11.05.2010 Sportul Studentesc – Delta Tulcea 2-0(0-0)

Home Forums Archive Sezon 2009-2010 Season – Liga II 11.05.2010 Sportul Studentesc – Delta Tulcea 2-0(0-0)

Viewing 7 posts - 16 through 22 (of 22 total)
  • Author

Desi in prima repriza nu am aratat cine stie ce fotbal,in a doua jucatorii au intrat mai hotarati,mai montati pe teren si astfel au putut sa ne ofere aceasta bucurie.Oricum,din nou am avut un oarecare noroc la faza din minutul 90 cand Marginean a ratat singur cu Viciu,pana la urma diferenta s-a facut la aceste ratari,ca asa la posesie si la lupta de la mijlocul terenului,am cam fost egali cu ei,insa probabil ca e asa cum se spune:”Norocul tine cu cei puternici” :p .Sper sa putem trai visul unei promovari de vara dupa atata timp :p

@sircos wrote:

totusi sunt dezamagit de prestatia unora din galerie. si spun asta deoarece stiam ca sunt oameni civilizati aici. toata stima pentru cei care ajuta la cresterea numarului suporterilor SS, dar eu de 3 ani jumatate de cand vin la meciurile sportului n-am vazut pana astazi oameni urcati pe garduri (ma mir ca n-au cedat) si injurand fara niciun motiv. bleahhh :ymsick:

Sircos,pe de o parte iti dau dreptate in ceea ce spui,dar pe de alta parte in acesti 3 ani si jumatate de Liga a II-a nu am fost niciodata atat de aproape de o promovare,asa ca nah,euforia momentului i-a cuprins pe baieti….pana la urma se pune multa pasiune si mai te ia valul,e de inteles :) .

sircos
    Member

@Ace of Spades wrote:

se pune multa pasiune si mai te ia valul,e de inteles :) .

din mijlocul actiunii nu pare ceva exagerat, dar din susul peluzei se vedea foarte urat pasiunea asta. parerea mea.

Zibling
    Member

@sircos wrote:

ma bucur pentru victoria de astazi. bravo sportul !

totusi sunt dezamagit de prestatia unora din galerie. si spun asta deoarece stiam ca sunt oameni civilizati aici. toata stima pentru cei care ajuta la cresterea numarului suporterilor SS, dar eu de 3 ani jumatate de cand vin la meciurile sportului n-am vazut pana astazi oameni urcati pe garduri (ma mir ca n-au cedat) si injurand fara niciun motiv. bleahhh :ymsick:

Vezi tu, sircos, cand ne apropiem de Liga I, incep si comportamentele sa se asemene, din pacate. :-s

Aia sunt oamenii lui Cucu. Daca ei atata stiu, ce vrei. Si mai si canta lalaieli importate de pe alte meleaguri, care suna a vaitat mai mult decat a incurajari.

cameliu
    Member

http://www.liga2.ro:

SPORTUL STUDENŢESC – DELTA TULCEA 2-0 11:06 ALB-NEGRII AU LUAT O OPŢIUNE SERIOASĂ PENTRU PROMOVARE
    „Gaşca Nebună”, pas important spre Liga I

Sportul Studenţesc a învins marţi Delta Tulcea şi poate fi considerată principala favorită la promovare, ţinând cont de programul ultimelor cinci etape ale sezonului.

Miza partidei şi-a pus amprenta pe aspectul jocului din Regie, unul sărac în ocazii clare de gol. Echipa lui Tibor Selymes nu a riscat nimic în faţa unui adversar periculos, care îşi juca ultima şansă şi a reuşit să îşi treacă în cont trei puncte extrem de importante.

Pentru Gache lucrurile au mers prost încă dinaintea fluierului de start. Portarul titular, Iulian Olteanu s-a accidentat la încălzire şi a fost înlocuit cu Bogdan Pârvu. Gazdele puteau deschide scorul după numai trei minute, în urma unei nesincronizări a defensivei tulcene, însă bolta lui Ferfelea de la 40 de metri a trecut peste transversală, poarta fiind părăsită neinspirat de portar. Apoi, antrenorul oaspeţilor a fost nevoit să facă prima schimbare, Emil Nanu părăsind terenul accidentat.

Până la pauză, Sportul Studenţesc şi-a mai creat două situaţii de a înscrie, însă şutul violent al lui Nicola Vasile nu şi-a atins ţinta, iar golgheterul ligii secunde, Viorel Ferfelea nu l-a putut învinge pe Pârvu din interiorul careului.

Sportul Studenţesc a reluat joc în forţă şi după numai două minute a înscris prin Ferfelea, dar golul nu a fost validat de Sebastian Colţescu. Mingea trimisă cu capul de atacant a depăşit linia porţii înainte ca portarul Pârvu să respingă, dar lipsa de reacţie a asistentului Joszef Fodor l-a determinat pe central să lase jocul să continue.

Gazdele devin din ce în ce mai insistente şi Pârvu îşi salvează încă o dată echipa la şutul violent al lui Patriche (54). În cele din urmă, portarul tulcean a fost învins, o contribuţie importantă având chiar propria defensiva care a respins greşit un balon până la Nae (58), aflat singur la 8 metri de poartă. După deschiderea scorului, Delta a încercat să revină şi a forţat egalarea, dar Viciu s-a opus şutului lui Mărginean, prima mare ocazie a Deltei fiind înregistrată după o oră de la începerea meciului.

Studenţii au forţat marcarea celui de-al doilea gol pentru a fi siguri de victorie, dar “gemenii” Curelea şi Ferfelea au ratat trei ocazii din care puteau ajunge la cota 39. Delta Tulcea a ratat ocazia meciului în minutul 90 când Mărginean a trimis mingea cu capul peste poartă şi odată cu ea un rezultat de egalitate în Regie. La ultima fază a meciului, Curelea şi Ferfelea au plecat pe contraatac şi decarul studenţilor a fost faultat în careu de Grigorov. Tot el a executat şi a stabilit scorul final.

Sportul Studenţesc ocupă în acest moment primul loc în clasament, însă Victoria Brăneşti are un joc mai puţin disputat, restanţa cu Steaua II urmând să se dispute peste o săptămână. Teoretic, “Gaşca Nebună” are cel mai uşor program dintre candidatele la promovare, până la finalul sezonului mai având trei deplasări, la Râmnicu Sărat, în Ghencea şi la Giurgiu, iar în Regie va mai primi vizita celor de la Tricolorul Breaza şi Gloria Buzău.

articol şi foto de Florin ALBOIU

TEHNICIANUL CREDE CĂ LA FINALUL SEZONULUI VOR PROMOVA VICTORIA BRĂNEŞTI ŞI SPORTUL STUDENŢESC
    Gache: “Ne-am bătut singuri”

Constantin Gache, antrenorul Deltei Tulcea, consideră că meciul din Regie a fost pierdut de Delta, nu câştigat de Sportul.

“Chiar dacă nu am avut obictiv promovarea, această înfrângere ne scoate din calculele pentru primele două locuri. Nu Sportul a câştigat jocul, noi l-am pierdut, în urma unei greşeli copilăreşti. Cred că în liga I vor promova Victoria Brăneşti şi Sportul Studenţesc”, a declarat tehnicianul la finalul meciului pierdut cu 2-0 în faţa Sportului Studenţesc.

articol scris de Florin ALBOIU

ASISTENŢĂ 11:41 MANAGERUL SPORTIV AL VICTORIEI BRĂNEŞTI A VĂZUT PE VIU VICTORIA SPORTULUI STUDENŢESC
    Mazilu şi Bălan, spectatori la meciul din Regie

Aproximativ 1000 de spectatori au asistat marţi la partida dintre Sportul Studenţesc şi Delta Tulcea, considerată ultimul derby al gazdelor din acest sezon, chiar dacă mai sunt de disputat cinci etape, cu meciuri care nu sunt dinainte câştigate.

Ionuţ Mazilu a venit să îşi vadă foştii colegi şi să le ţină pumnii. Golgheterul Sportului Studenţesc din 2006 se află în vacanţă, după ce campionatul din Ucraina s-a încheiat, echipa sa Arsenal Kiev terminând sezonul pe locul 7. Mazilu a fost însoţit de toată familia, iar la finalul jocului a mers la vestiar pentru a-şi felicita prietenii pentru victorie.

Împrumutat la Rapid până la finalul campionatului, Tiberiu Bălan a preferat să vadă meciul din peluza ocupată de galeria Sportului.

În asistenţă au mai putut fi zăriţi managerul sportiv al contracandidatei Victoria Brăneşti, fostul antrenor al “Găştii Nebune” Gigi Mulţescu şi actorul Mircea Diaconu.

La final, cel mai bucuros spectator a fost canishul lui Postolache, care a venit la gard să îşi felicite stăpânul pentru victorie.

SPORTUL STUDENŢESC – DELTA TULCEA 2-0 12:29 STRATEGIA PAŞILOR MĂRUNŢI
    Selymes: “Ultimele meciurile trebuie câştigate”

Tibor Selymes, antrenorul Sportului Studenţesc, era mulţumit la finalul meciului cu Delta Tulcea, felicitându-şi jucătorii pentru jocul prestat şi pentru victoria obţinută cu 2-0. Totuşi, tehnicianul a avut şi un motiv de insatisfacţie, golul nevalidat de centralul Sebastian Colţescu, marcat de Ferfelea în minutul 47.

“A fost un meci foarte greu. Ştiam că Delta are o echipă bună, o echipă care paseză şi are o posesie foarte bună. Din fericire, astăzi ne-am făcut jocul, am ţinut mingea, am pasat foarte mult, ne-am creat câteva ocazii şi am marcat două goluri. Nu am riscat pentru că acum nu mai avem voie să riscăm. Delta a avut o singură ocazie, în rest nici nu s-a apropiat de poartă. Noi am avut trei-patru ocazii clare după pauză, dar şi în prima repiză am avut două. Am avut un gol clar, nevalidat, dar se mai întâmplă, când e vorba de Sportul, din păcate. Mai sunt cinci etape şi trebuie să facem paşi mărunţi, uşor-uşor, să ne concentrăm pe fiecare meci în parte. Ultimele meciuri trebuie câştigate toate, pentru că vin alţii din urmă. Faptul că vom întâlni adversari mai slab cotaţi, din a doua parte a clasamentului, nu spune nimic. Fiecare meci trebuie abordat cu seriozitate, chiar dacă jucăm la ultima clasată, deja retrogradată”, a spus Selymes.

07Ex
    Keymaster

Curelea: “Bine că am mai făcut un pas spre promovare”

Atacantul Costin Curelea nu crede că Sportul Studenţesc va avea meciuri uşoare în ultimele cinci etape, chiar dacă va juca cu echipe din partea a doua a clasamentului.

“Îmi pare rău că a fost căldura asta şi a stricat un pic jocul. Asta e, bine că am mai făcut un pas spre promovare. Cu Tulcea am dat un test dificil, au o echipă bună care pasează. Teoretic, acum avem meciuri mai uşoare, dar practic toate sunt dificile. Cel mai bun exemplu a fost jocul de la Galaţi, unde nu ne-a fost deloc uşor, chiar dacă Dunărea e pe loc retrogradabil. Nu îmi pare rău că nu am marcat azi (n.r. – ieri), important e ca echipa să învingă. Am ajuns într-un punct în care nu mai putem da înapoi. Eu şi Viorel ne-am propus să ajungem la 50 de goluri până la finalul sezonului, dar dacă nu vom reuşi nu va fi nicio problema atâta timp cât echipa îşi va îndeplini obiectivul”, a spus Curelea. (Florin ALBOIU)

dragos
    Member
    07Ex
    Keymaster

Subiectul a fost inchis si arhivat.

Viewing 7 posts - 16 through 22 (of 22 total)
  • The forum ‘Sezon 2009-2010 Season – Liga II’ is closed to new topics and replies.