careu si Chivulete ii acorda galben pentru simulare este la balotaj deoarece intai Balan a fost tinut de un fundas de mana iar abia apoi a cazut cand a vazut ca intra in impas la continuarea fazei. Balan trebuia sa cada atunci cand a fost tinut, Chivulete e jumate iertat aici.
    3. Faza cand Dinita a fost prins in offside singur la 14 m si noi am protestat in repriza secunda a fost intr-adevar offside (circa 70 cm). Ne-am inselat in timpul meciului.

FAZE IN CARE CHIVULETE NE AVANTAJEAZA PARTIAL!!!
    1. In repriza a II-a Chivulete il iarta pe Maxim de un cartonas galben
    2. In repriza a II-a il iarta pe Lazar de al doilea galben, acesta il aplauda ironic prima data, apoi are o interventie nervoasa intr-un meleu de jucatori.
    3. Il putea elimina pe Ciubotariu in finalul jocului cand Ciobi a intrat la rupere (dar nu a rupt pe nimeni) furios ca Chivulete nu oprise jocul pentru a-i da galben lui Grigorie care facuse un fault violent din spate asupra lui Paduret.

OCAZII MARI RATATE DE NOI CARE PUTEAU SCHIMBA SOARTA JOCULUI!!!

1. In prima repriza Lazar rateaza incredibil din 6 metri lateral stanga trimitand milimetric pe langa bara din dreapta.
    2. In minutul 5 foarfeca pe spate a lui Mazilu trece pe langa bara din dreapta a portii lui Munteanu.
    3. In minutul 8, Mazilu nu reuseste sa suteze din 10 metri in prima faza cand era singur apoi fiind blocat.
    4. Voleul lui Dinita de la 12 m in minutul 35 se duce mult peste poarta dupa ce tot el facuse o preluare aeriana absolut superba.
    5. Mazilu rateaza in repriza secunda un sut de la 15 metri trimitand peste poarta deoarece a tras fara sa-si potriveasca bine mingea (aceasta avenit prea sus).
    6. Chihaia trimite la o palma de transversala o lovitura libera din marginea careului de 16 m.
    7. In repriza secunda tot Lazar trimite de la 2 metri peste poarta dupa o mingea prelungita cu capul pe spate de Chihaia.
    8. Sutul lui Ciubotariu din 15 metri trece la o palma de bara din dreapta la portii lui Tudor, dupa ce Ciobi facuse o cursa de 50 de metri.

Giani
    Member

Ovidiu, am vazut si eu meciul azi dimineata si, desi eram cam zombie de somn, am reusit sa urmaresc aceste faze. Golul anulat pe nedrept lui Mazilu a fost ceva mai devreme (cam prin min. 78 ), iar in ’85 a fost golul marcat de Dinita din offside (din pacate, atunci pasa a intarziat cu o secunda). Intre aceste doua faze, ar mai fi un posibil 11m neacordat noua, cand Dinita a fost tinut de tricou si impiedicat sa joace mingea, cand se afla in suprafata de pedeapsa (cam la coltul careului mare). E adevarat ca atacantul nostru a teatralizat caderea, dar tinerea de tricou a fost clara.

Despre politica arbitrului in privinta cartonaselor, hai sa nu comentam, in conditiile in care si dinamovistii au fost iertati de ceva galbene. Totusi, una este sa acorzi galben in loc de rosu si alta este sa refuzi doua-trei lovituri de pedeapsa si sa mai si anulezi un gol perfect valabil. Si revin si asupra timpului de prelungiri: chivulete a prelungit trei minute, adica exact timpul scurs din momentul anularii golului lui Mazilu si pana sa repuna tudor mingea in joc. Doua minute de “ingrijiri” medicale (ca nu avea nimic, i se rupsese neuronul remanent poate) plus inca unul pentru scoaterea celei de-a doua mingi (sutata de pustiul ala aiurea, in teren). Nimic de alte trageri de timp, schimbari etc. Eu zic ca a tras clar cu dinamo, dar pentru unul care confunda folclorul cu prostitutia (sau invers) ce sa mai comentam?

Ultras
    Member

M-am mai calmat dupa ce am vazut ca tusiurul a avut dreptate la golul anulat lui Dinita. Dar am avut dreptate la golul anulat lui Mazilu si in doua faze din prima repriza cand ni s-au refuzat doua lovituri de la 11 metri la Balan si Dinita (faza la care Munteanu s-a accidentat, pentru ca intrase la rupere, Dinita a incercat sa-l evite in saritura, dar Muteanu i-a luat picioarele cu totul, in afara careului de 6 m).
    Dupa arbitrajele penibile din aceasta etapa (in special, Sportul – Dinamo si National – Steaua) lui Grigorescu i s-a impus retragerea. In locului lui v-a venit Craciunescu. Sa speram ca v-a curata arbitrajul romanesc, dar nu prea cred ca poate rezolva ceva. Interesele sunt prea mari!

Viewing 3 posts - 46 through 48 (of 48 total)
  • The topic ‘07.05.2003 Sportul Studentesc – Dinamo Bucuresti 5-6(1-3)’ is closed to new replies.