11.04.2010 Sportul Studentesc – Farul Constanta 0-0

Home Forums Archive Sezon 2009-2010 Season – Liga II 11.04.2010 Sportul Studentesc – Farul Constanta 0-0

Viewing 9 posts - 16 through 24 (of 24 total)
  • Author
    cameliu
    Member

http://www.liga2.ro:

SPORTUL STUDENŢESC – FARUL CONSTANŢA 0-0 13:24 UMBRA “GĂŞTII NEBUNE” NU A REUŞIT SĂ MARCHEZE CHIAR DACĂ A JUCAT O REPRIZĂ ÎN SUPERIORITATE NUMERICĂ
    Derby-ul neputinţei

Sportul Studenţesc şi Farul Constanţa nu s-au ridicat la pretenţiile unor candidate la promovate în derby-ul etapei a 23-a disputat duminică în Regie. Oaspeţii aveau nevoie de victorie ca de aer, orice alt rezultat îndepărtându-i de poziţia secundă, însă marinarii nu au contant prea mult în ofensivă în prima parte a jocului. Cu Cristocea reprofilat de nevoie fundaş stânga, Farul a rezistat atacurilor gazdelor şi a încercat să puncteze pe contraatac. Nici studenţii nu se pot lăuda cu mari realizări, jocul lor fiind previzibil şi uşor de contracarat, mai ales că în multe momente individualismul a fost preferat jocului colectiv.

Oaspeţii rămân în zece în ultimele minute ale primei reprize, după ce Soare a văzut al doilea cartonş galben pentru o simulare în careul gazdelor. Împreună cu jucătorul a părăsit terenul şi directorul sportiv al constănţenilor, Vicenţiu Iorgulescu fiind trimis în tribune pentru proteste.

Chiar dacă aveau un om în plus, alb-negrii nu au găsit soluţii pentru a deschide apărarea din faţa lui Sardescu, continuând să joace haotic cu mingi aruncate la bătaie pe Curelea, blocat perfect de cei doi fundaşi centrali. Istvan Kovacs lasă Farul în nouă cu aproape 20 de minute înainte de final, arătându-i direct roşu lui Henry pentru o reacţie nesportivă în urma unui fault din spate a lui Nae. Se părea că în condiţiile create Sportul nu va avea probleme în a-şi apropia victoria, dar gazdele nu au avut suficientă luciditate pentru a pune real în pericol poarta lui Sardescu. Raportul de forţe se mai echilibrează după ce Curelea primeşte al doilea galben pentru o simulare inutilă la marginea careului de 16 metri.

Finalul a fost de foc, jucându-se pe contre, ambele echipe putând da lovitură. Surpriza se putea produce la ultima faza a meciului, însă Viciu a blocat şutul lui Cristocea la colţul scurt, după ce fundaşul improvizat scăpase singur spre poarta gazdelor.

Jocul prestat duminică de Sportul şi Farul nu le justifică cu nimic pretenţiile, mai ales în ceea ce priveşte echipa din Regie, care a jucat fricos, fiind preocupată în primul rând să nu primească gol. Imaginea pe care ocupanta locului secund o lasă în ultimele etape reprezintă o umbră palidă a echipei care încheia turul en-fanfare.

articol şi foto de Florin Alboiu

Zibling
    Member

@ultrasro wrote:

Problema e ca in B daca ramanem noi nu ne calim (desi suntem varza) cred ca ne coclim mai curand :). Oricum repriza a doua a fost incredibil de slaba, cea mai slaba vazuta in ultima vreme. Rusinea de azi trebuie spalata cu o victorie la Botosani si eu cred ca ne revenim spre un nivel bun de exprimare in joc.

Doamne, de cand n-am mai ras atat (dupa ce am citit cuvintele tale). Dar, apoi m-a cuprins o durere in suflet. Oare de ce, Ovidiu?

Mergem si sustinem echipa prin toate vagaunile tarii si vedem 1 gol la 2 meciuri? 😮 Cu astfel de jucatori vrem sa promovam? Pai fotbalul modern se bazeaza in principal pe fazele fixe, iar noi doar cu Chiajna si cu Petrolul am reusit sa dam goluri din faze fixe. Iar in rest, ne batem joc de cornere si de loviturile libere.

dragos
    Member

vorbind de statistici, Denis Serban a debutat la farul, in calitate de antrenor principal, cu o remiza, asa cu, a debutat pe banca Progresului tot intr-un meci jucat in Regie si incheiat la egalitate.
    oare ce cauta Vicentiu Iorgulescu la farul ???

MarcAntoniu
    Member

:( În superioritate numerică, mă aşteptam să văd combinaţii de pase rapide, care să aducă în poziţie favorabilă omul în plus :-?

Supraantrenamentul reprezintă în cazul sportivilor de performanţă un sindrom care apare prin depăşirea raportului optim dintre antrenament-refacere, ceea ce duce la instalarea oboselii patologice. Nu şi-au numărat paşii pentru jocul de la ora 13:00.

Bine măcar că, nu au pierdut meciul ! #:-s
    2. Sportul Studentesc 23 12 6 5 41-18 23 42

Să vedem cum se mişcă Farul cu Săgeata şi poate că, vom vedea cu alţi ochi meciul ăsta chinuit.

07Ex
    Keymaster

Eu acum am vazut ca Farul a terminat cu 2 oameni in minus. Nu-mi vine sa cred ca nu i-am batut. :((

Zibling
    Member

@07Ex wrote:

Eu acum am vazut ca Farul a terminat cu 2 oameni in minus. Nu-mi vine sa cred ca nu i-am batut. :((

Nu chiar. Am jucat noi vreo 15 minute cu 2 oameni in plus, dar pe finalul meciului Curelea a luat al 2-lea cartonas galben si a fost eliminat, deci in prelungirile meciului am jucat doar cu 1 om in plus. Insa, tot degeaba! =((

dragos
    Member

jucatorii nostri cred, ca s-au blocat psihic de nu mai gasesc calea spre gol……. :))

dragos
    Member

“marinarii” au “stat capra” in meciul de la stejaru, altfel nu se poate explica cum nu au avut nicio ocazie in acel meci…..iar in meciul contra noastra au fost extrem de determinati/motivati si ne-ar fi batut si in 2 oameni.
    asadar, oierii/machedonii cred, ca pot reusi in sport numai prin bani ??!! :)) :)) =)) =))
    eroare: tre’ sa si joace ceva……..

07Ex
    Keymaster

Subiectul a fost inchis si arhivat.

Viewing 9 posts - 16 through 24 (of 24 total)
  • The forum ‘Sezon 2009-2010 Season – Liga II’ is closed to new topics and replies.