11.09.2004 Otelul Galati – Sportul Studentesc

Home Forums Archive Sezon 2004-2005 Season – Divizia A 11.09.2004 Otelul Galati – Sportul Studentesc

Viewing 10 posts - 16 through 25 (of 25 total)
  • Author
    cameliu
    Member

Daca la Iasi nu batem, ne putem deja retrage din A…

cameliu
    Member

Cam asta a fost:

Atentat la fotbal
    Jocul celor două echipe a fost cenuşiu ca ziua de 11 septembrie, una dintre cele mai triste din istoria recentă
    Viorel Tudorache (Galaţi)

Oţelul şi Sportul au arătat ieri în foarte puţine momente că sînt pregătite de antrenori cu diploma Pro în buzunare. Cel puţin în prima repriză acest lucru nu s-a văzut deloc. Degeaba sînt tobă de fotbal Sorin Cîrţu şi Dan Petrescu dacă jucătorii lor percep indicaţiile tehnicienilor ca pe cine ştie ce formule magice.

În primul sfert de oră, nimic. Doar zbaterile antrenorilor. “Aldea, eşti o ruşine!” şi “Dragomire, ai 30 de ani şi faci pe tine de frică. Numai la alibi joci”, au fost doar cîteva dintre ieşirile nervoase ale lui Cîrţu. Dan Petrescu a părut mai calm în cabina din care a urmărit duelul tactic din prima parte.

Gazdele şi-au armat ca de obicei apărarea. Nanu şi Daniel Munteanu i-au luat în marcaj om la om pe Bucur, respectiv Mazilu, şi au căutat cu insistenţă să desfacă jocul la margini. Chinuri mari, pentru că studenţii au recurs la apărare în zonă, preocupată mai degrabă să destrame decît să construiască. A rezultat o repriză urîtă ca ziua de 11 septembrie, dar nu cea de ieri, de altfel foarte însorită, ci aceea tristă de acum trei ani, cînd s-a produs atentatul terorist de la World Trade Center din New York. De menţionat doar golul lui Victoraş Iacob, care, lansat de Crăciun, a săltat mingea peste portarul Stanca, ieşit în întîmpinare.

Dan Petrescu a forţat în repriza secundă cu trei atacanţi, iar Sportul a trecut la timonă şi chiar a trecut pe lîngă egalare în finalul meciului, cînd Curelea, din apropiere, şi-a arătat limitele şi l-a luat ţintă pe Barbu.

Sorin Cîrţu (antrenor Oţelul): “Mă aşteptam la un meci foarte greu şi de aceea sînt foarte bucuros că am obţinut această victorie. Nu sînt mulţumit de jocul echipei, ci de faptul că am obţinut cele trei puncte într-un moment în care nu ne puteam permite un pas greşit pe teren propriu. Mi-a plăcut echipa oaspete şi mă aşteptam ca ea să ne preseze pe finalul meciului”.

Dan Petrescu (antrenor Sportul): “Şi de această dată am ratat foarte mult. Indiferent de ce se va întîmpla, am semnat un contract pe patru ani cu Sportul şi vreau să merg pînă la capăt. Sper să le schimb mentalitatea elevilor mei, pentru că nu este normal ca în meciurile de acasă să nu reuşim decît rezultate de egalitate, iar în deplasare să pierdem după ce ratăm foarte mult, cum a fost cazul şi astăzi, cînd nu am reuşit să înscriem nici măcar din doi metri”

Radu Dobrin
    Member

hmmm…insemana ca a fost chiar mai rau decit de obicei……pina acum pierdeam jucind “frumos”…..

ehh…vorba lui tavi…e bine si dimineata… 😥

multi
    Member

Din cite meciuri am vazut anul asta (si n-am ratat decit unul) chiar ca prima repriza a fost mai rau decit de obicei. Si n-am inteles de ce . Otelul a fost o rusine iar faptul ca , intr-adevar , n-am prea ajuns cu obiectul pe la poarta lor nu ne aduce vreo lauda , dimpotriva ! Articolul ala cu “atentat la fotbal” e realitatea cruda : m-am plictisit de moarte in tribuna si cred ca m-am uitat la ceas in ritmul de doua ori pe minut.
    Totusi cred ca repriza a doua a fost descrisa cam sumar in cele doua rinduri ale aceluiasi articol. Asa cum mi s-a parut mie a fost o repriza de cosmar pentru galateni care au incheiat meciul bubuind toate mingile cit mai departe de poarta baftosului aluia care a scos mingea lui Curelea din 3 metri (si cind n-a mai putut s-o scoata el s-a gasit Dragomir sa dea cu capul de pe linia portii).
    Una peste alta , sa nu rideti , ramin mai departe la parerea ca putem bate pe oricine (nu ca am fi foarte buni , dar multe din echipe sint tare slabe – vezi Otelul) si , sincer , mi-ar face mare placere sa recuperam atitudinea aceea in care important pare sa fie sa dai un gol mai mult decit adversarul. Cred ca ni se potriveste si ca e si mai eficienta! Degeaba sintem prudenti si tragem de timp (ca ieri in prima repriza) poate-poate iese un 0-0 , pentru ca sansele sa nu luam gol intr-un meci mi se par destul de putine : apararea mai are piine de mincat pina cind sa fie suficient de experimentata ca sa i se vada si valoarea. Insa echipa stie fotbal si cinstit , arbitrii ne lasa in pace daca nu cumva ne si ajuta putin-putin(spre surprinderea mea Salomir a fost corect si chiar a mai dat cite un cartonas galben la galateni fara foarte multe motive la prima vedere iar pe noi ne-a mai iertat la cite o intrare mai pe-alaturi de regulament. Acuma sa nu credeti din asta ca galatenii or fi jucat ca domnisoarele ca nu-i adevarat : au dat cit si cind au putut). Asa ca inca nu-i de disperat de tot dar nici fara rezultate bune nu se poate mai departe. Om vedea.

dragos
    Member

sper ca danezul sa-si continue mandatul, caci, imediat dupa meci, spunea ca:……. a albit, iar stomacul ii cam pune probleme din cauza nervilor si stresului pe care i le provoaca “copii”……eee, doar nu vrea sa antreneze o echipa care castiga tot timpul……mai sunt si infrangeri…..c-asa e in tenis!!!!
    am ratat in finalul meciului si “vorba” lu’ dan: o echipa rateaza si pierde meciul, iar alta, are o ocazie si castiga.
    daca nu castigam cu moldovenii, nu putem emite pretentii de div.A!!!!

ECHIPA chiar daca va bate pe steaua, dinamo, rapid etc.etc. tot nu poate
    realiza un parcurs CONSTANT (vor fi doar SURPRIZE-SURPRIZE!!!), pentru ca, asa este la noi………
    Acum nu mai este vorba de lipsa de maturitate si experienta, caci Slava Domnului, joaca de mult timp impreuna si in div.A s-au tot “calit”……
    toti antrenorii care au antrenat “copii”, AU ALBIT DEVREME (Ando, Gigi stiu).
    avem nevoie de 2-3 jucatori cu experienta????? nu stiu, da’ poate fi o solutie……caci tineretea MANANCA FICATII!!!!!
    OFFF, ECHIPA MEA !!!
    OFFF, GOLUL NOSTRU!!!!

dragos
    Member

aa, si ne mai trebuie un portar………

cameliu
    Member

in rest jucatorii se inteleg de minune…

Stăncioiu l-a lovit pe Curelea
    Ratarea incredibilă a lui Curelea din minutul 84 a provocat o adevărată isterie pe banca “studenţilor”. La ieşirea de pe gazon, portarul de rezervă al echipei din Regie, Stăncioiu, i-a dat atacantului cîteva palme şi o sticlă în cap. Deşi incidentul s-a petrecut sub ochii staff-ului tehnic al Sportului, nimeni nu a intervenit să-i despartă pe cei doi. y Ştefan Beldie

multi
    Member

Nu comentez gestul lui Stancioiu prin prisma atitudinii huliganice (cu care nu sunt de acord , dar atata timp cit n-am vazut faza nu vreau sa ma pronunt pe baza unui articol de ziar – stiti si voi cam cum le umfla ziarele , azi-miine o sa scrie ca a sarit la Curelea cu cutitul sau cu bomba atomica..)
    Mi-a placut , insa , ideea de a fi ofticat de ratarea lui Curelea si de faptul ca pe banca ” s-a declansat isterie”. Daca pina si jucatorii de rezerva mai au puterea sa reactioneze la neimpliniri (si va dati seama cam ce era in sufletul celor de pe teren ) nimic nu-i pierdut . Mai zic o data : echipa stie fotbal , joaca bine si daca isi vor dori in continuare victoria cu aceasta intensitate care sa-i duca pina la a se inghionti unul pe celalalt (ca eu nu cred ca a fost mai mult de atit , intre noi fie vorba…) cred ca nici rezultatele nu vor intirzia. Mai tare mi-era teama de blazare sau de sentimentul neputintei…

dragos
    Member

SPORTUL FOREVER!!!!!

dragos
    Member

@cameliu wrote:

in rest jucatorii se inteleg de minune…

La ieşirea de pe gazon, portarul de rezervă al echipei din Regie, Stăncioiu, i-a dat atacantului cîteva palme şi o sticlă în cap

vezi, de-asta spuneam ca ne mai trebuie un portar (chiar si de rezerva), dar mai putin-furios!!!!!…..glumesc si eu………
    daca asa stau lucrurile, este f.grav…….caci edy (in div.B, dupa meciul cu inter gaz din deplasare) a sarit sa-l bata pe varga…..asa ca, nu este la prima “manifestare” de acest gen…….dar, cine stie cate asemenea “faze”
    nu se petrec la antrenamente?????
    deh, caractere TARI, spirite IUTI!!!!!!

SPORTUL FOREVER!!!!!

Viewing 10 posts - 16 through 25 (of 25 total)
  • The topic ‘11.09.2004 Otelul Galati – Sportul Studentesc’ is closed to new replies.