11.03.2012 Sportul Studentesc – FC Brasov 2-1(1-1)

Home Forums Archive Sezon 2011-2012 Season – Liga I 11.03.2012 Sportul Studentesc – FC Brasov 2-1(1-1)

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 46 total)
  • Author
    CIPIKA
    Member

Lasati ca nici Farmache nu merita al doilea galben.Una peste alta o victorie meritata :ymparty:

ultrasro
    Member

Nu il merita pe primul asa cum nu meritau galbene nici Novac si Ghinga.

Ar fi meritat rosu stegarul care a intrat direct cu crampoanele pe glezna lui Patriche in prima repriza provocand astfel golul Brasovului si schimbarea lui Patrick.

Esteeee, acum vin de la stadion si sunt cat se poate de euforic dupa rezultatul obtinut, dar mai ales pentru jocul prestat. Oricat de pesimist ai fi, si aici ma refer la dragos sau Cazimir, nu poti sa nu recunosti ca jocul nostru a devenit in sfarsit placut ochiului.Intr-adevar, au mai fost si greseli copilaresti, iar circulatia balonului intre jucatori a fost uneori deficitara, insa atunci cand a trebuit, baietii au reusit sa-si ridice nivelul de joc. Dupa parerea mea, primele 20 de minute din a doua repriza au fost cele mai bune ale noastre de cand am promovat in Liga I in 2009. Daca am presta pe tot parcursul celor 90 de minute fotbalul din acel interval, putine echipe din Liga I ar reusi sa ne faca fata in “Regie”.

De asemenea, este pentru prima data, de la revenirea in primul esalon, cand am reusit sa legam 2 victorii la rand. Isaila intr-adevar a schimbat in bine atitudinea jucatori si sincer, ard de nerabdare sa vad ce alte surprize placute ne va rezerva aceasta echipa care se arata frumoasa,tanara si de viitor. De mentionat ca dintre titulari doar 3 jucatori au avut peste 25 de ani( Farmache, Ferfelea si Patriche). Eu zic ca viitorul suna bine, asta daca Sile va da dovada de seriozitate si va fi corect cu acordarea drepturilor financiare jucatorilor si daca vom reusi sa ne punem la punct cu stadionul pentru a nu avea probleme cu primirea licentei, anume gazon cu instalatie de incalzire si tribuna acoperita de cel putin 3000 de locuri. CINSTE LOR, CINSTE LOR, CINSTE LOR STUDENTILOR! :ymparty:

07Ex
    Keymaster

Gaşca Nebună a învins Braşovul! Şumudică a turbat la finalul meciului

Leonard Dobre prinde tot mai mult tupeu pozitiv, necesar pentru a deveni un golgheter veritabil

Sportul Studenţesc a obţinut a doua victorie consecutivă, duminică, în faţa braşovenilor lui Marius Şumudică şi a scăpat pentru câteva ore de locurile retrogradabile.

Studenţii lui Daniel Isăilă au repetat jocul bun de la Piatra Neamţ şi chiar dacă au evoluat în ultimele 25 de minute în inferioritate numerică au dat dovadă de multă maturitate în ciuda lipsei de experienţă a multora dintre ei.

Braşovenii au deschis scorul profitând de faptul că într-o fază anterioară îl scoseseră din joc pe Patriche, cu o talpă pe gleznă, iar fundaşul nu a putut ţine pasul cu Ilijoski.

Gaşca Nebună şi-a respectat renumele şi a reuşit să egaleze până la pauză prin Lazăr, iar în partea a doua a dat lovitura decisivă prin Dobre, care l-a lobat inteligent pe Felgueiras, de la marginea careului de 16 metri.

În minutele de prelungire, oaspeţii au introdus mingea în plasă, dar golul nu a fost validat pentru un fault văzut de centralul Bocăneală la portarul Cezar Lungu, declansând isteria antrenorului Marius Şumudică. Extrapolând de la această unică fază controversată împotriva echipei sale, tehnicianul acuză maniera de arbitraj, uitând că echipa pe care o pregăteşte a jucat cu un om în plus datorită cartonaşului galben primit gratuit de Farmache în prima repriză şi că jucătorii săi nu au primit niciun avertisment pentru faulturile dure comise pe tot parcursul partidei.

Indiferent de corectitudinea deciziei de a anula golul braşovenilor, studenţii merită felicitări pentru modul în care s-au prezentat, nerefuzând jocul nici măcar atunci când se aflau într-o evidentă dificultate.

ngm
    Member

BRAVO SPORTUL !!!
    2 ETAPE, LA RIND, DE BUCURIE !!!

felicitari baieti ! superb ! tot asa !

dragos
    Member

Traim !
    nu-mi amintesc de cand n-am mai inceput returul cu 2 victorii legate….

chiar daca am fi fost egalati sau chiar pierdeam azi, remarc atitudinea pozitiva din teren a baietilor nostri si spiritul de echipa/lupta :ymapplause: :ymapplause:
    mi-a placut ceea ce a realizat Mr. Isaila, desi in aceasta partida, fara a spune acest lucru, a avut o “polita” de returnat.

am invins o echipa buna si artagoasa….
    brasovul are jucatori straini cu experienta, iar in pregatiri a avut 11 partide amicale (din care n-a pierdut niciunul…..)
    Sumi nu se dezminte si da din gura aiurea, fara rost…..el tre’ sa bata pe Astra; asta este obiectivul lui :D

baietii merita felicitari, insa sa nu uite, ca mai au de tras pt gafele din tur !!

07Ex
    Keymaster

@Ace of Spades wrote:

Oricat de pesimist ai fi, si aici ma refer la dragos sau Cazimir, nu poti sa nu recunosti ca jocul nostru a devenit in sfarsit placut ochiului.

Ace, sunt de acord cu tine. Jocul echipei a devenit foarte placut ochiului, si asta ma bucura mult de tot. Nu stiu daca Isaila trebuie felicitat pentru jocul actual al echipei sau daca nu cumva jucatorii sunt mai talentati decat cei pe care-i inlocuiesc. Oricare ar fi motivul, eu unul sunt foarte fericit sa vad echipa castigand.

Echipa si antrenorul nu ma fac sa fiu rezervat vis-a-vis de viitorul echipei. “Patronul”, insa, imi da fiori ori de cate ori apar probleme la club. Daca par pesimist, sa stii ca nu o fac gandindu-ma ca jucatorii si ca antrenorul nu sunt in stare sa joace si sa castige meciuri. Sunt pesimist deoarece am vazut echipa noastra practicand un fotbal superb, asa cum a facut-o in 2006, cand a termiat pe locul 4, dar cand, din cauza lui Siman a ajuns in liga a II-a. Sunt pesimist cand vad ca jucatorii ba nu-si primesc salariile, ba sunt declarati liberi de contract … ca sa nu mai vorbim de stadion, care, de cand ma stiu este totdeauna ultimul la capitolul modernizari.

Eu iti spun sincer … imi pare foarte bine ca echipa a inceput returul asa cum l-a inceput, si ca joaca mult mai bine ca in alti ani. Sunt insa reticent sa ma bucur prea tare, deoarece nu se stie niciodata cand Siman va decide, ori sa nu plateasa jucatorii, antrenorii, sau mai stiu eu pe cine altcineva, si implicit sa ajungem iar in rahat.

07Ex
    Keymaster

Sportul – FC Braşov 2-1! “Studenţii” au avut un om eliminat, “stegarii” un gol anulat!

FC Braşov a pierdut ieri primul meci din 2012, 1-2 cu Sportul, după o gravă eroare de arbitraj. Centralul Marius Bocăneală a anulat aiurea în minutul 90 un gol marcat de Viveiros.

Ultima înfrângere suferită de braşoveni în campionat s-a petrecut tot în Bucureşti, într-un meci cu Steaua (0-1). După acel joc tehnicianul braşovenilor, Marius Şumudică, critica dur arbitrajul. Istoria s-a repetat ieri. La finalul partidei cu Sportul, Şumudică a făcut scandal şi crede că delegarea lui Bocăneală nu a fost întâmplătoare. Centralul este cumnatul preşedintelui gălăţenilor, Marius Stan, iar etapa viitoare braşovenii vor juca acasă cu Oţelul.

“A fost o manieră de arbitraj ca în Liga a II-a! Orice contact a fost fluierat în favoarea Sportului. Nu ascund înfrîngerea, nu caut alibi, dar tot timpul i-a adus peste mine”, a declarat tehnicianul. În minutul 90, după un corner de pe dreapta, Viveiros a marcat pentru 2-2, dar Bocăneală a anulat golul fluierând fault în atac chiar dacă portarul Sportului nu a fost atins. De asemenea Şumudică se gândeşte să se lase de antrenorat după meciul din Regie: “A fost clar o manieră de arbitraj împotriva noastră. Vă spun sincer, sunt foarte aproape să nu mai antrenez. Va veni o zi în care un antrenor nu va mai suporta şi va intra peste arbitri”.

Sportul, 6 puncte din 6
    Pe de altă parte, cu doar trei jucători valizi pe bancă, Daniel Isăilă continuă să impresioneze, reuşind să câştige şi meciul cu FC Braşov, deşi ardelenii au deschis scorul. Victoria studenţilor este meritată cu toate că braşovenii au acuzat arbitrajul. Elevii lui Isăilă au reuşit să facă o partidă foarte bună, la fel ca la Piatra Neamţ, iar golul victorie a fost de-a dreptul o capodoperă. În minutul 64, fundaşul central Daniel Lung a dat o dasă peste întreaga formaţie a Braşovului, mingea a ajuns la Leonard Dobre, care, singur cu Felgueiras, a executat un lob superb.

laucantona
    Member

Sumi intr-un interviu la rece (a doua zi) recunoaste ca elevii sai si cu el au gresit in meciul cu noi…nu mai face tam tam ca arbitrul i-au furat…parca o mancat si el o paine la noi prin anii 90′ daca nu noi l-am intrudus in fotbalul mare…in fine nu mi-o placut de el nici cand juca fotbal ca niciodata nu amintea de unde a plecat…Rapid, Marithimo dar nimic de Sportul…sa intoarcem si obrazul celalat si sa-l i-a Isaila pe ficorul lui de 14-15 ani la echipa mare…ca parca ii junior la noi

@07Ex wrote:

Echipa si antrenorul nu ma fac sa fiu rezervat vis-a-vis de viitorul echipei. “Patronul”, insa, imi da fiori ori de cate ori apar probleme la club. Daca par pesimist, sa stii ca nu o fac gandindu-ma ca jucatorii si ca antrenorul nu sunt in stare sa joace si sa castige meciuri. Sunt pesimist deoarece am vazut echipa noastra practicand un fotbal superb, asa cum a facut-o in 2006, cand a termiat pe locul 4, dar cand, din cauza lui Siman a ajuns in liga a II-a. Sunt pesimist cand vad ca jucatorii ba nu-si primesc salariile, ba sunt declarati liberi de contract … ca sa nu mai vorbim de stadion, care, de cand ma stiu este totdeauna ultimul la capitolul modernizari.

Eu iti spun sincer … imi pare foarte bine ca echipa a inceput returul asa cum l-a inceput, si ca joaca mult mai bine ca in alti ani. Sunt insa reticent sa ma bucur prea tare, deoarece nu se stie niciodata cand Siman va decide, ori sa nu plateasa jucatorii, antrenorii, sau mai stiu eu pe cine altcineva, si implicit sa ajungem iar in rahat.

Adevar grait-ai aici. Intr-adevar, si mie imi este teama de Siman ca nu cumva sa strice din nou lucrurile la Sportul, dar ma gandesc ca daca evolutiile bune din aceste 2 etape vor continua pe parcursul returului, vom reusi nu numai sa ne salvam de la retrogradare, ci sa si ocupam un loc de mijlocul clasamentului( pana la urma suntem doar la 3 puncte de locul 10), care implicit ne-ar aduce mai multi bani din fondul de premiere acordat fiecarei echipe in functie de locul ocupat la sfarsitul campionatului, plus procentajul din drepturile de televiziune, care tot de pe urma locului din clasament se acorda din cate stiu eu. In aceste conditii Siman poate va gasi resursele sa le plateasca salariile jucatorilor si sa faca cateva imbunatatiri stadionului pentru a nu avea probleme cu licenta anul viitor.

De mentionat ca federatia va contribui cu 50% din suma necesara implementarii acelor facilitati obligatorii de care am vorbit pentru acordarea licentei. Prin urmare, eu zic ca ar fi posibilitati pentru indeplinirea tuturor acestor criterii in conditiile date, numai Siman sa vrea, sa faca si el macar o data un efort pentru aceasta echipa.

Zibling
    Member

Domnilor, Siman (oricat de mult il detest eu pe el), a facut destule eforturi pentru echipa, a investit si s-a ocupat de aceasta echipa a Sportului Studentesc, de acest club.

Insa, de cativa anisori, ia niste decizii incat ma lasa cu gura cascata (si nu numai pe mine).

Insa, revenind la acest meci:
    – golul egalizator anulat brasovenilor a fost (zic eu) in compensatie cu nesanctionarea faultului la Patriche din prima repriza, dar si in compensatie cu eliminarea lui Farmache (a se citi – primul din cele 2 cartonase cumulate)
    – sunt f.fericit ca avem 7p. din totalul de 9p. castigate in acest inceput de retur, si ca echipa (cu o medie de varsta mult diminuata fata de tur sau fata de sezonul trecut) joaca ofensiv si se vede dorinta de performanta
    – nu stiu cati ati sesizat – insa la ultimele 2 victorii Curelea nu a contribuit deloc (a fost accidentat si stat doar pe banca de rezerve)… tragem vreo concluzie sportiva sau macar una de oameni superstitiosi? O:-)
    – mie mi-a placut mult mijlocasul cel nou – Novac. Nu stiu de cati anisori, noi n-am mai avut un mijlocas central pur-sange si care sa se implice atat ofensiv, cat si defensiv. Vreau sa-l vad si cum trage la poarta!

laucantona
    Member

si eu m-am gandit ca fara Curelea nu numai ca am castigat cele 2 meciuri dar am si dominat partidele macar tactic sa zic…jocul nostru in atac avandul pe Curelea in teren este foarte predictibil si nu trebuie sa ai cursuri de antrenor la Clairfontaine sa stii ca aproape toate mingile il cauta pe Curelea…nu stiu ce sa zic cu Dinamo unde cred ca doar pe contratac avem sansa la gol sau faza fixa

@Zibling wrote:

– nu stiu cati ati sesizat – insa la ultimele 2 victorii Curelea nu a contribuit deloc (a fost accidentat si stat doar pe banca de rezerve)… tragem vreo concluzie sportiva sau macar una de oameni superstitiosi? O:-)

Superstitie sau nu, Curelea e un jucator valoros de care Sportul are nevoie sa fie prezent pe teren. Faptul pentru care jocul nostru era atat de previzibil se datora faptului ca Multescu, Moldovan si toti ceilalti antrenori care s-au mai perindat pe la noi din 2010 incoace, foloseau un sistem in care Curelea era singurul varf impins si normal ca era la mintea cocosului pentru orice adversar ca pentru a marca echipa trebuia sa-l angajeze pe el in 80% din cazuri. Insa, acum cu Isaila antrenor acest lucru s-a schimbat, el utilizand un 4-4-2 clasic.

Sa ne amintim ca totusi Curelea face si faza de apararea foarte bine, fiind aproape mereu providential la cornerele adversarului si sper ca vei recunoste asta Zibling. Nistor, desi un jucator tanar si cu mare potential, mi se pare inca mult prea firav pentru jocul fizic din atac, mai ales ca nu este nici un Messi, sa zici ca poseda cine stie ce tehnicitate pentru a compensa acest lucru. Sa nu il aruncam totusi pe Curelea la gunoi, fata de Varga el chiar a jucat pentru echipa si nu a afisat fite si mofturi pe la televiziuni ca Ferfelea de exemplu, care nici macar nu s-a deranjat sa salute galeria, ci a preferat sa mearga repede la reporterita sa dea interviu.

ngm
    Member

@Zibling wrote:

– mie mi-a placut mult mijlocasul cel nou – Novac. Nu stiu de cati anisori, noi n-am mai avut un mijlocas central pur-sange si care sa se implice atat ofensiv, cat si defensiv. Vreau sa-l vad si cum trage la poarta!

A JUCAT MEREU BINE LA VICTORIA . CRED CA SI TUSA DE LA
    OTELUL CONTRIBUIE LA JOCUL DE ACUM. SA SPERAM IN MAI BINE !

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 46 total)
  • The forum ‘Sezon 2011-2012 Season – Liga I’ is closed to new topics and replies.