23.09.2009 Unirea Urziceni – Sportul Studentesc 3-0(2-0)

Home Forums Archive Sezon 2009-2010 Season – Liga II 23.09.2009 Unirea Urziceni – Sportul Studentesc 3-0(2-0)

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 58 total)
  • Author
    cameliu
    Member

Meci contand pentru saisprezecimile Cupei Romaniei, editia 2009-2010.
    Miercuri 23.09.2009, ora 16:00, stadion Tineretului (Urziceni).
    Transmis pe sport.ro

Dupa ce anul trecut am jucat cu Steaua si CFR iata ca anul asta jucam din nou cu camioana.

Se pare ca numai de echipe de CL avem parte…

lucian
    Member

salutare,
    si eu sint alaturi de Sportul (daca se indoia cineva :)… am cred 24-25 de ani de cand tin cu ei), chiar daca n-am mai postat de mult. Am hotarat sa stau ceva mai retras, chiar daca vin in continuare pe stadion si citesc aproape zilnic forumul.

By the way, am picat rau de tot, cu Unirea Urziceni….
    Asta este, sper sa ii prindem obositi sau cunoscand interesul lui Dan Petrescu pt. meciurile din Cupa (cand foloseste, sper in continuare mai mult rezervele), poate ca ar exista ceva sanse. Oricum ma va multumi si o atitudine pozitiva (de lupta…),indiferent de scor.

O zi buna!

Nu e o tragere chiar nefavorabila pentru ai nostri.Unirea Urziceni e angrenata in Champions League asa ca nu cred ca isi vor permite sa afiseze cel mai bun 11 in meciul de cupa cu Sportul Studentesc din moment ce nu au cine stie ce lot extins sau rezerve care sa se ridice la nivelul titularilor.Champions League,zic eu,e prima prioritate a lui Dan Petrescu dupa care urmeaza campionatul,cupa fiind mai mult un impediment in calea lor.

In al doilea rand,cele doua cluburi se au foarte bine,mai ales dupa imprumutul gratis al celor doi “studenti” Varga si Balan,asa ca poate si acest lucru va conta in favoarea noastra.Era mai rau daca jucam cu Craiova sau Rapid,deaorece acestea vor cu tot dinadinsul sa se califice in cupele europene din moment ce sezonul trecut amandoua si-au ratat obiectivul,iar cupa ar fi cel mai scurt drum spre telul lor.

Sunt sigur ca Sportul va pune mari probleme Urziceniului si pot zice ca avem destul de mari sanse sa mergem mai departe.Lucrul care m-a necajit e faptul ca meciul nu se va juca in Regie :( ,dar poate ne adunam si noi mai multi sa facem deplasarea in Ialomita,deoarece sunt doar vreo 50 de km distanta intre Bucuresti si Urziceni :)

07Ex
    Keymaster

Pai dece nu se joaca meciul in Regie?

cameliu
    Member

@07Ex wrote:

Pt ca asa au decis sortii…

Frf are intodeauna idei, insa in cap altceva decat cap de serie nu prea…

@07Ex wrote:

Regula era ca prima extrasa din urna sa fie gazda meciului,iar Unirea a reusit sa iasa inaintea noastra din biluta alba :( .

07Ex
    Keymaster

Mda, am citit in Prosport motivul. Uite articolul … :ymsigh:

Bălan şi Varga vor juca împotriva Sportului, în Cupa României

Unirea Urziceni va juca în 16-imile Cupei României contra celor de la Sportul Studenţesc.

Pe lângă faptul că este o partidă eliminatorie, meciul va fi interesant şi prin prisma faptului că noii jucători ai Unirii, Dacian Varga şi Tibi Bălan vor juca împotriva vechilor lor coechipieri de la Sportul.

Cei doi jucători au fost împrumutaţi de Sportul la Unirea şi în sezonul trecut, reuşind să câştige alături de trupa ialomiţeană titlul de campioni ai României.

Noul sezon al Cupei României propune un alt sistem de desfăşurare, partidele urmând să se dispute pe terenul primei echipe extrase din urnă şi nu pe o arenă neutră.

Partidele se vor juca pe data de 23 şi 24 septembrie

Sa speram ca se joaca in nocturna asa m-as baga la o deplasare caci nu ar fi prea departe. Daca este de la 16:30 sa speram ca il da macar la tv.

am picat cel mai greu posibil si imposibil…cu campioana tarii, la ei acasa, care ne-au si batut 4 0 odinioara :(

dragos
    Member

asadar, iesim din 16-imi X( :ymdevil: X( :ymdevil:
    off, offf, oofffff
    pacat, ca am picat cu una din formatiile din urna A (ce continea cateva echipe puternice).
    macar sa iesim cu fruntea sus si sa NU ne scoata din ghete.

07Ex
    Keymaster

Eu zic ca n-am picat neaparat rau. De jucat oricum trebuia sa jucam cu o divizionara A, macar daca pierdem sa pierdem de la una din divizionarele A de top. Ar fi fost mai rau daca picam cu International sau Gloria Bistrita si daca am fi pierdut.

La fel s-a intamplat si anul trecut cand am cazut cu CFR. Daca castigam ar fi fost super, dar daca am pierdut macar am pierdut de la echipa care a castigat cupa.

Daca pe noi ne intereseaza sa castigam cupa atunci trebuie sa batem fiecare echipa de acum incolo. Daca jucam in aceasta competitie doar cu scopul de a ne testa juniorii sau a ajunge cat mai departe atunci DA, ar fi fost mai bine sa jucam cu o echipa mai slab cotata.

ai dreptate….dar decat un urziceni sportul…ar fi fost mai bun un sportu – unirea alba iulia , sau un sportul- otelul…macar de am fi jucat in regie..era altceva

ultrasro
    Member

Eu zic ca e un meci de orgoliu asa cum le trebuie jucatorilor nostri. Am incredere ca vor face un meci mare si poate cu putin noroc se va produce marea surpriza. E si un test comparativ pentru Tibi daca tinem cont ca echipa era de 0-4 cu Unirea atunci cand a venit el …. e bine ca mai sunt doua saptamani, din punct de vedere fizic putem ajunge la un nivel optim de pregatire!

cameliu
    Member

http://www.liga2.ro

UNIREA URZICENI – SPORTUL STUDENŢESC
    CAMPIONII ÎŞI RESPECTĂ ADVERSARUL DIN CUPA ROMÂNIEI
    Paul Andone: “Nu trebuie să tratăm Sportul ca pe o echipă de Liga 2”

Paul Andone, PR managerul Unirii Urziceni, campioana României, consideră că meciul din 16-imile Cupei României trebuie tratat cu toată seriozitatea şi Sportul nu va fi privită de jucătorii lui Dan Petrescu ca o echipă de liga a doua.

“Nu trebuie să tratam Sportul ca pe o echipă de liga a doua. Să nu uităm că anul trecut a eliminat Steaua la Urziceni şi a jucat foarte bine şi cu CFR Cluj. Echipa are un antrenor tânăr, ambiţios şi dornic de afirmare. De asemenea, jucătorii Sportului vor să demonstreze că au valoare, mai ales în meciurile cu echipele titrate”, a spus Paul Andone.

Cu privire la cei doi fotbalişti împrumutaţi de Unirea de la Sportul, Dacian Varga şi Tiberiu Bălan, Paul Andone a declarat că aceştia vor juca împotriva formaţiei de care aparţin, dacă Dan Petrescu va decide acest lucru.

“Varga şi Bălan vor putea juca împotriva Sportului în Cupa României, deoarece nu există nicio clauză în contractul de împrumut dintre cele două cluburi prin care să le fie interzis acest lucru”, a precizat Andone.

articol scris de Florin ALBOIU

mkg
    Member

Se pare ca venirea lui Selymes ne poarta noroc ! Am picat foarte bine .Adversarul ester suficient de puternic pentru a motiva jucatorii la maxim .Paradoxal este suficient de slab numeric si valoric pentru a rezista pe doua fronturi CL si campionat pentru a mai deschide si pe al treilea.Dintre toate echipele noastre angrenate in cupele europene Urziceniul era singura cu care ma rugam sa picam.Vom scapa de un adversar incomod in primavara in cupa(fiindca eu nu o vad pe Urziceni in primavara europeana ) si evitam adversari mai echilibrati valoric in lot gen Dinamo ,CFR cluj ,Timisoara sau Steaua acum.
    Daca mai socotim si avantajul “ajutorului ” prietenesc dat in vederea maririi lotului cu doua piese ridicat valoric…care s-ar putea sa conteze cateodata
    Una peste alta ,o tragere la sorti desi la prima vedere catastrofala ,deosebit de buna pentru noi (bineinteles cu conditia sa ne mobilizam exemplar si sa jucam fotbalul jucat cu Dinamo 2)
    Exista o vorba care spunea ca nu poti zbura ziua in inaltimi cu vulturii si seara sa te culci in cotetul de gaini!!!
    HAI SPORTUL STUDENTESC !

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 58 total)
  • The forum ‘Sezon 2009-2010 Season – Liga II’ is closed to new topics and replies.