07.05.2006 Sportul Studentesc – Politehnica Iasi 2-1 (0-1)

Home Forums Archive Sezon 2005-2006 Season – Divizia A 07.05.2006 Sportul Studentesc – Politehnica Iasi 2-1 (0-1)

Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 75 total)
  • Author
    nicu
    Member

@97SiR wrote:

Cameliu, daca tot te duci la o bere cu Nicu spune-i ‘hello’ si din partea mea. Astept sa-l vad intrand din nou pe forum. LOL!

Hello:)

De intrat intru, dar n-am mai prea postat:)

07Ex
    Keymaster

Bun venit printre noi Horia. In legatura cu echipamentul vezi topicul asta: http://www.sportulstudentesc.com/forum/viewtopic.php?t=1763

In privinta meciului cu Poli Iasi nu cred ca mai sunt multe de comentat. Sportul a aratat ca vrea si ca poate sa invinga chiar si daca la pauza este condusa. Suporterii au fost de nota 10. I-am auzit pana si eu pe tot parcursul meciului, si ce este imbucurator este faptul ca vin din ce in ce mai multi suporteri la stadion. De fapt vad ca avem din ce in ce mai mult membrii si pe forum asa ca nu este de mirare ca vine lumea si la stadion.

mihada
    Member

Era sa-i batem!
    Autor: Ovidiu MINEA
    Sportul Studentesc – Poli Iasi 2-1 (0-1) in etapa a XXVI-a a Diviziei A
    Sportul: Stancioiu – Stancu, Ratiu, Secareanu, Cistean (’77 – Patriche) – T. Balan, Ferfelea (’50 – Nae), C. Lazar, Varga – Mazilu, Curelea (’74 – Cruceru).
    Poli: Branet – Toma, Bernard, Onut, Bordeanu – Iurisniti (’79 – Palimaru) – Onofras, Gavatorta, Rednic, Miclea (’43 – Mitruc; ’85 – Dianu) – Cernoch.
    Arbitri: Orlando Trandu – Cornel Avram,Sorin Caia.
    Cartonase galbene: Cistean, Ratiu / Gavatorta, Toma, Cernoch. Onofras
    0-1, min. 39: Onofras scapa pe partea dreapta, este agatat in careu de Srancioiu si Trandu acorda penalty, transformat de Rednic.
    1-1, min. 61: Mazilu, cu capul, din 4 metri, din centrarea lui Stancu.
    2-1, min. 76: Cruceru suteaza prin surprindere de la 16 metri, sutul sau, deviat de Bernard, pacalindu-l pe Branet.
    Cele doua gasti studentesti au inceput intr-un ritm iute meciul, ritm dictat de Sportul Studentesc, “minjii” din Regie fiind atrasi de mirajul titlului. Dar prima faza notabila s-a petrecut de-abia in min. 21, cind Mazilu a inscris, dupa o faza de toata frumusetea creata de Dacian Varga, dar golul a fost anulat de arbitru pentru joc periculos. Iasul a replicat imediat, printr-un sut al lui Onofras din 16 metri (’23), foarte periculos, ca si cel al lui Gavatorta, de peste doua minute. Momentele bune ale iesenilor sint taiate de jocul avintat al studentilor, care au ocazia sa inscrie in min. 36 (Curelea, scapat singur cu Branet) si Mazilu (“cap” din 6 metri pe linga poarta). E rindul moldovenilor sa iasa la rampa, in ultimele minute ale reprizei, cind cursa lui Onofras genereaza deschiderea scorului, acelasi jucator avind cea mai mare ocazie in primul minut al prelungirilor, cind excelentul sau sut este deviat in corner.
    Pauza aduce in teren o echipa bucuresteana mult mai proaspata. Elevii lui Gigi Multescu au impins jocul spre careul lui Branet, riscind totul. In min. 54, Onut a salvat de pe linia portii sutul lui Stancu, care a prefatat cu sapte minute egalarea lui Mazilu. De partea cealalta, desi Poli a avut mult spatiu la dispozitie, nu a reusit sa concretizeze nici unul dintre cele citeva contraatacuri incipiente, in superioritate numerica. Astfel incit tot Sportul se evidentiaza in atac, Curelea fiind un adevarat as al ratarilor, Branet respingind doua suturi periculoase ale acestuia. A trebuit sa intre Cruceru, pentru ca superioritatea gazdelor sa se materializeze, acesta speculind o gafa a lui Iurisniti. In aceste conditii, Poli a incercat sa forteze egalarea, dar n-a mai avut puterea necesara pentru a pune bete in roate sperantelor unei gasti care viseaza la Liga Campionilor.
    “Mici si ai dracu'”
    ^ 8000 de spectatori au fost prezenti la meci, intre care si 20 de suporteri ieseni. Suporterii gazdelor au fost, insa, foarte duri cu iesenii. Ei au afisat un banner pe care scria “Sintem mici, dar ai dracu'” ^ Urit s-a comportat fostul sef al galeriei bucurestene, Ilie “Galerie” (finul lui Mircea Sandu!). Acesta, invitat la tribuna oficiala l-a injurat tot timpul pe antrenorul iesean Ionut Popa, folosind expresii de neimaginat prin vulgaritatea lor. Nu au lipsit, in tribune, acuzatii la adresa iesenilor, ca ar fi fost platiti de rivalele Sportului. In acelasi ton s-a comportat secundul gazdelor, fostul international Costel Pana, care a adresat si el cuvinte foarte urite la adresa iesenilor: “Si eu am mincat rahat cind eram mic, dar n-am avut norocul astora” – este una din mostrele cele mai nevinovate ^ Printre VIP-urile prezente in Regie, fratii Giovanni si Victor Becali (intr-un jeep Land Rover), in timp ce patronul studentilor, Vasile Siman s-a afisat cu un Mercedes CL 55. Alaturi de Becali, o puzderie de impresari de mai multe natii, in cautare de talente, dintre care s-a remarcat Antonio Simoes, fostul coleg al lui Eusebio la Benfica de aur ^ Au mai asistat la meci, Ioan Andone, veteranul Traian Tomescu si selectionerul Victor Piturca. ^ Acesta l-a felicitat pe Ionut Popa pentru jocul prestat: “Este mare lucru, Popica, sa inveti din esecuri”, a spus Piti ^ Faza cea mai nostima s-a petrecut in min. 69, la o cursa a lui Varga, lipit de tusa: Popa a sprintat paralel cu el. “Am vrut sa vad daca mai pot alerga ca in tinerete”, s-a justificat tehnicianul iesean. La prima aruncare de la margine de pe acea parte, Popa a dat mina cu fiul fostului fundas dreapta dinamovist, Janos Varga ^ Tot de-ale lui Popa: antrenorul Politehnicii a comentat intr-un stil original incidentele de la Bistrita: “M-am intilnit cu Iftimoaie la Iasi si i-am facut o schema de l-am speriat. Va dati seama ca nu ma pot speria eu de un geam” ^ Secundul Narcis Ciocirlan si antrenorul de portari Ioan Cimpeanu au privit cu nostalgie arena pe care au jucat, in cariera lor de fotbalisti ai Sportului ^
    Antrenorii au cuvintul
    Ionut Popa: “Sint surprins neplacut si am un gust amar vizavi de manifestarile unor suporteri bucuresteni impotriva noastra. Nici la tara nu pot fi terfelit in asemenea hal de unii spectatori. Nu am fost motivati nici de Rapid, nici de Steaua sau Dinamo, am dorit o victorie pe care sa i-o dedic fiicei mele, Medanira, care implineste astazi 23 de ani. Imi pare rau ca am pierdut un meci, in care am primit atit de usor doua goluri.”
    Gigi Multescu: “Felicit adversarii cum s-au daruit, insa nu mi-au placut lectiile de teatru pe care se pare ca le-au luat: ei loveau, ei se tavaleau. De fapt, viata este un teatru. Am dominat total prima repriza, dar tusierul i-a dat un «beep» centralului, care s-a aiurit si ne-a anulat un gol”
    Selectionerul Victor Piturca a avut cuvinte laudative la adresa celor doua echipe: “Mi-a placut foarte mult meciul, cu angajare totala si tensiune pina in final. Sportul s-a impus meritat”, a spus selectionerul care s-a aratat suparat pe Mirel Radoi pentru ca va rata turneul din SUA. In legatura cu aniversarea momentului Sevilla 1986, Piturca a raspuns unei intrebari astfel: “Nu am sarbatorit in Ghencea, pentru ca stadionul era in reparatii”.

steve27
    Member

Sportu are un noroc fenomenal!!!
    Revine de la 1 la 0
    Steaua pierde cu nervi
    Rapid face egal :D :D :D :D :D :D :D :D

07Ex
    Keymaster

Nu inteleg dece iesenii sunt atat de ofuscati ca i-a injurat lumea din tribune. Nu vad cu ce este diferit comportamentul asta fata de alte stadioane din tara. Or fi fost si la noi cativa marlani la tribuna I care sa-l injure pe Popa dar nu cred ca suntem noi atat de necivilizati cum sunt alte galerii din tara. 🙄

sorin
    Member

Nu va jucati cu Sportul!

Dusi de valul rezultatelor incredibile, “studentii” “profesorului” Multescu primeau vizita unor moldoveni lipsiti de grijile retrogradarii, dar si a unui arbitru, Orlando Trandu, aflat in galeria selecta a cavalerilor fluierului care uneori au capacitatea de a decide soarta meciurilor. Ieri nu i-a iesit.

Acest lucru s-a vazut in minutul 21, cand a anulat inexplicabil un gol marcat de Tibi Balan. Cursa superba a lui Varga, care si-a ingenuncheat doi adversari pe drum, a fost finalizata de capitanul Sportului ca la carte. Numai ca Trandu a anulat reusita din cauza unui joc periculos imaginar pe care a considerat ca l-a comis Balan.

Moldoveanul Onut si-a “ingropat” echipa

Dupa o ratare inexplicabila a lui Mazilu, un minut mai tarziu Poli Iasi i-a bagat pe “studenti” in sesiune. In minutul 38, in urma unei agatari in careu a lui Gavatorta de portarul Stancioiu, “centralul” a dictat penalty, iar Daniel Rednic l-a executat pe goalkeeper de la 11 metri.

Dupa pauza, Sportul a mai predat o lectie de fotbal unei echipe de Divizia A. Mai intai, Mazilu a egalat cu o lovitura de cap, dupa ce a scapat din marcajul lui Onut la centrarea lui Stancu si, mai apoi, Cruceru, la doua minute de la intrarea pe teren, a facut 2-1 in urma un sut deviat de acelasi Onut.

Astfel, “studentii”, care dupa ce si-au tocit cativa ani coatele pe bancile “facultatii de fotbal”, au ajuns la o asemenea maturitate incat in acest an pot face fata cu brio “examenelor europene”, de care sunt tot mai aproape.

Sportul 2 : 1 Poli iasi

Stancioiu 6
    St. Stancu 6,5
    Ratiu 6
    Secareanu 6
    Cistean 6
    Ferfelea 6
    T. Balan 6,5
    C. Lazar 6,5
    D. Varga 6,5
    Mazilu 7
    Curelea 6
    Antrenor: Gheorghe Multescu
    Schimbari: Ferfelea (52, Nae 6) Curelea (69, Cruceru 7) Cistean ( 78, Patriche)

Branet 6
    Ad. Toma 4,5
    Onut 4
    Bernard 4,5
    Bordeanu 5,5
    Onofras 5,5
    Iurisniti 5
    Gavatorta 5,5
    D. Rednic 6
    R. Miclea 5
    Czernoch 5
    Antrenor: Ionut Popa
    Schimbari: R. Miclea (43 Mitruc 5); Iurisniti (81, Palimaru); Mitruc (84, Dianu)

Au arbitrat: Orlando Trandu (Timisoara) 4 – Cornel Avram 6; Sorin Caia 6 (ambii din Timisoara).

Au marcat: Mazilu (62), Cruceru (71) / D.Rednic (38 pen).

Articol semnat de Eduard Zelgin

sorin
    Member

‘Gasca’ da tonul

Demis de la divizionara B FC Brasov pentru lipsa de rezultate, Gheorghe Multescu a ajuns cu Sportul Studentesc pe primul loc in “A”, la un pas de titlu! O pozitie la care “studentii” nici macar nu visau inaintea sezonului, dar care, acum, a ajuns sa le provoace cosmaruri “granzilor” campionatului Steaua, Rapid si Dinamo.

Libertatea: Cum se vede de sus Divizia A?
    Gheorghe Multescu: Nici nu ne gandim sa ne uitam de sus la restul competitoarelor! Totusi, este o pozitie care ne onoreaza si pe care vrem sa o pastram pana la finalul campionatului. Ramanem cu picioarele pe pamant.

Va gandeati cand ati preluat echipa din Regie ca o sa ajungeti sa va bateti pentru titlu?
    Sincer, nu credeam ca o sa ajungem atat de sus, dar am sperat ca putem face o figura frumoasa.

Care este secretul acestui parcurs excelent din retur?
    Lotul valoros de jucatori. Toti sunt baieti modesti, care au o mare dorinta de afirmare. Sunt uniti si, cand intra pe teren, se gandesc doar la victorie!

Vin meciurile decisive, cu Steaua si cu Rapid…
    Pana una-alta, ne gandim doar la partida care urmeaza, cu Bacaul, care se anunta foarte dificila. Meciurile cu Steaua si cu Rapid le vom trata la fel ca pe celelalte. Trebuie sa le castigam si atat!

Va este teama de arbitraje ostile?
    Nu imi este teama, sunt doar ingrijorat. Suntem la finalul unui campionat disputat si orice greseala de arbitraj poate conta enorm. Sportul a intrat intr-o lupta care s-a transformat acum intr-un adevarat razboi. Noi, insa, vom incerca sa ne batem cu toti!

Ce sanse are Sportul sa castige campionatul?
    Nu vorbesc despre sansele noastre, eu doar fac sa fie bine la echipa! Mai avem patru meciuri grele, pe care vrem sa le castigam, apoi vom discuta.

“Studentii” (in alb) au luat un start lansat spre primul titlu de campioni din istoria clubului

sorin
    Member

Zambetul lui Ronaldinho in Regie Marti 09 Mai 2006

Ronaldinho, cel mai bun fotbalist al lumii, isi insoteste fiecare recital de pase, driblinguri si jonglerii cu balonul de un zambet larg adresat tribunelor. Acelasi zambet de fericire insoteste si fiecare gol inscris de brazilian. Se spune despre Ronaldinho ca este unul din putinii jucatori care joaca de placere si de aici, in afara talentului sau, reusitele lui de exceptie.
    Zambetul jucatorului Barcelonei il regasim in campionatul nostru la Sportul Studentesc, singura echipa din prima divizie care joaca realmente numai de placere. Dupa 26 de etape, Sportul este liderul Diviziei A si in mana echipei conduse de Gigi Multescu poate sta numele viitoarei campioane. Mazilu, Balan, Lazar, Ferfelea, Curelea, Varga, Stancu, Stancioiu au marea sansa sa castige titlul, dar, sinceri sa fim, nu stim daca in Regie se doreste acest lucru. Alte doua pretendente la titlu, Steaua si Rapid, urmeaza sa dea piept cu formatia studenteasca si cine va pierde meciul cu “gasca nebuna” isi poate lua adio de la campionat.
    Sportul joaca de placere si acesta e marele atu al echipei lui Multescu. Daca prinde o zi buna se poate spune ca echipa din Regie nu are rival in campionat. Joaca cu entuziasm si dezinvoltura, are o linie ofensiva condusa de golgheterul Mazilu, care nu iarta, nu este impresionata de numele adversarului pe care il are in fata.
    Mazilu, Balan, Lazar au invatat cate ceva din jocul lui Ronaldinho. Privesc in stanga si paseaza in dreapta, spre deliciul tribunelor. La partida Sportul – Poli Iasi au fost prezenti in Regie peste 8.000 de spectatori, cifra neobisnuit de mare pentru un meci de campionat in Regie. Au venit sa vada zambetul formatiei care joaca de placere, sa se bucure alaturi de Mazilu, Balan sau Cruceru. Un zambet care vine din partea unor jucatori care au unele dintre cele mai mici salarii din primul esalon. Sportul Studentesc viseaza. O face cu zambetul lui Ronaldinho pe fata.

Un articol de Marius Georgescu
    Romania Libera

ovidiu
    Member

@sorin wrote:

Zambetul lui Ronaldinho in Regie Marti 09 Mai 2006
    … … …
    Un articol de Marius Georgescu
    Romania Libera

Deci totusi comparatia mea cu Barca nu a fost prea fortata. Vad ca o mai fac si altii.
    Ma bucur si pentru aceasta victorie si mai ales pentru revenirea de la 0-1.
    Totul este sa le lasam mingea cat mai putin adversarilor. Si sa ramana baietilor, in permanenta, placerea de a juca. Si galeriei placerea de a o incuraja. Felicitari tuturor.

Totusi un pic (mult, mult) mai multa atentie in aparare, si acest inger si … … demon numit Stancioiu.

Ce bine si frumos este sa vezi echpa acolo sus si sa poti spera.

VIVA SPORTUL STUDENTESC

Giani
    Member

Dar de cand ne mai reprezinta acest Ilie???? Vin pe stadion de 15 ani, dar inca nu am avut placuta dezonoare de a-l cunoaste personal, si nici nu simt nevoia.

Ultras
    Member

Ilie e Ilie. Are si el rolul lui. In a doua repriza Trandu a lasat-o mai moale, ca putea sa vada fault la deposedarea lui Mazilu de la golul lui Cruceru…
    Ilie vine dintr-o perioada in care arbitrii nu aveau curajul sa fure in Regie, pentru ca riscau sa ajunga la gara inainte sa se termine meciul…

07Ex
    Keymaster

@Giani wrote:

Dar de cand ne mai reprezinta acest Ilie???? Vin pe stadion de 15 ani, dar inca nu am avut placuta dezonoare de a-l cunoaste personal, si nici nu simt nevoia.

Ba eu mi-l aduc aminte pe Ilie de pe vremea cand mergeam la stadion. Este un personaj … interesant. 😆

dragos
    Member

incep sa ma obisnuiesc cu stadionul plin si asta-i bine !!!

cu 15 min. inainte de inceperea meciului, multa lume venea la stadion….
    nu-mi venea sa cred……n-am mai vazut demult atata interes!!!

oricum, a meritat !!!

chiar daca am castigat la limita, puteam sa ne desprindem mult mai clar, insa nu se poate meci fara EMOTII !!!!

ionut popa – antrenorul actor ne-a facut sa mai si zambim….deh, asa e fotbalul !!

in rest, FELICITARI CELOR BUNI !!!

dragos
    Member

@97SiR wrote:

@Giani wrote:

Ba eu mi-l aduc aminte pe Ilie de pe vremea cand mergeam la stadion. Este un personaj … interesant. 😆

Prezenta lui Ilie se face simtita prin vocea sa inconfundabila….
    ….chiar daca anii au trecut peste el, vocea a ramas neschimbata.

ps: mai deunazi era o discutie despre nasi si fini si asa cum este ‘nea tomescu nasu’ lu’ sandu mircea, asa este sandu nasu’ lu’ ilie galerie.
    deh, itele astea……

mariushi
    Member

O saptamana pe primul loc… :) o figura frumoasa pentru Steaua, Rapid si Dinamo…

Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 75 total)
  • The topic ‘07.05.2006 Sportul Studentesc – Politehnica Iasi 2-1 (0-1)’ is closed to new replies.