14.10.2008 Sportul Studentesc – Steaua Bucuresti 2-0(0-0)

Home Forums Archive Sezon 2008-2009 Season – Liga II 14.10.2008 Sportul Studentesc – Steaua Bucuresti 2-0(0-0)

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 112 total)
  • Author
    cameliu
    Member

Ohoho jucam in cupa cu shtoia!
    Io zic ca i-am putea chiar bate!

Zibling
    Member

Da, dar trebuie indeplinite 2 conditii: Steaua sa joace cu cateva rezerve (fapt realizabil, deoarece Steaua II tocmai ce a fost eliminata din Cupa Romaniei) si jucatorii nostri (dar toti) sa-si doreasca victoria si sa joace la capacitate maxima. Ah, si fara greseli in aparare, deoarece aici ne cam pricepem.

E bine ca este pe 15 sau 16 meciul caci pot sa vin si eu sa il vad. Prima data ziceau ca se joaca pe 8 sau 9 si eram cam plecat. Jucam la ei acasa sau la noi ca pe prosport erau toate cele din div a trecute ca si Gazde. Nu am prea mari sperante cu toate ca mi-as dori din suflet sa ii batem pe ciobani.

razvanR
    Member

Eu doream sa jucam cu Pandurii Tirgu Jiu dar dar si cu Steaua Bucuresti este bine. Sper sa-i intalnim totusi pe Pandurii in acest sezon al Cupei Romaniei.

adso
    Member

se joaca in regie?

cameliu
    Member

@adso wrote:

se joaca in regie?

Probabil pe Giulesti sau Cotroceni avand in vedere “bogata” minte federefecala:

“Jocurile vor avea loc pe 15 şi 16 octombrie 2008, în manşă unică, eliminatorie, pe terenurile primelor echipe, cu începere de la ora 14:30, cu excepţia jocurilor televizate. Pentru jocurile televizate în direct, dacă cluburile organizatoare nu dispun de stadioane dotate cu instalaţie de nocturnă, FRF stabileşte stadioanele pe care vor avea loc meciurile, data şi ora de desfăşurare fiind stabilite, de asemenea, de FRF pe baza propunerilor făcute de postul TV Antena 1.”

cameliu
    Member

gsp:

Reacţie / Lăcătuş: “Sperăm să punem în vitrină Cupa României”

Tehicianul Stelei, Marius Lacatus, a afirmat ca meciul cu Sportul Studentesc, din “16”-imile Cupei Romaniei, este primul pas pentru castigarea trofeului.

“Sportul este o echipa buna si un adversar pe care il respectam, chiar daca acum este in Divizia B. Cupa Romaniei este, insa, un trofeu pe care Steaua nu l-a mai cucerit de ani buni si speram sa il punem in vitrina in acest sezon. Trebuie sa ne respectam blazonul si speram sa ne calificam in optimi”, a spus Lacatus.

Fostul manager sportiv al Stelei, Adrian Ilie, a declarat pentru site-ul stelisti.ro, ca este convins de faptul ca formatia antrenata de Marius Lacatus nu are cum sa rateze calificarea in optimile Cupei Romaniei. “Eu consider ca Steaua pleaca favorita clara in partida cu Sportul Studentesc. Cu lotul pe care il are, Steaua nu are voie sa nu se califice mai departe. Trebuie sa faca fata pe toate planurile: si in campionat, si in Cupa Romaniei, si in cupele europene”, a afirmat Adrian Ilie pentru site-ul stelisti.ro.

In urma tragerii la sorti de la Casa Fotbalului, care a avut loc astazi, s-a decis ca Steaua sa joace in “16”-imile Cupei Romaniei contra echipei Sportul Studentesc

STATISTICĂ / Un singur gol a marcat Sportul împotriva Stelei în Cupa României până acum

Steaua a primit un singur gol in cele cinci partide sustinute in fata Sportului Studentesc, in diferitele faze ale Cupei Romaniei. Fericitul eveniment, pentru gruparea din Regie, a avut loc in editia 1987-1988, cand “ros-albastrii” s-au impus, in cele din urma, cu 3-1.

Cea mai importanta confruntare dintre cele doua formatii s-a disputat in editia 1978-1979, cand Steaua si Sportul si-au diputat finala. “Militarii” lui Gheorghe Constantin au castigat cu 3-0 prin dubla lui Marcel Raducanu (’31, ’78) si golul lui Lita Dumitru (‘24), .

Palmaresul confuntarilor dintre Steaua si Sportul Studentesc in Cupa Romaniei

Total V E I Golaveraj
    5 5 0 0 13-1

1977-1978, saiszprezecimi de finala
    19 februarie 1978 Steaua – Sportul Studentesc 2-0 (0-0)

1978-1979, finala
    01 iulie 1979 Steaua – Sportul Studentesc 3-0 (2-0)

Steaua: Necula Raducanu (Iordache ’84) – Anghelini, Fl. Marin, Sames, I. Nitu – Dumitru, T. Stoica, Iordanescu – M. Raducanu, Ad. Ionescu, C. Zamfir.
    Antrenor: Gheorghe Constantin

Sportul Studentesc: Moraru – Stroe, Grigore, Cazan, Munteanu (M. Sandu ‚46) – Radulescu, Tanasescu, O. Ionescu – R. Chihaia (M. Mihail ’57), Iorgulescu, Catoi. Antrenor: Mircea Radulescu

Arbitru: Nicolae Rainea

1983-1984, semifinale
    11 mai 1984 Sportul Studentesc – Steaua 0-2 (0-2)

1987-1988, semifinale
    15 iunie 1988 Steaua – Sportul Studentesc 3-1 (2-0)

1991-1992, sferturi de finala
    26 martie 1992 Steaua – Sportul Studentesc 3-0 (0-0)

CAMPIONATUL INTERN

In campionat, Steaua si Sportul Studentesc s-au intalnit in 60 de partide, palmaresul fiind si aici favorabil “ros-albastrilor”:

Total V E I Golaveraj
    60 39 10 11 122-57

Primul meci: 22 octombrie 1972 Steaua – Sportul Studentesc 4-1
    Ultimul meci: 21 mai 2006 Sportul Studentesc – Steaua 1-2
    Scor maxim: 3 decembrie 1989 Steaua – Sportul Studentesc 5-0

Giani
    Member

Este clar ca echipele din urna C vor juca pe teren propriu. 99.9% se va juca in Regie. Din nefericire, miercuri am ore de la 14 la 16, sper sa fac un schimb sau sa se joace joi.

adso
    Member

http://www.fanatik.ro/si-ce-daca-ii-cheama-steaua–s8923.html

CUPA ROMANIEI / CUPA ROMANIEI / STEAUA – SPORTUL
    “Si ce daca ii cheama Steaua?”
    Autor: Fanatik, 26-09-2008

Actionarul Sportului Studentesc, Vasile Siman, nu se sperie de vicecampioana Romaniei, ba chiar mai mult, isi doreste victoria.

“Ce daca jucam cu Steaua?O sa-i batem si pe ei! Toate echipele erau grele, nu doar Steaua. Daca ii cheama Steaua, asta inseamna ca trebuie sa nu ne mai prezentam la meci?Nu, o sa jucam si o sa incercam sa-i batem, la fel cum am fi facut cu orice echipa”, a declarat Siman, conform Prosport.

dragos
    Member

bun, sa vedem cate luam……

07Ex
    Keymaster

Eu zic ca am cazut prost cu Steaua. Nu prea ii vad pe baietii nostri castigand cu Steaua, dar nu se stie niciodata. Noi abia am trecut de Modelu si voi sperati sa-i batem pe Steaua? Poate doar asa daca prind ei o zi proasta.

Cred ca din toata afacerea asta cu Steaua in 16zecimi, cel mai in avantaj va iesi Siman. In primul rand cred ca va pune bilete la vanzare pentru meci ca sa scoata si el niste bani. In al doilea rand, daca echipa va juca bine si, cine stie, daca-i bate pe Steaua, poate mai vinde 1-2 jucatori la iarna.

Of ce ma supara faptul ca Siman va avea de castigat dupa meciul asta.

Oricum, partea buna este ca daca pierdem, macar pierdem de la Steaua nu de la Pandurii sau Farul.

dragos
    Member

@07Ex wrote:

Of ce ma supara faptul ca Siman va avea de castigat dupa meciul asta.

cu siguranta vom fi televizati si iar, va castiga sile……
    🙄

07Ex
    Keymaster

Falub: „Ne vom juca şansa cu Steaua!”

Adrian Falub nu este un antrenor liniştit. Aflat în lupta pentru promovare, echipa sa, Sportul Studenţesc, va trebui să joace în 16-imile Cupei României cu Steaua.

Marţi, l-am întâlnit la arena din Regie pe tehnicianul studenţilor care a avut amabilitatea de a ne răspunde la câteva întrebări.

Cum vedeţi partida cu Steaua?
    Sincer să spun, partida va fi una foarte dificilă. Întâlnim o echipă care joacă în Liga Campionilor, având un lot valoros, dar noi ne vom juca şansa cu jucătorii pe care îi avem în lot. Nu în fiecare zi joci cu Steaua, aşadar fotbaliştii vor fi motivaţi pentru a putea spera într-o revenire în primul eşalon al fotbalului românesc.

Aveţi indisponibilităţi în echipă?
    Da. Din păcate însă nu ne putem baza pe Ciupe şi Postolache care sunt suspendaţi din cauza cumulului de cartonaşe galbene.

Revenind în campionat, scontaţi pe o victorie cu Ştiinţa Bacău?
    Jucătorii băcăuani sunt mai experimentaţi, bineînţeles noi ne dorim să câştigăm cele trei puncte puse în joc şi astfel să avem o continuitate cu rezultate favorabile.Orice punct obţinut este un câştig pentru noi.

Ce e mai important pentru Sportul? Cupa sau campionatul?
    Ne gândim mai mult la partida cu Stiinţa Bacău, disputele din campionat fiind cele mai importante pentru că ne oferă şansa de promovare. Ne batem să promovăm şi sperăm să facem o figură frumoasă atât în Cupă cât şi în campionat. (Corina Mlădinoiu şi Andi Sârbu)

Radu Dobrin
    Member

cica jucam in Cotroceni, 20.30 (antena 1)

dragos
    Member

pronostic sec: 0-3 😈 😈

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 112 total)
  • The forum ‘Sezon 2008-2009 Season – Liga II’ is closed to new topics and replies.