25.09.2011 Sportul Studentesc – Steaua Bucuresti 0-0

Home Forums Archive Sezon 2011-2012 Season – Liga I 25.09.2011 Sportul Studentesc – Steaua Bucuresti 0-0

Viewing 14 posts - 31 through 44 (of 44 total)
  • Author
    dragos
    Member

am jucat la rezultat, fara a presta un joc frumos.
    am avut 2 ocazii: am avut un sut pe spatiul portii (Lungu in prima repriza) si un sut spre poarta (Tarnacop in repriza secunda). atat.
    ne-am aparat pe 2-3 linii si am tinut de rezultat……este adevarat, ca NOROCUL a tinut cu cei slabi in acest meci. 8-}
    daca oaspetilor le intra macar un gol, le mai intrau cateva…….. :ymdevil:

oricum, un punct este bun decat nimic. :ymapplause: :ymapplause:

sa-i vedem pe viitor.

dragos
    Member

La concurenţă cu scandalul izbucnit în arbitraj prin arestarea şefului arbitrilor, fotbalul în sine a trecut în plan secund. Nici măcar Becali nu a mai transmis prin intermediul TV-ului mesajele legate de formula de echipă şi obişnuitele “mobilizatoare” pentru vreun jucător. Nu, chiar şi pentru el subiectul arbitrilor a fost mult mai gras, plus că între Mircea Sandu şi Vasile Avram a putut strecura şi chemări la colaborare politică pentru “camaradul Vadim”.

Steaua venea în Regie pentru meciul cu Sportul ca o echipă oarecare, fără nici o victorie obţinută în deplasare. Întîlnea însă o echipă care nu a bătut pe nimeni acasă, aşa că trăgea speranţe la trei puncte. Ultimatumul în doi timpi dat de patron îşi consumase prima rundă la meciul de Cupă cu Sănătatea Cluj, iar pentru a fi pe bancă la jocul cu AEK Larnaca, în Europa League, Levy era obligat să bată şi Sportul. Motiv pentru care a folosit cea mai ofensivă formulă a momentului, cu Emeghara pe dreapta în locul rudimentarului Martinovici, cu Prepeliţă şi Brandan în zonă centrală, cu Tănase şi Tatu foarte aproape ca poziţionare de vîrfurile Costea şi Rusescu.

Surpriză în tabăra cealaltă, unde Mulţescu a decis să-i ţină pe bancă pe Raţiu, Ferfelea şi Farmache, puţinii oameni cu experienţă din lotul Sportului. Plus că Tibi Bălan e deja îmbrăcat în roş-albastru şi aşteaptă dezlegarea de la LPF ca să şi joace la Steaua. Aşa că tactica nu putea fi decît pîrjolirea în faţa lui Popescu şi dac-o ieşi ceva în faţă, Doamne-ajută!

Ocazii steliste la foc automat
    S-a jucat echilibrat doar vreo 10 minute, după care, brusc, Sportul şi-a pierdut capul şi s-a apărat aiurea. Numai Rusescu a avut PATRU ocazii mari (11, 17, 22, 30), printre care şi o bară la centrarea perfectă a lui Tănase. Costea jr (19) şi Tănase (33) au ratat şi ei situaţii imense, iar bomba lui Brandan (44) a fost deturnată spectaculos în corner de Andrei Popescu. În cavalcada de ocazii steliste, Lungu a prins şi el un şut apăsat (37) de la 25 de metri, respins greu de Stanca în corner.

Steaua nu a mai umplut ca altă dată stadionul, iar cei 3.500-4.000 de oameni din tribune au fost cu adevărat lîngă echipă cam jumătate de oră. Apoi au început să mormăie. Şi-au adus aminte că Steaua a făcut doar egal la Sibiu, iar cu Gaz Metan, Astra şi Pandurii a luat bătaie. O nouă umilinţă pentru roş-albaştrii ar fi fost deja prea mult! Sau nu?

Huiduieli la scenă deschisă
    Partea a doua a început la fel, cu un stelist, Tatu (51), în poziţie de gol, însă şutul brazilianului a confirmat că MM Stoica chiar avea de ce să se teamă cînd a aflat că brazilianul dă gol din faze imposibile, dar ratează din poziţii clare. Geraldo putea marca el (62), dar l-a ţintit pe Andrei Popescu, apoi ceea ce se petrecea pe teren a semănat mai mult cu o ţurcă. Încet, încet, Sportul a avansat liniile, în speranţa că poate da lovitura. Timid însă, fără consistenţă. Tîrnăcop putea da, totuşi, lovitura în minutul 80, dar nu a nimerit poarta. A lovit cu “ascuţitul”

În ultimele minute, fanii Stelei şi-au părăsit definitiv echipa, iar Tănase şi Brandan au fost însoţiţi de huiduielile fanilor la atingerea baloanelor. S-a scandat şi “CAMPIONII”. Ironic, desigur. Steaua a jucat prost, extrem de prost. Înaintea meciului, Gigi declara că “dacă nu batem pe Sportul, mă spînzur, nu mai apar la TV”. Ştim, a făcut şi el o metaforă, aşa, şi va continua să apară la TV. Asta o ştim cu siguranţă. E neclar însă ce se va întîmpla cu Ronny Levy. Antrenorul cu cel mai slab început de sezon la Steaua dintre toţi “principalii” ultimilor 9 ani.

Sportul
    A. Popescu – Beţa, Patriche, Ghinga, Maxim – V. Lazăr, Tîrnăcop – Lungu, Cheţan (71, Farmache), A. Nistor (46, Ferfelea), Curelea
    Steaua
    Stanca – Emeghara, Iliev, Galamaz (40, Geraldo), Latovlevici – Tatu, Prepeliţă, Brandan, Tănase – Rusescu (56, Nikolici), Costea

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/video-cronica-la-sportul-steaua-chin-zbatere-suferinta-265555.html

dragos
    Member

Becali a plecat umilit şi dezorientat din Regie, l-a criticat pe Levy, dar l-a şi reconfirmat în funcţie
    Gigi a descoperit soluţia magică: Brandan va fi înlocuit cu Bălan.
    El crede că Levy îi influenţează negativ pe jucători fiind prea blînd cu el.

Steaua n-a mai bătut o echipă profesionistă de o lună! De la 2-0 cu FCM Tîrgu-Mureş, roş-albaştrii au mai învins-o doar pe Sănătatea Cluj, din Liga a treia! Care sînt consecinţele? Becali a dat cu ochii de Anghel Iordănescu în momentul în care părăsea tribuna din Regie: “Tata Puiu, zi-mi ce să fac! Steliştii specialişti, fostele glorii, să-mi spună care e problema şi ce e de făcut, că eu nu mai înţeleg absolut nimic”.

“Ne-am apărat cu Sportul?!”
    Gigi e nehotărît în privinţa lui Levy. “Ce vină să aibă Ronny, dacă mingea nu vrea să intre în poartă?”, şi-a început el discursul. După care i-a găsit vină şi antrenorului: “Am avut o singură ocazie în repriza a doua, nu-mi venea să cred! Am ţinut şase jucători în apărare, cînd noi ar fi trebuit să-i călărim pe cei de la Sportul, să fim numai peste ei! Sînt supărat pe toţi, nici nu ştiu pe cine să mai critic”. A găsit, totuşi, pe cine să critice: “Ne lipseşte creierul la mijlocul terenului. Brandan încetineşte jocul, nu poate fi mijlocaş! Dar va intra Bălan în locul lui. Iar Rusescu nu prea e de Steaua, s-a văzut şi azi!”.

Becali a fost reperat în zona vestiarelor din Regie de suporteri care părăseau arena. Aceştia au început să-l înjure, i-au cerut să părăsească Steaua. Fanii au trecut şi la ironii: “Joacă Steaua, zici că-i Barcelona, Ronny Levy parcă-i Guardiola!”. “E treaba lor” a fost singurul comentariu al lui Becali în momentul în care oamenii scandau împotriva lui, de la cîţiva metri distanţă.

“Echipa aleargă fără creier şi pasează numai stînga-dreapta. Ştiu care-i problema: ne lipseşte numărul 10!” (Gigi Becali, patron Steaua)

“Florin Costea n-a mai prins lotul din cauza atitudinii pe care a avut-o în prima repriză din meciul cu Sănătatea Cluj” (Gigi Becali, patron Steaua)

“Soarta mea nu mai contează!”
    Levy a părăsit terenul cu mina unui om dezamăgit, aflat în criză: “Soarta mea nu contează acum, mai important e ce se va întîmpla cu acest club. Sînt unele probleme pe care prefer să le ţin pentru mine. Simt presiune la fiecare partidă. De data asta, nu-mi explic ratările noastre, poate e lipsă de concentrare, nu-mi dau seama despre ce e vorba. Toţi oamenii din club sînt foarte dezamăgiţi, nu sînt singurul. Cred însă că joi, cu AEK Larnaca, va fi mai bine”.

Ultimele cinci rezultate ale roş-albaştrilor:
    Gaz Metan-Steaua 3-0 – Liga 1
    Steaua-Schalke 0-0 – Europa League
    Steaua-Pandurii 1-2 – Liga 1
    Steaua-Sănătatea Cluj 4-0 – Cupa României
    Sportul-Steaua 0-0 – Liga 1

dragos
    Member

Galamaz a devenit incert pentru meciul cu AEK Larnaca
    Steliştii au ajuns iar în conflict cu propriii suporteri.
    “Ne-am săturat de voi” a fost scandarea galeriei, care l-a huiduit şi l-a înjurat mai ales pe Tănase, la fiecare atingere a căpitanului.
    Protestele galeriei au continuat şi după meci.
    Steliştii au scandat ironic “campionii”.

S-a rupt şi Galamaz!
    Steaua continuă să fie chinuită de accidentări, aşa cum s-a întîmplat de cînd a început sezonul. Galamaz a clacat în Regie după doar 40 de minute şi a fost înlocuit cu Geraldo. George a suferit o întindere la coapsa dreaptă şi va lipsi, probabil, şi în partida cu AEK Larnaca, de joi. În Cipru revine însă Gardoş, suspendat în întrecerile interne pentru încă opt meciuri din cauza episodului petrecut acum o săptămînă în meciul cu Pandurii, cînd i-a provocat o fractură de tibie şi de peroneu lui Băcilă.

Îi e frică de Steaua!
    Roş-albaştrii au fost spionaţi în Regie de Tom Caanen, antrenorul lui AEK Larnaca, prezent la masa presei. Olandezul i-a mai văzut şi pe nişte imagini înregistrate, dar venit la Bucureşti ca să se convingă: “Steaua e favorită contra noastră. Am urmărit toate meciurile ei şi i-am remarcat pe Tatu şi pe Brandan, doi fotbalişti foarte buni. Suporterii noştri sînt fantastici şi, chiar dacă partida de joi se dispută la Nicosia, nu la Larnaca, atmosfera va fi foarte bună”. AEK-Steaua e joi, de la ora 20:00, pe ProTV.

Nikolici a fost certat de suporteri
    Galeria Stelei, vreo 300 de persoane, l-a chemat pe Stefan Nikolici înainte să înceapă meciul. Ultraşii i-au reproşat că în momentele de după partida cu Sănătatea Cluj, disputată la Buzău, atacantul le-a făcut semne obscene cînd ei l-au criticat. Muntenegreanul le-a explicat că nu li s-a adresat lor şi fanii l-au iertat.

Dodel a recuperat banderola
    Steaua a fost condusă iar de Cristi Tănase. Mijlocaşul a primit din nou banderola de căpitan, pe care o pierduse în campionatul trecut, pe vremea în care antrenor era Sorin Cîrţu. Dodel a redevenit căpitan în condiţiile în care purtătorul de drept al banderolei, Tătăruşanu, e accidentat şi va mai lipsi trei săptămîni. Tănase a fost contestat încă din momentul în care i s-a atribuit prima dată acest rol. Mihai Stoica l-a criticat cel mai dur, cînd încă nu era managerul clubului: “Ce poate să le transmită colegilor un fotbalist precum Tănase? Lui ar trebui să i se interzică să mai vorbească şi în faţa camerelor TV!”.

Suspectul Raţiu n-a prins echipaGigi Mulţescu l-a lăsat rezervă pe Alin Raţiu, gafeurul din precedentul meci Sportul-Steaua, disputat în primăvara trecută şi cîştigat de roş-albaştri cu 2-1. Gazeta a dezvăluit că stoperul s-a întîlnit vineri seară cu Răzvan Stanca, portarul Stelei, la o terasă din centrul vechi al Bucureştiului. Surprinzătoare a fost şi decizia lui Mulţescu de a începe meciul fără Ferfelea, care nu mai fusese rezervă din octombrie 2010, cînd “studenţii” au pierdut la Tîrgu Mureş, 1-4. “Ferfe” a intrat imediat după pauză în locul lui Alin Nistor.

Florin Costea, nici în primii 18!
    Vedeta campaniei de achiziţii de anul acesta, Florin Costea, nu mai prinde nici banca de rezerve! Gazeta a monitorizat prestaţia lui Costea I în jocul cu Sănătatea Cluj, primul în care el a evoluat ca titular, şi a remarcat că olteanul a fost cel mai slab jucător al Stelei. Joi a fost înlocuit după doar 45 de minute.

Iar incidente cu suporterii!
    Steaua tocmai a fost amendată de UEFA din cauza comportamentului suporterilor, dar fanii au produs noi probleme şi în Regie. Cei 300 de ultraşi care au format galeria Stelei s-au bătut cu stewarzii şi a fost nevoie de intervenţia Jandarmeriei ca să se potolească.

sircos
    Member

0-0 dupa un meci in care am avut ceva sansa !
    cand a intrat truta am crezut ca incercam imposibilul, dar n-a jucat ca al doilea varf … singur curelea n-are nicio sansa in fata a 4 fundasi (oricare ar fi ei). in sfarsit ferfelea a fost rezerva :ymapplause: cel mai bun mi s-a parut popescu.
    un lucru demn de notat: tarnacop a reusit sa nu ia cartonas rosu !

eu am patit o chestie care n-ar trebui sa apara decat dupa 55-60 de ani :( asa, pe limbaj usor, se zice ca mi se sfarma rotula #-o

dragos
    Member

@sircos wrote:

eu am patit o chestie care n-ar trebui sa apara decat dupa 55-60 de ani :( asa, pe limbaj usor, se zice ca mi se sfarma rotula #-o

uff, dureros.
    :((
    care este perioada de repaus/refacere ?

07Ex
    Keymaster

@sircos wrote:

Insanatosire grabnica sircos.

In privinta meciului, eu unul sunt multumit ca n-am pierdut. Sa nu uitam ca am jucat totusi cu Steaua, care alta data ne ardea de cate ori ne prindea. Acum, de bine de rau, am scos un punct cu ei. Sper ca acest egal sa fie de moral si jucatorii sa se mobilizeze si sa continue sa joace din ce in ce mai bine.

In plus, vad ca plecarea lui Balan, precum si faptul ca Ratiu, Farmache si Ferfelea au stat pe banca le-a priit jucatorilor. Sper ca Multescu sa-i tina pe cei 3 mai sus mentionati mai mult pe banca de rezerve, si sa-i lase pe cei tineri sa se remarce.

Radu Dobrin
    Member

A fost un rezultat mincinos. La fel cum a fost in meciul cu Sibienii care au reusit sa se egaleze singuri.

Doar ca in meciul asta impiedicatii nostrii au avut o alta atitudine. Am vazut pina si ceva dublaje la marcaj!….

razvanR
    Member

Meciurile dintre Sportul Studentesc si Steaua Bucuresti sunt in ultima vreme foarte echilibrate:

Aici sunt ultimile 5 meciuri oficiale:
    – in Cupa, la Urziceni: Sportul Studentesc 2-0 Steaua (goluri Curelea si Varga)
    – in Campionat, tur, anul trecut: Steaua 4-2 Sportul Studentesc (Varga a deschis scorul si a reusit o dubla)
    – in Cupa, in Ghencea, anul trecut: Steaua 1-1 Sportul Studentesc (Balan a deschis scorul, dar gazdele s-au calificat la penalty-uri)
    – in Campionat, retur, anul asta: Sportul Studentesc 1-2 Steaua (Irimia a deschis scorul, Steaua a castigat in ultimile minute, dupa ce noi am dominat tot meciul)
    – acum: Sportul Studentesc 0-0 Steaua, meci modest al ambelor echipe.

Astfel, avem o victorie, doua egaluri, doua infrangeri, golaveraj 6-7 si interesant, Steaua n-a deschis niciodata scorul in aceste meciuri!

ashone
    Member

@dragos wrote:

@sircos wrote:

uff, dureros.
    :((
    care este perioada de repaus/refacere ?

:ymhug: :ymhug: SANATATE MAXIMA !!!!

sircos
    Member

multumesc tuturor! nu stiu inca nimic despre recuperare.

intr-un meci cu steaua, mi s-a parut interesanta linia de mijloc: nistor, lazar, lungu, tarnacop, chetan. :-ss

pai..daca murim, macar sa murim pe mana tinerilor, mi se pare o gandire sanatoasa…de ce sa mori pe mana lu ferfelea? ce mai are de demonstrat ? ce mai vrem de la el ? asa un lazar, un tarnacop, un nistor…macar incearca, uneori reusesc, alteori nu reusesc, dar este bine dupa parerea mea..

cameliu
    Member

gsp (http://vochin.gsp.ro/):

28.09.2011 | LIGA 1
    Schimbarea etapei a revenit » Mulţumiţi-i lui Mulţescu!

Steaua ataca în valuri, acolo, pe stînga, unde Latovlevici, Tănase şi, uneori, Mihai Costea iniţiau acţiune după acţiune.

Se întîmpla în prima repriză a meciului din Regie cu Sportul Studenţesc şi impresia generală, în ciuda ratărilor în serie ale jucătorilor lui Ronny Levy, era aceea că golul pluteşte în aer. De ce? Pentru că terenul parcă se înclinase în acea parte, acolo unde tricourile roşii erau de fiecare dată mult mai multe decît cele albe. De fapt, ce se întîmpla? Fundaşul dreapta Beţa fusese părăsit efectiv de orice coleg, lăsat singur în faţa ofensivei steliste. Mereu 2 contra 1, chiar 3 contra 1, pentru că Nistor, omul care figura pe acea zonă de teren, se trăsese mult în centru, acolo unde se călca realmente pe picioare cînd cu Lungu, cînd cu Tîrnăcop.

4 şuturi pe cadrul porţii a tras Steaua în prima repriză şi NUMAI UNUL în partea a doua

Gigi Mulţescu a sesizat la pauză dezechilibrul grosolan din prima repriză. I-a mulţumit Divinităţii că Steaua n-a marcat din cele 4-5 mari ocazii de gol şi a mutat imediat. Nistor a rămas la cabine, Ferfelea a intrat în locul său, dar undeva în centrul terenului, între linia de mijlocaşi la acoperire şi unicul vîrf, Cosmin Curelea, iar în partea dreaptă, cea în suferinţă, l-a trecut pe Valentin Lazăr. Mutarea a avut efectul pe care Nurofenul îl are la o durere de măsea. Lucrurile s-au mai calmat, Tănase şi Latovlevici au început, treptat, să dispară din joc, iar poarta lui Andrei Popescu a fost pusă la adăpost. Sportul, ultima clasată, a rezistat în faţa Stelei, dar asta doar după ce, mîngîiat de şansă în prima repriză, antrenorul Mulţescu a făcut schimbarea potrivită la momentul potrivit.

webmaster
    Keymaster

Subiectul a fost arhivat.

Viewing 14 posts - 31 through 44 (of 44 total)
  • The forum ‘Sezon 2011-2012 Season – Liga I’ is closed to new topics and replies.