21.05.2006 Sportul Studentesc – Steaua Bucuresti 1-2 (0-0)

Home Forums Archive Sezon 2005-2006 Season – Divizia A 21.05.2006 Sportul Studentesc – Steaua Bucuresti 1-2 (0-0)

Viewing 15 posts - 211 through 225 (of 237 total)
  • Author
    ancag
    Member

@SteauaFC wrote:

Asta am spus si eu, Steaua a jucat f bine, au fost o multime de ocazii la ambele porti. Jocul bun al Stelei si ghinionul vostru au dus la rezultatul final. Ma deranjeaza f tare cand ii vad pe unii legati la ochi care se leaga de arbitraj si se fac ca nu vad alte lucruri. Tineti-o in ritmul asta inca 1-2 ani si dupa aia va puteti bate ptr titlu si ptr Europa.
    Parerea mea personala (si chiar nu vreau sa va jignesc cu asta ori sa fiu ironic) este ca vor trece minim 7-8 ani pina o sa deveniti campioni.

Salomir…de ce nu i-a dat galben lui Radoi?Situatia a fost clara. arbitrajul…
    De ce a dictat doar 2 min de prelungiri desi in prima etapa au fost 3 schimbari si intreruperi peste intreruperi?
    Intrebari se tot gasesc…Raspunsuri mai putin.

eni
    Member

ati uitat cele doua semnalizari de off side la Varga (cred ca Varga era) total eronate 😡

Sunt de acord cu nea Tomescu si zic ca mi se pare usor suspect ca o echipa ca Sportul, cu jocul din retur, sa nu aiba decat o ocazie de poarta (golul). Si mi se pare suspecta iesirea lui Stancioiu, cu picioarele inainte. E o chestiune absolut elementara ce nu tine de o omisiune in timpul jocului datorata nervilor sau a cine stie carui fapt.

Haide Sportule! Hai ca se mai poate!

eni
    Member

cred ca se pot gasi argumente si pro si contra blatului. Eu prefer sa am incredere in baieti. Si in meciul cu National au jucat cam slab doar ca atunci au avut ocazii, dar din pacate le-au ratat

Radu Dobrin
    Member

@eni wrote:

ati uitat cele doua semnalizari de off side la Varga (cred ca Varga era) total eronate 😡

a jucat si varga? 😯 … hai sa fim seriosi…

bun venit pe forum!

eni
    Member

Bine v-am gasit!

aveti dreptate – dar se pot alatura si alte nume – Nae a pierdut cam toate mingiile care au ajuns la el; Secareanu a cam “scartait” (de fapt de cand a revenit dupa accidentare tot slab joaca) , etc
    Asta este! Meciul cu Steaua a trecut , urmeaza cel cu Rapid. Locul 2 poate fi al Sportului Studentesc!

Radu Dobrin
    Member

@DAN VALER MOLDOVAN wrote:

Sunt de acord cu nea Tomescu si zic ca mi se pare usor suspect ca o echipa ca Sportul, cu jocul din retur, sa nu aiba decat o ocazie de poarta (golul). Si mi se pare suspecta iesirea lui Stancioiu, cu picioarele inainte. E o chestiune absolut elementara ce nu tine de o omisiune in timpul jocului datorata nervilor sau a cine stie carui fapt.

Haide Sportule! Hai ca se mai poate!

cu tot respectul pentru nea Tomescu, cred ca nu a vazut meciul. Ce naiba! Steaua a fost 2 clase peste noi. Numai sansa a facut ca scorul sa fie atit de strins. Fara atacanti si cu varga anihilat total de ogararu, ce ocazii sa avem? balan si patriche au fost singurii care au mai tinut pasul.

Edy a jucat chiar mai bine decit in ultimele meciuri (a gafat mai putin :? ). La 11m era 1 la 1 cu nicolita (singurul jucator de fotbal, in adevaratul sens al cuvintului, al stelei)…avea sanse mai mari sa atinga mingea cu piciarele decit sa plonjeze…ce sa faca? a sansat si a pierdut…asta e..

avem noroc cu 2 saptamini de pauza cu un singur jucator in america, si sanse la uefa…se poate!

roland
    Member

Pe scurt:Am fost niste papagali 😆 !
    Am dat cu piciorul vadrei de lapte! Atat!

cine e Steaua ma rog? ce a facut in europa? a scos Heerenven chinuit! a luat bataie acasa!! Cu Betis a avut noroc, daca nu era eliminat Joaquin batea Betis cu 2-1 scurt! A scos Rapidul nemeritat! Apropo Rapidul scotea pe Boro lejer! cu Dinamo a dat gol din noroc! In rest cine e M Stoica? Cat priveste cele 22 de titluri cel putin 20 ar trebui retrase, ultimul blat de anul trecut cu Poli lui Olaroiu! Steaua e campiona anul asta din blaturi: cu jiul nu se pune problema iar Vasluiul va primi punctul salvator din bacau! referitor la Sportul -steaua nu a fost blat in sensul cumpararii, dar s-au facut presiuni ca Sportul sa nu castige! Stiu veti sari ca arsi si vreti dovezi dar nu am acces la inregistrarea convorbirilor telefonice! Oricum am spus ca Stancioiu va gafa suspect!!! s-a adeverit! acum zic ca vom juca in Cupa Uefa!!! de ce ? hai ca nu va spun totul…

07Ex
    Keymaster

@mihalcescu cezar wrote:

cine e Steaua ma rog? ce a facut in europa?

Cum cine e Steaua Cezare? Te referi la ce a facut anul asta sau ce a facut in Europa in general? Oricum chit ca nu tin cu Steaua trebuie sa recunosc ca este totusi o echipa arhi cunoscuta in Europa si cu un palmares pe care nici o alta echipa romaneasca nu-l are.

Giani
    Member

Buna intrebare, cine e turma asta mizerabila? O adunatura de analfabeti, care se inchina la alti doi mai analfabeti ca ei. Niste nimicuri, printre care singurul om adevarat se numeste Banel Nicolita, cel pe care ei au boala pe motiv ca este tigan. Niste nimicuri pline de bafta si corupte la maxim, pentru ca altfel nu imi explic decizia profund contrara legii fiscale de ridicare a sechestrului asupra averii lui fecali, pentru o datorie de 11 M. La o asemenea evaziune, in orice stat civilizat oierul ar fi primit un sechestru consistent pana si pe buda, si pentru ca a tot fentat fiscul cu nesimtire, inclusiv prin reactii de intimidare, si-ar fi racorit si creierii aia lipsa cativa ani buni, la Jilava. Dar traim in Romania, cine poate mai bine face pasi, cat mai are timp.

Dupa aceasta etapa, conform regulamentului disciplinar FIFA, si Steaua si Dinamo ar trebui penalizate cu trei puncte pentru atitudine rasista sau xenofoba. Atat la Mioveni, cat si in Regie, oficialii si jucatorii celor doua cluburi comuniste, impreuna cu suporterii, au instigat la violenta impotriva etniei romilor. Dar pentru ei legea este facultativa.

Acum m-am prins: intre Steaua si clanul Camatarilor nu este absolut nici o diferenta. Daca am avea o justitie competenta, Jiji ar trebui sa se cazeze la Jilava pe termen lung, ascensiunea lui si faptul ca este imun in fata legii ma determina sa afirm ca, daca Romania va fi admisa in UE la inceputul anului viitor, acest statut va fi complet nemeritat. Cu justitia suntem nu la, ci sub pamant.

sportul86
    Member

@SteauaFC wrote:

@Spawn09 wrote:

gandeste si tu innainte sa comentezi spusele altuia. pe vremea lu “tovarasu” si-a facut steaua palmaresu si a castigat cupa campionilor nu dupa revolutie hai las-o balta ca una spun eu si alta intelegi tu

Sa zici ca Steaua e o echipa buna ptr ca in urma cu 20 de ani a fost cum a fost…da-mi voie sa-ti spun ca e o mare ineptie.
    Discutam despre palmares aici ori despre meciul de duminica? Incearca su nu pronunti cuvantul “palmares” 😉
    AU trecut o groaza de ani de la revolutie, lasati complexele si nu va mai legati de ce a fost inainte de revolutie.

@ancag wrote:

Draga stelistule infocat…aici este forumul site-ului oficial Sportul Studentesc.Noi te rugam sa nu uiti acest lucru!.

Nu uit Ancutza, purtam un dialog, n-am injurat pe nimeni. Crede-ma ca n-am intrat la voi pe forum ca sa fiu ironic ori sa fac misto de cineva. Totusi, daca cineva ma provoaca nu pot sa nu-i raspund.
    @ancag wrote:

ntr-adevar ati jucat bine , iar noi am avut o zi cu ghinion.Insa potentialul nostru e mare ;) Am fost constanti cu calificativul FB in acest campionat, pe cand altii azi joaca , maine dau chef la Bamboo.

Asta am spus si eu, Steaua a jucat f bine, au fost o multime de ocazii la ambele porti. Jocul bun al Stelei si ghinionul vostru au dus la rezultatul final. Ma deranjeaza f tare cand ii vad pe unii legati la ochi care se leaga de arbitraj si se fac ca nu vad alte lucruri. Tineti-o in ritmul asta inca 1-2 ani si dupa aia va puteti bate ptr titlu si ptr Europa.
    Parerea mea personala (si chiar nu vreau sa va jignesc cu asta ori sa fiu ironic) este ca vor trece minim 7-8 ani pina o sa deveniti campioni.

Daca ai dreptate cu cei 7-8 ani – promit sa te invit la marea petrecere care va fi atunci!
    Din pacate – eu nu cred asta – acum am avut o sansa si o echipa unica.
    Eu nu cred ca in urmatorii 20 de ani ne vom mai intalni cu asa ceva.
    Despre voi – la meciul cu rapid din Cupa Uefa am fost in peluza stelei. Acum, chiar daca pierdem Cupa UEFA (participarea, nu finala) – dar parca m-as bucura sa pierdeti campionatul.
    MM si Ciobanul + Radoi fac parte din epoca de piatra a fotbalului!
    Dupa ce ati pierdut la Boro – am fost foarte trist, aproape la fel ca dupa meciul cu Suedia din ’94. Dupa meciul de duminica – am fost iar foarte trist – dar parca m-am bucurat un pic pentru victoria lui Boro.
    Apropo de arbitraj – Salomir a arbitrat exact ca Urs Maier in Danemarca. Nici unul nu a furat oficial, nici unul nu a fost suspendat, dar ambii au facut sa invinga echipa care trebuia.
    In rest – poate se asculta ceva convorbiri si jucati si la anul cu Bacaul lui Seche, dar in B (sau cu Moinestiul – in C)!

cameliu
    Member

Sper sa nu incalc regulile forumului 😆 😆 😆

http://www.onlinesport.ro/sport/fotbal/fotbal%20intern/divizia%20a/index.php?meniuId=44&viewCat=97&viewItem=10900

Oi steliste: Mirela, Goiana, Paraschiva

Un proprietar de oi din Maramures si-a vopsit oile in culorile echipei sale favorite, Steaua Bucuresti. Cele 17 componente ale turmei ros-albastre au fost botezate cu numele fotbalistilor stelisti (Mirela, Goiana, Paraschiva etc.) si, conform proprietarului, sunt campioane. La productia de lapte.

Asa am trait: Etapa 28
    Divizia A: Clasament etapa 28 | Rezultate | Program
    Forum: Fotbal intern – toate subiectele | Discutii pe etapa
    Concurs: Pronosticuri Divizia A

La iesirea din Baia Mare, pe drumul care serpuieste catre Sacalaseni, chiar inaintea hotarului comunal din Satu Nou de Jos, se afla stana lui Daniel Campan, ‘gazdoi’ pentru toate ovinele zonei.

‘Stelistele’ lui Branzei In lotul ciobanului maramuresean, printre cele peste 300 de oi, stana a devenit loc de ‘cantonament’ pentru… oile steliste! 17 lanate insemnate cu culorile ros-albastre behaie fericite, de parca ar fi cucerit Cupa UEFA, imbiate de ametitoarea mireasma de cas proaspat.

‘Steaua de la stana’ a facut furori inca de la masuris (traditionala masurare a cantitatii de lapte pe care o dau oile, activitate ce are loc chiar dupa formarea stanei, de obicei in prima sambata de dupa Paste).

Atat ovinele, cat si stapanul lor, un satean din Mocira, pe nume Marius Branzei, au venit ‘echipati’ in rosu si albastru. Branzei explica rationamentul unei anomalii aparente: ‘mi-a venit ideea de la fotbal, normal. De copil sunt suporter al Stelei si m-am gandit ca daca fiecare proprietar isi inseamna oile intr-un fel (pentru a le recunoaste), sa le fac ros-albastre. Nimeni nu mai are oi vopsite in acest fel si mi se par deosebite. Asa poate sa vada toata lumea ca tin cu Steaua’.

Din cele 17 exemplare care au raspuns prezent la reunirea lotului ovin, doar 12 dau lapte, insa au fost deja remarcate. Sunt foarte blande si, mai ales, sunt campioane. Dar nu in divizia A, ci la productia de lapte, castigand detasat intrecerea celor mai productive exemplare de la stana ciobanului Campan. Ciobanul si-a prezentat atractia cu argumente-mixtate… din fotbal si oierit:

‘Tata lumea, cand le vede, se uita ca la urs. Ii drept, fiecare om isi inseamna oile cand le aduce la stana, le vopseste cu ce culoare are la indemana si cu semne care li se par lor mai usor de recunoscut. Da’ niciodata n-am avut oi insemnate asa. Sunt ca o echipa, 11 jucatoare si 6 rezerve, ha-ha-ha. ‘

Ciobanul , care se declara suporter pe viata al Universitatii Craiova, ‘o echipa a tuturor timpurilor, precum Minaur’, spune ca i-a placut jocul Stelei in competitia europeana si ar fi fost multumit macar sa o vada in finala. Povestea de la stana maramureseana are si un talc: oile steliste sunt argumentul ca fotbalul, sportul-rege, are impatimiti chiar si acolo unde unii s-ar astepta mai putin.

Pasiuni: oile si Steaua

Marius Branzei (28 de ani) este originar din Mocira si mosteneste pasiunea pentru fotbal de la tatal sau, si el un stelist convins inca din anii ’70.

‘Ar fi fost prea frumos sa ajunga in finala, s-au crezut prea repede invingatori si s-au crezut vedete. Au uitat ca un meci tine 90 de minute plus prelungirile arbitrului. Jucatorii mei favoriti sunt Radoi (pentru spiritul de echipa), Nicolita (pentru viteza) si Dica (pentru ca marcheaza goluri importante). Singurul care nu ma incanta deloc din echipa de azi este Carlos. As vrea sa mai vad la Steaua jucatori precum Lacatus sau Hagi…’, a comentat nostalgic proprietarul oilor ros-albastre.

‘Pentru mine, oile au fost o pasiune. Le tin pentru ca imi plac, nu pentru ca as vrea sa scot vreun profit dupa ele. Intr-un fel, ma aseman cu Gigi Becali. Si el are oi si o mare pasiune pentru Steaua. Ma gandesc ca poate va veni sa le vada, caci prin Maramures nu a prea fost. E un om hotarat si pentru el banii nu sunt o problema, de aceea este apreciat de catre oameni’, considera Branzei.

Carlos, poate din toamna…

Este de notorietate faptul ca George ‘Gigi’ Becali, patronul auto-declarat ‘doar finantator’ al echipei Steaua Bucuresti, inainte de a deveni unul dintre cei mai mediatizati oameni de afaceri din Romania, a fost oier.

Ciobanul Daniel Campanoriginar din Ocolis, un sat situat la aproximativ patru kilometri de stana, nu crede ca vreun altul din bransa ar mai putea avea o ascensiune precum Becali si il invita pe acesta la stana.

Macar pentru a le cunoaste pe Mirela, Goiana, Paraschiva, Oprita, Banita sau Victorita, asa cum sunt botezate oile steliste. Totusi, pentru ca niciuna nu este considerata ‘nevrednica’, din lotul ovin lipseste… Carlos (din cauza gafelor portarului portughez al Stelei).

Poate ca va aparea si acesta, insa doar din toamna, atunci cand la stana vor fi adusi si berbecii.

Ce spune Gigi Becali?

Patronul Stelei a intampinat intr-un hohot de ras prelungit vestea stanei cu oi steliste, nevenindu-i sa creada cat de mare era dragostea lui Branzei pentru echipa campioana:

‘Ce a facut? Le-a vopsit pe toate? Extraordinar! Le-a antrenat pe toate sa fie ros-albastre. In cazul acesta, atunci cand o sa merg in Maramures, cu siguranta am sa trec pe la el, pe acolo, ca sa le vad, ca acum sunt curios. Le-a pus si nume? Nu cred ca oile ar trebui sa aiba nume, trebuie sa fi bolnav la cap sa ajungi sa le pui la toate nume, chiar daca ai mai putine. Oricum, trebuie sa fii putin nebun sa ajungi sa faci un lucru ca asta’, s-a mirat Becali, care totusi a recunoscut ca nu stie in ce consta ‘masurisul’.

Argumentul sau: ‘Eu am fost proprietar de oi, nu am avut oile la comun cu nimeni. Nu am fost cioban la stana, doar proprietar’.

Gazeta de Maramures

ultrasro
    Member

CNCD va cere UEFA sancţionarea FRF dacă nu va lua măsuri împotriva rasismului

Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării a solicitat, miercuri, Comisiei de Disciplină a FRF să ia măsuri împotriva manifestărilor rasiste ale suporterilor şi jucătorilor echipei Steaua şi ale fanilor dinamovişti, în caz contrar urmând să ceară sancţionarea federaţiei la UEFA şi FIFA.
    Preşedintele CNCD, Csaba Ferenc Asztalos, a declarat, azi,, că Federaţia Română de Fotbal este obligată să ia măsuri în cazul incidentelor din cadrul etapei a XXVIII-a a Diviziei A, când la finalul partidei Steaua – Sportul Studentesc, suporterii şi jucătorii stelişti au scandat: “Am avut şi vom avea mereu boala pe ţigani; Ne pi… pe ei la infinit, m… lui Rapid”, iar în timpul meciului FC Argeş – Dinamo, fanii echipei oaspete i-a au strigat “pentru noi esti doar o cioară” jucatorului ivorian de culoare Mariko Daouda.

“Am cerut Comisiei de Disciplină a FRF să ia măsuri conform ultimelor reglementări ale UEFA şi FIFA în aceste cazuri. În cazul în care nu se vor lua măsuri, vom solicita UEFA şi FIFA sancţionarea Federaţiei Române de Fotbal pentru nerespectarea regulamentului. Iar UEFA poate sancţiona FRF pentru astfel de lucruri, pentru că lupta împotriva rasismul este prioritară la nivel european”, a declarat preşedintele CNCD.

Astzalos a precizat că pentru manifestări rasiste FRF poate depuncta în clasament echipele în cauză. “Dacă sunt cazuri de recidivă, se poate ajunge şi la depunctarea cluburilor. Acum se va spune că ne amestecăm în lupta pentru titlu, dar nu este aşa. Este grav ce se întâmplă în fotbal şi nu se mai poate continua aşa”, a afirmat Asztalos.

Preşedintele CNCD consideră că scandările rasiste ale jucătorilor şi suporterilor stelişti şi ale fanilor dinamovişti sunt “o notă proastă pentru România în faţa Europei”.

“În raportul de monitorizare pe ţară se specifică faptul că România trenuie să facă eforturi pentru eliminarea manifestărilor rasiste. Ceea ce s-a întâmplat reprezintă o notă proastă pentru Româniai în faţa Europei. Atunci când am jucat în Cupa UEFA am fost cuminţi, dar acum, în campionat, dăm cu băţul în baltă”, a spus oficialul CNCD.

Csaba Ferenc Astzalos a menţionat că persoanele din conducerea FRF şi LPF trebuie să renunţe la a mai minimaliza manifestările rasiste de pe stadioanele din România.

“Nu ne mai putem ascute după deget, nu mai putem spune mereu că de fapt când s-a strigat cioară, jucătorii s-au referit la porumbei, nu mai ţin prostiile astea. Unii conducători spun că au jucători de etnie romă în echipă. Şi care e problema? Asta înseamnă că manifestările rasiste nu există? Încercăm să prostim opinia publică, dar nu mai merge. N-am văzut nici un federal să condamne incidentele din ultima etapă, cum n-am văzut nici ca arbitrul de la FC Argeş – Piteşti să oprească meciul pentru ceea ce i se întâmpla lui Daouda”, a precizat Astzalos.

Preşedintele CNCD nu crede că jucătorii stelişti vor fi sancţionaţi de conducerea clubului pentru manifestările rasiste, chiar dacă prin aceste scandări fotbaliştii strică imaginea grupării din Ghencea. “Ar trebui să fie sancţionaţi jucătorii, pentru că ei nu fac decât să dea exemplu. Dar conducerea e după chipul şi asemănarea jucătorilor. De aceea sunt sceptic”, a spus oficialul CNCD, precizând că, în România, cluburile de fotbal au mai mult respect pentru FRF decât pentru autorităţile statului.

Asztalos a adăugat că CNCD nu va da sancţiuni cluburilor Steaua şi Dinamo dacă FRF va lua măsuri pe linie sportivă.

FIFA a decis, în luna martie, să aducă îmbunătăţiri codului său disciplinar, astfel încât acesta să prevadă sancţiuni foarte severe pentru cazurile de rasism sau discriminare. Astfel, sancţiunile prevăzute în aceste cazuri sunt suspendarea, depunctarea (trei puncte pentru o primă penalizare, şase pentru a doua penalizare şi retrogradarea în cazul în care faptele se repetă) sau descalificarea echipei. Forul mondial a precizat că fiecare confederaţie şi federaţie membră a FIFA va trebui să includă aceste măsuri în propriul regulament.

Pe 19 aprilie 2005, CNCD a sancţionat FC Steaua cu o amendă de 40 de milioane de lei, din cauza manifestărilor cu caracter rasist ale suporterilor stelişti la meciul de pe teren propriu cu Rapid, disputat pe 13 aprilie, în ediţia 2004/2005 a Diviziei A. Ulterior, FC Steaua a acţionat în instanţă CNCD, Trbunalul Bucureşti dând câştig de cauză grupării din Ghencea.

Clubul Steaua a fost sancţionat şi de UEFA, cu amendă de 30.000 de franci elveţieni şi cu suspendarea terenului pentru un meci în cupele europene, ca urmare a comportamentului rasist al suporterilor faţă de doi jucători de culoare ai echipei Shelbourne FC, într-o partidă contând pentru manşa secundă a turului doi preliminar al Ligii Campionilor, ediţia 2005/2006.

Dauda nu este pentru prima oară ţinta manifestărilor rasiste ale suporterilor dinamovişti. Înaintea partidei cu ŢSKA Moscova din cadrul grupelor Cupei UEFA, din toamna trecută, mai mulţi suporteri dinamovişti au pătruns în cantonamentul de la Săftica şi au aruncat cu coji de banane în Mariko Daouda. În urma acelui incident, jucătorii de la Dinamo s-au vopsit cu cremă neagră pe faţă, în semn de solidaritate cu fotbalistul ivorian, gest care a fost premiat atât de Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării, cât şi de Comitetul Olimpic şi Sportiv Român şi Agenţia Naţională pentru Sport în cadrul Galei Sportului Românesc.

Sunt sigur ca atat Nasu cat si Corleone nu vor lua nici o masura, asta ar insemna ca in urmatoarea etapa (cel putin) Steaua sa aiba cam toti jucatorii suspendati si inclusiv antrenorul

Cat despre Stancioiu, am vazut vaza de mai multe ori pe inregistrari, s-a vazut ca Stancioiu plecase spre minge, din pacate Nicolita a fost mai smecher si si-a pus mingea in lateral, nu a dat-o in fata. Nu cred ca a faultat cu intentie, sper ca timpul sa dovedeasca ca este cum spun eu si sa nu il vedem pe Stancioiu la Steaua…, asta este cel mai bun argument care va dovedii ca este cum spun eu ca Stancioiu doar a gresit

Viewing 15 posts - 211 through 225 (of 237 total)
  • The topic ‘21.05.2006 Sportul Studentesc – Steaua Bucuresti 1-2 (0-0)’ is closed to new replies.