11.11.2006 Forex Brasov – Sportul Studentesc 0-1 (0-0)

Home Forums Archive Sezon 2006-2007 Season – Divizia B 11.11.2006 Forex Brasov – Sportul Studentesc 0-1 (0-0)

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 111 total)
  • Author
    stefan
    Member

Cred ca acum echipa si-a revenit pe bune. Nu stiu de ce a trebuit sa vedem scorurile alea fluviu acum cateva etape. Intr-adevar, cu o victorie cu Otopeniul intram pe bune in cartile revenirii.

ovidiu
    Member

Pun articolul aici. Nu stiu daca e prea bine.
    Se refera la meciul de la Brasov, dar nu numai

[“Ne-am revenit”
    Antonio Robitu

Costin Curelea, autorul golului victorios din partida cu braşovenii, spune că formaţia sa poate ataca promovarea după rezultatul de sîmbătă. Golgeterul “studenţilor” în acest sezon, Costin Curelea, şi-a mai trecut încă o dată numele pe lista marcatorilor. De data aceasta, reuşita sa de trei puncte din partida cu Forex a relansat lupta pentru promovare, apropiind Sportul la patru lungimi de locul 2, promovabil, ocupat acum de “forestieri”, tocmai adversarii din weekend.

– Costin, v-aţi revenit după perioada mai puţin bună?
    – Da, se poate spune şi aşa. A fost un meci mult mai bun făcut de noi faţă de cele din etapele precedente.
    – Ai reuşit să marchezi din nou.
    – În primul rînd, sînt fericit că am reuşit să cîştigăm. Desigur, sînt mulţumit şi de faptul că am reuşit să înscriu iarăşi şi mi-am ajutat astfel echipa.
    – Se vorbeşte de un interes al formaţiilor mari din Bucureşti pentru tine.
    – Nu vreau să mai discutăm despre astfel de lucruri, m-am săturat de zvonuri şi de bîrfe. Prefer să vorbesc doar despre Sportul, pentru care încerc să-mi fac treaba c mai bine.
    – C a contat revenirea lui Gigi Mulţescu pentru voi?
    – Foarte mult. Se vede mîna domnului Mulţescu în evoluţiile noastre din ultima perioadă. Cu dînsul am avut parcursul acela extraordinar din prima ligă şi sper să mai avem parte de un asemenea parcurs.
    – În c timp crezi că se va întîmpla acest lucru?
    – Sper că în cel mai scurt timp. Avem în echipă jucători foarte tineri, care trebuie să mai crească, să capete experienţă şi abia după aceea putem vorbi despre obţinerea unor rezultate similare celor din sezonul trecut.

Alături de Raţiu, Secăreanu sau Ferfelea, Curelea (22 de ani) este printre puţinii supravieţuitori ai “găştii nebune” de anul trecut din Regie
    13 noiembrie 2006]

Am pastrat intocmai articolul si n-am corectat greselile (literele lipsa). Chiar cei de la gsp nu pot sa faca un lucru ca lumea?

Sunt curios, si ii rog pe cei ce au fost la Brasov sa puna echipa ce a intrat in teren.

Ma bucura ca acest atacant nu vrea sa mai vorbeasca despre transferuri. Sa fie intr-un ceas bun.
    Dar totodata sper sa nu se ameteasca prea tare dupa aceasta victorie si sa ne faca surprize neplacute 😳 in meciurile vitoare.
    Mi-au facut un sfarsit de saptamana foarte placut si sper sa continue in acest mod.
    Am incredere ca se va forma o echipa ce va putea sa faca figuri frumoase in divizia blAt.

VIVA SPORTUL STUDENTESC

ultrasro
    Member

Forex Braşov – Sportul Studenţesc 0-1 (0-0)

A marcat: Curelea (min. 56)

Forex: Kajcsa – Şerban, Apostol, Simion – Bîlu, Burlacu (’72 Cristea), Nazare (’67 Mutulescu), Onciu – Manea – Coman, I.Popa (’67 Terciu). Antrenor: Adrian Hîrlab.
    Sportul: Stanca – Oae, Patriche, Raţiu, Dedu – Fărcăşanu (’46 C. Gheorghe), Postolache (’79 Tîrnăcop), Nicola, Ferfelea – Varga, Curelea. Antrenor: Gigi Mulţescu.
    Arbitru: V. Igna (Timişoara)

ultrasro
    Member

Zi cu ghinion

* Forexul a pierdut, pe teren propriu, în faţa echipei Sportul Studenţesc, FC Braşov a cedat, la limită, la Galaţi, iar săcelenii nu au reuşit, acasă, decît o remiză cu Gloria Buzău

A fost, din nou, o zi neagră pentru echipele braşovene din liga secundă. În derbiul cu Sportul Studenţesc, de pe teren propriu, „pădurarii“ au ratat un penalti, au avut o bară şi au pierdut, în final, cu 1-0. „mulţi dintre jucătorii pe care îi am în lot, au valoare de divizia C, nu B, şi probabil că acolo vor ajunge pînă la urmă. E trist că nu înţeleg că trebuie să profite din plin de şansa pe care o au şi că au impresia că, dacă echipa e pe primul loc, asta e suficient pentru ei să se considere mari fotbalişti. Realitatea e alta, şi dacă nu înţeleg asta mai repede, o să se trezească probabil atunci cînd va fi prea tîrziu…“, a spus antrenorul Adrian Hîrlab. „Pădurarii“ au pierdut derbiul, dar şi primul loc în Seria I a ligii secunde. La Galaţi, cu o singură ocazie de gol trecută în cont, bara lui Adam, „stegarii“ nu au reuşit decît să piardă, la limită, la capătul unui meci catalogat a fi plictisitor de cei care l-au văzut.
    Săcelenii nu au reuşit decît o remiză, 1-1, pe teren propriu, cu Gloria Buzău, şi se afundă în zona „nisipurilor“ mişcătoare. Gazdele au avut 1-0, dar au fost egalaţi după pauză, cînd pe teren a intrat Viorel Ion, care, la 39 de ani, le-a arătat tuturor cum se joacă fotbal. „Speranţa moare ultima. Mai sînt multe etape de disputat şi, dacă vom elimina aceste greşeli, vom avea numai de cîştigat. Se vede că avem o echipă lipsită de experienţă. Am făcut cadou un gol buzoienilor, iar la acest nivel orice greşeală costă“, a spus Daniel Isăilă, tînărul antrenor al săcelenilor.

Un lucru este clar. Forexul pare că nu se mai regăseşte de cîteva etape. Fie că e vorba de accidentări, de ratări copilăreşti sau de alte motive, se pare că grupării lui Adrian Hîrlab îi lipseşte exact ceea ce a dus-o acolo unde este în prezent, şi anume pofta de joc. Dorinţa de a juca de plăcere şi de a da totul pe teren parcă nu mai e ca altădată, în jocul „pădurarilor” remarcîndu-se o nervozitate deloc benefică, aşa cum bine a punctat de altfel şi antrenorul Adrian Hîrlab. Cam aşa s-a întîmplat şi sîmbătă, cînd au primit pe propriul teren vizita Sportului Studenţesc, ocupanta locului nouă în clasament, şi din cauza motivelor de mai sus, braşovenii au fost nevoiţi să părăsească terenul învinşi.

O bară şi un penalti

Chiar dacă au reuşit să păstreze un oarecare echilibru la mijlocul terenului, la începutul partidei, „pădurarii“ nu au ajuns să pună foarte des în pericol poarta lui Stanca. Prima mare ocazie a braşovenilor s-a înregistrat în minutul 34, atunci cînd, la o lovitură liberă de la 17 metri, Manea a nimeri bara. Cinci minute mai tîrziu, Coman a ajuns în careu, a fost faultat de Stanca, iar arbitrul „a pus mingea pe var“. Iulian Popa a luat mingea şi a vrut să execute lovitura de pedeapsă, însă a intervenit Coman, care nu a ascultat ce strigau cei de pe banca de rezerve, a pus mingea pe punctul de la 11 metri şi a tras foarte slab, dîndu-i posibilitatea lui Stanca să reţină fără probleme. De cealaltă parte, „studenţii“ au avut şi ei cîteva şanse de a înscrie, dar Kajcsa s-a opus de fiecare dată. Pînă la pauză niciuna dintre echipe nu a punctat, astfel că s-a intrat la vestiare la scorul egal, 0-0. La reluare, bucureştenii au început ceva mai bine, dominînd uşor partida. Bucureştenii şi-au fructificat jocul mai bun în minutul 56 şi au deschis scorul. Curelea a primit de la C. Gheorghe, şi, nemarcat la 16 metri, central, l-a învins pe Kajcsa, aruncînd în aer banca tehnică, dar şi simbolica galerie venită de la Bucureşti. Finalul partidei s-a desfăşurat cu trageri de timp, şi alte ocazii irosite ale oaspeţilor, la Forex singurii care au mai pus poarta lui Stanca în pericol au fost pe final Bîlu şi Cristea. Fără a puncta însă.

Încă un meci pierdut acasă…

La finalul partidei, Adrian Hîrlab era negru de supărare, atît din cauza rezultatului, cît şi datorită prestaţiei foarte slabe a unor jucători trimişi pe teren. „Este mare păcat că am pierdut cel de-al doilea meci acasă, partidă în care am ratat şi un 11 metri. Dacă se marca atunci, cu siguranţă altfel se juca meciul în continuare. Nu era Coman cel care trebuia să execute, dar aşa a fost să fie. Degeaba antrenorul stabileşte ceva, dacă, pe teren, jucătorii decid că altul e mai capabil să execute o astfel de lovitură la 0-0. Din păcate, ratarea penaltiului a produs o nervozitate în sînul echipei, iar asta s-a răsfrînt în joc. Rămîn la părerea de data trecută, că mulţi dintre jucătorii pe care îi am în lot au valoare de divizia C, nu B, şi probabil că acolo vor ajunge pînă la urmă. E trist că nu înţeleg că trebuie să profite din plin de şansa pe care o au şi că au impresia că, dacă echipa e pe primul loc, asta e suficient pentru ei să se considere mari fotbalişti. Realitatea e alta şi, dacă nu înţeleg asta mai repede, o să se trezească probabil atunci cînd va fi prea tîrziu…“, a spus antrenorul Forexului.

„Nu prea mai eram de locul întîi”

Supărat şi dezamăgit, Adrian Hîrlab a găsit totuşi puterea de a recunoaşte că, în acest moment, Forexul nu mai are valoare de primul loc. „Trebuie să recunosc că nu prea mai eram noi de locul întîi, şi cu atît mai mult jucătorii trebuiau să fie mai atenţi şi să ţină cu dinţii de această poziţie. Am spus, încă de la începutul campionatului, că mi-e frică şi că ne va fi din ce în ce mai greu, pentru că echipele altfel se pregătesc acum pentru meciurile cu noi. Se pare că am avut dreptate“, a încheiat Hîrlab.

„Mi-a fost teamă, dar a trecut”

De cealaltă parte, Gigi Mulţescu era extrem de fericit că a obţinut să detroneze liderul şi să treacă bine peste un hop greu. „Cred că am meritat victoria, mai ales că am dominat clar acest meci. De altfel, dacă ar fi să ne uităm pe ocazii, putea fi mult mai mare scorul. Am pregătit bine acest meci, şi mă bucur că băieţii au înţeles că, dacă îi anihilăm pe cei doi oameni care fac jocul la Forex, şi anume Coman şi Manea, nu vom mai avea mari probleme. Asta am şi făcut şi s-a văzut în joc. Mă bucur că am trecut cu bine peste acest meci, de care recunoc mi-a fost puţin teamă. Urma să jucăm cu echipa de pe primul loc şi ştiam că dacă prinde o zi bună, echipa braşoveană poate cîştiga“, spunea Gigi Mulţescu, antrenor care îşi doreşte să facă din Sportul, echipa care surprindea plăcut pe toată lumea în ultimii ani.

Trist şi dezamăgit

* Venit la meci plin de speranţe, mai ales că discutase cu jucătorii cu o zi înainte şi elevii lui Adrian Hîrlab îşi primiseră toate drepturile financiare, la finalul partidei, pe faţa preşedintelui Nicolae Ţucunel se citea tristeţea şi dezamăgirea. Nici măcar nu s-a putut enerva pe jucători că nu au cîştigat meciul cu Sportul. „Nici nu ştiu ce să spun, sincer. Sînt dezamăgit că jucătorii nu au înţeles nimic din discuţia avută înaintea meciului. Nu par că înţeleg ce le cer. Accept înfrîngerile şi ştiu să apreciez un adversar mai bun, dar pentru mine este importantă şi atitudinea lor. Vroiam să văd la ei că intră pe teren cu bucuria de a juca fotbal şi nu de a se chinui într-un meci. E păcat şi este cît se poate de clar că trebuie să facem ceva pentru ca lucrurile să stea altfel…“, spunea preşedintele Nicolae Ţucunel.

ultrasro
    Member

„PADURARII” INCEP SA ALUNECE PE TOBOGAN
    Horia VATAMANU-COANTA

Gruparea din cartierul Tractorul a pierdut sambata prima pozitie dupa o noua infrangere pe teren propriu in fata unei contracandidate la locurile fruntase ale ierarhiei.

Cu o formatie care are nevoie de destule implanturi, „verzii” au tinut pasul cu bucurestenii doar o repriza, in care au avut o posesie mai buna si doua ocazii mari de gol, dar s-au stins in mitanul secund, cand „studentii” au zburdat pe teren in cea mai mare parte a timpului. Prima tentativa de sut a meciului le-a apartinut oaspetilor, in minutul 20 (!), dar mingea trimisa de Nicola a trecut mult peste poarta lui Kajcsa. Replica gazdelor a venit de la Coman, insa reluarea sa in urma centrarii lui Manea nu i-a dat emotii lui Stanca. A venit randul lui Manea sa iasa la rampa, dar mai intai a fost ghicit de Stanca, pentru ca apoi doar bara din stanga sa-l mai salveze pe portarul vizitatorilor. Ocazia jocului a fost irosita de Coman, care a executat direct in bratele lui Stanca un penalty dictat in urma unei faze ce i-a avut in centru pe aceiasi fotbalisti, „padurarul” fiind busculat in careu de „student”. Mitanul secund a inceput intr-o nota asemanatoare, dar balanta a inclinat decisiv in favoarea „negrilor” odata cu deschiderea scorului. Atunci, pe o faza rapida a oaspetilor, combinatia dintre Costin Gheorghe si Costin Curelea l-a adus intr-o pozitie excelenta pe ultimul, care l-a executat pe Kajcsa de la marginea careului de 16 metri. Din acel moment, cu cateva exceptii nesemnificative, jocul a curs intr-o singura directie, iar vizitatorii au mai ratat cateva sanse de a marca, prin Curelea, Oae sau Varga.

„Principalii” au venit pe rand
    Dupa disputa personala avuta anul trecut de tehnicienii Adrian Harlab si Gigi Multescu, cei doi au preferat sa se evite in continuare, facandu-si aparitia separat la conferinta de presa. Primul a sosit Harlab, care si-a spus oful: „Pacat ca am pierdut al doilea meci acasa din actualul sezon, nestiind sa profitam de momentul favorabil al loviturii de la 11 metri. Popa era cel desemnat sa execute, nu Coman, insa am specificat ca trebuie sa-si asume responsabilitatea acela care se simte in stare in clipa respectiva. Oaspetii au evoluat mai bine, mai ales pe final, unii dintre tinerii nostri jucatori facand doar act de prezenta. Au valoare de liga a treia si cred ca acolo vor si ajunge”. De partea cealalta, Multescu a afirmat: „Consider ca am meritat victoria, controland disputa de la un capat la celalalt. Nu e usor sa participi la joc atunci cand o echipa este preocupata mai mult sa loveasca. Noi am blocat cele doua piese importante ale adversarilor, Manea si Coman, aducand un om in plus in fiecare zona a terenului. Ne-am revenit dupa cele doua dueluri de cosmar, 0-5 si 0-6, si cred ca am facut cel mai bun meci din acest tur de campionat. Am fost ingrijorat inainte, dar sunt multumit de rezultat”.

Forex Brasov – Sportul Studentesc 0-1 (0-0)
    Stadion: „Forex”; teren bun; timp frumos; spectatori aprox. 1.200
    A marcat: Curelea (min. 57)
    FC Forex (alb-verde/alb/alb): Kajcsa (cpt.) 5.5 – M. Serban 4, Apostol 5, Simion 4 – Balu 4, Burlacu 4 (min. 71 Cristea 4), Manea 5, Nazare 4 (min. 68 Mutulescu 4), Onciu 5 – I. Popa 4 (min. 68 Terciu 4), Coman 3
    Antrenor: Ad. Harlab 4
    Sportul (negru complet): Stanca 6 – Oae 6, Patriche 5.5, Ratiu (cpt.) 6, Dedu 5.5 – Farcasanu 5 (min. 49 C. Gheorghe 5.5), Postolache 6 (min. 79 Tarnacop), Nicola 5.5, Ferfelea 6 – Varga 6.5, Curelea 6.5
    Antrenor: G. Multescu 6
    Arbitri: V. Igna (Timisoara) 6 – M. Pais (Galati) 7, T. Catalin (Braila) 7
    Cartonase galbene: Onciu, Coman / Stanca, Patriche, Nicola, C. Gheorghe
    Observator FRF: L. Sajtos (Sibiu

07Ex
    Keymaster

Multam mult pentru caseta tehnica si pentru comentarii. Imi place cand in casetele tehnice sunt subliniati si jucatorii care au primit cartonase galbene.

Voi pune caseta tehnica pe site cat de curand.

Spawn09
    Member

sir la clasament ai mai facut actualizari?

Giani
    Member

Daca lui igna beizadea i s-a dat 6 pentru stilul criminal in care a condus meciul, inseamna ca bin-laden este misionar, sarbii sunt legati de albanezi de o prietenie durabila, jack spintecatorul dadea bani si mancare prostituatelor de la periferia londrei iar saddam ii improprietarea pe siiti. Si, evident, americani au tras in centrul belgradului cu rachete pline cu flori. Nesimtitii astia chiar or fi vazut meciul? sau isi dau cu parerea din relatari telefonice ale oficialilor clubului-gazda?

Spawn09
    Member

giani probabil cei care au dat notele cu siguranta s-au uitat la vre-un meci de handball sau poate voley cine stie….

Giani
    Member

@franz_kafka wrote:

Giani,
    1. Am citit eu gresit mesajul lui francisc cune referitor la SS pe forumul prosport si m-am scuzat pt aceasta eroare.
    2. Ar fi bine sa vedem ce se intampla, daca in momentul executarii unui penalty impotriva SS, nu doar ne intoarcem cu spatele la faza, ci ne dam toti si pantalonii jos…, poate echipa adversa isi da si un autogol si nu se limiteaza numai la a rata un 11 m (oricum, e de studiat daca e mai bine sa stam totusi cu fata, tot cu pantalonii dati jos, pt ca s-ar putea sa avem rezultate mai promitatoare).

No ca la punctul 2 era sa o comit, noroc ca m-a oprit Dl. Dobrin :).

Giani
    Member

@97SiR wrote:

@cameliu wrote:

Pfuau ce stadion!

😆

Intr-adevar, cateva din pozele de pe Prosport sunt parca luate dintr-un film de groaza. Cel putin poza in care vezi un munte de caramizi in spate este demna de pastrat la colectie.

Ma intreb cum de astia trag la promovare anul asta. Unde cred ei ca vor putea juca meciurile de acasa la anul daca promoveaza? Doar nu-si inchipuie ca vor avea stadionul omologat pentru Liga I, nu?

fii sigur ca daca ar promova, kuru le-ar da licenta, pentru ca, daca nu ai inteles, cel mai mizerabil stadion si singurul care nu corespunde ceriontelor primei ligi este Regia. Nu conteaza numarul total de locuri, nu conteaza cate scaune exista, nu conteaza vestiare, nimik, doar locatia exacta si numele patronului. Si cu cat esti mai aproape de un campus studentesc si patronul provine dintr-o tara care nu este membra sau candidata la UE, esti sortit retrogradarii la masa maro (asta e o adaptare si reprezinta culoarea ocupantilor piesei de mobilier in cauza).

PS. Scuze, se pare ca undeva mai sus am incurcat doua litere. Am folosit tastatura bangladesha, in care literele de pe linia mediana a tastaturii sunt amestecate aleatoriu :twisted:.

sorin
    Member

Forex Sportul 0-1
    “Gaşca nebună” revine
    de Cristian Predan / Adevarul

După un început catastrofal de campionat în Liga II, Sportul Studenţesc a renăscut sub conducerea antrenorului Gheorghe Mulţescu, câştigând în ultima etapă cu 1-0 pe terenul liderului Seriei 1, Forex Braşov. Ardelenii au trecut pe lângă deschiderea scorului în prima repriză, când Manea a şutat în bară, iar după cinci minute, Coman a ratat un penalty. “Studenţii” au dat lovitura fatală după pauză. Curelea a şutat excelent de la 16 metri, fără speranţe pentru portarul Kajcsa. A urmat un adevărat asalt al bucureştenilor, dar Varga şi acelaşi Curelea au ratat cu nonşalanţă numeroase ocazii clare de a marca. Cea de-a doua înfrângere consecutivă pe teren propriu, şi pierderea poziţiei de lider în favoarea lui CS Otopeni au învolburat apele la Forex, unde antrenorul Adrian Hârlab a declarat că elevii săi nu joacă la nivelul ligii secunde. “Sportul a jucat mai bine în repriza a doua. Unii fotbalişti de la Forex au valoare doar de Liga a III-a”, a precizat tehnicianul “forestierilor”. De partea cealaltă, “studenţii” trag speranţe la promovare, ajungând la patru puncte în spatele locului doi. “Sunt mulţumit de rezultat. A fost cel mai bun joc al nostru din acest sezon”, a declarat antrenorul Gheorghe Mulţescu.

07Ex
    Keymaster

Am o intrebare referitoare la caseta tehnica a acestui meci. Una din casete tehnice arata ca Farcasanu a fost inlocuit de C. Gheorghe in min 46, alta arata ca aceeasi schimbare ar fi avut loc in min 49. Care este adevarul?

Zibling
    Member

Schimbarea s-a produs la pauza, Farcasanu nemaintrand pe teren in repriza a doua.

07Ex
    Keymaster

@Zibling wrote:

Schimbarea s-a produs la pauza, Farcasanu nemaintrand pe teren in repriza a doua.

Multam Zibling! Am schimbat pe site.

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 111 total)
  • The forum ‘Sezon 2006-2007 Season – Divizia B’ is closed to new topics and replies.