25.04.2007 Sportul Studentesc – Delta Tulcea 1-1(1-0)

Home Forums Archive Sezon 2006-2007 Season – Divizia B 25.04.2007 Sportul Studentesc – Delta Tulcea 1-1(1-0)

Viewing 14 posts - 61 through 74 (of 74 total)
  • Author
    07Ex
    Keymaster

Comentariul meciului de pe Prosport:

Min. 90 Final de partidă. Al 5-lea rezultat de egalitate din acest retur în contul “studenţilor”.
    Min. 86 Cartonaş roşu. Varga de la gazde a fost eliminat
    Min. 76 1-1 Pantelie egalează după o degajare greşită a portarului Niculescu
    Min. 75 Cartonaş galben văzut de Ciobanu pentru simulare
    Min. 69 Schimbare la Sportul. A intrat Ghinga în locul lui Postolache
    Min. 64 Curelea trimite din 7 metri, puţin pe lângă bară.
    Min. 62 Nanu, de la oaspeţi, este şi el avertizat
    Min. 60 Târnăcop primeşte cartonaşul galben
    Min. 57 Secăreanu vede şi el cartonaşul galben
    Min. 57 Bălan este sancţionat cu cartonaş galben
    Min. 50 Schimbare la Delta Tulcea. A ieşit Coconaşu şi a intrat Pantelie
    Min. 46 A început repriza secundă
    Min. 46 Schimbare la Sportul. A intrat Tiberiu Bălan în locul lui Nicola
    Min. 45 Pauză în Regie
    Min. 44 Cartonaş galben pentru Coconaşu
    Min 43 1-0 Vole a lui Curelea de la 22 de metri, iar mingea se opreşte în vinclul porţii lui Olteanu
    Min. 42 “Studenţii” sunt mult prea individualişti şi nu reuşeşc să creeze presiune la poarta lui Olteanu
    Min 32 Gazdele combină mult în jumătatea de teren a tulcenilor, dar nu reuşesc să se apropie periculos de poarta lui Olteanu
    Min. 29 Schimbare la Delta Tulcea. A ieşit Creţu Vişan şi a intrat Creţu Nicu
    Min. 23 Varga şutează puternic de la 20 de metri, dar Olteanu reuşeşte să respingă în corner
    Min. 19 Postolache şutează din alergare, puţin pe lângă bara din stângă portarului Olteanu
    Min. 10 Dominare sterilă a studenţilor. Varga driblează patru adversari, dar pasează înapoi şi faza se stinge.
    Min. 5 Curelea a fost lansat în adâncime, dar nu a mai ajuns la minge.
    Min. 2 Studenţii au iniţiativa, dar încă nu s-au apropiat de poarta oaspeţilor.
    Min. 1 A început partida din Regie

Sportul Studenţesc: Niculescu – Oae, Patriche, Secăreanu, Târnacop – Nicola, C. Gheorghe, Ferfelea, Varga – Postolache, Curelea. Stanca, Irimia, Dedu, Bălan, Ghinga, Lung, Cazan
    Antrenor: Gheorghe Mulţescu

Delta Tulcea: Olteanu – Lucan, Mocanu, Grigorov, Cretu – Câju, Horovei, Coconaşu, Ciobanu, Nanu, Ştefan. Rezerve: Pârvu , Postelnicu, Creţu II, Pantelie, Mejer, Puşcaşu, Miselaricu.
    Antrenor: Constantin Gache

Antrenorul gazdelor, Gigi Mulţescu poate conta în partida de astăzi pe toţi jucătorii, cu excepţia fundaşului Alin Raţiu, care încă nu şi-a revenit după entorsa suferită în urmă cu două săptămâni. Tiberiu Bălan, care revine după o accidentare mai serioasă, va evolua doar in ultimele 15-20 de minute ale partidei.

ionut.ro
    Member

Meci slab de tot astazi pt Sportul studentesc. In prima repriza o dominare teritoriala sterila presarata de cateva scapari pe contra ale oaspetilor – din fericire cu erori repetate in momentul paselor decisive – . Golul lui Curelea, impotriva cursului jocului, intr-adevar superb, dar imi cam vine greu sa cred ca a vrut sa traga asa cum a facut-o. S-a zbatut mult, mai ales in dueluri aeriene, dar nu a primit mingi utile, si oricum azi am avut senzatia ca jucam acasa cu un singur atacant (nu stiu care sa fi fost al doilea). Repriza a doua a inceput cu o suita de cornere ale oaspetilor si cu emotii mari in defensiva noastra. T.Balan a incercat sa-i fure o minge portarului advers si a cazut in careu primind galben pt simulara (faza discutabila), in rest a fost lent si static toata repriza secunda. Secareanu a luat galben pt un fault inteligent care a oprit un contraatac f. periculos al oaspetilor. Sportul a lasat impresia ca accepta dominarea oaspetilor si asteapta sa dea lovitura pe contraatac (ce trist pt noi sa vrem sa castigam la ciupela in divizia B!!!). oaspetii au mai avut cateva ocazii, si au egalat dupa o degajare gresita – la firul ierbiim -, a lui Niculescu (altfel cu cateva interventii bune pe centrari astazi). Forcingul de dupa gol al Sportului s-a manifestat doar prin iesiri nervoase, fara ocazii importante de gol, iar Varga a luat rosu direct, meritat pt ca a lovit cu capul in gura un adversar (pe care il acuza ca simulase o lovitura, dintr-un duel anterior. Asta se crede Zidane). Finalul s-a jucat pe contre si tare mi-era teama ca mai luam un gol. In ultima faza a partidei, lovitura libera executata la bataie in acreul supraaglomerat al oaspetilor si Curelea din intoarcere, de la 5-6m, reia in stilul sau, puternic dar imprecis, peste poarta. Rezultatul e echitabil, se putea chiar mai rau! Arbitrajul a fost corect dupa parerea mea, dar contestat vehement de mica noastra galerie. Multescu mi s-a parut foarte tacut astazi, si resemnat.

ultrasro
    Member

Fara Varga in teren batem tot de acum incolo ;)

Cu Varga si Balan in teren am cam jucat in 9 :(

Balan se vedea ca vine dupa o accidentare nasoala :(

07Ex
    Keymaster

Multam pentru relatare, ionut.ro. Oricum de promovare nu cred ca se mai pune problema, si ma gandesc ca poate din cauza asta era si Multescu resemnat. 😥

ashone
    Member

@franz_kafka wrote:

Dupa cum a fost descris pe net (la vinclu, dintr-un voleu din afara careului)…, se pare ca este vorba de un un gol superb!

NIMEREALA E CUVINTUL……..

ashone
    Member

mai stam un an si poate facem echipa de A. cu astia in A vom fi la multe puncte de barem si poate o punem direct spre C ca variatie asa……de amok….azi daca tulcea concretiza alea 2 ocazii cu portarul nostru ne bateau de ne suna apa in cap. pina sa ia varga rosu, pina sa dea curelea foarfeca – el nu stie preluare, sare mingea din el ca din bordura – si dadea foarfeca, cind era mai simplu cu capul…era si momentul de fite cu foarfeca ! din etapa a 2-a din retur ne tot ajuta jocul rezultatelor dar noi nimic….atunci sa stam cuminti, ca atit se poate in momentul asta! pentru la anu ne punem iar ceasurile sa sune, pentru ca la 11 avem treaba….mai vorbim….

07Ex
    Keymaster

“Porumbeii păcii”

Dacian Varga (nr.20) a “reuşit” să fie eliminat, după ce a fost atacat brutal de doi adversari care l-au impresionat pe “centralul” Domşa

“Studenţii” nu au reuşit să învingă Delta Tulcea, pe teren propriu, contabilizând al cincelea rezultat de egalitate din acest retur

Echipa din Regie poate să îşi schimbe liniştită supranumele de “Gaşca Nebună”, primit acum aproape zece ani, datorită jocului său imprevizibil, în “Porumbeii păcii”. Motivul? “Studenţii” nu mai bat pe nimeni! Miercuri, pe propriul teren, Sportul a remizat din nou, după ce a condus, nereuşind să îşi păstreze avantajul de pe tabelă decât o jumătate de repriză. Costin Curelea a înscris un gol de generic, la finalul primului mitan, marcând cu un şut din voleu de la 22 de metri, mingea oprindu-se în vinclul porţii lui Olteanu.

La pauză, Gigi Mulţescu a făcut o modificare care, până la final, s-a dovedit neinspirată. În locul închizătorului Vasile Nicola l-a introdus în teren pe Tiberiu Bălan, care, prin jocul prestat, a arătat că nu şi-a revenit, încă, după accidentarea suferită la muşchii inghinali.

Tulcenii au egalat la o fază stupidă, plecată de la tânărul portar al gazdelor, Niculescu, care în minutul 76 a degajat greşit, lipsa de experinţă spunându-şi cuvântul într-o situaţie care nu anunţa nimic.

“Studenţii” s-au aruncat, în ultimul sfert de oră, spre poarta oaspeţilor, dar au făcut-o haotic, nereuşind să pericliteze buturile apărate bine de Olteanu. Singurele faze demne de remarcat sunt eliminarea lui Varga în minutul 86, mijlocaşul Sportului reacţionând nesportiv, după ce a fost atacat brutal de doi adversari, şi căderea în careu a lui Curelea din minutul 90, arbitrul Laurenţiu Domşa lăsând jocul să continue fără a lua vreo decizie.

Cu doar două victorii în retur, cinci rezultate de egalitate şi o înfrângere, “alb-negrii” par departe de îndeplinirea obiectivului pe care şi l-au fixat pentru acest sezon, promovarea în prima ligă.

Zibling
    Member

Mda… am un gust amar in gura. O fi oare de la meciul de ieri… incerc sa ma spal pe dinti si nu trece :?

Ieri am fost la meci impreuna cu 2 prieteni sa le arat cum joaca o echipa de tinerei. Din pacate, a fost chiar cel mai slab meci al Sportului din acest retur de Liga a II-a. Groaznic au jucat, nici nu pot spune ca am avut posesia. Delta Tulcea a jucat tactic aproape perfect (raportandu-se la ceea ce am avut noi in teren), deoarece au facut marcaj om la om pe absolut tot terenul, chiar si la fundasii nostri si au fost foarte exacti in pase. Daca mai aveau si oameni la finalizare, ne bateau cu 4-1 lejer.

La noi, Curelea a dat golul din nimereala, bravo lui totusi… poate cu ocazia asta va realiza si el ca nu e nevoie ca de fiecare data cand ai mingea trebuie sa driblezi portarul, ci e bine sa si tragi. Asa ceva doar la Ferfelea si A.Stanga am vazut sezonul asta (suturi de la distanta). Ferfelea, in schimb, dupa ce a fost atacant la pomana la Modelu (unde i-a iesit jocul, spre surprinderea mea), ieri a jucat exagerat de defensiv. Apoi, C.Gheorghe zici ca era al 3-lea arbitru de tusa, atat de lipit a jucat de aceasta, iar Balan si Varga parca abia se trezisera, au facut fiecare cate 2 incursiuni in careul advers apoi au obosit si au jucat un fel de mijlocasi defensivi. De portarul Niculescu nu mai spun nimic – doar sper ca nu va face rand pe rand toate greselile de portar, ca apoi sa invete din ele. Este totusi neexperimentat. Ar fi cazul pt o noua rotire a cadrelor – Sorin Popescu urmeaza probabil.

Am vazut ca totusi Multescu a inceput sa gandeasca psihologic meciurile echipei, insa nu-l ajuta “porumbeii pacii”. In sensul ca Irimia a fost penalizat pt jocul prost si a fost doar rezerva, Tibi Balan nu a fost fortat, iar Varga dupa sanctionari repetate abia a revenit. Insa, se pare ca singurul factor motivational pt multi dintre jucatori ar fi doar ca “ei deja se vad in Liga I”. Din pacate, abia cand fiecare meci de Liga a II-a se incheie, ei se trezesc din somn si-si spun: “Mama, tot in divizia secunda sunt”… 😥

Iar pt cei care spun ca, contracandidatele ne ajuta – da asa e (toate cele 7 echipe din fata noastra din clasament au facut cel putin 3 egaluri in retur), dar noi suntem tot timpul mai dihai – am facut 6 egaluri. Initiatii in pariuri cred ca au facut bani seriosi cu cota X de pe urma Sportului. 😳

mkg
    Member

Este prima data cand am venit sa vad echipa acest sezon .
    Imi doresc sa cred ca este un meci foarte slab al ei caci altfel e jale mare !
    Desi majoritatea jucatorilor au o medie de inaltime buna (1,80-1,85) ieri in teren pareau niste copii subnutriti care parca atunci se adunasera
    In afara lui Curelea care se vedea mai inaltut restul erau cu tricouri mai mari decat ei pe teren.
    Apropos de Curelea desi a marcat un gol superb restul meciului a fost apatic , fara demarcari si fara sa creeze culoare pentru postolache sau varga in fapt putea sa rontaie cu noi seminte ca oricum nu am vazut miros de presing in jumatatea alora de la Delta (slaba echipa ca asta nu am vazut de mult)
    Concluzia mea este ca ne trebuie un antrenor mai indraznet care sa ii faca sa inteleaga pe pustii astia ca daca au jucat unii din ei in A ,li s-a datorat parcursului fara greseala si muncii din greu duse in div B
    Nu exista jucatori de A si jucatori de B exista jucatori buni si jucatori prosti !
    Oare din ce categorie or face parte baietii nostrii????

Giani
    Member

Dupa cum spuneam, prefer doua puncte pierdute pe lipsa de experienta a lui Niculescu, decat doua puncte pierdute pe mana lui Stanca (poreclit, de unul dintre colegii care nu isi permit nici macar un net-cafe, Primejdie inca de pe vremea junioratului). Jocul echipei noastre a fost foparte slab, intrarea lui Balan a fost complet neinspirata, Varga si-a luat in serios rolul de vedeta si a avut grija sa strice toate fazele de atac. Arbitraj bun per ansamblu, dar un pic cam preferential in a acorda cartonasele galbene.

Eliminarea lui Varga a fost justa, dar intrun context in care si jucatorul tulcean merita eliminare in loc de cartonas galben: dupa un duel mai dur cu un adversar, in tusa, Varga este la un milimetru de a isi calca adversarul, dar reuseste sa il evite. Arbitrul opreste jocul, un alt adversar il loveste pe Varga (un soi de imbranceala mai degraba) si colericul nostru mijlocas ii aplica o lovitura cu capul. Intrucat Varga a fost provocat, trebuia dicatata eliminare pentru ambii jucatori (lucru recunoscut si de arbitru la plecarea spre cabine, intrun mic schimb civilizat de replici, in urma caruia jandarmii ar fi vrut sa ma inhate, dar au constatat ca nu m-am comportat agresiv si s-au facut ca ma uita). Aceasta faza ar fi singura imputabila arbitrului oradean, in rest nu i se pot reprosa abateri grave (decat poate ca nu a dat acele 5 procente gazdelor :D).

dragos
    Member

stau si meditez: pentru ce liga este actualul lot al SPORTULUI ??
    ne-au batut echipe de C…..am remizat, deasemenea, cu echipe de C.

un lucru este cert: NU avem lot de liga 1 !!!!

Giani
    Member

Si de ce te miri Dragos? Avem un lot pe masura locului din clasament. Cine imi spune ca meritam mai mult decat locul 9 in liga a doua se inseala.

07Ex
    Keymaster

Caseta tehnica a meciului este cu mult diferita fata de comentariul meciului din ProSport? Ma intreb daca noi am facut doar 2 schimbari in acest meci sau daca am facut 3. De asemenea, au mai fost si alti jucatori care au primit galben de la noi sau de la ei? Nu in ultimul rand, cati spectatori au fost la meci (numarul oficial)? Multumesc anticipat.

ultrasro
    Member

La caseta meciuluii completari

A intrat si Cazan in min 70 in locul lui Gheorghe

Au luat galbene Secareanu, Balan, Tarnacop
    A luat rosu Varga

Spectatori: 400

Viewing 14 posts - 61 through 74 (of 74 total)
  • The forum ‘Sezon 2006-2007 Season – Divizia B’ is closed to new topics and replies.