19.08.2005 Jiul Petrosani – Sportul Studentesc 1-3(1-1)

Home Forums Archive Sezon 2005-2006 Season – Divizia A 19.08.2005 Jiul Petrosani – Sportul Studentesc 1-3(1-1)

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 19 total)
  • Author
    Radu Dobrin
    Member

(18,00, National TV)
    Arbitru: Sebastian Coltescu (Craiova); arbitri asistenti: Cristian Nica (Ploiesti), Ionel Popa (Pascani); arbitru de rezerva: Horia Abrudan (Zimbor/SJ)
    Observatori: Mircea Stoenescu (Bucuresti), Dragos Craciun (Cluj)

ovidiu
    Member

din totalsport

Razboiul copiilor
    Partida dintre Jiul si Sportul aduce fata in fata doua echipe tinere cu doi tehnicieni dornici de afirmare
    Dragan debuteaza
    Atacantul petrosanenilor Claudiu Dragan spera sa debuteze pentru Jiul chiar in partida cu Sportul de astazi. Fostul dinamovist a inceput ca titular in amicalul cu Cimentul Fieni, disputat miercuri si a suferit o entorsa usoara la piciorul sting. Totusi se pare ca el va fi apt la ora partidei cu studentii.

Mazilu, incert
    Antrenorul studentilor nu s-a hotarit inca daca ii va introduce in teren pe Ionut Mazilu si Florin Maxim. Jucatorii nu sunt recuperati in totalitate si urmeaza sa fie testati la ultimul antrenament de dinaintea jocului.”Am mari probleme de lot, dar sper sa-l pot folosi macar pe Mazilu. Raspunsul in cazul celor doi il voi sti la ultimul antrenament”, a punctat Bursucul.

Jiul – Sportul Studentesc
    Ora 18 00 – National Tv
    Arbitru – Sebastian Coltescu
    Asistenti – Cristian Nica si Ionel Popa

Jiul- Multescu- Badoiu, Mihart, Kallay, Perenyi – I. Voicu, Drida, Ilin, Petre Ciprian – Dulcea, Cl. Dragan
    Antrenor : Ionut Chirila

Rezerve: Hotoboc, D. Ciprian, Radu Cozma, Iliescu, Gheorghe, Movila, Marinica

Sportul- Stancioiu – Stancu, Secareanu, Rusu, Ratiu – T. Balan, Cruceru, Ferfelea, Varga, Mazilu, Nae
    Antrenor: Dan Petrescu

Rezerve: Popescu, Patrichi, Tirnacop, Oae, Turcu, Curelea, Lazar

Chiar nu zice nimeni nimic de acest meci.
    Eu abia astept sa vad meciul. Este primul meci din acest sezon in care ii vad pe baieti.
    Sper sa fie si prima victorie.

VIVA SPORTUL STUDENTESC

Normal ar trebui sa batem. Dar mai realist este X si 2. Dupa cum a jucat Jiul la Cluj ar trebui sa fim peste ei. Insa mingea e rotunda.

Haide Sportul! Hai odata!

Jalnic fratilor. 1-1 cu jiul e un rezultat prost rau chiar si la pauza. Petrosaniul n+a jucat nimic, nimic!!!! Si noi la fel.
    Sper totusi sa castigam. Stancioiu e nesigur rau.

Of…

Haide Sportul! Hai odata!

07Ex
    Keymaster

Ce vorbesti Dane, ca avem 3-1 in min.60 si ai nostri joaca bine, cel putin in a 2-a repriza.

Giani
    Member

@97SiR wrote:

Ce vorbesti Dane, ca avem 3-1 in min.60 si ai nostri joaca bine, cel putin in a 2-a repriza.

Inca 3-1. Tibi a ratat un pinalti. Cica 3-1 final, tot e bine.

wex
    Member

EUROGOL – T. Balan super gol, rar se vede asa ceva in Romania, Mazilu e pe urmele lui Gigel

ovidiu
    Member

Cam liniste pe forum dupa acest meci.

Pot sa spun ca ma bucura aceasta victorie. Chiar daca numai in a doua repriza ne-am aratat adevarata forta. Pacat de lejeritatea lui Tibi Balan la penalti.
    Apararea se dovedeste in continuare destul de nesigura mai ales in fata unei echipe ca Jiul care nu prea a aratat ceva.
    SUPER GOLUL lui Balan a demonstrat ca Sportul nu este o echipa care capoteaza. Golurile lui Mazilu au demonstrat ca avem forta sa revenim. Chiar daca in fata aveau o echipa pusa doar pe distrus si mai putin pe construit jucatorii Sportului au reusit prima victorie in actualul campionat.
    La mai multe.

Comentattorii destul de penibili.

Echipa din Vaslui va veni la noi motivata dupa infrangerea de astazi.
    Cred ca Dan Petrescu ii va motiva pe jucatori pentru urmatorul meci si acestia vor reusi sa obtina si prima victorie pe teren propriu in actualul campionat.

VIVA SPORTUL STUDENTESC

07Ex
    Keymaster

@ovidiu wrote:

Cam liniste pe forum dupa acest meci.

Pai ii asteptam pe Florin & co. sa revina de la Petrosani ca sa ne dea mai multe amanunte referitoare la meci. :)

Ultras
    Member

Poate vrei sa spui din Regie… Amanunte? Becks, carnaciori oltenesti, mici si fripturi condimentate. La meciul asta chiar nu am avut nici o emotie. Gol perfect valabil al lui Ratiu anulat aiurea si o executie lejera a lui Balan dupa o executie de exceptie… Chiar nu am avut emotii.

Radu Dobrin
    Member

prosport

Jiul – Sportul Studenţesc 1-3
    Ionuţ Chirilă, antrenor Jiul Petroşani: ”Poate să-mi ceară demisia şi 40.000 de oameni… Eu tot rămîn la echipă” Dan Petrescu, antrenorul echipei Sportul Studenţesc: “Echipa a jucat extraordinar şi cred că Jiul a scăpat ieftin cu 3-1. Cred că s-a văzut diferenţa de clasă. Vrem să câştigăm cât mai multe meciuri, nu să mai fim gaşca nebună care joacă frumos şi pierde”

gsp

Instrucţie cu mineri
    Dan Udrea (Petroşani)

Jiul a mizat doar pe noroc şi o repriză şi-a făcut iluzii, însă Sportul a jucat fotbal adevărat şi a cîştigat clar un meci pe care l-a dominat 90 de minute

Ionuţ Chirilă s-a temut de contraatacurile Sportului, dar n-a avut parte de ele nici un moment în meciul de ieri. De ce? Pentru că “studenţii” bucureşteni au stat în terenul minerilor 90 de minute. Cu toate astea, partida a început de 1-0, însă doar pentru că norocul a ţinut în debut cu cei slabi. Pîcleşan a înscris beneficiind de devierea unui adversar, care l-a păcălit pe Stăncioiu.

De aici încolo însă, pe teren s-a jucat doar la o singură poartă, cea a Jiului. Mazilu (15), Varga (20) şi Nae (37) au ratat egalarea, nu şi Tibi Bălan, în ultimul minut al primei reprize. Căpitanul oaspeţilor a marcat însă un eurogol şi a demonstrat de ce a fost convocat de Piţurcă la echipa naţională.

După pauză n-a mai fost un meci de fotbal, ci unul de box. Sportul şi-a lovit adversara cînd şi cum a vrut, Jiul terminînd în genunchi o partidă pe care a început-o avînd mîna lui Dumnezeu pe creştet şi pe care trebuia în mod normal să o sfîrşească prin aruncarea prosopului pe gazon. Mazilu a făcut legea în careul advers şi a marcat de două ori, dar lui Tibi Bălan i s-a făcut milă şi a ratat două imense ocazii (70 şi 81), ultima dată irosind un penalty apărat de Mulţescu.

Lui Chirilă i s-a cerut demisia
    După ce gazdele au primit cel de-al treilea gol, aproape toţi cei 5.000 de spectatori prezenţi ieri după-amiază la meci au început să-l conteste pe Ionuţ Chirilă. “Demisia, demisia!”, s-a scandat cu insistenţă, iar fanii gazdelor au aplaudat minute în şir trupa lui Dan Petrescu! Patronul Jiului, Alin Şimota, a urmărit doar primele 45 de minute din tribuna oficială, el coborînd în gura tunelului la pauză, pentru a vedea de acolo restul meciului.

Alianţă Jiul-Pandurii
    În tribuna oficială a stadionului din Petroşani au fost ieri prezenţi antrenorul şi preşedintele Pandurilor Tg. Jiu, Emil Săndoi şi Marin Condescu. Aceştia au stat alături de patronul Jiului, Alin Simota, şi s-au bucurat ca şi ceilalţi 5.000 de spectatori la golul marcat de Pîcleşan. Surse din ambele echipe susţin că între cele două grupări minereşti s-ar fi stabilit o relaţie strînsă de prietenie, care ar urma să se concretizeze şi prin schimburi de jucători.

Varga şi-a tăiat jambierele
    Dacă în campionatul trecut Tibi Bălan a purtat la cîteva jocuri nişte ciucuri la jambieri, în stilul celor pe care îi avea Alessandro Del Piero, la partida de ieri un alt fotbalist al Sportului a şocat prin ţinuta sa. Adrian Varga şi-a tăiat jambierele în zona gambelor în formă de cerc (foto), lucru permis de regulament.

“Ce vorbesti Dane…”
    Aveam tot dreptul sa fiu necajit la sfarsitul primei reprize. Am jucat prost cu o echipa foarte proasta!!! Care ne+a si dat gol. Doar pentru ca Balan a dat un gol extraterestru nu insemna ca echipa joaca bine. Si domnu Mutu de la nationala a dat un gol superb in meciul cu Andorra dar asta nu inseamna ca echipa a jucat bine.
    Noroc ca in a doua repriza Sportul a jucat cu totul altceva. De exemplu ma bucura faptul ca Mazilu nu mai iarta si ca fructifica ocaziile pe care le are. Tineti minte monumentalele de anul trecut? S+a maturizat!!! Dupa trei etape are 4 goluri marcate. E excelent!
    O jumatate de meci m+am bucurat sa vad ca si alti jucatori ai Sportului au tehnica si ca joaca, ca nu suntem the skin of the dick. M+a bucurat sa+l revad pe Lazar. Sa vad un Varga bun. Sa vad un Tibi Balan magistral.
    Una peste alta, as vrea ca Dan Petrescu sa traga la copiator cea de+a doua repriza.

Ma bucura ca “revelatiile”, care au beneficiat de infuzii serioase de bani, nu ne+au batut si faptul ca exista perspective. Pe mine personal acest gand m+a omorat in permanenta.

Trebuie obligatoriu sa taiem capul Vasluiului! Ca sa aratam concurentei ca Sportul nu sta intr+un singur jucator!

Haide Sportul! Ca se poate!

Am uitat sa+l mentionez pe Nae!!! Sa+mi fie rusine.

Haide Sportul! Ca se poate!

Ultras
    Member

Si la Constanta nu am facut o prima repriza extraordinara, dar in a doua i-am calcat in picioare. Daca nu se opunea Corpodean cred ca am fi castigat si acolo…

07Ex
    Keymaster

@Ultras wrote:

Poate vrei sa spui din Regie… Amanunte? Becks, carnaciori oltenesti, mici si fripturi condimentate. La meciul asta chiar nu am avut nici o emotie. Gol perfect valabil al lui Ratiu anulat aiurea si o executie lejera a lui Balan dupa o executie de exceptie… Chiar nu am avut emotii.

Nu, am crezut ca ati fost la Petrosani. In orice caz, ce alte detalii ne mai puteti da despre meci?

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 19 total)
  • The topic ‘19.08.2005 Jiul Petrosani – Sportul Studentesc 1-3(1-1)’ is closed to new replies.