15.05.2011 FC Vaslui – Sportul Studentesc 4-2(1-0)

Home Forums Archive Sezon 2010-2011 Season – Liga I 15.05.2011 FC Vaslui – Sportul Studentesc 4-2(1-0)

Viewing 8 posts - 16 through 23 (of 23 total)
  • Author
    07Ex
    Keymaster

Azi a fost randul nostru sa dam gol (ba chiar goluri) in minutele de prelungire, dar din pacate noi n-am casigat meciul, ci am dar doua goluri “de onoare”.

In fine, asta este. Sper ca weekendul viitor sa batem Urziceniul si sa incheiem actuala editie macar pe penultimul loc.

07Ex
    Keymaster

De doi bani speranţă! FC Vaslui – Sportul Studenţesc 4-2

În faţa unei echipe a Sportului deja retrogradate, FC Vaslui făcut ieri un meci destul de slab, dar a obţinut trei puncte, scor 4-2.
    2.000 de spectatori au ales să vină la stadion pentru a vedea FC Vaslui – Sportul în detrimentul unui grătar la pădure alături de familie şi prieteni. Şi, după primele 30 de minute în care nu s-a întâmplat mai nimic, aproape toţi regretau alegerea făcută. A venit însă forcingul vasluienilor, care şi-au amintit că totuşi sunt în plutonul fruntaş al Ligii I. Şi, în minutul 36, Milisavljevic l-a servit excelent pe Bălace, care a deschis scorul: 1-0.

În cel de-al doilea mitan, elevii lui Hizo au forţat la fel de puţin, însă suficient pentru a închide meciul foarte repede, tabela arătând 3-0 la doar un sfert de oră de la reluarea jocului după golurile marcate de Pouga şi Adailton. Vasluienii au răsucit cuţitul în rana “studenţilor” în minutul 79, când Wesley a făcut 4-0. În prelungiri, Sportul şi-a adus aminte că încă joacă în Liga I şi a punctat de două ori prin Maxim şi Curelea.

Antrenorul echipei FC Vaslui, Viorel Hizo, a declarat, duminică, după victoria din meciul cu Sportul Studenţesc, scor 4-2, că încă mai crede în şansele la titlu şi a precizat că formaţia sa este cea mai constantă din Liga I, dar şi cea mai defavorizată.

“Am avut o primă repriză foarte proastă în care a fost exterm de cald. Mi-a fost frică de o cădere fizică a jucătorilor, dar a venit al doilea gol care ne-a liniştit. Am alergat prea mult pentru un meci cu Sportul. Sunt mândru de ce au făcut jucătorii în ultima perioadă. Au avut un parcurs excelent, au pierdut doar două meciuri, la Cluj şi Timişoara, ambele din penalti. Cu victoria de azi ne-am consolidat locul trei şi nu mai putem fi ajunşi de echipele din urmă. Încă mai cred în şansele Vaslului la titlu. Suntem cea mai constantă echipă, dar cea mai defavorizată. Fotbalistic mi-aş dori să câştige Timişoara, care este echipa mai valoroasă. Fotbalistic Timişoara este înaintea Galaţiului” , a spus Hizo.

Sportul a jucat ofensiv

Tehnicianul Sportului Studenţesc, Gheorghe Mulţescu, consideră că echipa sa putea conduce cu 2-0 la pauză: “Cred că pentru spectatorii Vasluiului a fost un meci agreabil, însă pentru noi mai puţin. Am venit să jucăm ofensiv. În prima repriză am fost mai atenţi, mai meseriaşi şi chiar puteam conduce cu 2-0 la pauză. În partea secundă au început să cadă fizic jucătorii, datorită pregătirii din iarnă. A contat şi diferenţa de valoare dintre jucătorii Vasluiului şi cei ai Sportului. Deşi am primit patru goluri, am continuat să atacăm şi am înscris de două ori, meritat după aspectul jocului”.

Adailton şi Wesley au mai construit un succes spectaculos al moldovenilor » Sînt beton!

Condusă iar de supercuplul Adailton-Wesley, trupa lui Hizo a distrus Sportul şi mai speră la locul al doilea

Hizo şi-a scos echipa din depresie. Egalul cu Astra, 1-1 în runda precedentă, i-a îndepărtat pe moldoveni de titlu. Porumboiu s-a plîns la TV, echipa a suferit cîteva zile. Dar, gata! Moralul e din nou la un nivel OK, pentru că Sportul a contribuit la reviriment. “Lanterna” a rezistat bine în prima jumătate de oră la Vaslui, după care s-a prăbuşit. A încasat gol după gol, pînă la 3 şi i-a lăsat pe Wesley şi pe Adailton să joace singuri rîzînd.

A marcat cine a vrut
    Brazilienii formidabili au marcat cîte o dată, au înscris pînă şi fundaşul stînga Bălace şi Pouga, vîrful camerunez pe care moldovenii îl trecuseră deja la “achiziţii proaste” în bilanţul pe anul acesta. Finalizări spectaculoase, driblinguri, zeci de dueluri cîştigate lejer în faţa unor adversari amărîţi au construit succesul total al echipei cu “Dulău” pe bancă.

Pentru Vaslui, o victorie cu 1-0 ar fi fost de ajuns, fiindcă şi ea ar fi păstrat formaţia în visele cu Liga Campionilor. Locul doi încă mai e posibil. Dar contra unui adversar atît de dărîmat, cu fotbalişti care nici nu mai ştiu de ce joacă şi ce vor face după ultima etapă a campionatului, o diferenţă de un singur gol ar fi fost chiar greu de obţinut.

Meşterii brazilieni au reparat după spaniol “Sînt mîndru de elevii mei pentru parcursul din acest sezon. Am dovedit că sîntem cea mai bună echipă din România. Aşteptăm decizia celor de la TAS şi atunci vom vedea dacă mai avem şanse la titlu” Viorel Hizo, antrenor Vaslui
    Pe Wesley şi pe Adailton n-a avut cine să-i oprească, singurii “studenţi” cu chef de fotbal au fost atacanţii Curelea şi Ferfelea. Primul a marcat, al doilea a scos un penalty transformat de Maxim. Dar sud-americanii Moldovei cîştigă împreună cît jumătate din bugetul echipei pe care au învins-o ieri. Şi fac, tot împreună, mai mult de jumătate din forţa echipei pe care o conduce Hizo. Datorită lor, Vaslui continuă să spere că va fi în Ligă, măcar în preliminarii. Dar e greu de ajuns acolo şi nu depinde doar de ei. Pentru că Porumboiu a auzit astă-vară de un nume interesant: Lopez Caro.

Inbox:
    – Tibi Bălan n-a făcut deplasarea la Vaslui. Golgeterul Sportului a motivat o “A fost un spectacol agreabil pentru fani, mai puţin pentru noi. Diferenţa de valoare este evidentă, Vaslui are cel mai bun lot din Liga 1. Ca lot, merită să cîştige campionatul, dar jocul lor suferă” Gigi Mulţescu, antrenor Sportul problemă medicală. Antrenorul Gigi Mulţescu n-a avut decît patru jucători de cîmp pe bancă.
    – Titular în mod obişnuit, Kuciak a pierdut locul în echipă din cauza golului primit la Astra (1-1), în runda trecută. Hizo i-a reproşat reuşita ploieştenilor şi de data asta l-a folosit pe Cerniauskas între buturi.
    – Adrian Comănescu nu l-a eliminat pe Papp după faza penalty-ului obţinut de Sportul în prelungiri, deşi fundaşul Vasluiului era ultimul apărător cînd l-a ţinut pe Ferfelea în careu.

“Campionatul nu este treaba noastră. Ni s-a spus să stăm în băncile noastre, «pînă la locul 3 aveţi voie, mai sus nu se poate!». Furaţi ca în acest an nu am fost niciodată, am fost umiliţi”
    Adrian Porumboiu, patron FC Vaslui

dragos
    Member

asa cum am spus-o, moldovenii si-au ridicat media de goluri marcate acasa….. :)) =))
    putea fi si mai rau pt noi. X(

eu am ales sa merg la un gratar cu prietenii si am ajuns acasa cand scorul era deja 3-0…..nu am regretat alegerea facuta.

Wesley-Adailton este cuplul de jucatori care mi-au placut in acest sezon :ymapplause: :ymapplause:

cineva mi-a spus, ca in prima repriza am avut ocazii si puteam marca devreme, insa, suntem obisnuiti cu ratarile, lipsa sansei s.a.m.d.

una peste alta, victorie meritata, iar noi suntem….. “la gara” 8-} 8-}

07Ex
    Keymaster

@dragos wrote:

asa cum am spus-o, moldovenii si-au ridicat media de goluri marcate acasa….. :)) =))

Pai si noi ne-am ridicat media de goluri marcate in deplasare, deoarece, in afara de meciurile cu Dinamo si cu Steaua, n-am reusit in niciun alt meci sa marcam mai mult de un gol in deplasare.

razvanR
    Member

Chiar daca ne-au lipsit 2 din cei mai buni jucatori, Balan si Irimia, daca ai nostri erau mai atenti, eu cred ca puteam sa castigam meciul asta. Am avut mai multe suturi la/pe poarta decat gazdele, cea mai buna echipa din Romania, de altfel. Otelul, campioana arbitrilor, a pierdut cu 4-0 la Vaslui.

Zibling
    Member

Eu tot spun ca Vaslui, Tg.Mures si Dinamo mi s-au parut a fi cele mai solide echipe din sezonul asta… pe care nu le-am putut lua la posesie, si care ne-au dominat in buna parte din meci, atat in tur cat si-n retur.

sircos
    Member

@razvanR wrote:

Otelul, campioana arbitrilor

hai, nene, las-o-n colo de treaba cu remarcile astea …

webmaster
    Keymaster

Subiectul a fost arhivat.

Viewing 8 posts - 16 through 23 (of 23 total)
  • The forum ‘Sezon 2010-2011 Season – Liga I’ is closed to new topics and replies.