22.05.2010 Sportul Studentesc – Tricolorul Breaza 2-0(0-0)

Home Forums Archive Sezon 2009-2010 Season – Liga II 22.05.2010 Sportul Studentesc – Tricolorul Breaza 2-0(0-0)

Viewing 13 posts - 31 through 43 (of 43 total)
  • Author
    MarcAntoniu
    Member

1. AS FC Victoria BrăneştiI 30 19 7 4 56-23 +33 64.p
    2. FC Sportul Studentesc Bucureşti 31 18 8 5 61-22 +39 62.p
    3. FC Petrolul Ploieşti 31 17 11 3 55-18 +37 62.p
    B-)

MarcAntoniu
    Member

http://ligab.gsp.ro/stiri/3294/livetext_sportul_studentesc_-_tricolorul_breaza.html
    Sportul Studenţesc – Tricolorul Breaza 2-0
    Cele mai importante partide din etapa a 30-a a ligii secunde sunt transmise în format live text cu echipe, schimbări și toate fazele semnficative pe LigaB.ro.

Sportul Studenţesc : Viciu – Ciupe, Patriche, D. Lung, Cazan – Irimia, Nicola (79 Lungu), M. Nae, Postolache (72 Cheţan) – Ferfelea (46 C. Gheorghe), Curelea

Antrenor : Tibor Selymes

Tricolorul Breaza : Anghelache – Samson, Achiţei, Şandru, Olteanu – A. Stoica (80 Botea), Turiac (69 Yartey), Pavel (74 Vârlan), Liuba – Răuţă, Vişan

Antrenor : Florin Stăncioiu

min 1 : A început meciul

min 13 : Şutul lui Curelea, de la marginea careului, este respins de către Anghelache

min 17 : Postolache şutează periculos de la mare distanţă, iar balonul trece razant peste bara transversală

min 25 : Şutul lui Nae, de la 14 metri, izbeşte bara transversală

min 28 : Ferfelea ratează un penalty, trimiţând balonul în butul stâng al porţii lui Anghelache

min 44 : Vişan a scăpat singur cu Viciu, însă portarul Sportului l-a blocat în ultima clipă

min 45 : Pauză în Regie, scorul este alb, 0-0

min 46 : Schimbare la Sportul : iese golgheterul Ferfelea, intră Costin Gheorghe

min 46 : Începe repriza secundă

min 47 : Şut bun al lui Nae, de la 20 de metri, puţin peste poartă

min 51 : 1-0 – GOL SPORTUL !! Irimia trimite cu capul, din 14 metri, în stânga lui Anghelache, după centrarea lui Nae din lovitură liberă

min 66 : 2-0 – GOL SPORTUL !! Curelea reia din 8 metri după o păsă excelentă a lui Nae

min 69 : Iese Turiac, intră Yartey

min 72 : Iese Postolache, intră Cheţan

min 74 : A doua schimbare şi la oaspeţi : iese Pavel, intră Vârlan

min 79 : Tibor Selymes face ultima schimbare : iese Nicola, intră Lungu

min 80 : Ultima schimbare a partidei : intră Botea, iese Stoica

min 90 : Fluier final, Sportul se impune şi continuă în lupta pentru promovare

MarcAntoniu
    Member

@cameliu wrote:

Incredibil din nou bara! 3 bucati…

Bine ca am castigat.
    Ramanem la doar +2 goluri fata de Petrolul. La egalitate de puncte, directe si golaveraj urmatorul criteriu e numarul de goluri marcate, nu? Atunci avem 2 goluri juma’ mai mult…

Bine ca am depasit socul Rm. Sarat!

Ar fi un coşmar să se termine egalitate în trei pe podium.

Sportul Studenţesc trebuie să câştige tot până la final.. restul rămăne în grija sorţii ;) !

Îmi este teamă şi de ultimul meci în care Victoria scăpată în cîştigătoare poate lăsa Petrolul să-i umple sacoşa,
    suficient cât să ne depăşească la golaveraj..
    deocamdată distanţa este de 2 goluri ..
    însă până atunci Sportul mai dă o căruţă de goluri..
    mai ales dacă este vreme frumoasă :ymparty:

cameliu
    Member

Echipele cheie vor fi Giurgiu ce are meciuri cu toate 3! si Chiajna care joaca cu Petrolul si cu Branesti.
    Important e sa castigam noi cele 3 meciuri, iar pina la ultimul etapa sa nu faca egal Branestiul.

Nici nu mai vreau sa ma gandesc la calcule…
    Daca am fi castigat la Rm. Sarat era cu totul altceva…

adi
    Member

@cameliu wrote:

Incredibil din nou bara! 3 bucati…

De 5 (cinci) ori au dat ai nostri in bara azi, inclusiv la penalty. 3 transversale si 2 laterale. De antologie.

Oaspetii n-au contat, au jucat pe cartea autobazei.

Ferfelea are o problema, pana nu da gol, nu da drumul la joc. Cred ca antrenorul a facut bine cand l-a schimbat la pauza.

Bravo studentilor.

Zibling
    Member

@adi wrote:

De 5 (cinci) ori au dat ai nostri in bara azi, inclusiv la penalty. 3 transversale si 2 laterale. De antologie.

Parca au fost doar 4 bare, dar tot sunt multe si asa.

@adi wrote:

Ferfelea are o problema, pana nu da gol, nu da drumul la joc. Cred ca antrenorul a facut bine cand l-a schimbat la pauza.

Cam asa pare sa stea treaba. Poate meciul urmator isi lasa basinile acasa. Eu il stimez in continuare, dar un dus rece merita din cand in cand si astia de construiesc jocul.

Pe de alta parte, Marius Nae a fost jucatorul meciului fara dubii – centrari la ambele goluri si o gramada de alte ocazii si suturi reusite de el, dintre care 2 in transversala. Chiar imi pare rau ca nu i-a intrat si lui un gol azi.

MarcAntoniu
    Member

@Zibling wrote:

@adi wrote:

@adi wrote:

Cam asa pare sa stea treaba. Poate meciul urmator isi lasa basinile acasa. Eu il stimez in continuare, dar un dus rece merita din cand in cand si astia de construiesc jocul.

Înseamnă că, odată promovaţi, cu Bălan şi Varga revenind în Regie, va fi mai mult gaz” pe teren şi implicit mai multe goluri pentru Sportul B-)

ultrasro
    Member

Cred ca au fost 4 bare daca nu cumva la bara ce a urmat sutului lui Dani Lung nu cumva a lovit mingea si bara laterala. Bara lui Curela din min 92 a fost cea mai enervanta, cap in transversala de la 8 m.

cameliu
    Member

http://www.liga2.ro:

SPORTUL STUDENŢESC – TRICOLORUL BREAZA 2-0 22.05.10 PORTARUL ANGHELACHE A MENŢINUT SCORUL ÎN PROPORŢII REZONABILE
    De două ori în plasă, de cinci ori în bară

Lupta pentru promovare rămâne deschisă după ce Sportul Studenţesc şi Petrolul Ploieşti au bifat victorii la două goluri diferenţă în partidele de azi cu Tricolorul Breaza şi, respectiv, Gloria Buzău, din cadrul etapei a 31-a. Cu trei etape înainte de finalul sezonului, formaţia din Regie se menţine pe locul secund datorită golaverajului mai bun.

Alb-negrii au început temători jocul cu prahovenii, după semi-eşecul surprinzător înregistrat runda precedentă la Râmnicu Sărat şi au construit atent fiecare atac. Astfel, prima repriză a fost un săracă în ocazii de poartă, cu toate că gazdele au pus o presiune constantă asupra careului advers, însă nu suficient de puternică.

Seria ocaziilor importante a studenţilor a fost deschisă de Nae (27), care a avut golul pe şiret, dar mingea trimisă la colţul lung a lovit încheietura barelor. Peste trei minute, acelaşi Nae a încercat să centreze şi mingea a fost oprită cu mâna în careu de Şandru. Penalty-ul a fost executat de Ferfelea, care a trimis portarul din fentă în colţul opus şi balonul în bara laterală. Mingea a revenit în teren şi golgheterul ligii secunde a trimis-o spectaculos în poartă, dar fără efect pe tabelă. Arbitrul a procedat corect şi nu a validat golul pentru că mingea nu a mai fost atinsă de niciun alt jucăror, aşa cum prevede regulamentul.

Brezenii au fost aproape de gol la una dintre puţinele acţiuni reuşite de contaatac, Viciu având o intervenţie salvatoare, când a reţinut mingea din picioarele lui Vişan, scăpat singur spre poartă. Apoi gazdele nu au mai lăsat nicio posibilitate atacanţilor prahoveni de a le ameninţa poarta.

La pauză, Ferfelea a rămas la cabine. Decarul gazdelor a forţat să joace în această partidă chiar dacă era uşor accidentat, iar Selymes nu a dorit să rişte mai mult. Înlocuitorul lui, Costin Gheorghe, a trecut în banda dreaptă, iar Nae a urcat în avanposturi alături de Curelea, mutare ce s-a dovedit eficientă. La zece minute de la reluare s-a produs deschiderea scorului în urma unei faze fixe. Ciupe a executat o lovitură liberă de la 25 de metri lateral-dreapta, iar Irimia, scăpat din marcajul lui Vişan, a înscris cu capul din plonjon la colţul lung. Golul a descătuşat Gaşca Nebună, în timp ce oaspeţii au fost nevoiţi să iasă din carapace. Ocaziile la poarta lui Anghelache s-au înmulţit, iar în minutul 68, Curelea a dublat avantajul tot după o fază fixă. Postolache a executat inteligent o lovitură liberă de pe partea stângă, Nae a pătruns în careu şi a centrat în faţa porţii pentru căpitan, care a bifat al 18-lea gol stagional.

Sportul Studenţesc, cu victoria în buzunar, a turat mai mult motoare şi putea face scor, dar Anghelache, ajutat şi de barele porţii, a menţinut rezultatul până la final. Lung şi Nae au fost în prim planul celor mai importante trei ocazii ale studenţilor din ultimele 20 de minute. Mai întâi, Lung a şutat de la 20 de metri, Nae a deviat şi Anghelache cu un reflex de zile mari a respins în transversală. Apoi, Nae a şutat de 16 metri şi goalkeeperul prahovean a respins din nou în bară, pentru ca Lung să închidă seria ratărilor cu o lovitură de cap, care a zguduit încă o dată transversala.

Etapa următoare, Sportul Studenţesc se deplasează în Ghencea pentru partida cu Steaua II, în timp ce Petrolul va merge la Giurgiu pentru duelul cu satelitul rivalei Astra Ploieşti.

articol şi foto de Florin ALBOIU

dragos
    Member

dupa o ploaie toreeentiala ce a spalat intreg bucurestiul si nu numai, am plecat spre stadion.
    am vorbit la telon cu zibling si mi-a schitat in linii mari prima repriza: vreo 5 ocazii pentru noi + 1 penalty ratat, iar in timp ce vorbeam cu el, oaspetii au avut o ocazie (acelasi scenariu ca la Rm Sarat), insa de aceasta data bine ca, oaspetii au ratat.
    asadar, am ajuns la inceputul reprizei secunde si le-am spus tuturor ca, am venit sa vad goluri.
    exact asa s-a intamplat: Kiki mi-a adus zambetul, iar Curelea m-a bucurat enorm.
    pacat, ca nu a mai intrat macar unul……..
    oricum, FELICITARI ECHIPEI !!! :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymparty: :ymparty: :ymapplause: :ymparty:

victorie buna, cu toate ca nu strica acolo sa mai punem un gol doua fata de petrolul, ca in caz de egalitate cu ploiestiul , golaverajul se va lua ….mai este putin , mergem cu dumnezeu inainte si cu speranta ca si baietii isi doresc…numai bine

Desi rezultatul nu arata,victoria s-a aflat pe tot parcursul meciului la indemana noastra,oaspetii jucand numai in aparare,singura ocazia avand-o la sfarsitul primei reprize cand un jucator de-al lor a scapat singur cu Viciu,dar portarul nostru valoros a reusit sa ii fure mingea de sub picioare.Puteam lejer sa le mai dam vreo 2,insa am fost lipsiti si de sansa.Sa speram ca nu se va ajunge la departajarea prin golaveraj cu Petrolul,deoarece tare mi-e frica ca aceste ratari se vor razbuna.

07Ex
    Keymaster

Subiectul a fost inchis si arhivat.

Viewing 13 posts - 31 through 43 (of 43 total)
  • The forum ‘Sezon 2009-2010 Season – Liga II’ is closed to new topics and replies.