07.05.2006 Sportul Studentesc – Politehnica Iasi 2-1 (0-1)

Home Forums Archive Sezon 2005-2006 Season – Divizia A 07.05.2006 Sportul Studentesc – Politehnica Iasi 2-1 (0-1)

Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 75 total)
  • Author
    stefan
    Member

Si i-ati cantat “Becali, uita-te, ora ta se-aproprie!”?
    Sau “Ciobanas cu trei sute de oi”.

@stefan wrote:

Si i-ati cantat “Becali, uita-te, ora ta se-aproprie!”?
    Sau “Ciobanas cu trei sute de oi”.

Ai fost pe aproape !
    I-am cantat: “Ciobane, uita-te, ora ta se-apropie!”

ashone
    Member

deci arbitrul trandu fost jucator mdiocru spre prost ne-a anulat un gol valabil ,iar tusierul de pe partea tribuiei I a ridicat la doua faze care nu aveau nici o treaba cu ofsaidu.penalty a fost pentru ca edi a iesit tirziu la minge.daca echipa nu dovedea tarie de caracter pierdeam meciul asta cu brio! cind vedeam ca nici mingea nu intra in poarta deja eram cam sceptic mai ales ca arbitrii erau impotriva noastra.bine ca s-a rezolvat cu bine!asta era ce ziceam eu inainte de meci moralul echipei sa nu fie ingimfati si arbitrul nenorocit!

Bob
    Member

@DAN VALER MOLDOVAN wrote:

am fost lideri o noapte.
    acum suntem lideri o saptamana.
    ce urmeaza? :)

Mergem spre primul titlu din istorie!

….si cand te gandesti, cat suntem de aproape!

mariushi
    Member

CINE E PE PRIMUL LOC, CINE E PE PRIMUL LOAC…SPORTUL (STUDENTESC) EEEEEEEEEEEEE……SPORTUL (STUDENTESC) EEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!

Jerico
    Member

mi-a placut Varga azi…..i-a cam nenorocit pe stanga pe moldoveni
    Bine….toti au jucat fotbal ….asta imi place mie la ei

M-as bucura sa ia Sportul titlul si sa le dea peste nas la toti fraierii astia de conducatori plini de figuri si bani…..

GO SS

By Jerico

Radu Dobrin
    Member

bun venit Jerico!

sportul86
    Member

Mergem la Bacau? Eu merg cu masina, am 3 locuri – cine vrea sa spuna!

roland
    Member

N-a fost chiar asa de greu fiinca am fost destepti? De Cruceru stie cineva de ce nu joaca mai mult? Sunt probleme cu contractul lui?

Haide Sportu!!!!! Sa fim campioni!!!

Radu Dobrin
    Member

prosport:

A pus Cruce(ru)!

“Gaşca” din Regie a învins Poli Iaşi, după ce s-a chinuit 76 de minute să desfacă lacătul şi norocul apărării moldovene. Astfel, “studenţii” se menţin în lupta pentru titlu.

Iulian ANGHEL
    Sportul a început boem, gândind că după ce a răpus Dinamo nu se poate poticni de Poli Iaşi.
    Bălan şi Mazilu au cochetat cu golul în primele 15 minute, iar în minutul 20, primul chiar a înscris, după o incursiune spectaculoasă a lui Varga. Golul a fost însă anulat pe motiv că “studentul” ar fi introdus mingea în poartă cu talpa, periclitând capul unui adversar, care se afla totuşi în spatele său. Poli n-a crezut în lacrimile Sportului, văduvită de un gol valabil, şi a avertizat de două ori pe contraatac. Iar a treia oară a obţinut un penalty prin Onofraş, faultat de Stăncioiu, iar Rednic a deschis scorul, după ce însă, în prealabil, Curelea şi Mazilu irosiseră ocazii uriaşe, cel de-al doilea ca pe vremea când era ratangiul şi nu golgeterul campionatului.
    Repriza a doua a însemnat o goană continuă a Sportului după gol. Întâi pentru a egala, ceea ce s-a şi întâmplat în minutul 61, când Mazilu s-a revanşat, marcând cu capul. Apoi, pentru a câştiga toate cele trei puncte în faţa unei echipe care după pauză n-a trecut mijlocul terenului. Ratările şi-au spus însă din nou cuvântul şi a fost nevoie ca pe teren să intre Cruceru, nume predestinat să pună cruce moldovenilor. El a înscris cu un şut de la 16 m, ce-i drept deviat, şi a dat dreptul “găştii nebune” să viseze-n continuare la titlu.

Ando s-a întâlnit cu Giovani
    Revenit în ţară, Ioan Andone a decis să meargă aseară în Regie pentru a vedea evoluţia fostei sale echipe, Sportul. La stadion, “Fălcosul” a avut neplăcuta surpriză de a se întâlni cu omul din cauza căruia a trebuit să plece de la Dinamo: Ioan Becali, însoţit de fratele său, Victor. Ando şi Giovani au stat la o distanţă apreciabilă unul de altul şi s-au evitat. “Mi-a plăcut jocul Sportului, care păstrează şanse la câştigarea titlului sau la calificarea într-o cupă europeană”, a spus la final Andone. (Bogdan SAVIN)

” Jocul l-am dominat, iar dacă arbitrul ne lăsa să deschidem scorul încă din prima repriză poate altul era rezultatul final.”
    Gigi Mulţescu, antrenor Sportul

“Am fost înjurat ca la uşa cortului. Parcă mă aflam la ţară. Sper să se sesizeze comisiile abilitate.”
    Ionuţ Popa, antrenor Poli iaşi

“Dacă m-aţi fi întrebat înainte de jocul Stelei de la Bistriţa, aş fi spus că roş-albaştrii au prima şansă la titlu. Acum cred că Rapidul este favorită.”
    Victor Piţurcă, selecţionerul României

“Sunt conştient că va fi foarte greu să luăm titlul, dar în meciurile cu Steaua şi Rapid se poate întâmpla orice.”
    Ionuţ Mazilu, atacant Sportul

Radu Dobrin
    Member

gsp:

Regia visează
    Marius Mărgărit

În Regie entuziasmul e la el acasă. La intrarea Sportului pe teren, din tribune se strigă deja “Hai, copiii! Hai, campionii!”. Şi pe teren e entuziasm, exces de adrenalină şi de fente. Şi de viteză, Varga trăgînd după el, ca o locomotivă, tot elanul “găştii nebune”. Dar cu Poli Iaşi, o echipă extrem de ordonată şi de motivată, lucrurile nu sînt simple.

Sportul se aruncă spre poarta lui Brăneţ, însă face exces de ratări. Mazilu (19) dă tonul. Varga face o cursă senzaţională pe dreapta, slalom la propriu cu trei moldoveni şi Bălan (21) trimite în plasă pentru 1-0. Arbitrul Trandru vede însă eronat joc periculos şi anulează golul. Iar Iaşiul se apără cîineşte. Curelea (35) şi Mazilu (36) ratează singuri cu portarul. Şi, neaşteptat, Onofraş intră pe dreapta în careu, Stăncioiu îl agaţă, iar fotbalul îi pedepseşte pe cei care îi sfidează legile. Putea fi 3-0, dar e 0-1, după penaltyul lui D. Rednic (42).

Dar Sportul, într-o zi bună, poate învinge chiar şi Zeul Fotbalului. Iar Iaşiul n-a jucat decît faza de apărare, crezînd că poate scoate puncte numai cu atît. Pînă şi Popa ar fi vrut să intre şi să-i aplice un tacling lui Varga. Din propria nepuţinţă şi irosire, puştii lui Mulţescu au renăscut. Mazilu (61) a pus capul de 1-1 la centrarea lui Stancu şi apoi Cruceru (76), la două minute de la intrare, a adus victoria, cu un şut norocos. În Regie se visează frumos şi se cîntă “Campionii, campionii!”.

“Lecţii de teatru”
    Antrenorul Sportului, Gheorghe Mulţescu, spune că ieşenii exagerau cînd plîngeau la fiecare accidentare. “Felicit Iaşiul pentru cum a jucat azi, dar se pare că au luat lecţii de teatru. Ei loveau şi tot ei ţipau. Dacă arbitrul ne lăsa, ne desprindeam mai repede”, a spus Mulţescu. “Am jucat aşa de motivaţi pentru că era ziua fiicei mele şi voiam să-i dedic victoria”, a replicat Ionuţ Popa. Surse din conducerea “studenţilor” au susţinut că oaspeţii ar fi fost premiaţi de Dinamo în cazul unei victorii. (Marius Roşu)

Zibling
    Member

@Radu Dobrin wrote:

În Regie se visează frumos şi se cîntă “Campionii, campionii!”.

Visul asta e din ce in ce mai aproape de realitate. Pacat de Trandu asta care ne-an vaduvit aiurea de golul din prima repriza al lui Balan, deoarece fundasul iesenilor nu avea ce sa caute cu capul la inaltimea aia, adica pe la genunchiul lui Tibi Balan, si aruncandu-se mult din spatele lui. Insa, ma bucur ca am castigat in final. Si ma bucur ca Cruceru a inscris si el un gol, cu ocazia asta poate a simtzit din nou un “aer studentzesc” special si va ramane si sezonul viitor aici la Sportul. Insa, cele doua extreme, Varga si Stancu sunt adevaratii artizani ai victoriei de ieri, in opinia mea.
    In aceeasi zi, eu tot sper ca am vazut “istorie”. Ca pe vremea cuplajelor, pe seara, am ajuns tras de niste prieteni si in Giulesti unde le-am spus toata seara “Bah, 1-1 se termina meciul vostru cu Farul”. Nu m-au crezut… si iata ca dupa un Rapid-Farul 0-0, in care rapidistii nu m-au impresionat, iar portarul constantean a facut minuni cand a fost nevoie de interventia lui, eu zic ca in meciurile cu Steaua si Rapid putem obtine lejer 4p., pt ca deja nu mai avem nevoie de victorie cu Rapidul daca vrem titlul in Regie.

horia nistor
    Member

Salutare Domnilor,

ma alatur si eu acestui forum ca suporter al echipei alb-negre. citesc forum asta de 3 luni iar acum m-am hotarat sa devin membru. imi retraiesc copilaria cu acest campionat su ma bucur ca un copil pentru ceea ce se intampla.

primul meu meci pe stadion, m-a dus tata la 7 ani, a fost cel cu Dinamo din ’85 – 86′. 5 – 0. il tin minte ca si azi. parca il vad pe Hagi marcand din centrare peste Bucu 2. parca-l vad pe Prunea (avea 16 ani atunci) intrand dupa pauza si salvand Dinamo de la un scor si mai mare…

dar poate cel mai frumos a fost cand ascultam seara la radio meciuri din UEFA cu Katovice, Bronby in deplasare, Hellas la fel.

hai sportul, din nou in Europa.

horia nistor
    Member

as vrea sa cumpar si eu 5 randuri de echipamentd e joc al Sportului Studentesc. stie cineva de unde pot sa iau? cat costa?

multumesc si scuze de off-topic.

roland
    Member

Salut!
    Bine ai venit si eu am fost la acel meci, dar au mai fost si altele frumoase.
    Despre echipament eu n-am auzit si mi-as dori si eu.

Sa fim Campioni!

Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 75 total)
  • The topic ‘07.05.2006 Sportul Studentesc – Politehnica Iasi 2-1 (0-1)’ is closed to new replies.