12.04.2003 Sportul Studentesc – Ceahlaul P. Neamt 0-1(0-0)

Home Forums Archive Sezon 2002-2003 Season – Divizia A 12.04.2003 Sportul Studentesc – Ceahlaul P. Neamt 0-1(0-0)

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 33 total)
  • Author
    Radu Dobrin
    Member

pina una-alta trebuie sa luam puncte ‘pe mina noastra’…..sa nu cumva sa ajungem in situatia sa se stearga penalizarea….dar sa nu mai aiba importanta

Anonymous
    Member

Se pare ca aveti dreptate: vom juca la matineu din toamna. Am intrat in A plini de sperante insa dupa doi ani petrecuti aici cred ca vom ramane numai cu renumele de “gasca nebuna”. Sincer cred ca exista un complex de factori (plecarea lui Ando, instabilitatea financiara, presiunea ligii, etc) care determina starea actuala si din pacate cred ca nu se va iesi din aceasta stare. Cred ca e momentul sa ne obisnuim cu gandul… sper sa ma insel insa

Radu Dobrin
    Member

am vazut faza eliminarii la min91…salomir a avut dreptate … stancu a intrat cu cotul din plin…ma intreb doar ce a fost in capul lui acolo?

dragos
    Member

echipa NU NE MERITA !!!!!!!! chiar asa putini, dar patimasi, nu sunt demni sa aiba sustinatori………….
    eu,unul, nu mai sunt asa de entuziasmat de faptul ca ne straduim sa ne organizam intr-o asociatie, iar jucatorii ne multumesc prin ESECURI CONSECUTIVE!!!!!
    ar trebui ca la urmatorul meci cu otelul sa nu-i incurajam deloc.

ultrasro
    Member

Un meci de fotbal este o inlantuire de intamplari cu finalitate fericita sau trista. Am avut o prima repriza buna, in care fundasii nemteni au scos de 3-4 ori mingea de pe linia portii si au scapat de o eliminare meritata in minutul 11 cand Dinita scapase singur spre poarta adversa si a fost faultat in coltul careului de 11 m de ultimul fundas existent prin zona. Dar Salomir a dat decat cartonas galben ca sa nu-l supere pe Stefan. Negru a ratat o imensa ocazie reluand cu capul peste din 6 metru centrarea unui Mazilu deloc egoist iar repriza a doua parea ca fa fi a noastra. Dar la prima faza mai importanta in jumatatea nemteana Stancu sare la cap cu Nohai, si din saritura il loveste (zic eu involuntar) pe adversar cu cotul peste ureche. Salomir il elimina imediat si jucam 45 de minute in 10 oameni. La faza urmatoare Galamaz singur la jumatea terenului gafeaza impardonabil si paseaza mingea lui Burdujan care scapa singur cu Stanca si marcheaza. 1-0 pentru Ceahlaul la primul sut pe poarta! Continuam sa dominam apoi dar extrem de haotic incomodati vadit de antijocul nemtenilor care mai expediaza doar un sut spre poarta pana la finalul meciului. Mai avem doua ocazii imense pana la final prin Gigel Bucur care suteaza in plasa laterala singur cu portarul si prin Farmache care din 3 metri reia sub transversala de unde mingea cade pe linia portii de unde Lefter o respinge cu piciorul. Ce sa mai zic, imensul Goian a respins nu mai putin de 4 mingi de pe linia portii in acest meci, parca era Pasari Lati Lungila din povestea lui Harap Alb. Au jucat bine de la noi (mai ales in prima repriza, a doua fiind data peste cap de gafele din minutul 48 si 50) : Ciubotariu (pentru multele mingi recuperate la centrul terenului si pentru cursele periculoase de pe extrema stanga), Paduret (pentru travaliu), Farmache (pentru ca a luptat pana in ultima secunda).
    Se resimte lipsa lui Lazar inca nerefacut. Balan a fost pentru porima data in lotul de 18. Stanca a jucat onorabil, fara sa gafeze in vreun fel. Galamaz a gresit fatal in minutul 50, desi jugase bine pana atunci. Nesigur a fost Negru care a incercat sa joacepe postul lui Lazar!

ion
    Member

@ultrasro wrote:

Un meci de fotbal este o inlantuire de intamplari cu finalitate fericita sau trista. Am avut o prima repriza buna, in care fundasii nemteni au scos de 3-4 ori mingea de pe linia portii si au scapat de o eliminare meritata in minutul 11 cand Dinita scapase singur spre poarta adversa si a fost faultat in coltul careului de 11 m de ultimul fundas existent prin zona. Dar Salomir a dat decat cartonas galben ca sa nu-l supere pe Stefan. Negru a ratat o imensa ocazie reluand cu capul peste din 6 metru centrarea unui Mazilu deloc egoist iar repriza a doua parea ca fa fi a noastra. Dar la prima faza mai importanta in jumatatea nemteana Stancu sare la cap cu Nohai, si din saritura il loveste (zic eu involuntar) pe adversar cu cotul peste ureche. Salomir il elimina imediat si jucam 45 de minute in 10 oameni. La faza urmatoare Galamaz singur la jumatea terenului gafeaza impardonabil si paseaza mingea lui Burdujan care scapa singur cu Stanca si marcheaza. 1-0 pentru Ceahlaul la primul sut pe poarta! Continuam sa dominam apoi dar extrem de haotic incomodati vadit de antijocul nemtenilor care mai expediaza doar un sut spre poarta pana la finalul meciului. Mai avem doua ocazii imense pana la final prin Gigel Bucur care suteaza in plasa laterala singur cu portarul si prin Farmache care din 3 metri reia sub transversala de unde mingea cade pe linia portii de unde Lefter o respinge cu piciorul. Ce sa mai zic, imensul Goian a respins nu mai putin de 4 mingi de pe linia portii in acest meci, parca era Pasari Lati Lungila din povestea lui Harap Alb. Au jucat bine de la noi (mai ales in prima repriza, a doua fiind data peste cap de gafele din minutul 48 si 50) : Ciubotariu (pentru multele mingi recuperate la centrul terenului si pentru cursele periculoase de pe extrema stanga), Paduret (pentru travaliu), Farmache (pentru ca a luptat pana in ultima secunda).
    Se resimte lipsa lui Lazar inca nerefacut. Balan a fost pentru porima data in lotul de 18. Stanca a jucat onorabil, fara sa gafeze in vreun fel. Galamaz a gresit fatal in minutul 50, desi jugase bine pana atunci. Nesigur a fost Negru care a incercat sa joacepe postul lui Lazar!

Eu cred ca sintem realisti…Echipa joaca prost iar exemplul lui National este elocvent.Dar asta e ! Vom ajunge in B cu o echipa probabil injumatatita si cu multi juniori si mai vorbim peste 3-4 ani de A caci probabil ca Siman va renunta…Siman din pacate greseste cind confunda fotbalul cu o afacere si isi inchipuie ca societatea romaneasca e perfecta.Sau poate ca a ajuns la concluzia ca aceasta echipa nu are valoare si atunci o lasa sa moara pe mina ei ,poate e o tactica pe care el o crede desteapta!El n-a vindut aproape nimic nu prea a scos bani ,e ceva dubios, caci el percepe echipa ca pe o afacere . Momentan ma abtin sa mai comentez dar ceva nefiresc se intimpla la echipa. Ce zici?

ion
    Member

Blat la Craiova ! Asa scrie presa … sint curios daca cineva dintre marii fotbalului romanesc va lua macar atitudine sau va zice ceva !Ar fi rusinos daca s-ar ingropa din fasa acest blat ! Si este rusinos ca daca se procedeaza asa tinta este salvarea cu orice pret a Craiovei !

Stancu a lovit in min 46, deci a fost o eliminare corecta. Corect Galamaz a gresit la faza golului. Dar ce preteniti poti sa ai de la Mazilu, de exemplu, care cum ajungea la minge era injurat de anumite persoane, care se mai si numesc suporteri ai Sportului Studentesc. Voi cum vati simti daca ati fi in locul lui?
    La televizor sa vazut ca acea mige in prima repriza trecuse de linia porti, poate ma insel eu ca am vazaut faza o singura data, dar pana una alta raman la parerea ca a fost gol. Nu le-am gasit o scuza din cauza vantului, de exemplu, au gresit mult si ai nostri, dar prea mult si arbitrajul.
    “…. in prima parte a jocului, asistentul Bochis a indicat eronat doua ofsaiduri, orpind din actiune gazdele, desi mingea venea de la adversar” (PROSPORT, 14 aprilie) Asta numai este spusa de mine ci de cronicarul Prosport, daca si asta a vazut alceva… atunci inseamna ca eu sunt paranoic si nu mai am ce cauta in Regie si am sa las suporteri adevarati sa injure echipa.

S-a argumentat ca presa este tampita si ca au scirs ca este blat pentru ca a fost Dragomir la meci, care s-a declarat mutumit de ceea ce a vazut.

ultrasro
    Member

De cand a fost lovit in fata la antrenament acum 10 zile in urma unei sarituri ghinioniste la cap (dupa care a avut ochii tumefiati si nasul umflat ca un cartof) Stancu sare cu destula crispare la mingi, misca mainile uneori aiurea incercand sa-si protejeze capul. Mai bine nu se baga era o faza absolut fara valoare in joc, s-a dus spre ea din avant si in saritura si-a schimbat intentiile in mod nefericit.

ultrasro
    Member

Poate ne vede Dumnezeu si pe noi, si incepem sa marcam din nou. Voi omiteti ceva important: multi suporteri dintre cei putini ai echipei vin la meci doar ca sa se uite si eventual sa bata din palme daca echipa marcheaza gol! Dar cand echipei nu-i merge jocul stiu decat sa injure jucatorii si conducerea. Ba ca nu vinde jucatori, ba ca vinde jucatorii, ba ca …..
    Cei care se comporta ca niste adevarati suporteri sunt foarte putini si din pacate nu pot suplini lipsa de afectiune fata de culorile echipei a celorlalti.

Ai mare drepatate Ovidiu, din pacate cand am spus asta multi au considerat ca aberez :(

07Ex
    Keymaster

Si eu am vazut reluarea fazei in care Stancu a luat rosu si sunt de acord cu arbitru. Stancu a meritat cartonas rosu!

07Ex
    Keymaster

@ultrasro wrote:

Dar cand echipei nu-i merge jocul stiu decat sa injure jucatorii si conducerea. Ba ca nu vinde jucatori, ba ca vinde jucatorii, ba ca …..

Ai si nu ai dreptate Ovidiule!

Ai dreptate cand spui ca suporterii ar trebui sa fie alaturi de jucatori si de echipa si la bine si la rau, si ar trebui sa-i incurajeze pe jucatori in loc sa vina la stadion doar sa aplaude golurile.

Pe de alta parte, desi nu sunt de acord cu suporterii care injura jucatorii, ii inteleg. In fond sunt si ei nemultumiti ca si noi. Daca Sportul ar castiga meci de meci si din cand in cand ar pierde cate un meci la scor atunci consider ca nimeni nu ar avea dreptul sa injure proprii jucatori. Dar cand Sportul pierde meci de meci, multe din meciuri din greseli prostesti, imi vine pana si mie sa ma urc pe pereti. Drept urmare ii inteleg pe cei care se duc la stadion si-si pierd 2 ore din viata doar ca sa-i vada pe ai nostii campionii neputintei.

Sper ca miercuri sa-i batem pe Otelul si sa mai luam o gura de aer ca altfel e de rau.

Giani
    Member

Sunt de acord in mare parte cu Ovidiu, dar si cu Cazimir. Totusi, nu mi se pare firesc ca suporter, chiar daca esti dezamagit de jocul echipei si refuzi sa o mai sustii, sa ii impiedici pe altii sa o faca. Pentru ca asta s-a intamplat sambata in peluza din Regie. Imediat ce am luat golul, ne-am trezit ca ramanem 3-4 suporteri activi, ceilalti trecand la injurat jucatorii, contestat conducerea clubului etc.

Pana aici nu ar fi nimic grav, nu suntem nici prima si nici ultima galerie care, dezamagita de cele intamplate in teren, isi apostrofeaza favoritii. Dar de aici pana la a-i bruia prin ironii ieftine, de suburbie, dublate de invective gratuite, pe cei care mai au o speranta si vor sa isi sustina echipa pana la capat (chiar daca acel capat ar fi Doamne fereste divizia B), este o distanta cam mare. Nu stiu cum te-ai fi simtit sa vezi cum incurajezi echipa de unul singur si sa te trezesti luat “la misto” (ca sa folosesc un termen mai accesibil autorului ironiilor) de un suporter cu mult mai multa vechime ca tine in galerie.

E frumos cand invingem, toata lumea se bucura, unii (intamplator tot “mistocarii” din momente grele) mai bat si aluzii catre jucatorii sau conducere sa cinsteasca victoria… Dar la greu atacantul e “papusar” si trebuie sa-si ceara inlocuirea, portarul e “paiata” si asa mai departe. Cu o asemenea sustinere din tribuna, de ce ne-am mai mira ca pierdem penibil? Ce rost mai are “al 12-lea jucator” in tribuna????

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 33 total)
  • The topic ‘12.04.2003 Sportul Studentesc – Ceahlaul P. Neamt 0-1(0-0)’ is closed to new replies.