13.08.2005 Farul Constanta – Sportul Studentesc 2-2(2-1)

Home Forums Archive Sezon 2005-2006 Season – Divizia A 13.08.2005 Farul Constanta – Sportul Studentesc 2-2(2-1)

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 37 total)
  • Author
    cameliu
    Member

Goooooooooollll Mazilu! Bun si egalu!
    Credeam ca am pierdut!
    Batem la petrosani!
    Bun pt moral!!!

07Ex
    Keymaster

Pana la urma bine ca s-a terminat 2-2. Mazilu gol in min.90 + 3. Sunt de parere ca am fi meritat victoria, dar e bun si un egal.

ovidiu
    Member

Mare bucurie pentru acest egal. Totusi baietii lupta, fapt care ma bucura foarte mult. Am fost pe spate cand am vazut (citit) ca Mazilu a reusit sa egaleze.
    Ce sa mai zic. Fara terenuri, fara bani fara…
    La mai multe succese. Pentru mine acesta a fost un succes. Sper din toata inima sa vina si victoriile. Sa arate ca Pasarea Phoenix traieste cu brio prin echipa din Regie. Nu mai am cuvinte.
    SPORTUL A FOST, ESTE, SI VA RAMANE O ECHIPA!
    TRAIASCA ECHIPA SPORTUL STUDENTESC!

VIVA SPORTUL STUDENTESC.

razvanR
    Member

Cateva observatii:

– “Marile” echipe din Cluj si Constanta nu au reusit sa ne bata in cate 3 meciuri cate au jucat cu noi in ultimile 2 campionate.

– In ultimile 3 meciuri din Divizia A am facut 3 egaluri: astea doua si cel cu Rapid.

– In anul 2005 avem doar 3 infrangeri in 17 meciuri.

razvanR
    Member

Nu va mai plangeti de saracia fotbalistilor de la Sportul: Mazilu are o masina cum n-avea nimeni dintre noi la 23 de ani.

07Ex
    Keymaster

@razvanR wrote:

Nu va mai plangeti de saracia fotbalistilor de la Sportul: Mazilu are o masina cum n-avea nimeni dintre noi la 23 de ani.

Ce masina are? :)

razvanR
    Member

Audi A4 – 2005. L-am vazut la volan cu o gagica, joi pe la ora 14, in Pantelimon.

07Ex
    Keymaster

Poate masina era inchiriata. 😉

In orice caz, daca e masina lui atunci ai dreptate, nici unul din noi nu avea o masina din aia la 23 de ani.

razvanR
    Member

Masina avea numarul B-82-MAZ, asa mi-a atras atentia, deci nu era inchiriata.

07Ex
    Keymaster

@razvanR wrote:

Aha. Atunci ai dreptate. :)

Giani
    Member

@razvanR wrote:

Si ce va mira, intamplator nici parintii lui nu sunt chiar muritori de foame (sau salariati la stat, ca personaju’ aici de fatza). Bine ca a marcat. Eram cu castile-n auditiv si ascultam pe radio Tootal Sport ineptiile lu’ Safta, cu rezultate de prin divizia B elvetiana, cand a terminat ovinul cu prostiile, da in sfarsit legatura la CT, unde comentatorul spune ca meciul s-a incheiat cu un rezultat just: 2-2, gol Mazilu in minutul 90+3. Cred ca asta era mai important pentru audienta postului decat un 4-3 intre doua echipe de prin vaile Alpilor de care nu am auzit in viatza mea. In fine, “dedicatziile” de rigoare le-am dat pe forumul lor, fara nici un fel de menajamente (dar pe un ton civilizat, sper sa nu o comit ca la onlinesport, unde mi-am facut debutul pe forum cu o banare pe 3 zile).

Oricum, traditia spune ca meciurile Farul-Sportul se termina egal, mai imprevizibile sunt cele din Regie.

Confirm din comentariile celor de pe totalsport: Mazilu a primit cartonas galben pentru proteste dupa ce fusese faultat clar in suprafata de pedeapsa, plus ca a avut 2 suturi trimise direct in mainile fundasilor constanteni, de la distanta destul de mica. Totusi, daca un sut pe poarta este blocat involuntar cu mana de un jucator de camp aflat in aparare, se acorda lovitura libera directa (ambele fusesera in 16 m) dar fara sanctiune disciplinara. Deci ne-au fost refuzate doua sau chiar trei penaltyuri, asta e hotzpodean, cel mai cinstit ardelean, alaturi de tata jean.

Ceea ce ce ma bucura in urma acestui meci este ca s-a jucat fotbal… nu rezutatul sau arbitrajul lui Corpodean… Deci echipa astazi a jucat fotbal… eu personal ma bucur mai mult atunci cand echipa joaca decat atunci cand echipa nu joca nimic si scoate o victorie… FELICTARI BAIETILOR!!!…
    Sper ca etapa viitoare sa revenirea lui Lazar in teren sa isi spuna cuvantul si sa dispara problemele de la mijlocul terenului…. din ceea ce a jucat Jiul azi ar fi imposibil ca noi sa nu obinem prima victorie… Ma bucura faptul ca nu exista meci al Sportului in care sa nu marcam, dar ma ingrijoreaza ca primim prea multe goluri…
    HAI SPORTUL!!!

07Ex
    Keymaster

Am o intrebare referitoare la Nicola. Care este numele si care este prenumele lui? Eu stiam ca este Vasile Nicola unde Nicola este numele de familie, dar vad ca prin ziare apare ca Nicola Vasile ca si cum Vasile ar fi numele de familie.

07Ex
    Keymaster

Egal cu scandal
    Ionuţ Coman (Constanţa)

După ce Corpodean le-a refuzat un penalty clar, “studenţii” au marcat golul de 2-2 în prelungiri, iar Grigoraş şi Dan Petrescu au fost la un pas de bătaie.

Farul a început tare meciul de aseară şi a marcat la primul şut pe poartă. Autor Paşcovici, care a punctat cu capul din 6 metri ( 8 ), după un corner executat de Apostol de pe stînga. Euforia gazdelor s-a stopat după doar 3 minute. Curcă a respins în faţă două şuturi ale lui Marius Nae, Raţiu a urmărit faza şi a împins balonul în plasă.

Reuşita oaspeţilor a tăiat entuziasmul constănţenilor şi meciul s-a echilibrat. Balanţa s-a înclinat tot spre gazde, care au preluat din nou conducerea: Florea i-a pasat lui Paşcovici pe partea stîngă, acesta a centrat la Guriţă, iar blondul fundaş a înscris cu un şut din 12 metri (34). După pauză, Sportul a împins jocul spre poarta lui Curcă, însă goalkepeer-ul Farului a fost salvat de transversală la şutul lui Varga (51).

În meci s-a băgat apoi şi cel care aseară trebuia să împartă dreptate, arbitrul Sorin Corpodean. În minutul 59, Tibi Bălan a scăpat singur cu portarul Curcă, a dat mingea pe lîngă acesta iar goalkepeer-ul gazdelor l-a agăţat de picior, faza semănînd cu cea din meciul CFR Cluj – Lens, cînd Anca a fost faultat în careu. Corpodean n-a dictat penaltyul cuvenit, stîrnind mînia lui Dan Petrescu. Rezultatul echitabil a fost stabilit abia în ultima secundă a prelungirilor, cînd Mazilu a înscris din 5 metri.

Antrenorii la un pas de bătaie!
    După ce Mazilu a egalat la ultima fază, antrenorul Sportului a intrat pe teren şi a arătat cu un deget spre cer. “Există un Dumnezeu”, a strigat tehnicianul “studenţilor” spre banca Farului. Corpodean a fluierat imediat finalul meciului, după care Petre Grigoraş a sărit să-l bată pe Petrescu! “Principalul” Farului a fost oprit cu greu de jandarmi, care l-au luat pe sus din faţa băncii de rezerve a Sportului. Conflictul a continuat şi pe tunel, Dan Petrescu preferînd să nu intre o dată cu echipele la vestiare.

Trofeul fair-play pentru Farul
    Înaintea startului partidei, observatorul de arbitri, Dan Petrescu, a înmînat gazdelor două cupe. Una pentru cea mai fair-play echipă în sezonul trecut, clasament făcut pe baza cartonaşelor galbene şi roşii, şi a doua pentru galeria constănţeană, desemnată cea mai frumoasă din Divizia A. Primul trofeu a fost primit de Ion Barbu, iar cel de-al doilea de liderul suporterilor Farului, Sorin Mihăilescu. / Ionuţ Coman

Costin Lazăr a revenit după 5 luni
    Mijlocaşul Costin Lazăr a jucat aseară 22 de minute. El a revenit după o gravă accidentare la genunchi, suferită în luna martie, chiar pe stadionul din Constanţa, la meciul dintre Farul şi Sportul. Lazăr a stat departe de gazon 5 luni, accidentarea împiedicîndu-l să ajungă la Steaua, echipă care l-a dorit în pauza de vară, dar care a renunţat la el tocmai din cauza faptului că nu era apt. / Ionuţ Coman

Hagi şi-a urmărit fostele echipe
    La întîlnirea de aseară a fost prezent şi Gheorghe Hagi, fostul căpitan al echipei naţionale dînd şi numele stadionului de pe Litoral. “Regele” şi-a urmărit la lucru fostele echipe, la Farul debutînd în Divizia A la începutul anilor ’80, după care s-a transferat la Sportul. Pentru Hagi, meciul de aseară, de la Constanţa, a fost cel de-al patrulea pe care l-a văzut live în România în decurs de 4 zile, după ce miercuri a fost la Steaua – Rosenborg 1-1, iar joi la Rapid – Vardar 3-0 şi la Dinamo – Omonia 3-1. / Ionuţ Coman

Student, caut cazare la mare!
    Echipa Sportului a fost prea “tânără”, din toate punctele de vedere, pentru a reuşi să stingă lumina Farului. Asta deşi a fost cu degetul pe întrerupător. Meciul a început cu surprinzătorul fundaş dreapta al constănţenilor, Guriţă, încercând să-şi dea seama ce caută pe postul acela. Negăsind nimic, a renunţat. Grigoraş a observat imediat şi l-a trecut în avanposturi. De altfel, tehnicianul Farului a inaugurat o nouă mutare între jucătorii săi. În loc să schimbe mijlocaşii de bandă între ei, el a inversat rolurile între mijlocaşii şi fundaşii de bandă. Primul gol a căzut nu ca urmare a acestui fapt, ci datorită detentei lui Paşcovici care a înscris cu capul. După numai patru minute a egalat Raţiu, tot cu capul, numai că el a fost bine înfipt cu picioarele în pământ. Sportul a avut destule probleme în faza defensivă, acolo unde cei patru fundaşi studenţi au rezistat cu greu vitezei lui Guriţă, tehnicii lui Liviu Mihai şi centrărilor lui Florea sau Paşcovici. Guriţă a şi marcat golul de 2-1, după ce Florea a centrat cu o execuţie care a adus cu mişcarea de lamă a briciului aflat în mâinile unui bărbier.

“Bursucul” şi-a tras palme
    Repriza a doua a debutat cu o bară a lui Varga, plecat pe un contraatac excelent al studenţilor. Aceasta a fost şi arma preferată a bucureştenilor, şi se pare că o vor exersa mult timp de acum încolo. Se consuma doar un prim moment din foiletonul lui Petrescu. Apoi, la faza din minutul 62, când Nae a căzut în careu, împiedicat sau nu de mâna lui Curcă, Dan Petrescu a explodat. A gesticulat, şi-a tras şi o palmă, şi a schiţat şi vreo trei-patru cruci. Dacă avea şi poale şi le ridica în cap, probabil. Se pare că nervozitatea lui a transmis studenţilor un plus de energie şi aceştia au reuşit când mai era timp doar pentru o respiraţie să egaleze. Constănţenii nu le-au oferit cazare, nu de alta, dar nu mai erau camere libere pe litoral, dar studenţii au dormit pe plajă preţ de un punct.

Contre între Petrescu şi Grigoraş
    La sfârşitul partidei, antrenorul Sportului, Dan Petrescu, s-a răstit către banca Farului cu apelativul “hoţilor” şi le-a arătat acestora obrazul. Tehnicianul dobrogenilor, Petre Grigoraş, s-a îndreptat imediat către “Bursuc”, dorind să-i aplice acestuia o corecţie fizică. Din fericire, “marinarul” a fost oprit la timp de către forţele de ordine, împiedicând astfel un conflict care putea să degenereze într-o bătaie generală. (Larisa CALISTRU)

Paşcovici a prezis că va da gol
    Convocat la echipa naţională pentru a treia oară, împreună cu coechipierul său, portarul George Curcă, Cosmin Paşcovici (foto, în alb) a promis că nu-l va dezamăgi pe selecţionerul Victor Piţurcă. Constănţeanul a dat satisfacţie şi aseară, marcând primul gol al echipei sale. De altfel, acesta a anticipat că va marca şi s-a ţinut de promisiunea făcută suporterilor. “Dedic reuşita mea soţiei, băieţelului, dar şi colegului Adrian Senin, greu încercat în aceste zile după necazul pe care l-a avut.” Paşcovici doreşte să dea randament şi la echipa naţională, spunând că este pregătit să joace pe orice post. El a mai spus că i se potriveşte mai bine postul de mijlocaş, pentru că poate urca mai des în atac. (Larisa CALISTRU)

“Studentul” Raul Ciupe şi-a susţinut colegii
    În tribunele stadionului “Gheorghe Hagi” s-a aflat şi internaţionalul de tineret Raul Ciupe, care se găseşte într-o perioadă de refacere după accidentarea suferită în partida cu Macedonia, din urmă cu patru luni. De altfel, acesta a şi efectuat un scurt antrenament înaintea meciului pe gazonul de la Constanţa. Ciupe a pronosticat o victorie cu scorul de 2-1 a Sportului, amintindu-şi că în urmă cu un an a primit o ofertă de la Farul, pe care a refuzat-o.

Hagi, spectator pe “Gheorghe Hagi”
    Fostul mare jucător Gheorghe Hagi a fost prezent aseară la Constanţa pentru a urmări jocul dintre echipele la care el s-a lansat în fotbalul mare. De asemenea, înainte de începerea meciului a avut loc un moment festiv, observatorul partidei, Dan Petrescu, înmânând din partea federaţiei trofeul fair-play echipei Farul, aceasta fiind formaţia cea mai disciplinată sezonul trecut, trofeul fiind primit de către căpitanul echipei, Ion Barbu. (Larisa CALISTRU)

07Ex
    Keymaster

Complexul studenţesc
    Ionuţ Coman (Constanţa)

“Rechinii” nu au învins niciodată Sportul pe teren propriu cu Petre Grigoraş pe banca tehnică.

Teama lui Grigoraş înaintea vizitei “studenţilor” la malul mării s-a justificat sîmbătă seara cu vîrf şi îndesat. Trecută printre pratogonistele campionatului, formaţia de pe Litoral şi-a arătat limitele chiar pe teren propriu, unde în sezonul trecut făcea legea în faţa granzilor din capitală. Speriaţi şi lipsiţi de vlagă, constănţenii s-au impiedicat încă o dată în disputa cu cea mai tînără echipă a Diviziei A. Fără golgeterul Gigel Bucur, vîndut pe bani grei la Timişoara, Mazilu şi compania şi-au adus aminte de apelativul “gaşca nebună” şi au chinuit timp de 90 de minute o echipă care visa deja la fotoliul de lider. Nu s-au speriat de golul lui Paşcovici din debutul partidei ( 8 ), replicînd rapid prin Raţiu (11) la capătul unei acţiuni prelungite de atac. Au fost la un pas să dea lovitura graţie nesiguranţei lui Curcă, dar s-au văzut conduşi încă o dată pe tabela de marcaj la reuşita veteranului Guriţă (34). Certaţi la vestiare, studenţii au întors raportul de forţe şi timp de o repriză au dominat copios, profitînd şi de pasul înapoi făcut de adversari. Bara lui Varga şi “centralul” Corpodean, care a trecut cu vederea faultul evident comis de Curcă asupra căpitanului Tibi Bălan, i-au privat de gol pe bucureşteni pînă în ultimele secunde ale partidei. Atunci cînd Mazilu a împins mingea în plasă (2-2), făcîndu-l pe “Bursuc” să arate cu degetul spre cer şi să exclame: “Există un Dumnezeu!”.

“A fost penalty clar”
    În minutul 59 al partidei, Tibi Bălan a pătruns în careul Farului, l-a depăşit pe Curcă, dar acesta l-a agăţat de picior. “Centralul” Sorin Corpodean (foto) nu a acordat însă lovitura de pedeapsă, arătînd că portarul gazdelor a atins mingea, ceea ce a făcut ca banca Sportului să ia foc. “A fost penalty clar. Curcă nu a atins mingea, ci doar mi-a luat piciorul. De altfel, nici nu înţeleleg de ce a dat corner. Probabil că altfel ar fi trebuit să-mi dea galben pentru simulare. Cînd mi-am rupt piciorul, în urmă cu doi ani, la un meci cu Ceahlăul, Corpodean nici măcar nu a dat fault. De atunci, pe unde ne arbitrează, ne-a tocat”, a spus la sfîrşitul meciului căpitanul bucureştenilor. În schimb, Dan Petrescu s-a ferit să comenteze arbitrajul. “Nu vreau să ajung din nou în tribună.Dacă arbitrul a greşit, să fie suspendat. Eu şi echipa mea, cînd facem erori, suportăm consecinţele”, a spus “Bursucul”.

“Am fost echipa mai bună şi meritam să cîştigăm. Cine nu a văzut meciul poate spune că am fost norocoşi pentru că am egalat în ultimul minut, dar ar fi trebuit să luăm trei puncte. Şi dacă am fi pierdut, mi-aş fi felicitat jucătorii pentru felul în care au jucat”
    Dan Petrescu

“Am pierdut două puncte pe care le-am avut în mînă. În repriza a doua a fost o retragere deliberată, pentru că nu mai puteam ţine de minge. Avem un complex Sportul, pentru că iar nu i-am învins pe teren propriu”
    Petre Grigoraş

Despărţiţi de jandarmi
    La finalul partidei, între cei aflaţi pe băncile de rezerve ale celor două formaţii s-a iscat un scandal stopat cu greu de forţele de ordine (foto). Imediat după golul reuşit de Mazilu, Dan Petrescu le-a bătut obrazul constănţenilor, în timp ce doctorul echipei i-a adresat cîteva cuvinte lui Petre Grigoraş. Foarte nervos, tehnicianul Farului a gesticulat în cele cîteva secunde cît a mai durat partida şi după fluierul de final a încercat să se răfuiasca cu doctorul Sportului. Doar intervenţia promptă a jandarmilor a făcut ca oficialul bucureştean să scape nevătămat. Cearta a continuat pe tunelul spre vestiare. În tot acest timp, Dan Petrescu a rămas însă pe teren, purtînd un dialog încins cu observatorul Florin Gîtejan. “Aşteptam să dau interviuri şi de aceea nu am mai intrat pe tunel”, a parat diplomat Petrescu. “Cineva din anturajul Sportului a uitat de bunele maniere”, a acuzat Grigoraş. Cei doi şi-au dat mîna la conferinţa de presă, semn că au încheiat conflictul.

“Studenţii”, fără prime
    Bucureştenii au jucat fără primă la Constanţa, patronul Vasile Şiman anunţîndu-i că se va reveni la normal abia după ce vor recupera punctele pierdute în prima etapă cu CFR Cluj. Patronul Sportului a declarat că nu ia în calcul varianta despărţirii de Dan Petrescu, după ce acesta a declarat că este nemulţumit de lotul pe care-l are la dispoziţie. “Marea mea problemă este banca de rezerve. Dacă mi se accidentează un jucător din echipa de bază, nu am cu cine să-l înlocuiesc”, a spus antrenorul Sportului după meciul de sîmbătă.

15 august 2005

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 37 total)
  • The topic ‘13.08.2005 Farul Constanta – Sportul Studentesc 2-2(2-1)’ is closed to new replies.