13.08.2005 Farul Constanta – Sportul Studentesc 2-2(2-1)

Home Forums Archive Sezon 2005-2006 Season – Divizia A 13.08.2005 Farul Constanta – Sportul Studentesc 2-2(2-1)

Viewing 7 posts - 31 through 37 (of 37 total)
  • Author
    Radu Dobrin
    Member

din ev. z.

Sportul, mancat de Corpodean

Dupa meciul de sambata Farul – Sportul (2-2), Dan Petrescu, antrenorul oaspetilor, a acuzat maniera de arbitraj a lui Sorin Corpodean, considerand ca ‘fluierasul’ ardelean n-a dictat un penalty clar in favoarea echipei sale in a doua repriza. Afirmatiile sale sunt intarite si de observatorul meciului.

Domnule Craciunescu, ati vazut meciul de la Constanta? Cei de la Sportul sustin ca nu li s-a acordat un penalty clar…
    Craciunescu: Observatorul partidei mi-a zis ca a fost penalty indiscutabil pentru Sportul. Il cred, dar trebuie sa vizionez si eu caseta…
    Il veti sanctiona pe Corpodean?
    Normal. Nu toleram greselile grave, indiferent de numele persoanei. Cu cat numele arbitrului e mai mare, cu atat obligatiile lui sunt mai mari.

Ce pedeapsa risca?
    Nu vreau sa ma pronunt. Dar arbitrii care comit greseli risca sa fie retinuti de la delegari pe mai multe etape, retrogradarea in esaloanele inferioare, cum a fost in cazul lui Serea, sau excluderea din arbitraj.

Ati vorbit cu el la telefon dupa meci?
    Nu. Corpodean a fost joi la un meci international, dar nu vreau sa-i gasesc scuze… Cand a intrat pe teren, nu-l mai scuza nimeni. Daca s-a simtit obosit, trebuia sa stea acasa.

Au aparut probleme si la meciul Gloria-FC Vaslui…
    Nu sunt Mafalda, ca sa stiu tot ce este in Romania.

Veti taia in carne vie, asa cum ati promis la inceputul acestui sezon?
    O sa tai… Dar, daca taiem numai noi in carne vie, s-ar putea sa ramanem singurii din fotbalul romanesc care procedeaza asa. Arbitrii sunt alibiul perfect pentru toata lumea. Unii nu s-au debarasat de vechile practici.

Meciul

In minutul 59, Tibi Balan a scapat de marcajul fundasilor constanteni, dar a fost faultat in suprafata de pedeapsa de portarul Curca. Dan Petrescu ‘Fibra’, observatorul intalnirii de la Constanta, i-a confirmat telefonic lui Ion Craciunescu, presedinte al Comisiei Centrale de Arbitri, grava eroare a lui Corpodean.

Cunoscut drept ‘arbitru de curte’ la Dinamo, Corpodean nu se afla la prima abatere de acest gen, el strangand, in ultimii ani, o multime de acuzatii din partea unor cluburi ca Steaua, Poli Timisoara sau Rapid.

lucian
    Member

nu e bine sa te bucuri de raul altuia, dar Corpodean nu ne-a avut niciodata la inima, asa ca chiar imi doresc din tot sufletul sa il suspende, sa se invete odata minte de toate magariile pe care ni le-a faccut!

Putem face o lista cu meciurile in care ne0a dezavantajat clar. Eu nu-mi amintesc acum decat 2:
    Foresta – Sp. Stud 4-2 cu 2 penaltyuri pe care nu ni le-a dat;
    Sportul – Dinamo 1-0 cu un penalty inventat cainilor, si unul neacordat lui Mazilu, cu atitudine contrar noua tot meciul.. dar din fericire pana la urma s-a facut dreptate si in acest meci… vorba lui Dan ca “exista un Dumnezeu”

Poate mai adaugati si voi alte meciuri cu Hotpodean la centru…

Radu Dobrin
    Member

ziua:

Grigoras a vrut sa-l bata pe Petrescu

Antrenorul “marinarilor” a fost oprit de jandarmi cand a sarit spre “Bursuc”, conflictul plecand de la un penalty neacordat “studentilor” de catre Corpodean

Aparent linistit, meciul de la Constanta a fost la un pas de a se termina cu o bataie intre cei doi antrenori, Petre Grigoras si Dan Petrescu. Motivul disputei dintre cei doi a fost arbitrajul lui Sorin Corpodean. Acesta a refuzat “studentilor” un penalty, in minutul 59, la 2-1 pentru “marinari”, dupa faultul lui G. Curca asupra lui T. Balan. In prelungiri, dupa ce Mazilu a egalat, Petrescu a izbucnit: a aratat cu degetul spre cer si a strigat “Exista un Dumnezeu!” spre banca gazdelor. In acel moment, Grigoras a sarit la bataie, fiind cu greu oprit de jandarmi, care l-au luat, efectiv, pe sus pe antrenorul Farului. De altfel, la intrarea echipelor la vestiare, dupa meci, Petrescu a preferat sa mai intarzie cateva minute pe teren. In contrast cu atitudinea lui Grigoras, suporterii “marinarilor” au primit inainte de meci o cupa, pentru cea mai frumoasa galerie a sezonului trecut, iar capitanul gazdelor, Ion Barbu, a primit “Trofeul Fair-Play” deoarece echipa sa a primit cele mai putine cartonase galbene si rosii in editia 2004-2005. In ceea ce priveste partida, rezultatul a fost echitabil. Farul a deschis scorul in minutul 10, cand Pascovici a reluat cu capul in plasa un balon centrat din corner de Apostol. In minutul 12, Sportul a beneficiat de un corner de pe partea stanga, Balan a reluat cu capul spre poarta, Curca a respins in fata pana la M. Nae, care a recentrat in fata portii, iar mingea, deviata de portarul constantean, a ajuns pana la A. Ratiu, care a inscris cu o lovitura de cap. Farul a trecut din nou in avantaj in minutul 33, cand L. Florea a recuperat un balon la mijlocul terenului, a pasat pana la Pascovici, care a patruns in careu si a centrat, de pe partea stanga, pana la Gurita, acesta din urma invingandu-l pe Stancioiu cu un sut la vinclu. In minutul 90+4, Mazilu a restabilit egalitatea, impingand mingea in poarta, de la aproximativ sapte metri, dupa un sut slab al lui Curelea. “Consider ca meritam victoria. Am ratat foarte mult si asta in conditiile in care am intalnit o echipa buna, cu jucatori experimentati cum sunt Gurita, L. Mihai si Schiopu”, a declarat dupa meci Dan Petrescu, care nu a dorit sa faca nici un comentariu in privinta arbitrajului. La randul sau, Petre Grigoras a declarat ca nu a scapat de ceea ce numeste “complexul Sportul Studentesc”. “Nu am scapat de ceea ce ne temeam, de complexul Sportul. La fel ca si in ultimii ani, nu am reusit sa invingem Sportul pe propriu teren. Am primit gol in ultimele secunde, dar cred ca am fi meritat sa castigam, pentru ca am ratat cateva ocazii clare”, a spus Grigoras, care a adaugat ca se bucura de faptul ca doi dintre elevii sai, Curca si Pascovici, au fost convocati la nationala. “Totusi, gandul meu a fost mai mult la acest meci si as fi fost mai fericit daca obtineam un rezultat pozitiv cu Sportul”, a adaugat Grigoras. (MIG)

Ultras
    Member

In 2002 Ceahlau – Sportul 2-1 cand i-au rupt piciorul lui Balan fara sa acorde nimic la faza respectiva si in 2004 Sportul – Craiova 2-0 cand in prima repriza ne-a tocat marunt, iar cand a vazut ca nu are cu cine s-a sucit si a dat usor un penalty pentru noi.

Mai ar fi tot in 2004 meciul de la Bacau 1-1 cand a arbitrat cu tendinta, dar nu a facut exces de zel ca acum la Constanta.

3 lovituri de pedeapsa neacordate, o eliminare la Curca, orice duel intre jucatorii nostri si cei ai farului sanctionat cu lovitura libera pentru constanteni, Rusu a jucat jumatate de meci cu fata sparta, in urma unei faze la care nu a acordat nimic. Scandalul de la sfarsitul meciului a fost intre Grigoras si medicul echipei noastre Mihai Baican care a vazut cel mai bine ce a patit Rusu si le-a dat celor de la Farul ce au merita: multa, multa…

07Ex
    Keymaster

La un pas de încăierare
    Fluierul de final al partidei i-a găsit pe Petre Grigoraş şi Dan Petrescu, tehnicienii celor două echipe, cu nervii la pământ, ei fiind aproape de o bătaie în toată regula. Dan Petrescu şi-a început recitalul încă din debutul jocului. Comportamentul Bursucului a fost provocat atât de greşelile elevilor săi, cât mai ales de deciziile centralului Sorin Corpodean.Irascibilitatea a atins apogeul în minutul 61, atunci când atacantul Marius Nae a fost împiedicat de Curcă în drumul spre gol. Petrescu a gesticulat, şi-a tras chiar palme, după care şi-a ridicat privirea spre cer, făcându-şi cruce şi invocând ajutorul divin. Răzvrătirea antrenorului bucureştean a luat sfârşit în prelungiri. Golul lui Mazilu, venit la ultima fază, l-a determinat să răsufle uşurat şi să arunce spre banca gazdelor un răzbunător: “Există un Dumnezeu!”. Vorbele sale, completate de acuzaţiile de hoţie ale doctorului “studenţilor”, Mihai Băican, au încins spiritele în tabăra “rechinilor”.

Bursucul a întârziat la vestiar
    Petre Grigoraş, “principalul” constănţenilor, a fost oprit cu greu de forţele de ordine să nu sară la bătaie. Duelul verbal dintre Grig şi medicul oaspeţilor a continuat apoi pe tunelul spre vestiare, în timp ce Dan Petrescu a preferat să amâne cu câteva minute intrarea în tunel. Încetul cu încetul, lucrurile au reintrat în normal, cei doi tehnicieni înţelegând probabil că vor veni şi jocuri mai grele.

Au fost probleme şi la meciul trecut
    În returul campionatului trecut cele două formaţii au terminat la egalitate, scor 1-1, pe arena “Gheorghe Hagi”. Şi atunci meciul a fost unul încins, Dan Petrescu fiind trimis în tribune de centralul Lucian Dan (foto), în prima repriză, pentru proteste repetate. El a fost luat în colimator de spectatorii constănţeni, care l-au înjurat copios.
    În conferinţa de presă, Bursucul a contestat vehement maniera de arbitraj, fiind suspendat două etape din campionat după acel incident. (Andrei CĂLIN)

Vasile Şiman acuză arbitrajul potrivnic prestat de centralul Sorin Corpodean
    Patronul formaţiei din Regie, Vasile Şiman (foto), era la finalul partidei extrem de supărat pe centralul din Alba Iulia, Sorin Corpodean. “Întrebaţi-l pe Crăciunescu de ce Sportul n-a bătut azi la Constanţa”, a spus, cu subînţeles, Şiman, aluzie la penalty-ul neacordat formaţiei sale. În schimb, Dan Petrescu a refuzat la conferinţa de presă să comenteze maniera de arbitraj. (Daniel MARTON)

Dan Petrescu a fost înjurat tot meciul de suporterii constănţeni
    Premiaţi de FRF pentru fair-play în ediţia trecută de campionat, fanii formaţiei de la malul mării n-au avut aceeaşi atitudine şi în meciul de sâmbătă seară. Suporterii de la tribuna a doua l-au luat la ţintă pe antrenorul oaspeţilor, Dan Petrescu, înjurându-l mai toată perioada meciului. Oficialii Ligii Profesioniste de Fotbal au trimis un jandarm în tribună, susţinătorii nervoşi fiind potoliţi imediat. (Daniel MARTON)

Patronul Gheorghe Bosînceanu a plecat nemulţumit acasă
    Deşi bolnav, patronul constănţenilor a făcut un efort deosebit pentru a asista la meci. Abia întors din străinătate, Gheorghe Bosînceanu a luat loc la tribuna oficială a stadionului, alături de Gheorghe Hagi, pentru a asista la victoria echipei sale. Imediat după golul reuşit de Mazilu în prelungiri, boss-ul “marinarilor” a părăsit arena. Bosînceanu este aşteptat în această săptămână de fotbaliştii Farului pentru a renegocia valoarea primelor din sezonul 2005-2006.

lucian
    Member

e una din putinele dati in care Siman isi sustine echipa asa cum ar trebui sa o faca tot timpul…. pana acum ar fi zis ceva de genul: “nu ne-o baga arbitrul in poarta, noi o bagam!”

stiu ca nu se face primavara cu o floare, dar esti pe calea cea dreapta, Sile!!!

Radu Dobrin
    Member

onlinesport

Corpodean si Balaj, in vizorul CCA

Ion Crăciunescu, preşedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor, a declarat marţi, în cadrul unei conferinţe de presă, că miercuri vor fi analizate în cadrul comisiei greşelile comise de arbitrii în partide din etapa a II-a a Divizie A la fotbal.

Sunt vizaţi, în primul rând, Sorin Corpodean, care a condus la centru partida Farul Constanţa – Sportul Studenţesc, şi Cristian Balaj, arbitrul central al meciul Gloria Bistriţa – FC Vaslui.

Preşedintele CCA a menţionat că în alte ţări, la finalul ediţiilor de campionat se fac calasamente cu notele obţinute de arbitrii, iar ultimii doi retrogradează în eşalonul inferior. Pe de altă parte, Crăciunescu a evocat posibilitatea renunţării la sancţiuni de retrogradare şi trecerea direct la excluderea din arbitraj.

Viewing 7 posts - 31 through 37 (of 37 total)
  • The topic ‘13.08.2005 Farul Constanta – Sportul Studentesc 2-2(2-1)’ is closed to new replies.