17.04.2010 FC Botosani – Sportul Studentesc 2-2(1-0)

Home Forums Archive Sezon 2009-2010 Season – Liga II 17.04.2010 FC Botosani – Sportul Studentesc 2-2(1-0)

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 60 total)
  • Author
    multi
    Member

Noroc ca am fost chemat la masa si n-am prins si al doilea penalty in favoarea Botosaniului. Ca o luam razna complet. O mica statuie pentru Viciu…mai are putin pana la recordul lui Duckadam…
    Bag de seama ca s-a terminat egal. Cred ca nu prea e meritul nostru, mai degraba moldovenilor li s-a facut mila…Doamne, sa stai sa te intrebi daca termini campionatul inaintea Sagetii Stejaru… Ca inainte de marea echipa din marele Branesti ne-am cam lamurit.

07Ex
    Keymaster

Mda, intr-adevar baietii au luat un punct de aur la Botosani, si banuiesc ca eroul principal a fost Viciu, care a aparat 2 lovituri de la 11m. Sa recunoastem ca au dat dovada de caracter, din moment ce au revenit de la 0-2 si au scos un punct.

Eu cred ca se vrea promovarea, insa, la ora actuala atat putem. Baietii trag si ei cat pot, dar cateodata mai au ghinion, cum au avut-o in cateva meciuri, iar cateodata mai au si noroc, asa cum au avut-o acum la Botosani.

Una peste alta cred ca suntem pe drumul cel bun.

multi
    Member

Aur,aur, nu zic nu…Dar Sageata conduce pe Farul cu 1-0…Deja sintem pe locul 3. Si sa nu mai spun ca echipa din a treia metropola (Ghermanesti) cu pretentii la promovare are exact acelasi program cu noi si doar 2 punctulete mici in minus… Vai de mamaliga noastra!

cameliu
    Member

Asta este! Oricum moral sa faci 2-2 de la 0-2! Plus sa aiba aia 2 11m! Si am jucat si in 10 pe final!

Locul 2 e acum istorie! Si parerea mea ca va fi greu de recastigat!

Sa ne bucuram ca miercuri ne pica 3 puncte…

razvanR
    Member

Va dati seama ca nu se poate sa promoveze Victoria Bucuresti (branesti) impreuna cu Sageata Stejaru (care a cumparat asta vara locul in B). Sageata va castiga si miercuri cu Steaua II dar pe urma vor castiga mai rar.

Am avut ghinion la Snagov, dar noroc astazi, ambele meciuri au fost 2-2. Mai bine pierdeam astazi dar bateam la Snagov.

Acum e clar: ne luptam cu Petrolul, FC Snagov si Delta Tulcea. Cu sau fara emotii, sunt sigur ca vom promova.

multi
    Member

Dupa cum vad eu lucrurile si dupa cum ii cunoastem cu totii, vrand-nevrand, pe machedoni (vezi Steluta!), va fi aproape de domeniul imposibilului sa recuperam punctul care ne desparte de Sageata. Ca ne desparte, e deja 3-0 cu Farul… Farul, aia de nu i-am putut noi bate nici cu 2 oameni in plus. Sa nu zic Farul, aia care erau gata-gata sa ne carpeasca acum o saptamana.

cameliu
    Member

Mai sunt 10 etape, e greu de prezis ceva. Snagovul vine tare din urma. Sageata matura pe jos cu un Faru care era sa ne bata in 9 oameni in regie…

Una este cert, satele sunt la mare moda (Branesti, Stejaru, Snagov…). Eu cred ca se mizeaza si pe o licenta mai putin la una din ele si salvarea Ceahlaului. Asa ca ma bucura nesspus ca Alba a batut ieri Ceahlaul, tinundu-i inca departe de primul loc retrogradabil.

In rest marti e marele derby cioban contra oieri!
    Sincer nu stiu daca vom putea ajunge din nou pe 2 campionatul asta. Puteam avea avans mare daca jucam fotbal. Sa nu uitam ca inaintea etapei nr 2 eram pe primul loc si acum Branestiul e la 10 puncte in fata! Vina e la noi si nu la altii! Jucam ce putem…

cameliu
    Member

Remarc ca am postat in acelasi timp cu multi gandind cam in acelasi fel!
    Singurele meciuri unde Stejarul ar putea pierde puncte ar fi acasa cu Botosani, Chiajna sau Branesti.
    Iar noi? Ca noi…

Cert e ca o sa castigam miercuri!

multi
    Member

Sa stii ca numai Botosaniul poate sa ne scape…sunt singurii care mai au interes sa isi rupa oasele pe la Stejaru…da’ ne pot scapa cu conditia sa nu o scrantim noi (ceea ce, fie vorba intre noi, n-ar fi o asa mare surpriza, ce mama ma-sii , suntem sau nu Gasca Nebuna ?!?)

cameliu
    Member

http://www.liga2.ro:

FC BOTOŞANI – SPORTUL STUDENŢESC 2-2 16:01 CHIAR DACĂ AU CONDUS CU 2-0 ŞI AU BENEFICIAT DE DOUĂ LOVITURI DE LA 11 M, GAZDELE NU AU REUŞIT SĂ SE IMPUNĂ
    Meci nebun pe Municipal

Patru goluri, două penaltyuri ratate, un cartonaş roşu şi mult fotbal. Astfel s-a scris istoria unui meci între o candidată la promovare, Sportul Studenţesc şi o echipă FC Botoşani care se luptă să supraveţuiască în liga a II-a.

Deşi întâlnea una din echipele bune ale seriei I a ligii secunde, Cristi Popovici, antrenorul principal al FC Botoşani spunea înaintea jocului cu Sportul că este sigur de victorie, că elevii săi sunt concentraţi la maxim şi că vor obţine toate cele trei puncte. Realitatea din teren i-adat dreptate tehnicianului, numai că el nu a putut să anticipeze că Ştefan Apostol şi Ghiceanu vor rata loviturile de la 11 metri.

FC Botoşani a început bine jocul şi în primele 15 minute şi-au dominat clar adversarul. După cum se juca, FC Botoşani părea echipa care luptă la promovare iar Sportul o formaţie care vrea să rămână în lifga secundă. Ghiceanu, Vrabie şi Apostol puteau deschide scorul încă din primele 10 minute dar nu au făcut-o şi treptat oaspeţii au ieşit la joc şi chiar puteau marca prin Ferfelea şi Irimia. A rămas 0-0 până în minutul 32 când Homneac a profitat de o deviere şi la executat pe goalkeeperul oasperţilor cu un şul la colţul scurt.

După o primă repriză bună din punct de vedere al spectacolului de pe teren a urmat una de-a dreptul nebună. Nici bine nu a început partea secundă şi fundaşul Sportului Lucian Cazan, comite un henţ în careu şi centralul Florin Marcu, dictează lovitură de la 11 metri. Execută Ştefan Apostol dar juniorul din poarta oaspeţilor Adrian Viciu reuşeşte să respingă. FC Botoşani rămâne în ofensivă şi în minutul 65 Bogdan Ghiceanu pătrunde în careu şi şutează la colţul scurt ducând scorul la 2-0.

Impulsionaţi de pe margine de Tibor Selymes, studenţii ies mai mult la joc şi în minutul 70, reduc din diferenţă. Ferfelea a executat un corner de pe partea dreaptă iar Ciobanu a marcat cu capul din interiorul careului. În minutul 77 scorul avea să devină 2-2. Postolache i-a pasat pe culoar lui Ferfelea, care a intrat în careu printre Geamăn şi Prisacă şi a înscris în poarta goală. În minutul 78 Sportul Studenţesc rămâne cu un om mai puţin pe teren după ce Farmache a văzut al doilea cartonaş galben.

FC Botoşani forţează marcarea golului trei şi în minutul 83 centralul Florin Marcu mai arată o dată punctul cu var la un fault în careu a lui Cioranu asupra lui Ghiceanu. Execută Bogdan Ghiceanu, Viciu respinge până la acelaşi Ghiceanu care reia slab iar goalkeeperul oaspeţilor reuşeşte să prindă mingea. Finalul a aparţinut botoşănenilor dar meciul s-a încheiat la egalitate 2-2.

FC Botoşani – Sportul Studenţesc 2-2 (1-0)
    Au marcat: Homneac (32), Ghiceanu (65) / C. Ciobanu (70), Ferfelea (77)

FC Botoşani: Prisacă – Codreanu, Tincu, Geamăn, Acsinte – Şt. Nicolae (82 Bordianu), Şt. Apostol, Vrabie (82 Boghian), Ţigănaşu (72 Boroştean) – Ghiceanu, Homneac. Antrenor: Cristi Popovici

Sportul Studenţesc: Viciu – Farmache, Patriche (39 Ciobanu), D. Lung, Cazan – Ferfelea, Cruceru, Irimia, Cheţan (67 C. Gheorghe) – M. Nae, Truţă (46 Postolache). Antrenor: Tibor Selymes

Arbitri: Florin Marcu (Oradea) – Florin Hâncă (Aiud), Lorant Szanto (Tg. Mureş)

Observatori: Costin Toma, Vasile Popa

articol scris de Răzvan SAUCIUC

07Ex
    Keymaster

Eu nu stiu dece sunteti voi atat de pesimisti. Chiar credeti ca Sageata va castiga etapa viitoare la Steaua II sau la Buzau? Nici pe Victoria Branesti n-o vad bine la Tulcea miercuri. Eu zic ca mai sunt 10 etape. Mai e timp.

dragos
    Member

fratilor, VICIU este OMUL NR 1 al CLUBULUI !!!!!!!!! :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:
    JOS PALARIAAAAAAA ADRIANEEEEE !!!!!!!

cat despre restul echipei, ce pot sa spun: neputinciosi, puturosi si indolenti !!!!
    doar Dumnezeu si VICIU au vrut ca, azi sa NU NE FACEM DE RAS !!!
    in general, in Moldova ne-am luat-o de n-am avut aer……..RUSINE pentru acest punct mincinos !!!!

nu cred, ca MERITAM sa promovam in conditiile in care Sageata a spulberat-o pe Farul (in etapa precedenta, marinarii si-au dat viata pe teren doar-doar ne-or scoate si pe noi din cartile promovarii).

in tur i-am spulberat acasa, iar acum ne pupam ca n-am luat-o !!!!
    raman la ideea, ca NU POTI PROMOVA DOAR PRIN NOROC si prin jocul REZULTATELOR contracandidatelor !!!!

sunt dezamagit…….RUSINE de 3x pentru restul echipei, cu exceptia lu’ Adi

ashone
    Member

deci, dupa cum spunea cristiansportul, promovarea anul asta a plecat si noi ii facem cu batistele albe in urma…si oricum nu avem echipa sa faca baremul in prima liga. mai bine o lasam moarta’n cotet, si pina promovam poate reusim sa facem si toba aia. :-B…in rest, moldova, de cind tin eu cu sportul, nu prea ne-a cazut bine la pipota. o fi vreo traditie, cine stie….?s-auzim de bine.

rapid19pancu
    Member

Trebuie remarcat Viciu! Sper sa joace mai des titular ,dupa parerea mea o sa ajunga portar mare !

dragos
    Member

pacat, ca echipa mi-a confirmat pronosticul…….
    dupa parerea mea, actuala echipa este cea mai slaba/proasta/ineficienta s.a.m.d. GENERATIE de jucatori !!! X( X( :ymdevil:
    eu nu am mai vazut o astfel de generatie: sa joci de 4-5 sezoane in liga secunda si sa nu ai ambitie/putinta de a promova ??!!! 😮 😮 :))
    din vara, Tibi va pleca de la echipa.

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 60 total)
  • The forum ‘Sezon 2009-2010 Season – Liga II’ is closed to new topics and replies.