17.04.2010 FC Botosani – Sportul Studentesc 2-2(1-0)

Home Forums Archive Sezon 2009-2010 Season – Liga II 17.04.2010 FC Botosani – Sportul Studentesc 2-2(1-0)

Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 60 total)
  • Author
    dragos
    Member

@ashone wrote:

deci, dupa cum spunea cristiansportul, promovarea anul asta a plecat si noi ii facem cu batistele albe in urma…si oricum nu avem echipa sa faca baremul in prima liga. mai bine o lasam moarta’n cotet, si pina promovam poate reusim sa facem si toba aia. :-B…in rest, moldova, de cind tin eu cu sportul, nu prea ne-a cazut bine la pipota. o fi vreo traditie, cine stie….?s-auzim de bine.

problema este ca, si viitorul suna prost: sunt cateva echipe in seria a-2-a care ne-ar putea pune mari probleme la anu’ cand vom avea o singura liga 2 :-B :((

mi-e teama ca te pripesti dragos…eu zic ca vom promova fara probleme anul acesta cu tibi la timona

07Ex
    Keymaster

Si eu cred ca unii pe forumul asta se pripesc in ceea ce priveste promovarea. Mai sunt 10 etape in care se pot acumula 30p. Sa fim seriosi, promovarea nu este inca jucata. Hai sa vedem ce vor face celelalte echipe si ce vom face si noi in urmatoarele 4-5 etape si pe urma mai vorbim.

dragos
    Member

fratilor, eu recunosc ca, sunt mai sceptic sau mai bine zis realist, insa de cand a inceput returul astept sa vad un meci sau macar o repriza de fotbal adevarat (cu care eram obisnuiti de aceasta echipa), insa nu am avut ocazia…..
    pai, daca promovam pe un joc anost/haotic si asteptand la “ciupeala” rezultatelor asta inseamna performanta ?????!!!!!
    eu zic ca, NU……din contra, este o pacaleala a fotbalului.
    au trecut etapele dificile (sa zic asa) cu contracandidateele directe si recunosc ca, suntem ASII EGALURILOR (parca, petrolul este la fel), insa ABORDAREA meciurilor este una paguboasa/fricoasa si NU ESTE UNA DE INVINGATORI, asa cum ar trebui.
    eu asta sustin……are cineva de spus altceva ?? poate sa ma contazica cineva ???
    mi-as dori ca, ECHIPA si JOCUL ei sa ma contrazica, insa……….

dragos
    Member

@ashone wrote:

in rest, moldova, de cind tin eu cu sportul, nu prea ne-a cazut bine la pipota. o fi vreo traditie, cine stie….?

ca sa mai glumim, as parafraza un mare domnitor moldovean: “moldova nu este a mea si nici a voastra, ci este a urmasilor urmasilor vostri….”
    asadar, moldova nu are cum sa fie a sportului :)) :)) :)) :)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

Si eu zic ca se dramatizeaza cam mult pe acest subiect….asa cum s-a spus mai sus,inca mai sunt multe etape pana la finalul campionatului.Sa nu uitam ca si in tur am inceput jalnic,cu rezultate foarte slabe si multi de pe aici dadeau ca si pierdute sansele de promovare ale echipei,insa aceasta si-a revenit,obtinand rezultate foarte bune pana la final.Nu uitati vorba aceea:”Campionatele se castiga cu echipele mici”,asa ca desi am fost mediocri impotriva echipelor cu pretentii de promovare,eu zic ca putem sa demonstram zicala,asa cum am facut-o in tur,unde celelalte echipe din varful clasamentului chiar au avut probleme cu formatiile mai slab cotate.Asa ca sa avem incredere in baietii nostri si sa ii sustinem neconditionat macar pana cand nu o sa mai avem sanse matematice pentru a promova ;)

cameliu
    Member

Un rezumat al meciului cu golurile:
    http://www.telembt.ro/fc_botosani-sportul_studentesc_2-2-a11490.html

Inrterviuri cu antrenorii si cele 2 penalty-uri aparate de Viciu:
    http://www.telembt.ro/popovici_surprins_de_rezultatul_meciului-a11489.html

Cred ca meciul se putea urmari si live pe internet la TeleMBt.

ce interventii de portar mare 😡

cameliu
    Member

Iata ca predictiile nu s-au adeverit: Stejaru’, nu a batut la Steaua, asadar cu cele 3 puncte de maine cu Cetate suntem iar pe locul 2!

Promovarea e din nou doar in mainile jucatorilor nostri… sa vedem insa cum s-or descurca!

razvanR
    Member

Nu stiu ce s-a intamplat:
    – fie Sageata nu a intrebat (Respect Sageata Stejaru),
    – fie Gigi nu s-a amestecat (Jos palaria Gigi Becali)!

Eram absolut sigur ca Steaua II “nu va juca cu rautate” la rugamintile celor din Dobrogea, cu promisiunea ca, la o adica, la nevoie, la anu’ s-ar putea revansa!

07Ex
    Keymaster

A „viciat“ rezultatul

Adrian Viciu a apărat sâmbătă două penalty-uri în deplasarea de la Botoşani şi a adus un punct pentru Sportul Studenţesc (2-2)

Adrian Viciu, juniorul din teren al “Găştii Nebune”, a venit în Regie la începutul acestui sezon de la Târgu Mureş şi a fost titular în majoritatea meciurilor. Chiar dacă are doar 19 ani, Viciu dă dovadă de multă siguranţă, având o contribuţie importantă în ascensiunea Sportului, locul 3 în seria 1 a ligii secunde. Ultima ispravă a lui Adrian: a parat două lovituri de la 11 metri în meciul cu FC Botoşani.

Dacă Sportul a plecat neînvinsă sâmbătă de la Botoşani, acest lucru i se datorează în mare măsură portarului Viciu. La 1-0 pentru gazde, el a parat penalty-ul executat de Apostol (51). Apoi, cu şapte minute înainte de final, la scorul de 2-2, acelaşi Viciu a scos lovitura de la 11 metri executată de Ghiceanu.

“În astfel de situaţii, portarul are doar două variante. Fie stă pe picioare, fie îşi alege colţul pe care pleacă. Pentru a apăra o lovitură de la 11 metri ai nevoie de inspiraţie şi noroc. Primul penalty l-am apărat. Apostol a executat foarte bine, lângă bară, dar pe colţul ales de mine, şi am reuşit să resping. Cel de-al doilea cred că a fost ratat. Ghiceanu s-a uitat numai la una dintre bare şi am fost convins că va trage în partea opusă. Am lăsat o mână în spate şi am reuşit să resping în faţă, dar Ghiceanu nu m-a bătut nici din 6 metri. Cred că “i-a dat în cap”, a rememorat Viciu clipele de inspiraţie din meciul de la Botoşani.

Sub contract cu Real Madrid şi Cadiz
    Viciu şi-a început cariera la ASA Târgu Mureş, unde a fost dus de tatăl său. “La început nu mi-a plăcut în poartă, mai scăpam mingile, aşa că am mai jucat şi ca fundaş central. Însă după un meci, tata s-a supărat foarte rău pe mine, nu mai ştiu de ce, cred că am jucat slab, dar mi-a spus categoric: «Gata! Nu mai ieşi din poartă!»”, îşi aminteşte Viciu de primii paşi în fotbal. La 12 ani a jucat împotriva lui Dinamo în faza finală a trofeului “Gheorghe Ola”. A ajuns la Liberty Oradea, unde a pus ochii pe el un impresar spaniol. La 15 ani s-a transferat la Cadiz, pentru care a evoluat un an şi jumătate, la echipa a doua. Prestaţiile sale bune au atras atenţia Realului, clubul cumpărând jumătate din contractul său.

A fost aproape de Atletico Madrid
    După retrogradare, conducerea Cadizului şi-a informat jucătorii că pot să îşi caute alte echipe, asftel că Viciu a fost dus de impresar, de care era legat printr-un­ acord semnat de părinţii săi, la Atletico Madrid, în probe. Aici a stat trei luni, dar negocierile nu s-au finalizat favorabil pentru tânărul portar. S-a întors în ţară şi a semnat pentru un an cu FCM Târgu Mureş, însă la clubul ardelean a fost doar rezervă. Vara trecută a fost ofertat de mai multe cluburi, printre care şi Sportul. “Am avut oferte foarte bune, dar domnul Vasile Şiman a fost cel mai insistent. Cred că am făcut cea mai bună alegere când am acceptat să vin în Regie”, a spus Viciu.

MODEL Când eram la Cadiz, am avut şansa să îl cunosc pe Coman la amicalul Spania – România. Am stat de vorbă o oră şi, la final, mi-a spus că, dacă vreau, pot să revin seara. Altul s-ar fi bucurat să scape cât mai repede de mine
    Adrian Viciu, portar Sportul

Şi alţi jucători au ratat lovituri de la 11 metri şi nu am ce să le reproşez. Viciu a apărat senzaţional
    Cristian Popovici, antrenor FC Botoşani

5 penalty-uri a apărat Viciu în actualul sezon. Primele trei în partida de Cupă cu Brăneşti (unul în prelungiri şi două la departajare) şi două la Botoşani, sâmbătă

19 meciuri a evoluat Adrian Viciu între buturile Sportului Studenţesc şi a primit 13 goluri

ashone
    Member

@07Ex wrote:

Si eu cred ca unii pe forumul asta se pripesc in ceea ce priveste promovarea. Mai sunt 10 etape in care se pot acumula 30p. Sa fim seriosi, promovarea nu este inca jucata. Hai sa vedem ce vor face celelalte echipe si ce vom face si noi in urmatoarele 4-5 etape si pe urma mai vorbim.

ma stiti ca imi sta in caracter sa ma laud, nu am facut asta niciodata, dar daca revedeti posturile mele privind meciurile si situatiile importante, evaluarile mele au fost corecte. nu stau acum sa caut in amanunt, dar spre exemplu cu gloria buzau am spus ca nu batem, am spus ca in giulesti vom fi urcati pe garduri si TB a parasit terenul facut varza…am spus ca siman nu va da un leu din buzunar si vom fi la matineu…am spus eu multe la vremea lor si am avut dreptate. nu sint oracol sau clarvazator…nu arunc pesimism pe aici, dar lucrurile sint lucruri. ne batem pentru un ipotetic loc 2, stam la cotitura sa ne ajute altii, ne rugam sa aibe ceilalti arbitraje nasoale…poate-poate…doar-doar…dar cind privim in curtea noastra si luam lotul la bani marunti observam ca nu prea o sa facem baremul in prima liga. nu mai spun de posibile arbitraje haiducesti. cine sa tina cu noi in prima liga?si la lotul asta e greu sa pleci cu handicap in liga 2,pentru ca oricind te poti trezi ca joci vineri de la 16.30…dupa cum se observa, daca nu ai lot beton, te fac baietii cu arbitrii…o victorie a noastra,un rezultat egal la branesti, azi punea altfel datele problemei. s-a ajuns in Romania sa promoveze doua sate in prima liga, si mai sint si laudate de presa. daca milut pastra pe modelu era o lupta in 4 cu chiajna cu tot. asta e viata baieti, la anul o luam de la capat…noroc ca odata cu trecerea anilor,mi s-a pierdut din fanatismul ala copilaresc si am inceput sa vad altfel echipa si fenomenul…cu echipa din Regie am vazut de toate in viata mea: maretie si decadere, ambitie si mistocareala fata de fotbal si suporteri ( cei vechi ma stiu ca 5 ani nu am calcat pe stadion, stiu ei si de ce…), am trait vremuri cind mergeam cu capul sus in oras, echipat in alb-negru, am trait vremuri cind ascundeam fularul sa nu rida taranii de mine…ce sa inteleaga ei, au venit, te-au batut,s-au bucurat si a doua zi erau la sapa…normal ca sper din tot sufletul sa promovam, sa rupem norii la anul! sint ignorant in ceea ce priveste cu cine mai avem de jucat…unii sint retrasi si avem 3-0, altii sint retrasi si nu avem 3-0…si poate un 3-0 ne duce in rai sau in iad, depinde cui foloseste asta. o seara buna baieti, scuze, poate am fost prea lung in exprimare.

dragos
    Member

@ashone wrote:

@07Ex wrote:

ma stiti ca imi sta in caracter sa ma laud, nu am facut asta niciodata, dar daca revedeti posturile mele privind meciurile si situatiile importante, evaluarile mele au fost corecte. nu stau acum sa caut in amanunt, dar spre exemplu cu gloria buzau am spus ca nu batem, am spus ca in giulesti vom fi urcati pe garduri si TB a parasit terenul facut varza…am spus ca siman nu va da un leu din buzunar si vom fi la matineu…am spus eu multe la vremea lor si am avut dreptate. nu sint oracol sau clarvazator…nu arunc pesimism pe aici, dar lucrurile sint lucruri. ne batem pentru un ipotetic loc 2, stam la cotitura sa ne ajute altii, ne rugam sa aibe ceilalti arbitraje nasoale…poate-poate…doar-doar…dar cind privim in curtea noastra si luam lotul la bani marunti observam ca nu prea o sa facem baremul in prima liga. nu mai spun de posibile arbitraje haiducesti. cine sa tina cu noi in prima liga?si la lotul asta e greu sa pleci cu handicap in liga 2,pentru ca oricind te poti trezi ca joci vineri de la 16.30…dupa cum se observa, daca nu ai lot beton, te fac baietii cu arbitrii…o victorie a noastra,un rezultat egal la branesti, azi punea altfel datele problemei. s-a ajuns in Romania sa promoveze doua sate in prima liga, si mai sint si laudate de presa. daca milut pastra pe modelu era o lupta in 4 cu chiajna cu tot. asta e viata baieti, la anul o luam de la capat…noroc ca odata cu trecerea anilor,mi s-a pierdut din fanatismul ala copilaresc si am inceput sa vad altfel echipa si fenomenul…cu echipa din Regie am vazut de toate in viata mea: maretie si decadere, ambitie si mistocareala fata de fotbal si suporteri ( cei vechi ma stiu ca 5 ani nu am calcat pe stadion, stiu ei si de ce…), am trait vremuri cind mergeam cu capul sus in oras, echipat in alb-negru, am trait vremuri cind ascundeam fularul sa nu rida taranii de mine…ce sa inteleaga ei, au venit, te-au batut,s-au bucurat si a doua zi erau la sapa…normal ca sper din tot sufletul sa promovam, sa rupem norii la anul! sint ignorant in ceea ce priveste cu cine mai avem de jucat…unii sint retrasi si avem 3-0, altii sint retrasi si nu avem 3-0…si poate un 3-0 ne duce in rai sau in iad, depinde cui foloseste asta. o seara buna baieti, scuze, poate am fost prea lung in exprimare.

Ashule, macar suntem 2 realisti sau pesimisti pe acest forum………cu toate ca, in adancul sufletului nostru, speram sa ne inselam amarnic, ca sa sarbatorim promovarea, insa…………….

ultrasro
    Member

Dupa meciul cu noi Botosaniul a batut in deplasare Farul si Sageata, asta spune totusi ceva.

Eu zic ca echipa revine usor usor la nivelul necesar promovarii in Liga 1.

07Ex
    Keymaster

Subiectul a fost inchis si arhivat.

Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 60 total)
  • The forum ‘Sezon 2009-2010 Season – Liga II’ is closed to new topics and replies.