12.08.2006 Dunarea Giurgiu – Sportul Studentesc 1-1(0-0)

Home Forums Archive Sezon 2006-2007 Season – Divizia B 12.08.2006 Dunarea Giurgiu – Sportul Studentesc 1-1(0-0)

Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 86 total)
  • Author
    mihada
    Member

Multumesc, Zibling! Trist…

kundiso
    Member

drumul de o mie de pasi incepe cu primul pas …

Resemnarea din ultimile mesaje ma sperie un pic. Chiar nu a mai ramas un pic de speranta? Daca noi suporterii suntem demoralizati si nu mai avem incredere in ceea ce va face Sportul, atunci cine sa aiba? E doar un meci, a fost in deplasare, dar toti scriu de parca am fi la mijlocul campionatului si am fi pe locul 14.

ovidiu
    Member

Dupa un timp de absenta …
    Sincer nici acum nu mi-am revenit.
    Iar ieri, cand am aflat rezultatul mi-a venit s-o iau la fuga … si sa tot fug.

Dar aseara l-am vazut pe Dacian Varga (parca pe tvr1) si mi s-a parut destul de optimist.
    Trag nadejdea ca jucatorii sa-si revina (si eu pe langa ei – si poate si altii). Viata merge inainte.
    Si la anul pe vremea aceasta sa avem vreo 2-3 meciuri in liga cea murdara.

VIVA SPORTUL STUDENTESC

roland
    Member
    “sorin wrote:
    “Abia aştept meciurile cu Chimia Brazi şi Prefab Modelu. Sper să devin golgeterul Ligii a II-a”
    Dacian Varga, Sportul

13 august 2006

Si eu abia astept!
    o sa fie de vis, superb, magnific, bravo nea Simane
    sa jucam numai cu echipe de asyea gen Carpatii Marsa, Campinitza
    o mare performanta!

Ultras
    Member

DUNAREA 1 – 1 SPORTUL

Dunarea: Ene – Rusu, Ciocârlan, Ardeleanu – Negură (‘85 Defta), V. Gheorghe, C. Gheorghe, Zamfir, Dobre – Petrache (‘90+5 Priescu), Rusescu
    Antrenor: Imilian Şerbănică
    Sistem de joc: 3-5-2

Sportul: Stanca – S. Stancu, Patrichi, Secăreanu, Târnăcop (’67 Dedu) – C. Gheorghe, Nicola (’90+4 Păuna), C. Lazăr, Oae (‘57 Ferfelea) – Curelea, Varga
    Antrenor: Cezar Zamfir
    Sistem de joc: 4-4-2

Varga • 0-1 ‘84 – pen.
    Rusescu • 1-1 ‘90+2

Stadion: Dunărea – Spectatori: 3.000
    Arbitru: Silviu Bogdan (Craiova);
    Asistenţi: Bela Szoke (Constanţa) şi Adrian Popescu (Craiova)

Giani
    Member

Eu nu as fi atat de pesimist. Banuiesc ca baietii au jucat cu moralul la pamant. Dupa toata aceasta mascarada a retrogradarii, mai pleaca si antrenorul cu o zi inainte de meci. Sper sa isi revina cat mai repede; cu sapte titulari din formatia care in urma cu cateva luni se batea la titlu, este absurd sa intri cu capul in pamant si sa scoti un egal chinuit, asta inca si dupa ce ai primit un penalty (fie el contestabil sau nu). Cred ca s-au pierdut doua puncte din cauza psihicului jucatorilor, nicidecum din alte motive.

ionut.ro
    Member

Si eu cred ca echipa isi va reveni. Nu au nici o vina jucatorii. Le e si lor la fel de greu ca si noua, ba poate chiar si mai greu. Ce placere, ce entuziasm in joc sa mai aiba acum?? Sper insa ca valoarea isi va spune cuvantul. Daca ne vom pastra echipa in formula actuala cred ca vom castiga seria la pas.
    Dar cine ne garanteaza ca daca vom castiga seria vom si juca in A? Aici e durerea cea mai mare. Cata vreme promovarile si retrogadarile se decid prin birouri si nu pe teren ce rost mai are sa te chinui pe teren. uitati-va la UTA….
    Oricum, voi veni sambata pe stadion. Ar fi bine sa fim cat mai multi, sa simta si baietii ca nu joaca degeaba.

Spawn09
    Member

cati ati fost la meci?din pacate eu ieri seara am ajuns in oras dar sper sa ajung etapa viitoare pe stadion mai ales ca avem acasa…

Ultras
    Member

Aproape 20

07Ex
    Keymaster

‘Studenti’ socati

Sportul Fotbalistii din Regie au acuzat retrogradarea în esalonul secund

Fotbalistii de la Sportul Studentesc nu au trecut peste socul retrogradarii la masa verde.

In prima etapa a Ligii a II-a, “studentii” au terminat doar la egalitate meciul cu Dunarea Giurgiu. Evolutia lor de sâmbata a fost departe de cea a unor fosti fotbalisti care acum doua luni înfruntau de la egal la egal pe Steaua, Dinamo sau Rapid.

Atacantul Cosmin Curelea a pus rezultatul de egalitate pe seama acestei retrogradari neasteptate. “A fost meciul de început. Inca nu am reusit sa trecem peste socul retrogradarii în Liga a II-a”. De asemenea, jucatorul formatiei din Regie a acuzat si lipsa de concentrare a echipei: “E greu sa ne concentram acum. Dupa ce am avut rezultate remarcabile sezonul trecut în Divizia A, când ne-am batut la titlu pâna în ultimele etape, acum suntem nevoiti sa jucam în esalonul secund. Probabil ca o sa ne ia ceva timp pâna o sa ne obisnuim cu ideea”.

Altfel, fotbalistii din Regie nici nu concep ca la finalul campionatului sa nu revina pe prima scena fotbalistica. “Obiectivul nostru este promovarea. Dupa ce ne vom reveni din punct de vedere psihic, nu vom avea probleme cu adversarele noastre la primul loc”, a conchis atacantul Sportului.

Starea de spirit a jucatorilor este buna. Sunt multumit de evolutia elevilor mei în meciul de la Giurgiu
    Cezar Zamfir, antrenor Sportul Studentesc

cameliu
    Member

“Studentii”, in stare de soc
    14 August 2006
    Daniel Contescu

Exilata in Liga a II-a, echipa Sportul Studentesc s-a impiedicat sambata, in prima etapa, de Dunarea Giurgiu.

“Studentii” au remizat, scor 1-1, in deplasare, Dacian Varga marcand golul in minutul 84, din penalty. Reintalnirea cu divizia secunda le-a produs celor din Regie un soc. Bucurestenii nu s-au regasit deloc in jocul de la Giurgiu.

Parasita de antrenorul Grigore Sichitiu si de cinci jucatori (Florin Maxim, Marius Nae, Eduard Stancioiu, Liviu Rusu si Florin Cruceru), Sportul a fost condusa de pe banca de “secundul” Cezar Zamfir. In teren, “gasca nebuna” i-a avut, printre altii, pe Costin Lazar, Constantin Secareanu, Stelian Stancu, Costin Curelea si Viorel Ferfelea. Au absentat doua dintre vedete, Tibi Balan si Ionut Mazilu, nerefacuti dupa accidentari, care i-au tinut departe de gazon in ultima perioada.

“Nu se destrama Sportul asa usor. In meciul de sambata am resimtit socul retrogradarii. Nu este usor sa fii la doar trei etape de titlul de campioana, iar in scurta vreme sa joci in divizia secunda. Am facut doar cateva antrenamente si multi dintre baieti au stat langa telefonul mobil, asteptand sa afle unde vor juca in sezonul viitor”, ne-a declarat ieri “capitanul” Costin Lazar.

Fotbalistii, incurajati sa se razvrateasca

Acelasi Lazar sustine ca mai multi jucatori de la Sportul au fost contactati de conducatori ai unor cluburi din Liga I si au fost sfatuiti sa depuna memorii la LPF, pentru neprimirea in totalitate a drepturilor financiare din sezonul trecut, stiut fiind ca patronul Vasile Siman nu le-a achitat primele pentru indeplinirea obiectivului. In speranta ca forul condus de Mitica Dragomir i-ar fi declarat, in urma memoriilor, jucatori liberi, cluburile respective ar fi incercat sa-i ia apoi gratis pe jucatorii de la Sportul.

“Eu, unul, nu vreau sa fac acest lucru. Am coloana vertebrala”, ne-a spus Lazar, jucator aflat in atentia Stelei si a Rapidului.
    Patronul Vasile Siman a purtat mai multe runde de discutii cu fotbalistii de la Sportul, garantandu-le ca le va da drumul sa plece la grupari din prima divizie.

Regia lui Siman e simpla. Afaceristul ii tine pe jucatori in “joc de glezne”, asteptand data-limita pana la care se mai pot face transferuri in Liga a II-a, 25 august, pentru a creste pretul “bijuteriilor” pe care le detine la Sportul.

Varga vrea sa iasa la pensie din Regie

Dacian Varga a tratat cu umor situatia in care a ajuns Sportul Studentesc. Mijlocasul e pus pe fapte mari. “Gata, ies golgheter in “B”! Am inceput furtunos si, daca o tin tot asa, nu stiu cine imi sta in cale”, spune razand “Messi” din Regie. Varga nu are ganduri de plecare din Regie.

“Unde sa mai plec acum, dupa ce a inceput campionatul? Stau la Sportul pana la 40 de ani. O sa imi inchei cariera in Regie, iar apoi o sa preiau o grupa de copii si juniori. Oricum, in juniorat am pus zgura pe terenurile de-acolo. Cine ma mai vede pe mine in “derby”-urile cu Prefabricate Modelu si Chimia Brazi?”, se autoironizeaza Dacian.

Redevenind serios, Varga a punctat: “Nu stiu daca o sa ne mai revenim. E o cumpana mare”. (Andrei Craciun)

cameliu
    Member

Interviu cu Lazar si caseta tehnica a meciului la:

http://www.gsp.ro/index.php?a=52369&shift=1

Giani
    Member

@cameliu wrote:

Interviu cu Lazar si caseta tehnica a meciului la:

http://www.gsp.ro/index.php?a=52369&shift=1

Thanks man!! Consider ca titlul articolului (“A murit o echipa frumoasa!”) este exagerat si nerealist. De asemenea, mai sper ca Lazar sa ramana in continuare in vederile selectionerului Piturca.

crys41
    Member

Hmm, abia acum am observat din caseta tehnica a meciului ca antrenor la gazde e fostul jucator de la SS din acea mare echipa de la mijlocul anilor 80 Imilian Serbanica.

mihada
    Member

Ziarul de Iasi / 14 August 2006
    Starea Ligii secunde
    Ramasitele Sportului sufera
    Sportul Studentesc a fost parasita si de antrenorul Sichitiu si n-a reusit decit o remiza la Giurgiu
    Ieri a inceput si maratonul ligii secunde la fotbal, care, in acest an se disputa pe doua serii, din fiecare promovind cite doua echipe in Divizia A. Privind componentele celor doua serii, realizam ca prima dintre ele este infernala, Sportul Studentesc, Petrolul si FCM Bacau si cele doua echipe brasovene luptind din greu pentru calificare. Majoritatea au avut meciuri grele in primele doua etape, dar daca FC Brasov si FCM Bacau s-au impus in ultimele secunde (prima, chiar pe teren propriu), cel mai greu s-a descurcat Sportul Studentesc. Parasita de antrenorul adus de Siman in aceasta vara (Grigore Sichitiu), echipa din Regie, fara Mazilu care, aproape sigur, va fi declarat liber de contract si va pleca in alta parte, a cedat doua puncte la Giurgiu.

Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 86 total)
  • The forum ‘Sezon 2006-2007 Season – Divizia B’ is closed to new topics and replies.