25.07.2011 Concordia Chiajna – Sportul Studentesc 1-2(1-1)

Home Forums Archive Sezon 2011-2012 Season – Liga I 25.07.2011 Concordia Chiajna – Sportul Studentesc 1-2(1-1)

Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 62 total)
  • Author

Eliminarea a fost foarte usoara, dar fost un fault cam la 15-20 de secunde dupa ce arbitrul a oprit jocul si la considerat mai mult gest nesportiv. Mi s-a parut ca la noi cartonasle cartonasele galbene au fost date destul de usor la fel cum mai tarziu cei cartonati au fost iertati de galbenul care abia atunci trebuiau sa il ia. Maxim a fost in multe momente depasit in aparare si putea fi eliminat de mai multe ori. Oricum pt Chiajna a folosit alta regula pentru acordarea cartonaselor.

Cu Ormenisan nu stiu ce sa spun este primul lui meci, imi aduc aminte din istoria mai mult sau mai putin recenta cum R. Lucescu, Stanca si Stancioiu incasau niste goluri de cascadorii rasului. Imi este dor de Viciu din sezonul in care am promovat sper sa isi revina indiferent de unde va juca.

cameliu
    Member

Am dat sezonul trecut gol in secunda 20 cu Branestii, insa chiar dupa 11 secunde inca nu stiu daca s-a mai dat gol in divizia a…

07Ex
    Keymaster

Chiajna -Sportul 1-2 » Irimia a marcat unul dintre cele mai rapide goluri ale campionatului!

Cristi Irimia a marcat în secunda 11 a partidei şi Sportul a obţinut în cele din urmă cele 3 puncte
    Concordia Chiajna şi Sportul Studenţesc au debutat azi în noul sezon al Ligii 1, de la ora 19.00, într-un meci transmis în direct de Dolcesport şi liveTEXT pe GSP.RO. “Studenţii” au reuşit o victorie extrem de muncită în deplasarea de la Chiajna, după o partidă spectaculoasă, cu multe ocazii de poartă.

Oaspeţii au deschis scorul încă din secunda 20, după lovitura de cap a lui Irimia, dar Concordia a revenit imediat în joc, graţie loviturii libere executate de Sorin Pană. Finalul primei reprize i-a prins în corzi pe cei de la Chiajna, deoarece Claudiu Dumitrescu a fost eliminat de Marius Avram, la o fază controversată. La pauză s-a intrat cu scorul de 1-1, iar repriza secundă a reprezentat un asediu continuu la poarta lui Niţă.

Strădaniile ofensive ale bucureştenilor au fost răsplătite abia în minutul 83, cînd mijlocaşul Sebastian Ghinga a înscris din apropiere, după o fază confuză din careul Chiajnei. Pînă la final nu s-a mai întîmplat nimic notabil şi Sportul Studenţesc obţine astfel primele 3 puncte ale sezonului.

Jucătorii Concordiei sar la gâtul lui Marius Avram: “Ne-a IROSIT munca!”

Echipa Sportul Studenţesc a învins, luni, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-1), formaţia Concordia Chiajna, aflată la debutul pe prima scenă, într-un meci din prima etapă a Ligii I.

La finalul partidei, marcatorul primul golului al Chiajnei în prima divizie, Sorin Pană, s-a arătat dezamăgit de rezultatul înregistrat la capătul celor 90 de minute şi îl acuză pe centralul Marius Avram pentru decizia de a-l elimina pe Claudiu Dumitrescu.

“Mă simt bucuros că am înscris, dar sunt trist că am pierdut cele 3 puncte. Munca noastră a fost irosită de decizia arbitrului. Centralul a decis că a fost o lovire intenţionată, fără minge.

Avem un lot unit, am muncit mult, ştiam ce ne aşteaptă. Important nu este cine marchează, important e să obţinem victoria”, a spus Sorin Pană.

Curelea pleacă de la Sportul?

Atacantul Sportului, Curelea, se aştepta ca echipa sa să aibă viaţă grea la Chiajna, cele două echipe jucând o partidă amicală în intersezon, meci terminat la egalitate, 1-1.
    “Se vede că e prima etapă, a fost un meci strâns, terenul este mic. Ştiam că este o echipă arţăgoasă, am mai jucat cu ei în pregătiri.
    Perioada de transferuri este încă deschisă, nu ştiu ce-mi rezervă viitorul”, a spus atacantul.

Început greu pentru Chiajna

Veteranul Petre Marin a purtat banderola de căpitan a Concordiei, dar nu a putut face nimic pentru ca echipa condusă din teren de el să evite înfrângerea pe teren propriu.
    “Din păcate pentru noi nu am reuşit să debutăm cu dreptul. Trebuie să gândim pozitiv şi să mergem înainte.
    Sunt condiţii bune la Chiajna, este cu totul şi cu totul altceva să jucăm în Liga 1.
    Ne aşteaptă un meci foarte greu la Galaţi şi trebuie să ne pregătim foarte bine”, a spus Petre Marin la DolceSport.

ionut.ro
    Member

Victorie mica

Era secunda 11 cand Maxim il depaseste in banda pe Cl. Dumitrescu, iar centrarea sa este reluata in plasa de Irimia care a luat prim-planul fundasului central advers. Precizia matematica a fazei, diferenta teoretica de valoare dintre celor doua loturi si rumoarea din tribuna anuntau un galop de sanatate al studentilor. Nu a fost insa asa pentru ca Sportul nu a rezolvat problema portarului, iar Maxim a pierdut constant duelurile din partea stanga a defensivei studentilor, in special cu inepuizabilul Fl. Popa. La faza imediat urmatoare varful Chiajnei este faultat de acelasi Maxim, care primeste galben (nu se impunea rosu pt ca fotbalistul gazdelor nu controla balonul la momentul infractiunii), lovitura libera este executata precis de Pana pe coltul scurt, zidul alb-negrilor nu sare, iar plasamentul nefericit nu-i ingaduie lui Ormenisan sa ajunga balonul. Un gol care le-a redat increderea ilfovenilor si le-a reamintit de carentele defensive din sezonul precedent bucurestenilor. In minutele urmatoare Chiajna pare mai periculoasa, iar suporterii Sportului respira greu. Ormenisan scoate in corner sutul de la distanta al lui Pana, la cornerul rezultat mingea este reluata in transversala de acelasi Pana (m21). Curelea este blocat in careu de catre 3 fundasi in momentul in care incerca sa se intoarca spre poarta,(m24). Faza cheie a meciului s-a produs insa in min 42 cand T.Balan este atacat dupa fluierul arbitrului din spate de catre gafeurul Dumitrescu, eliminat direct de arbitrul Avram. Personal cred ca se impunea doar galben, neexistand intentia clara de a lovi din partea ilfoveanului, fiind mai degraba un atac intarziat. Din acest moment Chiajna a scazut mult in ofensiva, Multescu a scos un inchizator la pauza, iar Sportul a avut linistea necesara pentru a impinge jocul spre poarta adversa in repriza a 2-a. Curelea trage peste poarta in min 49 din vole, Chetan trage din prima in bara din 10 metri in min 59, balonul ajunge la T.Balan care nu are o reactie suficient de rapida si reia peste cu poarta goala din 5 metri. Ilfovenii conteaza doar prin faze fixe, dar Popa nu prinde cadrul portii din lovitura libera (m62). Ormenisan boxeaza nefericit o centrare simpla, dar S.pana reia imprecis (m74). la poarta cealalta Multescu forteaza introducandu-l pe Dobre in locul fundasului Beta, Patriche reia putin peste lovitura libera executata de T. Balan (m73), Nita respinge in corner sutul pe coltul scurt al lui Balan, din cornerul rezultat Ghinga profita de un ricoseu norocos si reia in poarta din 6 metri. Sportul a tremurat la faza imediat urmatoare, dupa ce Popa a insirat tot flancul stang al apararii studentilor, centrarea sa fiind reluata la o palma de coltul lung de catre Iordache. Ilfovenii au mai creat emotii la cateva centrari din faze fixe dar fie portarul, fie fundasii studentilor au fost la post. Publicul a cerut permanent in repriza a 2-a o decizie in compensatie din partea arbitrului, dar aceasta nu a venit, chiar daca 8 studenti au primit galben. S-a terminat 1-2, in contrast cu meciurile bune si rezultatele proaste din sezonul trecut, Sportul Studentesc a obtinut o victorie de moral si spera sa-si consolideze pozitia din clasament in etapa urmatoare cand va intalni Ceahlaul pe teren propiu, chiar daca nu a rupt gura targului prin evolutia sa. Pana la urma, faza din secunda 11 a facut diferenta.

PS Doresc sa-i salut pe toti membrii forumului, dupa o tacere indelungata. Voi incerca sa comentez cat mai obiectiv jocurile, nu stiu insa daca programul de la servici imi va permite sa urmaresc toate evolutiile echipei. Sper, sincer ca va fi un an mai bun.
    Ionut

ngm
    Member

VICTORIE MARE – 3 PUNCTE DIN TARANIA TARANIILOR

STADION FRUMOS , DOAR 10 KM DE BUCURESTI SI SUNTEM CU 30 DE ANI IN URMA….
    LOCUITORI INAPOIATI MINTAL, JEGOSI SI IMPUTITI, O LUME PE CARE NU O DORESC…
    VICTORIA MUNCITA VA ADUCE ALTE VICTORII. ORMENISAN A APARAT OK. SUNT ,,N”
    MOTIVE FATA DE PORTARII DIN SEZONUL TRECUT SA SUSTIN CA E OK.

RUSINE!!! RUSINE CELOR CARE AVEAU POSIBILITATEA SI NU AU VENIT LA MECI.
    VALABIL SI PT ASHU !!! MACAR NU VA MAI DATI SUSTINATORI !!!
    SUNTETI DOAR SIMPATIZANTI !!!

FRUMOASA SI NEBUNA GALERIE AM AVUT.
    SPER SA II VAD SI JOI PLUS SIMPATIZANTII .

DIN chiajna IMI AMINTESC DOAR de RESTAURANTUL DE LINGA CIMITIR (SOTIR),
    STADIONUL DIN CIORDEALA PRIMARIEI SI SEXY MAJORETELE IN REST……..
    VICTORIE, VICTORIE, VICTORIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

MarcAntoniu
    Member

locul 3. SPORTUL STUDENTESC 1.joc / 1.victorie / 0.egaluri / 0.înfrângeri / 2.goluri marcate – 1.gol primit / golaveraj +1 :) 3.puncte :-bd
    Ce bine este cand se incepe cu o victorie ^:)^
    Forza Sportul Studentesc :ymapplause: :ymapplause:

dragos
    Member

un lucru este cert: chiajna nu va castiga campionatul :D
    nu ne-au batut la debut……

nu am vazut meciul integral, insa din ceea ce am vazut, nu mi-a placut maxim, de fapt, flancul nostru stang, unde Popa a facut ce a vrut acolo….
    ormenisan a gresit la golul gazdelor…..este un portar prea tanar si fara experienta….
    mi-a placut golul lui KIKI :ymapplause: :ymapplause: faza de manual: JOS PALARIA !!

am avut ocazii, am dominat, insa constructia era in viteza a-2-a :D :D
    atunci cand acceleram jocul, se gaseau spatii mari :)

una peste alta, a fost o victorie muncita rau, da’ meritata.

PS: Dinita mi s-a parut un antrenor linistit…cel putin asa il prezentau in imaginile tv….credeam, ca este mai temperamental.

dragos
    Member

FURIOS si IUTE !!
    Aseară, Irimia a înscris în secunda 11, iar Chiajna n-a rezistat la debut, ”ciupită” şi de arbitrul Avram.

În premieră în Liga 1, Concordia a început sezonul de debut de la 0-1. Fără să atingă mingea, jucătorii Chiajnei au fost înfrînţi de unul dintre cele mai rapide goluri din istoria primei divizii. Autor: Cristi Irimia, un fotbalist cu experienţă, care retrăieşte în 2011 tinereţea pierdută cu accidentări. Mijlocaşul Sportului a înscris după doar 11 secunde – “studenţii” au ajuns din 4 pase să dea gol! Un gol mai rapid decît al lui Kiki a fost cel al lui Andrei Cristea, la un Pandurii – Poli Iaşi (1-1), în 2009, cînd atacantul moldovenilor a înscris după doar 9,5 secunde de la startul întîlnirii.

Pentru ca tacîmul să fie complet, ilfovenii au înscris prin Sorin Pană doar după alte două minute primul lor gol în elita fotbalului românesc. Ocaziile au curs la ambele porţi, nu prea au fost momente moarte, iar una dintre ratări a fost de-a dreptul monumentală. După ce Cheţan (58) a trimis balonul în bară, mingea i-a revenit lui Tibi Bălan, care, deşi un tip creativ, din 5 metri, singur cu poarta goală, a înălţat zmeul, trimiţînd mult pe lîngă.

Sportul lui Mulţescu a forţat pînă la exasperare spre finalul meciului, dar şi elevii “Turcului” s-au întrecut în ratări, indiferent că la finalizare s-a aflat Curelea sau Patriche, întrucît “studenţii” au împins liniile şi cu fundaşii. Chiajna a încercat să muşte pe contraatac, mai ales că omul în minus s-a simţit cu trecerea fiecărui minut. Însă, pe ilfoveni nu i-au ţinut bateriile, şi cum a fost noaptea premierelor în comună, Ghinga (84) a decis drumul punctelor, reuşind primul său gol din carieră în Liga 1.

VIDEO / Irimia a marcat în secunda 11 a partidei!
    VIDEO / Concordia a egalat prin Pană, la numai 3 minute de la reuşita lui Irimia
    VIDEO / Ghinga aduce victoria Sportului

Inbox
    – Petre Marin l-a egalat pe Cornel Dinu în clasamentul meciurilor bifate în prima divizie, fiecare avînd acum cîte 454 de prezenţe şi ocupînd locul 6 în clasamentul all-time. Următorul este Paul Cazan (465 de prezenţe), iar lider este Costică Ştefănescu (490 de prezenţe).
    – Marius Avram l-a eliminat foarte uşor în minutul 42 pe Claudiu Dumitrescu, fundaşul dreapta al gazdelor, pentru o intrare mai tare la Tibi Bălan. “Centralul” a considerat că apărătorul a lovit după ce-a fluierat el oprirea meciului, dar jucătorul Chiajnei putea primi circumstanţe atenuante, mai ales că nu a fost dur şi faza s-a derulat prea repede.
    – Sorin Pană, după meci: “Munca noastră a fost irosită de decizia arbitrului la eliminare. Avram a decis că a fost lovire intenţionată, fără minge”.
    – Ca la noi la nimeni: arbitrul de rezervă, Florin Miron, a arătat 3 minute de prelungire în prima repriză, însă “centralul” Avram a fluierat startul primei părţi după nici 60 de secunde.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
    Antrenorul echipei Gheorghe Mulţescu, a declarat, luni, după victoria din meciul cu formaţia Concordia Chiajna, scor 2-1, că speră să-i păstreze pe Costin Curelea şi Tiberiu Bălan, deşi îşi doreşte ca aceştia să scape de sărăcie.

“Sportul este o echipă atipică care face lucruri deosebite, iar apoi dărâmă tot. Nu am început meciul cu tatonare, ci am încercat să-i surprindem, ceea ce am şi reuşit. Apoi ne-am făcut singuri viaţa grea. Vasile Şiman a reuşit să se echilibreze din punct de vedere financiar şi astfel am parafat colaborarea.

Trebuie să mai completăm un loc sau două în echipă. Varga este cu un picior în Rusia şi este normal să se pună în valoare. Sperăm ca după perioada de transferări să-i putem păstra pe Curelea şi Bălan, cu toate că îmi doresc ca ei să scape de sărăcie, să plece la mai bine”, a spus Mulţescu, conform Mediafax.

Tehnicianul formaţiei Concordia Chiajna, Laurenţiu Diniţă, consideră că echipa sa nu ar fi pierdut acest meci dacă Dumitrescu nu era eliminat în prima repriză:

“Este foarte important că ne-am revenit repede în joc, dar meciul s-a dezechilibrat în minutul 42. Până la urmă experienţa şi-a spus cuvântul, iar Sportul a câştigat pe final. Dacă nu era acea eliminare şi în repriza a doua se luau deciziile juste, nu pierdeam cele trei puncte. Uşor, uşor ne vom reveni şi vom fi în prima jumătate a clasamentului”.

ashone
    Member

@ngm wrote:

VICTORIE MARE – 3 PUNCTE DIN TARANIA TARANIILOR

STADION FRUMOS , DOAR 10 KM DE BUCURESTI SI SUNTEM CU 30 DE ANI IN URMA….
    LOCUITORI INAPOIATI MINTAL, JEGOSI SI IMPUTITI, O LUME PE CARE NU O DORESC…
    VICTORIA MUNCITA VA ADUCE ALTE VICTORII. ORMENISAN A APARAT OK. SUNT ,,N”
    MOTIVE FATA DE PORTARII DIN SEZONUL TRECUT SA SUSTIN CA E OK.

RUSINE!!! RUSINE CELOR CARE AVEAU POSIBILITATEA SI NU AU VENIT LA MECI.
    VALABIL SI PT ASHU !!! MACAR NU VA MAI DATI SUSTINATORI !!!
    SUNTETI DOAR SIMPATIZANTI !!!

FRUMOASA SI NEBUNA GALERIE AM AVUT.
    SPER SA II VAD SI JOI PLUS SIMPATIZANTII .

DIN chiajna IMI AMINTESC DOAR de RESTAURANTUL DE LINGA CIMITIR (SOTIR),
    STADIONUL DIN CIORDEALA PRIMARIEI SI SEXY MAJORETELE IN REST……..
    VICTORIE, VICTORIE, VICTORIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

poate mai avem si noi probleme ( financiare si nu numai ), poate plecam sa ajutam un prieten care ne-a ajutat si el cindva…sint multe lucruri care chiar pot fi puse inainte de sportul studentesc. daca asta ne face simpatizanti si ne umple de rusine, asa sa fie. om veni joi la meci. o zi buna. hai baietii.

Frumos meci facut de ai nostri si o victorie meritata dupa parerea mea,desi obiectiv vorbind si eu cred ca acel rosu a fost acordat destul de usor,dar sunt sigur ca si noi o sa fim dezavantajati de arbitri la un moment dat.Fiind prima data cand asist la un meci pe stadionul din Chiajna,pot spune ca stadionul, asa micut cum este,arata foarte fain si modern,insa ceea ce m-a dezamagit crunt a fost atitudinea suporterilor tarani care ne fluierau de fiecare data cand ne incurajam echipa…o astfel de asistenta nici nu merita un asemenea de stadion.Din pacate, termenul “civilizatie” nu a ajuns pe stadioanele din Romania si cred ca va mai curge multa apa pe Dunare pana se va intampla acest lucru.

07Ex
    Keymaster

@dragos wrote:

nu am vazut meciul integral, insa din ceea ce am vazut, nu mi-a placut maxim, de fapt, flancul nostru stang, unde Popa a facut ce a vrut acolo….
    ormenisan a gresit la golul gazdelor…..este un portar prea tanar si fara experienta….

Eu am vazut meciul pe internet si trebuie sa-ti dau dreptate in privinta flancului stang. Maxim a jucat destul de prost, dar parca nici Lungu sau Beta n-au jucat mult mai bine. A fost primul meci din aceasta editie de campionat, si cine stie, poate baietii sunt inca timorati dupa ce anul trecut au terminat pe ultimul loc.

In privinta lui Ormenisan … este un portar tanar si fara experienta, dar mie mi-a placut Multescu ca l-a pus in teren inca din primul minut. Cum sa capete omul experienta daca nu-l baga nimeni in teren, nu? Mi-a placut insa ca Multescu a ales un meci cu Chiajna sa-l bage in teren, ca asa a capatat si el incredere dupa o victorie in deplasare. Imagineaza-ti cum s-ar fi simtit baiatul daca ar fi debutat cu Dinamo si ar fi luat 5 goluri. Eu zic ca Multescu a procedat bine in privinta lui Ormenisan.

ngm
    Member

ATTN. MR. ASHU
    AOOOLLLLLLEEEEEEEEEUUUUUUUUUUU,
    IAR SPUI CA NE VEDEM JOI, POATE APARE DIN NOU CEVA,
    VRE-UN INCENDIU, VRE-UN PRIETEN INECAT ( DE SPRIT)
    EHHEHEE PE VREMURI CIND ZICEAI CEVA, ASA RAMINEA.
    SPER SA NU AI MULTI PRIETENI CU PROBLEME !
    LASA VRAJALA SI VINO SA-TI SPALAM RUSINEA CU BERE,
    JOI SEARA DACA SE POATE .
    DE FINANCIARE POT SA ITI SPUN CA BELETUL A COSTAT
    ZERO LEI, ZERO BANI- TRANSPORTUL ESTE GRATUIT
    PE VIATA PENTRU TINE, ASA CA RAMIN DOAR PROBLEMELE
    PRIETENILOR.

SUNT CURIOS CUM TE VOR AJUTA PRIETENII, IN CURIND,
    LA SFIRSITUL LUMII( PAMINTULUI). TE ASTEPT JOI. PA !

Nu uitati ca Maxim a oferit acea centrare perfecta pentru Irimia la primul gol al nostru,asa ca eu l-as nominaliza ca unul dintre cei mai buni jucatori de la noi.Atata timp cat nu s-a primit gol pe partea lui,eu nu am ce comenta.Ormenisan a stat intr-adevar foarte prost la acea lovitura libera,insa mi-a placut mult curajul cu care iesea la centrari,cu timpul eu zic ca va capata experienta si va inspira mai multa siguranta in poarta,inceputul e promitator.

dragos
    Member

@07Ex wrote:

@dragos wrote:

Eu am vazut meciul pe internet si trebuie sa-ti dau dreptate in privinta flancului stang. Maxim a jucat destul de prost, dar parca nici Lungu sau Beta n-au jucat mult mai bine. A fost primul meci din aceasta editie de campionat, si cine stie, poate baietii sunt inca timorati dupa ce anul trecut au terminat pe ultimul loc.

In privinta lui Ormenisan … este un portar tanar si fara experienta, dar mie mi-a placut Multescu ca l-a pus in teren inca din primul minut. Cum sa capete omul experienta daca nu-l baga nimeni in teren, nu? Mi-a placut insa ca Multescu a ales un meci cu Chiajna sa-l bage in teren, ca asa a capatat si el incredere dupa o victorie in deplasare. Imagineaza-ti cum s-ar fi simtit baiatul daca ar fi debutat cu Dinamo si ar fi luat 5 goluri. Eu zic ca Multescu a procedat bine in privinta lui Ormenisan.

sa zicem ca, pentru un debutant (la Ormenisan ma refer), “balbele” sunt normale…….vom urmari evolutia lui si vom comenta pe parcurs. :-s

cameliu
    Member

Ormenisan la gol nu a gresit, zidul nu a sarit nici macar un centimetru…

Maxim a dat el centrarea, insa dupa 2 minute la pus pe ala lat … Apoi a fost depasit la absolut toate duelurile pe partea lui.

L-a facut Adrian Popa, mai ceva ca Fatai de la Astra…

Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 62 total)
  • The forum ‘Sezon 2011-2012 Season – Liga I’ is closed to new topics and replies.