14.11.2009 Tricolorul Breaza – Sportul Studentesc 1-2(1-1)

Home Forums Archive Sezon 2009-2010 Season – Liga II 14.11.2009 Tricolorul Breaza – Sportul Studentesc 1-2(1-1)

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 36 total)
  • Author
    cameliu
    Member

http://www.ligab.ro:

Tibor Selymes: “Nu sunt mulţumit de jocul echipei”

Antrenorul echipei Sportul Studenţesc, Tibor Selymes, s-a declarat mulţumit de rezultatul echipei sale, după ce studenţii au învins în deplasare cu 2-1 pe Tricolorul Breaza.

“Sunt mulţumit de rezultatul echipei, deoarece am reuşit să caştigăm cele 3 puncte, lucru pe care ni-l propunem înaintea fiecărei partide. Nu sunt însă mulţumit de jocul echipei. Am jucat pe un teren foarte prost şi nu ne-am putut face jocul nostru obişnuit, însă mă bucur că în final am reuşit să cîştigăm ” a declarat la finalul partidei Tibor Selymes.

Antrenorul Sportului s-a arătat nemulţumit de arbitrajul lui Hanceariuc Bogdan din Iaşi. ” Nu ne-a fost acordat un penalty în minutul 5 şi eliminare. La fel s-a întamplat şi etapa trecută, cînd la fel am fost privaţi de o lovitură de la 11 metri. Nu vreau însă să acuz arbitrajul pentru că în final am cîştigat şi asta este cel mai important” a completat antrenorul Sportului.

În ciuda înfrîngerilor suferite de contracandidatele la promovare Concordia Chiajna şi Farul Constanţa, tehnicianul echipei din Regie nu crede că şansele echipei sale la promovare s-au schimbat. “Totul depinde de noi. Încercăm să cîştigăm fiecare meci în parte şi ne vedem doar de treaba noastră. Avem foarte mult de muncă însă sper ca la finalul campionatului să promovăm.”

articol de George Chiriac

07Ex
    Keymaster

Nu-mi vine sa cred, suntem pe 2, un loc promovabil. Si din cate am inteles am castigat in min.90. :D

Dupa meciul de la Bacau asta este al doilea meci pe care-l castigam in ultimele minute. Se pare ca a venit si randul nostru sa castigam puncte in ultimele minute, ca pana acum doar pierdeam puncte in ultimele minute.

Bravo baieti!

laucantona
    Member

este pt prima data dupa cati ani cand suntem pe un loc de promovare?….sper sa stam aici pana la final.

dany33
    Member

BRAVO BAIETI! FELICITARI!
    ANUL ASTA SE POATE PROMOVA !

A fost o victorie foarte muncita,credeti-ma,nu cred ca multi s-ar fi suparat daca Breaza ar fi castigat cu 2-1.Au avut ocazii mai clare si mai numeroase decat noi,insa am avut mai multa experienta de partea noastra si am reusit sa profitam din plin de ea.Oricum,cand s-a marcat golul decisiv din minutul 93,pur si simplu a fost nebunie in mica noastra galerie,urlam pur si simplu ca nebunii :)).Oricum,s-a vazut dupa reactia jucatorilor de la sfarsitul meciului ca victoria era foarte importanta impotriva prahovenilor,toti sarind in sus de bucuruie dupa fluierul final.Sa speram ca sirul victoriilor va continua si in etapele viitoare ca la sfarsitul turului sa sfarsim pe un loc promovabil.

inca visez la o deplasare plina de sampanie la giurgiu cand vom fii deja promovati….cel mai mare vis al meu…..doamne ajuta 😡

dragos
    Member

victoria noastra coroborata cu pasii gresiti facuti de farul, concordia a facut ca, ca noi sa fim pe un loc promovabil si la
    doar 4 pcte de locul 1.
    ce pot sa spun, este pentru oara dupa multi ani (nici nu mai stiu numarul lor), cand suntem pe podium !!! :ymhug: :ymhug:
    JOS PALARIA si CINSTE LOR, CINSTE LOR !!! :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymparty: :ymparty: :ymparty:
    Tibi este un antrenor abil care, stie sa se faca inteles/placut jucatorilor.
    JOS PALARIA pentru munca lui !!!
    Tibi este constient ca, numai prin rezultate isi poate face un nume in antrenorat…..este, daca vreti, si o chestiune de imagine.
    FELICITA, FELICITA !!!

adi
    Member

Dupa 4 saptamani, o noua victorie obtinuta in extremis si in deplasare.
    Se pare ca jucatorii nostri au inceput sa ia in serios meciurile.
    Bravo lor.

Zibling
    Member

Una din cele mai frumoase deplasari pt mine, ieri la Breaza. Foarte tensionat si placut meci, cu multe faze de poarta!

Pana la golul victoriei, in min. 90+2 (la mijlocul celor 4 minute de prelungire dictate de arbitrul de rezerva), ma miscam prin tribuna ca un leu in cusca. Dar, acel gol a descatusat, in multi dintre membrii micii noastre galerii (8 oameni, + sa zicem, cei 8 old-boys care au stat intr-o zona mai centrala a tribunei), bucurii rar simtite in ultimele sezoane.

@Zibling wrote:

Una din cele mai frumoase deplasari pt mine, ieri la Breaza. Foarte tensionat si placut meci, cu multe faze de poarta!

Pana la golul victoriei, in min. 90+2 (la mijlocul celor 4 minute de prelungire dictate de arbitrul de rezerva), ma miscam prin tribuna ca un leu in cusca. Dar, acel gol a descatusat, in multi dintre membrii micii noastre galerii (8 oameni, + sa zicem, cei 8 old-boys care au stat intr-o zona mai centrala a tribunei), bucurii rar simtite in ultimele sezoane.

ce frumos suna ..ma bucur ca ati avut o deplasare frumoasa….sper sa fie sezonul izbavirii

sircos
    Member

cea mai reusita deplasare facuta ! cred ca daca am fi batut rm.sarat cu 3-0 sau 4-0, la breaza ai nostri ar fi jucat mult mai concentati si ar fi controlat mai mult meciul, obtinand o victorie mai usoara. meciul de sambata a fost pe muchie de cutit, prahovenii avand o repriza secunda foarte buna. asa cum zicea si ace mai sus, daca ar fi castigat breaza n-ar fi trebuit sa ne mire (asa tare). apararea noastra inca scartie, poate si datorita multor schimbari care au loc in acest compartiment. bine ca am castigat un portar – adi viciu este peste ceilalti portari care au aparut intre buturi in ultimile 2 sezoane. sper sa mentinem aceste evolutii bune, macar pana la pauza de iarna.

cameliu
    Member

http://www.liga2.ro:

TRICOLORUL BREAZA – SPORTUL STUDENŢESC 1-2 15.11.09 “GAŞCA NEBUNĂ” A ÎNVINS ÎN MINUTUL 92 ŞI A URCAT PE POZIŢIA SECUNDĂ ÎN CLASAMENTUL SERIEI 1
    Parcă sunt blestemaţi

Dacă, până acum, Tricolorul Breaza se obişnuise în a rata penaltiuri ce puteau schimba soarta punctelor, acum, ghinionul a făcut ca, în prelungiri, echipa antrenată de Florin Stăncioiu să nu iasă din pasa neagră incredibilă pe care o traversează. Gazdele au primit gol în minutul 92 şi au ajuns la al nouălea meci consecutiv pierdut, soarta Tricolorului, în eşalonul secund, fiind ca şi pecetluită, pentru că este greu de crezut, dacă nu cumva chiar imposibil, că, de pe penultimul loc al ierarhie, se mai poate realiza salvarea de la retrogradare.

Paradoxal, pentru poziţile ocupate de cele două combatante în clasament, gazdele în coada ierarhiei, oaspeţii, în apropierea promovării, meciul a fost unul echilibrat, starea precară a terenului contribuind şi ea la “echilibrul” de forţe. Prima fază importantă a meciului a fost în min. 5, când fostul brezean, Cheţan a pătruns pe partea stângă a şutat, mingea fiind deviată, în ultima clipă, în corner de Apostol, impresia generală fiind că apărătorul gazdelor a atins mingea cu mâna!

Nu a fost penalty atunci, dar va fi, până la urmă un “11 metri” pentru oaspeţi, tot în urma unui henţ, al lui Petcu, semnalizat e asistentul Lorin Udrea, în min. 25! A transformat Ferfelea, în dreapta lui Oghinciuc şi “studenţii” deschideau scorul, pe fondul unui joc al elevilor lui Stăncioiu, care nu au contat decât prin şuturile lui Turiac, periculoase, dar care nu şi-au atins ţinta. Primirea golului nu a fost deloc “acuzată” de brezeni, care au revenit pe tabelă, prin reuşita golgeterului Vasilescu, cu capul, în min. 33, golul venind după un corner, de pe partea dreaptă, executat de Câţa, lovitură puternică de cap Vasilescu din mijlocul careului mare, în dreapta portarului bucureştean.

De la 1-1, echilibrul a fost parcă şi mai pronunţat, mai ales după ce oaspeţii au pierdut şi fundaşul central numărul unu, al lor, Lung ieşind accidentat. Partea secundă părea că este una în care “simetria” se va păstra, niciuna dintre echipe nereuşind să concretizeze pe tabelă încercările ofensive. Sportul a mizat pe şuturile periculoase ale lui Cruceru (min. 60 şi 77), în timp ce Tricolorul a avut şansa celor trei puncte în bocancul lui Petcu, acesta reluând peste poartă din 6 metri, în min. 81, după un corner.

Nu a fost să fie finalul “blestemului” pentru prahoveni, în prelungiri “studenţii” bucureşteni dând lovitura prin căpitanul Curelea, acesta marcând cu capul, după un şut -centrare a lui Patriche, în min. 92, aducând cele trei puncte echipei sale când nimeni nu mai spera, Sportul devenind astfel o candidată serioasă la unul dintre locurile ce pot aduce promovarea.

Tricolorul Breaza – Sportul Studenţesc 1-2 (1-1)

Stadion: “Parc” – Breaza. Spectatori:circa 150. Au marcat: Vasilescu (33) / Ferfelea (25- penalty), Curelea (90+2).

Breaza: Oghinciuc – Samson, Petcu, Apostol (78 Moroiţă), Olteanu – Negotei, Turiac (59 Liuba), Cîţa, Marinescu (cpt) – Vişan (72 Dascălu), Vasilescu. Antrenor : Florin Stăncioiu

Sportul: Viciu – Ciupe, Patriche, Lung (34 Ghinga), Farmache – Irimia, Cruceru, Lungu (46 C. Gheorghe), Cheţan – Ferfelea, Curelea (cpt) (94 Secăreanu). Antrenor : Tibor Selymes

Avertismente: Samson (56), Dascălu (90) / Cheţan (15), Ciupe (20), Ferfelea (26), Cruceru (79), Patriche (89).

Arbitri: Eugen Roşu (Dobeni – Vâlcea), Adrian Udrea şi Mihaela Popescu (Târgu Jiu).

Observatori FRF: Corneliu Groza (Iaşi) şi Attila Kanyaro (Tg. Mureş).

Jucătorul meciului: Costin Curelea.

articol scris de Marian DIMA

sircos
    Member

eee..deci secareanu nu a mai plecat ? 😮

sircos
    Member

pai parca a jucat si cu rm. sarat

ferfelea si cruceru sunt la al 3-lea galben. inca unu si stau o tura :ymtongue:

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 36 total)
  • The forum ‘Sezon 2009-2010 Season – Liga II’ is closed to new topics and replies.